Skocz do zawartości
Pronarek82a

Co myslicie o zalozeniu turba do pronara 82a

Polecane posty

mirasek    7

Wcześniej brzmiało to jakby przepływomierz dawkował powietrze, teraz sie zgadzam, ale nie do końca :P W benzynowych Civicach do 2001r a może i nowszych nie ma przepływomierza (przynajmniej nie spotkałem), ilość zasysanego powietrza komp odczytuje poprzez czujnik położenia przepustnicy (TPS) i czujnik podciśnienia w kolektorze ssącym (MAP). O dieslach nie pisze bo mają już doładowanie. Sterownik skojażył mi sie z jakimś czipem z allegro, stąd też mój sprzeciw ale już wszystko jasne :)

Wolałem nieco zgłębić temat i wiedzieć z kim pisze :) Teraz EOT - wracamy dyskusji w temacie.

przy zdejmowaniu nogi z gazu - silnik chcialby juz "ochlonoc", ale jak - nie moze bo rozpedzona turbina jeszcze chwile na....

Dlatego stosują wastegate które w razie potrzeby upuszcza część spalin do wydechu z pominięciem turbiny, żeby nie przeładować silnika. Nie wiem czy MTZ to mają (taka mała puszka przy turbosprężarce z wężykiem i cięgiełkiem)?

... a propos tej dawki paliwa.

mi sie zawsze wydawalo, ze w turbo to chodzi o to zeby zwiekszyc ilosc powietrza w cylindrze, co zaowocuje szybszym spalaniem mieszanki i wieksza energia wybuchu (czyt. ma lepszego kopa), i to przy tej samej dawce paliwa co w silniku bez turbiny.

(...)

wracajac do turbo: skoro takie doladowanie ma isc w parze ze zwiekszeniem dawki, to w efekcie bedzie wieksza moc za wyzsza cene (paliwozernosc), a wiec ...

"do ciorta z taka jazda".

Diesel poza maksymalnym obciążeniem i tak pracuje z dużym nadmiarem powietrza - tzn. i tak dobrze spala paliwo :P Dołożenie doładowania bez zwiększenia dawki spowoduje że silnik będzie pracował na zbyt ubogiej mieszance (stosunek powietrze/paliwo) i w praktyce spadnie moc - testowane :)

Z reguły turbo diesel ma wyższą sprawność cieplną od wolnossącego, obrazowo mówiąc daje więcej mocy z litra spalonego paliwa (porównaj jednostkowe zuż. paliwa g/kWh)

marcin974    25
A jak z układem korbowo-tłokowym? Jest taki sam? Domyślam sie że tak, ew. inne tłoki (odprężające) :P

Oczywiscie -tylko tłoki trzeba zmienić :P

Eee?

Co to za silnik? D-seria? Powietrze dawkuje przepustnica na linke a nie żaden przepływomierz, a dawka paliwa ustalana jest na podstawie wartości podawanych do ECU m.in. przez TPS i MAP sensor. Na dzień dobry potrzebne są większe wtryski, a na koniec strojenie ECU odpowiednim programem (np. Hondata, Crome) a nie żaden sterownik.

Ale ja do Civica turbiny nie zakładałem także pewnie wiesz lepiej :)

A u mnie jes silnik D-seria i gaszenie ma w pompie paliwowej... jak to? :)

Ta mniejsza trubina do 82SA kosztuje 1800zł (tłoki korektor i turbina)

mimo tej niskiej ceny nie załozyłbym turbiny do swojego 82SA -lepiej mu troche wycisnąć wiecej gazu jak zakładac turbo :)

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Ta mniejsza trubina do 82SA kosztuje 1800zł (tłoki korektor i turbina)

Chyba tsa, bo sa jest bez turbiny. Oczywiscie w pierwszej generacji.

szczygel18    1

Ja tez sie przymierzam do założenia turbiny do 82sa bo ciągnik ma we wszystkim ciężko a sąsiad ma podobne maszyny i tsa i śmiga a ja sie wlekę a no i strasznie przepala my sile że to właśnie od obciążenia a jak to u was wygląda te spalanie???

Pronar82a    30

Wczoraj orałem 5 ha i zrobiłem agregatem te 5 ha i spalił niewiarygodnie mało roby bo 60l. A mocy mojemu Pronarkowi 82a to nie brakuje

szczygel18    1

Jaka masz klasę ziemi bo u mnie jest 3A ja podobnie jak ty orałem potem agregat spaliłem dużo więcej teraz kwestia jaką ziemie orałeś na jakom głębokości i potem jaki agregat i jaka głębokości a no i po czym bo ja po kukurydzy ale ziemia była wcześniej ruszona agregatem ścierniskowym. Szczerze mówiąc ja na głębokości nie oszczędzam szczególnie agregatem

Pronar82a    30

Ziemia 1 klasa, czarnoziem, po równym terenie na głębokość 25 cm a pług 5X40, agregat mały bo 2.20 na bronce. A dodam że dzisiaj orałem po górach ten sam areał i robiłem agregatem też 5 ha i spalił 15l więcej :o

Wszystko było orane po przenicy

szczygel18    1

Mi ciężko powiedzieć ile spali na 1ha orki ale na robocza godzinę (nie na mt/h) spali około od 10 do12 litrów przy stosunku ceny paliwa do zboża przeraza mnie to !!! Ja mam agregat 3,7 Uni na zebach SV (szerokie) kombi dosyć ciężki podrywa ciągnik. Ja oram 3 obrotówką 3X45 na odkładniach XXL. Wiesz u mnie jest bardzo gliniasta ziemia ukształtowanie terenu dosyć średnie ale płaskich pul to mniemam

lukas111    0

Założyc mozna,ale zalezy jaka,lepiej nie przesadzac jak masz np.maszyny z ktorymi pronar radzi sobie w miare dobrze np.plug na min regulacjach idzie dobrze ale np.dasz maks i jest lipa to radzilbym ci zalozyc turbo od "dziewiędziesiątki"

Pronarek82a    1

Mój pronar niema mocy od 2006roku. Zepsuła sie popma paliwowa. Mechanik ustawił małą dawke paliwa i źle zrobił . Ale zimą będziemy robić pompe i sie zwiększy dawke paliwa! ;)

szpeniek26    4

Zwiększyć dawke paliwa to można samemu w minute to zrobić, kluczyk 10 zrywamy plombe odkręcamy nakrętke i wkręcamy śrube około pół obrotu, nie można wkręcić więcej jak jeden obrót bo bedzie ciągnik już sporo dymił i nawet nie przepali tego paliwa.

szpeniek26    4

Ja to rozebrałem chłodnice(jest rozbieralna) i zespawałem gazowo to kolanko, wczesniej lutowałem ale to nic nie dawało, samemu można to zrobić w 2 godziny, ja to już z 5 razy wyjmowałem tą chłodnice tylko nie spawaj jej złożonej bo się rozlutuje i po chłodnicy rozbierz ją jest skręcana na śruby.

wiesiek290    0

Witam wszystkich. Ja też mam zimą zamiar założyć do swego 82 turbinę.już się dowiadywałem koszt zakupu to około 1500 zł. w tym turbina, koletor wydechowy,tłumik i kolano kolektora ssącego,a robocizna w własnym zakresie.Jak odpale to napisze jak to chodzi, potem pomyśle o interkulerze.przyda mu się trochę ducha.jeśli ktoś zamontuje pierwszy niech napisze o tym. Pozdrawiam.

hemi    16
Witam wszystkich. Ja też mam zimą zamiar założyć do swego 82 turbinę.już się dowiadywałem koszt zakupu to około 1500 zł. w tym turbina, koletor wydechowy,tłumik i kolano kolektora ssącego,a robocizna w własnym zakresie.Jak odpale to napisze jak to chodzi, potem pomyśle o interkulerze.przyda mu się trochę ducha.jeśli ktoś zamontuje pierwszy niech napisze o tym. Pozdrawiam.

To wydaje mi się drogo zważywszy na fakt że sama turbina (90km) oryginalna z Białorusi kosztuje ok 600zł! a tłumik się pewnie da przerobić. Nurtuje mnie tylko jedno, czy turbina z 90 konnego nie rozleci się w silniku D243 który rozkręca się do 2200 obr/min , przecież w TSie jest tylko 1800obr.min!

marcin974    25

własnie dla tego powinna byc taka przystawka przy pompie (TSA i 1025A mają tak) z tej przystawki idzie jakas rurka do turbiny i powoduje to to ze silnik sie nie rozkręca... ;)

LukaszZduny    0
własnie dla tego powinna byc taka przystawka przy pompie (TSA i 1025A mają tak) z tej przystawki idzie jakas rurka do turbiny i powoduje to to ze silnik sie nie rozkręca... ;)

ta przystawka nosi nazwe korektor nadcisnieniowy

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Cheesburger
      Co ile smarujecie krzyzaki wału przedniego napędu?
      Wystarczy tam wkrecic kalamitke czy cos trzeba jeszcze?

Pytam ponieważ ostatnio po dłuzszym przestoju ten pierwszy od skrzyni biegów zaczął delikatnie piszczec podczas szybkiej jazdy. Polałem go olejem i pomogło ale wole cos bardziej zapobiegawczego zrobic jesli potrzeba.
    • Przez Rolnik551
      Witam wyrzuca mi bieg chodzi o tą dźwignię między nogami tzn. Reduktor 
      Co może być przyczyną jak naprawić? 
    • Przez Piotr0224
      Witam, mam mały problem z Pronarem 1025a otóż w tym roku przy bardzo lekkiej pracy przy przyczepie do małych kostek słomy zauważyłem że ciągnik łyknął dość sporo oleju w ciągu 2-3 dni pracy mógł łyknąć ok 2 litrów oleju, ciągnik pracował często na najniższych możliwie obrotach czyli ok 700/min, z odpowietrznika silnika (nie znam fachowej nazwy wąż wychodzący z nad głowicy silnika schodzący po lewej stronie bloku i kończy się w ramie)  wychodziło dość sporo białego dymu, co ciekawe przy cięższych pracach w uprawie brony, talerzówka gdzie chodzi już na normalnych obrotach i ma czasem ciężko oleju wziął mniejsze ilości przez dłuższy okres pracy, jednak ostatnio pokazuje lekki ciągły ciemny dymek (dawniej pokazywał gdy miał bardzo ciężko). Przy odpalaniu zimnego ciągnika z tłumika wychodzi bardzo duża ilość białego dymu a gdy się go troszkę przegazuje to po chwili ustaje.
      Dodam że temp silnika jest zbyt niska w lekkiej pracy pokazuje ok 60 przy ciężkiej nie dochodzi do 80. Wspomnę też że  z 3 lata temu trochę się grzał z powodu silnie zapchanej chłodnicy wodnej olejem i pyłem ale było pilnowane aby temp nie przekroczyła 100 stopni. Ciągnik ma moc, spalanie w normie, zalewany od nowego Turdusem.
      Co podejrzewacie pierścienie że bierze olej? Czy mają one wpływ na nizszą temp silnika? Biały dym przy odpalaniu (wtryski)? I czy kiedyś spotkaliście się że na niskich obrotach bierze olej a na wysokich mniej (turbina)?
    • Przez AgroRolnikŚląskiTeam
      Witam od pewnego czasu zastanawiam się co jest z tymi ruskimi silnikami d 243 (Pronar 82 SA) że gówno widzą a kopcą jak głupie . Mój nawet na pusto pod górkę niewielką z turem łc 1650 na pełnej czwórce po asfalcie kopci na czarno , podczas orki pod górę z 10 stopni - góra 13 w pługu 4x40 na 2 polowej z reduktorem puszcza taki dym że aż jest ciemno a w nocy to i widać ogień z tłumika na 5-10 cm , rozumiem że jest dość spore obciążenie i w instrukcji jest napisane 100-120 km ale dajcie spokój prosty ursus c 360-3P w pługu 2 skibowym na 3 szosowej dymka nie puści a nieraz jest tak że aż z obrotów spada . Ostatnio dość sporo jeździłem Pronarem (82 SA) w przyczepie autosance z 7 t jęczmienia i byle jaka górka i do 3 szosowej trzeba było redukować . 
      Dodam że mój egzemplarz ma ok. 3300 mtg .
    • Przez foka71
      Witam.Mam problem z moim Pronarem.Otóż pogasły mi wszystkie wskażniki i niektóre kontrolki na desce rozdzielczej,np. od ładowania.Bezpieczniki sprawdzałem,są o.k.Alternator niedawno mi wymieniał jeden mechanior,więc jakieś ładowanie jest,bo światła górne działają,tylko czasem jakoś przygasają.Czy to może być wina złego podłączenia alternatora,czy coś innego za to odpowiada?Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.