goldas

Późne sianie pszenicy

Polecane posty

goldas    2

Sieję jakieś 20 h kukurydzy na ziarno a jak wiadomo kukurydza jest koszona w moim regionie w drugiej połowie października i nie da rady już siać oziminy więc zazwyczaj na wiosnę sieję pszenicę jarą ale jej plon jest sporo gorszy niż pszenicy ozimej. Obiło mi się o uszy że jest jakaś odmiana pszenicy ozimej (wymagjącej późnego siewu) która jest siana nawet w listopadzie może wiecie jaka to odmiana i czy warto się nią zainteresować ??? a może macie jakieś inne rady???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

u mnie we wsi jeden facet ma pole i w tamtym roku pszenice siał na początku grudnia (po burakach). Nie wiem jaka to odmiana. posiana była w błoto, część ziarek była na wierzchu.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vektor    9
u mnie we wsi jeden facet ma pole i w tamtym roku pszenice siał na początku grudnia (po burakach). Nie wiem jaka to odmiana. posiana była w błoto, część ziarek była na wierzchu.

U nas na Warmii to już by siał w śnieg. ale pamiętam jak kukurydze na ziarno kosili w drugiej połowie grudnia :)


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goldas    2

i ja słyszałem że można ją siać po burakach, wystarczy tylko żeby zdążyła się zakożenić i plonuje całkiem nieźle tylko nie wiem jaka to odmiana :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29
:) ja też sieje kukurydze na ziarno w tamtym roku posiałem pszenice ozimą po niej 18 i 21 listopada i plon średnio 5t/ha ale to zależało głownie od kawałka bo na lepszych podchodziło pod 7 pszenica była tylko sypana saletrą 400kg/ha, w październiku posiać to jest jeszcze optymalny termin, w tym roku nie będzie trzeba z kukurydza czekać tak długo bo jak będzie taka pogoda jak teraz to żniwa rozpoczną sie tak jak w 2003 roku ok.20 września, odmiana pszenicy ozimej przeznaczona do siewu po 15 listopada to jest Tajfun jest to tak zwana odmiana przewódkowa , podobno niesamowicie sypała w tym roku, nie zawsze jara pszenica ma gorszy plon od ozimej np. sezon 2006.patrz publikacje PDO, ja poszukuje kogoś lub jakieś firmy kto będzie miał odmianę pszenicy ozimej Dorota na siew, jestem z polski południowo-wschodniej.Chciałem też zapytać czy ktoś siał Bogatke i jak u niej z liczba opadania wychodzi? za informacje z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil18fmr    97

Chciałem też zapytać czy ktoś siał Bogatke i jak u niej z liczba opadania wychodzi? za informacje z góry dzięki.

 

Ja sialem Bogatke i Suces wtym roku. powiem szczerze ze ta bogatka byla na gorszym (na wiosne to Ojciec jeczmien szykowal bo bal sie ze sie nie utrzyma) stanowisku a sypala troche lepiej od Sukcesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

podłączęsię pod temat aby nie zakłądać nowego. Pytanko o termin siewu pszenicy. Najprawdopodobniej na dniach wezmę w dzierżawę ok 20 ha pola na którym była gryka. I tu moje pytanko - czy siać jeszcze pszenicę czy zostawić na wiosnę i posiać jęczmień ?? 2 dni na orkę, uprawa, siew to coś koło 5 listopada powinno być posiane - o ile pogoda pozwoli. Tylko czy jest sens w tym terminie siać pszenicę ?? Pamiętam że zdażało się że dosiewaliśmy czasem hektar czy dwa w tak późnym terminie ale to też zależy odroku czy zdąży skiełkować. Od razu napiszę żę wiosną jarki nie chcę siać.

???????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

Odpowiedź jest prosta SIAĆ do końca października to moim zdaniem optymalny termin, pogoda ma być w dolnośląskim mhm. super poezja już powinieneś mieć pół zaorane :D jak jest w jednym kawałku, też zależy w jakiej jest to kulturze bo jak kiepskiej to może lepiej kukurydza na ziarno, no i jeszcze ph bo tam gdzie pszenica usycha z powodu braku fosforu w chłodną wiosnę kukurydza daje ok,7 ton suchej - przy tej cenie kukurydzy jaka jest i jaka powinna być to alternatywa niezła dla innych upraw, a możesz jeszcze dać jakiegoś tlenkowego wapna na dzień dobry no i przerwiesz trochę płodozmian bo pewnie było tam jakieś zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16
:lol: ja też sieje kukurydze na ziarno w tamtym roku posiałem pszenice ozimą po niej 18 i 21 listopada i plon średnio 5t/ha ale to zależało głownie od kawałka bo na lepszych podchodziło pod 7 pszenica była tylko sypana saletrą 400kg/ha, w październiku posiać to jest jeszcze optymalny termin, w tym roku nie będzie trzeba z kukurydza czekać tak długo bo jak będzie taka pogoda jak teraz to żniwa rozpoczną sie tak jak w 2003 roku ok.20 września, odmiana pszenicy ozimej przeznaczona do siewu po 15 listopada to jest Tajfun jest to tak zwana odmiana przewódkowa , podobno niesamowicie sypała w tym roku, nie zawsze jara pszenica ma gorszy plon od ozimej np. sezon 2006.patrz publikacje PDO, ja poszukuje kogoś lub jakieś firmy kto będzie miał odmianę pszenicy ozimej Dorota na siew, jestem z polski południowo-wschodniej.Chciałem też zapytać czy ktoś siał Bogatke i jak u niej z liczba opadania wychodzi? za informacje z góry dzięki.

jesli chodzi o DOROTE to nie polecam szczegolnie na ziemie słabsze,na glebach do 4klasy jest ok.w tym roku na kujawach bo tu mieszkam sredni plon DOROTY to 6 t\ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MACGYVER    0

U mnie na jedno pole nie mogłem wjechać bo na glinie miałem skorupę więc w listopadzie jak popadało posiałem pszenice i przejechałem ją bronami rok temu też tak zrobiłem z żytem i żboże nadgoniło to co było posiane w planowanym czasie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek000111    2

Założyłem ten temat bo chce sie dowiedziec co o tym sądzicie. Większośc znajomych zaczyna siac pszenice z początkiem października,mówią że można tym sposobem uniknąc wyższych kosztów wydanych na opryski. Czy to prawda??? oprysków na jakie chwasty można wtedy uniknąc???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamyk514    2

U nas raczej się sieje później wiadomo plony mogą być niższe podług tego roku to późni sialiśmy a plon był super nie wiem czy to dosłowna prawdo ale pszenica później siana jest mniej narażona na łamliwość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Ja raz posiałem późno to widać było znaczącą różnice w plonie w porównaniu do innych pól.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

Każdy rejon Polski ma optymalne terminy siewu i każde opóźnienie ma wpływ na plony. Oczywiście to jeszcze zależy od opadów. Ja co roku staram się siać zboża w terminach zalecanych dla mojego terenu - o ile oczywiście się wyrabiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Jest dokładnie tak jak pisze @zorak. Są optymalne terminy siewu i już. Ale ponieważ przez ostatnie dwa lata nie było w Polsce zimy i jesień była długa z dośc wysokimi temperaturami, to zboża siane zawcześnie jeszcze przed zimą zostały zaatakowane przez choroby grzybowe. Jeśli ktoś opóźnił siew, mógł uniknąc porażenia chorobami już jesienią. Jednak gdyby zima zaczęła się jak "kiedyś" to wtedy chyba z opóźnionego siewu nic dobrego by już nie wyniknęło.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

ja bym powiedział ze bardzo pózny siew ma wpływ na obnizenie plonu sam sie przekonałem ze było słabiej od tej zasianej wczesnie ale o ile mi wiadomo to jeszcze zalezy od roku ten rok był suchy i bardziej dokuczyło pszenicy jak bedzie w przyszłym tego nie wiadomo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

nie tylko choroby grzybowe w zeszłym roku było widać choroby wirusowe (podłużne jasne przebarwienia na liściach) a spowodowane przez mszyce na jesienią 2 lata temu ja jednak jestem zwolennikiem siewów wczesnych lub optymalnych, 8 wrzesień Matki Boskiej Siewnej i czasami bywa że w tym terminie sieje. Poza tym im wcześniej się posieje tym można mniej wysiać bo zborze się lepiej rozkrzewi. Trzeba jeszcze zaznaczyć że opóźniać można siew pszenicy bo ta może się krzewić jesienią wiosną oraz zacząć jesienią a skończyć wiosną, a reszta zbóż jak na jesieni nie zdąży to wiosną już nie da rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

w moim rejonie najlepiej jest siac od począku pażdziernika do ok. 13, ale ja musze szybciej siać bo sie nie obrobie jeśli siew we wrześniu to trzeba na jesieni odchwaścić no i mogą sie jakieś choroby rozwinąć a jak posieje ok. 20 pażdż. to może być tak żę nie zdąży pszenica sie rozwinąć dostatecznie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

25 wrzesień 10 pazdziernik a potem już trzeba zwiększać ilośc ziaren na hektar bo może byc problem z krzewieniem. Czase sieje w grudniu i się uda a czasem g....o z tego jest.


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu znajdziecie odpowiedż

xxx

 

Nie reklamujemy innych for o tematyce rolniczej!!!

Edytowano przez krolikNH

. . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelo1414    5

U nas zdarzało się opóźni siew no i pszenica później siana mniej wylegała niż ta siana normalnie. Plon był taki sam więc wg mnie ma to sens zwłaszcza przy coraz częstszych gwałtownych letnich burzach.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Większośc znajomych zaczyna siac pszenice z początkiem października,mówią że można tym sposobem uniknąc wyższych kosztów wydanych na opryski. Czy to prawda??? oprysków na jakie chwasty można wtedy uniknąc???

 

Siew październikowy absolutnie nie spowoduje braku wystąpienia jakiegokolwiek chwastu, który jest na polu. Raczej chodziło im o choroby. Patrząc z perspektywy ostatnich lat było widać znaczące różnice w zarażeniu w zależności od terminu siewu. Ja w zeszłym roku z powodu dużych opadów jesiennych siałem zimówkę nawet w 2 połowie listopada. Tak późny termin siewu u mnie (Żuławy), w przeciwieństwie do wyżej piszących kolegów, nie wpłynął na plon. Ale wiadomo co region to inne warunki i mikroklimaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj