Skocz do zawartości
1rajdzik

firma FAHR a polskie maszyny

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Maszyny
1rajdzik    14

Kiedyś na forum stwierdzone było, że nasza Z224 produkowana jewst na licencji firmy FAHR. Kiedyś jeżdżąc za prasą dotarłem do takiego handlarza na Śląsku, który posiada (jest obecnie na necie w ogłoszeniach) kosiarkę rotacyjną bębnową i gdyby nie napis, że Fahr to powiedziałbym, czy sprzedaje też polskie maszyny. Nawet listwy trzymające górne blachy miała wykonane z identyczengo profilu.

W związku z tym pytam się was czy znacie to jeszcze jakieś "nasze" maszyny wykonane na zachodniej licencji ?

kserkses    2

Kosiarki Z036 i Z070 ze Słupska też na pewno są na licencji FAHRa !!!

Oprócz tego:

kombajny buraczane Neptun to KLEIN

kombajny ziemniaczane to WUHALMUS ( nie jestem pewien pisowni )

Ursusy C-4011 itd. do C-360 to ZETOR, ciężkie to współpraca z ZETORem, a 2812 do 6014 to licencja MF

dojarki to była licencja ALFA LAWAL

sadzarki S-222 i S-223 licencja GRUSE

szczupak    1

czyli można wywnioskować że nie mamy prawdziwego polskiego produktu? aaa no może jeden... CIAPEK!

Wiadomość z agroFakt.pl

xsc    54

ktos mi kiedys muwil ze bizon to prawie idealna kopia fahra tylko nie wiem dokladnie jakiego modelu

kserkses    2

Mogę dodać że jest jeszcze u mnie kosiarko-żniwiarka FAHR konna. Ile ma lat to Bóg jeden wie, ale z pewnością sprzed II wojny. Jako kosiarka chodziła jeszcze do połowy lat 80-tych, naprawdę pożądna maszyna.

xsc    54

tez wlasnie mi sie wydaje ze to chodzi o m1000 polacy duzo maszyn wzieli z fahra

kserkses    2

a w jakich latach był robiony ten M1000, bo Bizona zaczęli chyba w 1971 roku, a do tego jeszcze trochę czasu trzeba doliczyć.

1rajdzik    14

aż sobie wpisalem w google "fahr m1000" i jak zobaczyłem zdjęcie to normalnie :) :) :) czy naprawdę jedyną polską maszyną pozostanie C330 ? :) a moze nawet w tym sie mylę... może trzydziestka też nie jest "nasza" ? <bezradny>

lukas120    4

siewnik zbożowy Mazur też identyczny widziałem produkcji zachodniej marki nie pamiętam

rozsiewacz nawozu firmy befar wierna kopia RAUCH

agregat scierniskowy KOS to uboga wersja LEMKENOWSKIEGO SCHMARAGDa

i napewno wiele wiele wiecej :)

1rajdzik    14

tutaj z tym KOSEM to bym sie raczej nie zgodził, bo Lemkena bardzij przypomina KUS z Gliwic, i z tego co wiem (posiadam taką maszynę) to zakład z Gliwic montuje w swoich kultywatorach ramienia i gęsiostópki od Lemkena. Reszta to własna konstrukcja, mimo że bardzo podobna.

tomb2    0

Takżę zgodzę sie z 1rajdzikiem to fakt że bardziej "lekmenowski" jest Mandam

abuk14    1

Bardzo podobne do zagranicznych są polskie kombajny ziemniaczane. Jeszcze prasy belujące tez podobne do zagranicznych.

Wychodzi na to, że rzeczywiście tylko ciapek i kilka maszyn są całkowicie polskie. :)

johny    2

Prasa Unia-famarol DF 120. 1,5 - 1.8 są te prasy podobno na licencji Deutz-Fahra

tomcio748    1

Prasa Z-224 i pochodne to są maszyny na licencji. A to dokładny cytat z instrukcji obsługi: Gratulujemy i dziękujemy za zakupienie naszej prasy wysokiego zgniotu Z-224 , Z-224/1 produkowanej na licencji firmy "Fahr" lub prasy Z -225.

MECHANIZATOR    156

małe sprostowanie co do tego ze bizon jest na licencji fahr - jest to nie do końca prawda - sytuacja jest troche bardziej skomplikowana - a mianowicie bizon jest konstrukcją opracowaną na podstawie trzech zachodnich kombajnów zakupionych specjalnie w tym celu w roku 1968 - były to

1. Fahr M1000

2. Clayson M120 (obecnie NH)

3. jakiś JD ale nie pamietam symbolu (chyba 430 lub630)

i tak - z fahr-a wzięto układ omłotowy, z JD kosz sitowy i przenośniki ziarna i kłosów , a z M120 silnik i układy napedowe (dlatego w tych kombajnach pasują czesci od bizona i na odwrót :D) - w całej tej mieszance wybuchowej całkowicie polski jest pomost operatora (opracowany zgodnie z ówczesnymi wymogami ergonomi - podobno dosc innowacyjny jak na tamte czasy) i heder (opracowany na doświadczeniu zdobytym na kombajnie Vistula w tym zakresie :)) no i pare innych szczegółów.

1rajdzik    14
Prasa Unia-famarol DF 120. 1,5 - 1.8 są te prasy podobno na licencji Deutz-Fahra

kiedyś widziałem fotki tej maszyny i zaintrygowało mnie oznaczenie DF 120... :D pomyślałem sobie - "pewnie kolejna licencja"... :angry:

MECHANIZATOR    156

nie ma sie co dziwić - koszt skonstruowania nowej maszyny z jakimś sensownym rozwiazaniem technicznym sporo kosztuje (a polskie firmy jak wiadomo za bogate to nie są) a kupujac gotową licencję ma sie podane "na talerzu" całą maszyne ze wszystkimi patentami i w dodatku technologie jego wytwarzania

no ale np kombajn do ziemniaków Bolko (Z-643) i Karlik (Z-632) są całkowicie polskimi konstrukcjami (anna Z- 644 jest skonstruowana na bazie kombajnu Hassia)

Prasa zwijająca Z-230 jest na licencji firmy International

ale za to prawie wszystkie produkowane w polsce przyczepy zbierające są polskimi konstrukcjami (poza jedną - Z-072 jest na bazie czeskiej przyczepy)

no ale nie zapomnijmy tez o tym ze nie tylko maszyny rolnicze sa na licencji w naszym pieknym kraju - a maluch i duzy fiat jak by nie patrzeć licencja

andrzejko    0

mam kosiarke rotacyjna bebnowa, famarol meduza 1,65 metra. jest na niej napis " LICENCJA FAHR". maszyna ma 25 lat i tylko jedna powazna naprawe za soba a kosimy jakies 50 ha rocznie. łąk jest 23 ha ale na częsci wypasam stado

MECHANIZATOR    156

małe sprostowanie co do postu o pochodzeniu bizona

1. clayson M 135 http://www.konedata.net/nh122.htm

2. fahr M1000 http://www.konedata.net/DF1000.htm

3. john deere 630 http://www.konedata.net/jd530.htm

na bazie tych właśnie trzech kombajnów powstał "polski" :D bizon

a co do kosiarek z famarolu to rzeczywiśćie na początku lat siedemdziesiątych firma FAHR wygrała "przetarg" na sprzedaż licencji polskim producentom maszyn rolniczych - maszyny testowane były w miejscowości Grądy gdzie znajdował sie duży PGR z ogromnym areałem łąk (nie wiem czy to kogos zainteresuje ale z tego co wiem to drugie miejsce w tym przetargu zajął Kuhn ale był za drogi)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się