DominikKuchniak

uprawa maku

Polecane posty

Witam, jestem ciekaw jak to jest z uprawą maku. znajomy mi dziś mówił że sieje tą roślinkę i z 1h można uzyskać ok 1 tony maku, który sprzedaje po 8zł za kilo czyli 8tys. za tonę, powiedział jeszcze że nie należy za dużo walić nawozu pod siew bo to nie wychodzi na dobre. jak to z tym makiem jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

no to znajomy Ci bajek naopowiadał u niego to może i owszem ale w Polsce to średnio zbiera się 500-700kg. po 8 zł to był miesiąc temu teraz jest po 6 (pomijając ostatnie 1,5 roku cena nie przekroczyła 5zł). Poza tym twoja gmina musi mieć możliwość uzyskania pozwolenia dla plantatorów. Siew a musisz kupić 1kg maku to 150 zł. Do tego zapomnij o opryskach jeśli chcesz tonę maku uzyskać obróbka tylko i wyłącznie ręczna, bo w naszej kochanej Polsce nie ma zarejestrowanych środków ochrony dla maku (największe utrapienie to komosa). Cały czas dobijają nas Czesi ze swoim makiem, bo oni mogą siać odmiany morfinowe i sprzedać makowiny na farmaceutyki nie mówiąc już o tym że lepiej plonują, a poza tym, mają zarejestrowane środki na mak i do tego ułożone programy zwalczania chwastów. W moim regionie jeśli chodzi o ostatnie 3 lata plony maku można uznać za beznadziejne. do tego tradycyjny ręczny zbiór - można kombajnem ale mak traci na jakości a w dodatku można złapać sporo piasku. sieję 0-8ha maku średnio pewnie koło 3 rocznie zależy jak pola pasują i jakie są ceny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szpeniek26    5

U mnie sasiad też sieje około 0,5 ha to rośnie mu z tego kawałka około 300kg kiedys miał prawie 0,5tony z tego areału ale to tylko raz a cena obecnie to 6zl za kg, ja to nie widze sensu to siac na dodatek zbierać to ręcznie to mi sie nie usmiecha to :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

mój znajmy mieszka w okolicach sandomierza jadąc od strony kielc, mówił że u niego z 1ha to do tony maku wychodzi, a pryska od dwuliściennych chyba fusiladem ze dwa razy i ktoś kosi mu to zwykłym kombajnem do zboża a później czyści to zwykłą wialnią, wczoraj miał sprzedać to dziś go zapytam po ile jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

z tego co pamiętam to fusilade jest na jednoliścienne. Ręcznym siewniczkiem to pewnie sił cały dzień siał, no i w końcu coś napisałeś że "do tony" a nie tonę. Można jeszcze jakimś glifosatem przed wschodami maku, na tym legalnie w Polsce opryski się kończą no chyba że na jednoliścienne. Żeby zebrać kombajnem to

mak musi stać Trzeba kosić wyżej żeby nie łapać piasku bo taki mak z piaskiem to naprwdę trudnooooooooooooooo sprzedać

nie może być żadnych chwastów chodzi szczególnie o komosę - mak łapie zapach i już w dobrej cenie go nie sprzeda

mak ociera się w przenośnikach - szczególnie w ziarnowym i wydzielają się z niego tłuszcze - już nie jest jasno niebieski tylko ciemniejszy i znów traci się na jakości i na cenie

nie pisz posta pod postem, użyj opcji edytuj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja się nie znam na uprawie maku. pisze tak jak on mi mówił, a co do sprzedaży to on go handlował wczoraj w nocy wiec wszystkiego w tym jego maku kupcy na pewno nie zauważyli, powiedział też że cena spadła bo jest dużo maku z czech

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

ponoć czesi sieli około 10 000ha maku, a w zeszłym roku posieli 4x więcej ile w tym prawdy nie wiem ale tak słyszałem, co do zauważenia to piasek czuć w zębach , zapach zaś nosem i światło nie jest potrzebne. W tej cenie wydaje mi się że sprzedał znajomemu piekarzowi. W zeszłym roku sąsiad sprzedał mak a na drugi dzień kupiec mu go odwiózł bo był w nim piasek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co rok sialiśmy około hektara maku, ale od 6 lat już nie trudnimy się tym. Pamiętam tylko że bardzo sie kułem badylami (miałem 8 lat xD) A potem tata śrutował go i sprzedawał na giełdzie w Poznaniu.


ArturKowalewo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cantstop    267

mógłby ktoś wyjaśnić jak jest z tą kontraktacją maku?Czy moge nim handlować samemu czy trzeba jakiejs firmie odsprzedać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    55

Witam mam chęć zasiać troche maku zezwolenie dostanę,myślę zasiać siewnikiem tak jak sieje się rzepak może to być tradycyjnie całym siewnikiem lub w rzędy co 30 lub 40 cm,co do ochrony na chwasty to pamiętam z dawniejszych czasów środek na dwuliścienne który miał rejestrację ale teraz już nie ma natomiast zbiór to kombajnem ze stołem do rzepaku ,możecie zweryfikować mój pomysł i poprawić ,czy to jest wogóle opłacalne bawić się w coś takiego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Jak tam siejecie mak w tym roku w moim rejonie jest spore za interesowanie też myślę zasiać ok. 2 ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj