1rajdzik

firma FAHR a polskie maszyny

Polecane posty

1rajdzik    15

Kiedyś na forum stwierdzone było, że nasza Z224 produkowana jewst na licencji firmy FAHR. Kiedyś jeżdżąc za prasą dotarłem do takiego handlarza na Śląsku, który posiada (jest obecnie na necie w ogłoszeniach) kosiarkę rotacyjną bębnową i gdyby nie napis, że Fahr to powiedziałbym, czy sprzedaje też polskie maszyny. Nawet listwy trzymające górne blachy miała wykonane z identyczengo profilu.

 

W związku z tym pytam się was czy znacie to jeszcze jakieś "nasze" maszyny wykonane na zachodniej licencji ?


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kserkses    2

Kosiarki Z036 i Z070 ze Słupska też na pewno są na licencji FAHRa !!!

 

 

Oprócz tego:

kombajny buraczane Neptun to KLEIN

kombajny ziemniaczane to WUHALMUS ( nie jestem pewien pisowni )

Ursusy C-4011 itd. do C-360 to ZETOR, ciężkie to współpraca z ZETORem, a 2812 do 6014 to licencja MF

dojarki to była licencja ALFA LAWAL

sadzarki S-222 i S-223 licencja GRUSE


<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczupak    1

czyli można wywnioskować że nie mamy prawdziwego polskiego produktu? aaa no może jeden... CIAPEK!


,,Nigdy nie podpisałbym się własnym nazwiskiem pod produktem, który nie ma w sobie tego, co jest najlepsze we mnie'' - John Deere :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

ktos mi kiedys muwil ze bizon to prawie idealna kopia fahra tylko nie wiem dokladnie jakiego modelu


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kserkses    2

silnik Bizona SW400 to LEYLAND


<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczupak    1

pewnie chodzi ci o serię M1000. Też się z tobą zgodzę :)


,,Nigdy nie podpisałbym się własnym nazwiskiem pod produktem, który nie ma w sobie tego, co jest najlepsze we mnie'' - John Deere :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kserkses    2

Mogę dodać że jest jeszcze u mnie kosiarko-żniwiarka FAHR konna. Ile ma lat to Bóg jeden wie, ale z pewnością sprzed II wojny. Jako kosiarka chodziła jeszcze do połowy lat 80-tych, naprawdę pożądna maszyna.


<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

tez wlasnie mi sie wydaje ze to chodzi o m1000 polacy duzo maszyn wzieli z fahra


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kserkses    2

a w jakich latach był robiony ten M1000, bo Bizona zaczęli chyba w 1971 roku, a do tego jeszcze trochę czasu trzeba doliczyć.


<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

aż sobie wpisalem w google "fahr m1000" i jak zobaczyłem zdjęcie to normalnie :) :) :) czy naprawdę jedyną polską maszyną pozostanie C330 ? :) a moze nawet w tym sie mylę... może trzydziestka też nie jest "nasza" ? <bezradny>


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas120    4

siewnik zbożowy Mazur też identyczny widziałem produkcji zachodniej marki nie pamiętam

rozsiewacz nawozu firmy befar wierna kopia RAUCH

agregat scierniskowy KOS to uboga wersja LEMKENOWSKIEGO SCHMARAGDa

i napewno wiele wiele wiecej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczupak    1

no to niech by robili tak i dzisiaj,ciągniki i kombajny jakie ma deutz-fahr :)


,,Nigdy nie podpisałbym się własnym nazwiskiem pod produktem, który nie ma w sobie tego, co jest najlepsze we mnie'' - John Deere :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

tutaj z tym KOSEM to bym sie raczej nie zgodził, bo Lemkena bardzij przypomina KUS z Gliwic, i z tego co wiem (posiadam taką maszynę) to zakład z Gliwic montuje w swoich kultywatorach ramienia i gęsiostópki od Lemkena. Reszta to własna konstrukcja, mimo że bardzo podobna.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomb2    1

Takżę zgodzę sie z 1rajdzikiem to fakt że bardziej "lekmenowski" jest Mandam


Ciesz się każdą chwilą życia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1

Bardzo podobne do zagranicznych są polskie kombajny ziemniaczane. Jeszcze prasy belujące tez podobne do zagranicznych.

Wychodzi na to, że rzeczywiście tylko ciapek i kilka maszyn są całkowicie polskie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kserkses    2

O Ziemniaczanych pisałem. Była to licencja !!!


<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny    2

Prasa Unia-famarol DF 120. 1,5 - 1.8 są te prasy podobno na licencji Deutz-Fahra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcio748    2

Prasa Z-224 i pochodne to są maszyny na licencji. A to dokładny cytat z instrukcji obsługi: Gratulujemy i dziękujemy za zakupienie naszej prasy wysokiego zgniotu Z-224 , Z-224/1 produkowanej na licencji firmy "Fahr" lub prasy Z -225.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny    2

to wychodzi ze nie ma polskiej maszyny bez zadnej licencji polskiej >.. :):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

małe sprostowanie co do tego ze bizon jest na licencji fahr - jest to nie do końca prawda - sytuacja jest troche bardziej skomplikowana - a mianowicie bizon jest konstrukcją opracowaną na podstawie trzech zachodnich kombajnów zakupionych specjalnie w tym celu w roku 1968 - były to

1. Fahr M1000

2. Clayson M120 (obecnie NH)

3. jakiś JD ale nie pamietam symbolu (chyba 430 lub630)

i tak - z fahr-a wzięto układ omłotowy, z JD kosz sitowy i przenośniki ziarna i kłosów , a z M120 silnik i układy napedowe (dlatego w tych kombajnach pasują czesci od bizona i na odwrót :D) - w całej tej mieszance wybuchowej całkowicie polski jest pomost operatora (opracowany zgodnie z ówczesnymi wymogami ergonomi - podobno dosc innowacyjny jak na tamte czasy) i heder (opracowany na doświadczeniu zdobytym na kombajnie Vistula w tym zakresie :)) no i pare innych szczegółów.


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15
Prasa Unia-famarol DF 120. 1,5 - 1.8 są te prasy podobno na licencji Deutz-Fahra

 

kiedyś widziałem fotki tej maszyny i zaintrygowało mnie oznaczenie DF 120... :D pomyślałem sobie - "pewnie kolejna licencja"... :angry:


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

nie ma sie co dziwić - koszt skonstruowania nowej maszyny z jakimś sensownym rozwiazaniem technicznym sporo kosztuje (a polskie firmy jak wiadomo za bogate to nie są) a kupujac gotową licencję ma sie podane "na talerzu" całą maszyne ze wszystkimi patentami i w dodatku technologie jego wytwarzania

 

no ale np kombajn do ziemniaków Bolko (Z-643) i Karlik (Z-632) są całkowicie polskimi konstrukcjami (anna Z- 644 jest skonstruowana na bazie kombajnu Hassia)

 

Prasa zwijająca Z-230 jest na licencji firmy International

 

ale za to prawie wszystkie produkowane w polsce przyczepy zbierające są polskimi konstrukcjami (poza jedną - Z-072 jest na bazie czeskiej przyczepy)

 

no ale nie zapomnijmy tez o tym ze nie tylko maszyny rolnicze sa na licencji w naszym pieknym kraju - a maluch i duzy fiat jak by nie patrzeć licencja


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejko    0

mam kosiarke rotacyjna bebnowa, famarol meduza 1,65 metra. jest na niej napis " LICENCJA FAHR". maszyna ma 25 lat i tylko jedna powazna naprawe za soba a kosimy jakies 50 ha rocznie. łąk jest 23 ha ale na częsci wypasam stado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

małe sprostowanie co do postu o pochodzeniu bizona

 

1. clayson M 135 http://www.konedata.net/nh122.htm

2. fahr M1000 http://www.konedata.net/DF1000.htm

3. john deere 630 http://www.konedata.net/jd530.htm

 

na bazie tych właśnie trzech kombajnów powstał "polski" :D bizon

 

a co do kosiarek z famarolu to rzeczywiśćie na początku lat siedemdziesiątych firma FAHR wygrała "przetarg" na sprzedaż licencji polskim producentom maszyn rolniczych - maszyny testowane były w miejscowości Grądy gdzie znajdował sie duży PGR z ogromnym areałem łąk (nie wiem czy to kogos zainteresuje ale z tego co wiem to drugie miejsce w tym przetargu zajął Kuhn ale był za drogi)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bastek2210
      Witam mam problem z prasa sipma z224/1 po zerwaniu zabezpieczenia które pociąga iglice i zmianie tej sruby przestała wiązać i wydaje mi się że podgarniacz spotkal się z tłokiem bo ten pierwszy od tłoka został przygiety . Jest ktoś kto ma mozliwosc pokazać zdj jak jest prawidłowo ustawiony rozrząd czy inaczej zapłon w tej prasie? 
       
    • Przez ursus3600
      Witam. Poszukuję mechanika do prasy sipmy z 224 z Małopolski.
    • Przez farmer1999
      Witam. Stoję przed wyborem prasy kostkującej do współ pracy z c-360... do prasowania około 7-10 hektarów rocznie razem z łąkami. Po prostu kostki dla mnie wygodniejsze. Do wyboru nasza polska sipma z224 lub niemka Fortschritt k442. Cenowo jest różnica bo nasza droższa ale po przepytaniu kilku starych operatorów z SKR to stali bardziej za niemką tylko wiadomo części coraz trudniej zdobyć. A na forum co mogą rolnicy doradzić? Za zbędne komentarze typu że nikt już kostek nie robi z góry podziękuje. teraz wiadomo części.
    • Przez Szymonx
      Witam mam problem z prasa kostkująca New Holland 376 robi krzywe kostki są one skręcone w lewą stronę jak mogę to naprawiać bo to przeszkadza w układaniu na przyczepie
    • Przez evolution93
      Witam wszystkich.
      Niestety jak ktoś się nie zna na prasach to musi coś się zepsuć.2 lata temu kupili prasę Welger AP 12.Na początku było z nią w porządku dopóki nie został ruszony mechanizm długości kostki kiedy nie pracowała.Od tej pory prasa prasuje jedną kostkę 0,5m a nie które zdarzały się do 2m.Czasami zawiąże a czasami nie .Robi czasami po 5 słupłów na jednym sznurku.Wiem że ta prasa jest już wiekowa ponad 25 lat .Czy ktoś ma jakieś materiały dotyczące tej prasy lub o jakieś podpowiedzi bo w takim stanie to na pewno jej nie sprzedam bo kto to już kupi tak więc albo będzie mogła służyć albo zrobią z niej nową w hucie.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj