Polecane posty

mateuszmtz    55

Witam mam otóż problem  z sianokiszonką w belach.  `Balota sianokiszonki mam na 2 dni, w pierwszy dzień nie ma żadnego problemu na drugi dzień gdy chcę skarmiać balot jest od środka gorący. Jaka może być przyczyna tego? Ale nie każdy balot się tak grzeje. 

 

Połączone

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.2 +1p. ostrzeżeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiki868    2

Panowie jakie są lepsze bale sianokiszonki pod wzgledem  ekonomiki, 120x120 czy 120x150 ?   Chodzi mi głownie o zuzycie folii na bele. Sznurka chyba tez mniej pojdzie?  czy takie wielkie mozna owijac sznurkiem czy bedzie pękał ? bo z reguly to ludzie siatką robią takie duże. ( sznurek 1400 tex grubości mam-ten 3360m z rolki). 

 

Mam prasę zmiennokomorową i lepiej mi robić jak największe, wtedy mniej zaladunku mniej rozladunku, siano to robie 120x180cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1783

zrobilem pare 150, foli pewnie porównywalnie, trzebaby obliczyc ;p tylko pamiętaj, ze taka belka porządnie zbita będzie troche ważyć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiki868    2

tzn ja nie bede robil owijania na jakis wielkich obrotach.  No moze bedzie wazyc ale mam tura 5  wiec nawet jakby 900 kg wazyla to nie ma problemu.  Z drugiej strony nie bedzie tyle wazyc, bo jak skosze i rozrzuce jednego dnia a drugiego dnia sprasuje to taka podwiednieta chyba bedzie lzejsza. podobno im suchsza tym lepsza. z drugiej strony im suchsza tym słabiej zbita co nie ? jak wy robicie,  kiedy prasujecie po skoszeniu?  

 

Ja chce kosić kosiarka czeską z roztrząsaczem pokosów,  potem tylko zgrabiarka karuzelowa prasa i git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    141

ja zazwyczaj 1 dnia kosze, a na 2, beluje :P Nawet nie rozbijam pokosów. Raz rozbijałem i nie było jakiejś wielkiej różnicy, a ropa poszła. U Cb jest inaczej bo masz roztrząsacz przy kosiarce, więc musisz dobrze patrzeć jaka pogoda, i wtedy decydować kiedy kosić, bo jak słaba trawa(czy inne) to możesz nawet rano wykosić i na wieczór prawie można zbierać Ja tam beluje przewiędnięte i kiszonka wychodzi fajna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam.ją rano kosze, przegarniam i popołudniu blokuje i we worki wkładamy bez żadnego odzyskania powietrza i sianokiszonka jak z obrazka o ładnym kolorze oliwkowym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drajwero    1

W zależności od pogody, ostatnio bywa  bardzo psikuśna ta aura. Koszę bardzo wcześnie rano na raz 15 ha na drugi albo też na trzeci dzień zgrabiam w  duże wałki i sprawdzam jak z wilgotnością czy już się nadaje do prasowania.

Prasuję wszystko w ciągu jednego dnia, za prasą idzie drugi ciągnik z owijarką i praktycznie 4-5 godzin prasowania i około 12 godz owijania, wszystko opakowanie jest w ciągu jednej doby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

odnośnie wielkości balotów i ekonomiki: czym większy balot tym mniej foli idzie na każdy kg zakiszany to samo tyczy się siatki bądź sznurka jak większy balot to mniejsze zużycie sznurka lub siatki na kg paszy ale jest 1 problem jak np. mamy prasę z zgniotem porównywalnym do lely 445rp 17noży to przy 130cm słoma jęczmienna mamy 300-340kg słomy w snopku a jak ustawimy 160cm średnicę to mamy do 600kg słomy i w tedy trzeba mieć fajną lawetę żeby je zwieść z pola i porządny ładowacz. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w trawach ponieważ balot 130cm mamy już wagę 1-1,1t sztuka więc trzeba mieć mocną owijarkę w mojej wygina się ramię wciągające balot i stół obrotowy mocno się przechyla coś strzelać zaczyna i popękały mocowania kół jezdnych ale to tak jest pisze że baloty do 1t a tu zawsze więcej i jeszcze gazowanie, to zachowując wzrost masy balot 160cm mógłby ważyć bez problemu 2t tylko trzeba mieć b. mocny ciągnik do prasowania bo opór prasy wzrośnie i suche łąki, a wtedy przekroczy się obciążenie maxymalne pasów. No i dochodzi fakt zakupu lub wynajęcia ładowarki teleskopowej bo nie damy rady raczej żadnym ładowaczem balotów o masie 2t zwozić po łące dochodzi jeszcze ciężar chwytaka, dodam jeszcze że są mocniejsze prasy z np. 25nożami docinającymi które naprawdę w balocie 123cmX130 zmieszczą bardzo dużo paszy i większość posiadanych ciągników nie poradzi sobie z zabraniem balotów z łąki a nie mówię o zadawaniu bo przecież przy dawce 10-12kg sianokiszonki na sztukę dziennie to jeden balot wystarcza na 90-100krów mlecznych, a jak 3pokos to 50 jałówek jedząc tylko balota nie da rady z nim przez 24h.

 

Folia Unterland 750mmX1500 kosztuje +- 266zł netto rolka która starcza na 28balotów przy nieoszczędnych owijarkach starego typu więc koszt owinięcia  około 1t paszy wynosi 9,5zł.

 

Siatka 130cmX3800  JD Coverage może kosztować +- 600zł netto powinna starczyć na około 317balotów 130cm średnicy daje to koszt około 1,8zł netto sztuka

 

A dodam że: objętość balota 123cm szerokości X 80cm średnicy = około 617952cm

123cmX160cm średnicy = około 2471808cm

 

średnica wzrosła  o 100% a objętość wzrosła o 400%

 

a wzrost obwodu jest proporcjonalny

123X80 = około 502,4cm

123X160 = około 1004,8cm

wniosek prosty mam nadzieję że pamięć z wzorami mnie nie zawiodła jak by coś to mądrzejszy ktoś poprawi nie pogniewam się jak błędy zrobiłem to poprawcie

Edytowano przez krzysiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz    0

witam mam pytanie ile potrzebuje minimum łąk by muc zrobić jedną pryzme? np dla.4 opasów zeby wystarczyło na rok.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

odnośnie wielkości balotów i ekonomiki: czym większy balot tym mniej foli idzie na każdy kg zakiszany to samo tyczy się siatki bądź sznurka jak większy balot to mniejsze zużycie sznurka lub siatki na kg paszy ale jest 1 problem jak np. mamy prasę z zgniotem porównywalnym do lely 445rp 17noży to przy 130cm słoma jęczmienna mamy 300-340kg słomy w snopku a jak ustawimy 160cm średnicę to mamy do 600kg słomy i w tedy trzeba mieć fajną lawetę żeby je zwieść z pola i porządny ładowacz. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w trawach ponieważ balot 130cm mamy już wagę 1-1,1t sztuka więc trzeba mieć mocną owijarkę w mojej wygina się ramię wciągające balot i stół obrotowy mocno się przechyla coś strzelać zaczyna i popękały mocowania kół jezdnych ale to tak jest pisze że baloty do 1t a tu zawsze więcej i jeszcze gazowanie, to zachowując wzrost masy balot 160cm mógłby ważyć bez problemu 2t tylko trzeba mieć b. mocny ciągnik do prasowania bo opór prasy wzrośnie i suche łąki, a wtedy przekroczy się obciążenie maxymalne pasów. No i dochodzi fakt zakupu lub wynajęcia ładowarki teleskopowej bo nie damy rady raczej żadnym ładowaczem balotów o masie 2t zwozić po łące dochodzi jeszcze ciężar chwytaka, dodam jeszcze że są mocniejsze prasy z np. 25nożami docinającymi które naprawdę w balocie 123cmX130 zmieszczą bardzo dużo paszy i większość posiadanych ciągników nie poradzi sobie z zabraniem balotów z łąki a nie mówię o zadawaniu bo przecież przy dawce 10-12kg sianokiszonki na sztukę dziennie to jeden balot wystarcza na 90-100krów mlecznych, a jak 3pokos to 50 jałówek jedząc tylko balota nie da rady z nim przez 24h.

 

Folia Unterland 750mmX1500 kosztuje +- 266zł netto rolka która starcza na 28balotów przy nieoszczędnych owijarkach starego typu więc koszt owinięcia około 1t paszy wynosi 9,5zł.

 

Siatka 130cmX3800 JD Coverage może kosztować +- 600zł netto powinna starczyć na około 317balotów 130cm średnicy daje to koszt około 1,8zł netto sztuka

 

A dodam że: objętość balota 123cm szerokości X 80cm średnicy = około 617952cm

123cmX160cm średnicy = około 2471808cm

 

średnica wzrosła o 100% a objętość wzrosła o 400%

 

a wzrost obwodu jest proporcjonalny

123X80 = około 502,4cm

123X160 = około 1004,8cm

wniosek prosty mam nadzieję że pamięć z wzorami mnie nie zawiodła jak by coś to mądrzejszy ktoś poprawi nie pogniewam się jak błędy zrobiłem to poprawcie

dla kolegi

matematyka.pisz.pl/strona/1002.html

 

z matematyki to ty dobry nie jestes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

podłaczam sie do pytania lukaszz ile potrzeba ha łaki azeby przygotowac sianokiszonki dla 4 jałówek ewentualnie byczków na 1 rok chociaż przy takiej ilosci sztuk to baloty sie nie opłacaja bo zanim zjedzą to sie zepsuje chyba?


http://olx.pl/oferta/przyczepa-samozbierajaca-miroslawiec-t010-2-oraz-dmuchawe-CID757-ID5vbmH.html#c7a228f3ab czy taką przyczepą idzie zebrac pokos na kiszonke z trawy lub zboża? czy lepiej rozejrzec sie za orkanem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Witam mam pytanko przygotowałem ziemie pod się trawy na sianokiszonkę i teraz się zastanawiam co zasiać?

czy mieszankę traw z koniczyną 

czy samą lucerne czy lucerne z mieszanką traw i lucerny 

Co według was jest najlepsze dla krów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

 

Panowie mam pytanie.. pytałem już w innym dziale o to, jednak i tu postanowiłem zapytać, jak myślicie czy warto kupić łąki w cenie 25 tys ha ? problem jest tego typu ze do tych łąk mam 40 km, u mnie jest ziemia bardzo droga, dlatego tez gdyby to było gdzieś bliżej to nawet bym się nie zastanawiał. jest tego 40 ha w 4 kawałkach blisko siebie.. generalnie mam hodowle, dlatego przydały by mi się łąki, ale na początku nie wykorzystał bym potęciału całości łak... bo to za mała hodowla, lecz z czasem mógłbym to rozwinąć. Posiadam maszynę samozbierającą 50 m sześciennych na pełnym rotorze wiec myślę max 2 maszyny wyszły by na hektarze a przy średniej trawie to nawet 2ha w 3 transporty bym spokojnie zbierał, gdyby owijać w kulki sianokiszonkę to praktycznie to co bym wydał na folie tutaj moge przeznaczyc na paliwo, myślałem może, ze gdybym się zdecydował to kupiłbym jakiegoś fastracka...? czy jest sens w ogole myśleć o łąkach tak daleko?? ma ktoś tak daleko od domu pole, łąki?  bo niestety w pobliżu nie ma wogole ziemi a jak jest to w cenie po 80 tys za ha (orna) z tych 40 ha miałbym jakieś 60 kursów, po 5 dziennie daje 12 dni zworzenia zakładając oczywiście bezawaryjną prace, pozdrawiam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CezarKing    3

witam, nie wiem czy na calym tym temacie jest jakas konstruktywna i poparta obliczeniami odpowiedz na pytanie ile kosztuje koszt jednego balota sianokiszonki od sciecia do zwiniecia :) jesli nie ma to chcialbym sie dowiedziec tego ;) a co do tego co zdarzylem tu przeczytac o porze koszenia sianokiszonki to powiem cos co jest poparte badaniami jak i rowniez moim doswiadczeniem i spostrzezeniem ;) Trawe z przeznaczeniem na sianokiszonke powinno zaczynac sie kosic chociaz kolo poludnia, najlepiej jednak kolo 14, a to dlatego ze duzy wplyw na jakosc zakiszania jak i na walory smakowe i zywieniowe ma zawartosc cukrow w trawie, a jak wiadomo trawa wytwarza go miedzy innymi dzieki sloncu wiec w tych godzinach zawartosc jest najwieksza, po tych godzinach zawartosc powoli spada, oczywiscie mozliwosc wykoszenia w tych godzinach zalezy od wielu zmiennych, jak ilosc łąk, wydajnosc sprzetu i tak dalej, wszystko trzeba dobierac pod siebie ale chcialem wam tylko uswiadomic ze duzo lepiej jest wykosic trawe po poludniu niz od samego rana kiedy cukrow jest najmniej w trawie :) jesli cos nie jasno napisalem to pisac do mnie smialo co wiem to sie jeszcze tym podziele ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz1122    15

Witam niechcialem zakladac nowego tematu ale mam taki problem ptaki mi siadaja na balach i je dziurawia wiecie moze jak sobie z  tym poradzic ? w mojej okolicy jest tragedia z ptakami strasznie duzo ich jest na roznych polach mam bale 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kocur666    21

Pany dzisiaj belowalem i zostało mi 15 beli nie dałem rady owinąć a deszcz zaczął padać będzie coś jeszcze z nich a mam zamiar jutro ich owinąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CezarKing    3

Jedna ze znanych mi teorii mowi ze baloty nalezy owinac do 12 godzin po zbalotowaniu, praktykowalismy to i po 12 godzinach owiniete nie odchodzily od normy, co do dluzszego czasu nie potrafie odpowiedziec, ale jesli nie owiniesz to nada sie tylko do wyrzucenia, ja bym owinal, droga nauka ale czegos sie dowiemy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz1122    15

u mnie jak nie owinolem belki bo byla nie foremna i bez siatki i zostala na polu to wiem ze sie zaczela zaparzac i kurzylo sie z niej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CezarKing    3

Wszystko zalezy od pogody od wilgotności materialu,jakosci zbicia materialu i czy zakiszacz byl podany, cale mnóstwo zmiennych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leniwiec_13    23

Panowie, mam pytanie. Czy ktoś miał może do czynienia z taką sytuacją, kiedy pod koniec prasowania materiału na sianokiszonkę zaczęła się ulewa i część materiału została sprasowana mokra a praktycznie wszystkie bele zostały zmoczone z wierzchu? Mam ok 15 bel w takiej sytuacji i zastanawiam się, czy wpłynie to jakoś negatywnie na jakość sianokiszonki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Budzu321
      Witam posiadam w sumie 11ha połowa to pola i połowa to łąki. Hoduję narazie 4 krowy dojne w tym roku w lecie zwieskzy sie do 5 a za rok myślę że do 6 dojnych, trzymam też 2 cielaki. Czy mi opłacało by się wykosić 0,5-1,0ha na sianokiszonke oczywiście pierwszy pokos. Prasy własnej nie mam, sianokiszonka była by w pryzmie. Trawa była by wożona t-25 i rozrzutnikiem, bo m am tylko t-25, ugniutł też bym t-25 jakoś. Czy mi się opłacało by?
    • Przez BIGAGRO
      Najwyższej jakości sianokiszonka w belach 130 cm - prasa Krone Bellima F130. Bele sprzedajemy bezpośrednio z pola w dniu zbioru - są owinięte siatką 125 cm szerokości (zakrycie boków - równe bele, oszczędność folii). Folią owija kupujący u siebie.
       
      Nie jesteśmy handlarzami - nie skupujemy bel - oferujemy materiał z własnej produkcji! Po pierwsze jesteśmy rolnikami więc wiemy "jak to się robi" .
       
      Corocznie produkujemy ponad 3000 sztuk najwyższej jakości bel sianokiszonki - nigdy nie mieliśmy reklamacji na nasz towar!
      Sianokiszonka pochodzi z użytków zielonych obsianych wysokiej jakości nasionami renomowanych producentów. Użytki nawozimy nawozami doglebowymi NPK z wapniem, magnezem, siarką i mikroelementami oraz dolistnie nawozami mikroelementowymi oraz aminokwasami - dzięki temu otrzymujecie Państwo najwyższej jakości paszę z wysoką zawartością białka i wszystkich składników pokarmowych!

      Cena za bele zależna jest od rodzaju materiału z którego są robione bele. 
      Ceny i dostępność na 30.08.2016:
      Lucerna - 90 zł/szt (wolne 1 auto - zbiór początek września, później październik) Koniczyna czerwona 80% z trawami (kostrzewy, tymotka, życice)- 80 zł/szt (kilka aut - zbiór w połowie września i w październiku) Mieszanka motylkowych DSV Country 2057 (lucerna+koniczyny) - 90 zł/szt (wolne 1 auto zbiór na początku września) Mieszanki z koniczyną czerwoną (min. 40% koniczyny) - 75 zł (dostępne kilka aut ze zbioru początek września i kilka w październiku). Mieszanki traw z koniczyną perską Country 2053, Futtertrio, C2050 - 85 zł/szt (dostępne 2 auta ze zbiorów pod koniec września) Mieszanki traw DSV (2012, 2013, 2014, 2401) - 75 zł/szt (dostępne 2 auta ze zbiorów na początku września) Sianokiszonka z podsuszonej koniczyny z trawami owinięta - dostępne 80 sztuk w cenie 89 zł/szt. Możemy owinąć każdy towar i dowieźć owinięte bele - cena +15 zł/szt Pozyskujemy również około 300 bel siana z łąk koszonych pod koniec lipca - są to trawy (brak szuwarów, pokrzyw, samosiewów itp). - ten towar proponujemy po 55 zł/szt.

      Siano wysokiej jakości w cenie 120 zł/szt.
       
      Wszystkie ceny są cenami netto za bele bez folii tj bele w siatce bezpośrednio z pola . Dla zainteresowanych wystawiamy faktury. VAT na pasze wynosi 8%. Na wcześniejsze zamówienie możemy zrobić również wysokiej jakości siano.

      Tylko u nas kupisz bele z najwyższej jakości mieszanek traw marki DSV, które posiadają tzw. milk index (mleczny indeks) - dzięki nim osiągniesz wysoką wydajność mleczną. Nie kupuj niepewnego taniego towaru, z którego nie ma mleka!

      Jeśli jesteś zainteresowany zakupem paszy w roku 2016 - skontaktuj się z nami i zarezerwuj towar - zapraszamy do nas - zobacz z jakich traw zrobimy dla Ciebie bele!
      Bele dostarczamy autami o ładowności 40 szt (bele 130cm), są to zwykle auta kryte więc nie dochodzi do ewentualnych zamoknięć w czasie przejazdu. Przykładowe koszty dostaw:
      - okolice Wydmin - 550 zł
      - okolice Turośli - 750 zł
      - okolice Szczytna - 850 zł
      - okolice Kolna, Mały Płock - 900 zł
      - okolice Przytuł, Wagi - 950 zł
      - okolice Grajewa, Stawisk, Szczuczyna - 1050 zł
      - okolice Przasnysza, Ostrołęki, Łomży - 1100 zł
      Koszt każdej trasy wyceniamy indywidualnie informując kupującego przed realizacją!
       
      Kontakt: PW, big-agro.pl, kontakt@agrivision.pl, biuro@agrivision.pl, 
       

       
       


    • Przez rolnikzlubelskiego
      Witam,
      Panowie mam taki problem. W tym roku późno robiłem sianokiszonkę z trzeciego pokosu (październik) ponieważ wcześniej ciągle padało. Otworzyłem teraz jedną belę i okazało się, że się nie zakisiła. Nie jest popsuta, spleśniała, ale to jest normalnie zielona trawa taka jaką owijałem. Jaka może być przyczyna? Za zimno było? Dodam, że nie była suszona.rano skosiłem, odrazu zgrabiłem i belowałem.
      Czy jak zostawię te bele z 3pokosu do lata to się zakiszą jak zrobi się ciepło?
    • Przez same110
      Witam
      Stoję przed wielkim.dylematem która z pras wybrać między Kverneland A krone
      Która z maszyn będzie lepszym wyborem .Nie znalazłem.żadnej.opinie o.takowym modelu 6250 Kvernelanda.Jesli ktoś.taki posiada lub sąsiad prosiłbym o kontakt na pw
      Z drugiej.strony Fortima to dawny roundpack sprawdzony ale jednak.Fortima to nie też kropka w kropkę
      Dziękuje za rady
      Pozdrawiam

    • Przez Mateusz2121
      Witam chciałbym zacząć robić sianokiszonke dla byków i ma do was takie pytanie czy 6-7 byków da rade zjeść taką bele zanim zacznie sie psuć ? ważne!!!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj