endrju00711

Sposób na nierówności na polu

Polecane posty

endrju00711    11

A więc od niedawna głębi mnie taki mały pomysł , a więc denerwóją mnie nierówności na polu , bo jak jadę w poprzeg pola cały ciągnik podskakuje , i zrodził mi się pomysł jak zniwelować te góry i doliny na moich polach , a więc przed siewem bronuje w poprzeg bronami lekkimi i później wzdłóż cięźkimi bonami , z dwoma rzędami wałków , i widze że bardzo dużo dają te wałki , ale prędkość jest za mała , i nie wiele nadają się te wałki , a narodził mi się pomysł aby złożyć takie cztery rzędy wałków , i pomykać z dużą prędkością , po to aby ziemia rozłożyła się równo po polu , i aby wykluczyć bronowanie w poprzeg , i mam zamiar odłożyć te wałki od ciężkich bron, i spróbować po latać po polu po orce , i zobaczyć jak MF 255 poradzi sobie z nimi , i jak szerokie wałki zrobić , aby MF sobie radził na trójce szosowej . Czy ktoś to praktykował ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

moim zdaniem to twoja robotan na nic sie nie zna bo to ze ciagnikiem trzęsie to nie od nierównosci na powierzchni tylko od błebszych warstw - nie wykonujesz przypadkiem orki zasze w te sama stronę ?? jesli tak to jedyną rada na ten problem jest głeboszowanie lb bardzo głebokoa orka (tylko bez przesady zebys drenów nie poniszczył)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

albo po prostu masz żle ustawiony pług ,lub słabo kryje i nie równe pole po nim zostaje ,masz dobre docinacze ?

a same wałki za wiele nie pomogą ,bo to te zwykłe ,co innego jakbyś miał wał pierścieniowy

i nie koniecznie musi być zrobione na równo że w poprzek będziesz leciał niewiadomo jak szybko (no chyba że powoli się nie da)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

zamiast cudować z jakimiś wałkami kup sobie pług obrotowy dwuskibowy i masz pole równe bez bruzd. zwykły agregat z dwoma rzędami wałkow strunowych też powinien załatwić sprawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

a te nierówności masz po orce czy na sciernisku ????

 

bo jesli po orce to proponuję bronowanie pod katem do kierunku orki (ani wzdłóż ani w poprzek)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

z tego co widze po sasiadach z byłego pgru - mają ładnie równe pola.

podorywkowy czy talerzówka leci pod duzym katem, orka normalnie - później uprawa 1. przejazd ciezkim agegatem leci pod katem, drugi przejazd juz lekkim agregatem leci wzdłuż pola - tak jak i siewnik.

Pola maja bardzo równiutkie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

Szczeże mówiąc , to o obrotówce myślałem , ale to może zostawie na przyszłość , a płóg mam dobrze ustawiony , bo tata ustawia oby dwa , i na polu jest w miare równo , ale nie jest to wspaniałe , nie wiem jek to się robi , że robią się takie nierówności , ale w tym roku zrobie mały eksperyment, i karzde pole uprawie inaczej , i zobacze jak to bedzie , ale głównie chodziło mi o to jak wy to robićie , i czy takie wałki spełnią swoją role .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

w tym roku jezdzilismy talerzówa pod katem, pozniej obrotówka, pozniej siew uprawowo siewnym i poki co pole wydaje sie byc dosc równe


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do równania pola szczególnie po głebokiej orce zimowej zastanawiam sie nad zastosowaniem włuki lub połaczenie jej z ciezką brona która robię dotychczas, ale po zimie ziemia jest zlezała i sama brona szczególnie na uwrociach czy rozorach jest mało skuteczna .

Myslę że włuka cięzka dobrze by ścieła wystajace bryły i wyrównałaby powierzchne ,pobudziłoby to chwasty które bym potem zniszczył uprawą no i rozsiew nawozu na takim polu byłby szybszy .

Wiem że włukowanie stosuje się w uprawie ekologicznej jest to pierwszy krok w walce z chwastami których przecież nie można zwalczać chemicznie warunek tylko zeby wjechać na pole odpowiednio wcześnie aby do chwili uprawy chwasty zdążyły wzejśc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

Tak się składa , że niedawno kupiłem włuke łąkową , i sprubuje na wiosne , bo wczoraj ostatni kawałek zasiałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Nie chce nikogo krytykować jeśli chodzi o sposób uprawy (ja sam nie jestem orłem) ale jak widze jak u mnie sasiedzi z wieloletnim starzem uprawiaja to się nie dziwie że trzeba równać pole.

Jak u nich po orce widac każdą przewróconą skibe. Pierwsza skiba bierze po sama rame a druga o wiele mniej. A później jezdzą i bronuja i bronuja bo pole nierówne. Czsem warto wyjsc i przestawic na ciegle o pół obrotu a efekt zaskakujacy.

Ja jakoś nie musze równać pola, bo po orce pole ładnie sie równa.

Wiem że sa różne gleby i sprzet, a zwłaszcza operatorzy.

Powodzenia w uprawie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

A więc wczoraj siałem w poorane , bo było równo , a czy ja gdzieś napisałem , że nie umiem ustawić pługa , i nie równo jest przez pług , poprostu u mnie ziemia jest słabo ubita , i po przejeździe ciągnikiem z wąskimi oponami powstają koleiny, i później przy zbirze balotów jak jeżdze w poprzeg , to te koleiny czuć , ale jak dojdzie do zbiany opon , to na bazie starych zrobimy koła bliźniacze , i mam na dzieje , że problem zniknie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

tez mam ten problem ale to na dwuch kawalkach i to wszystko przez plugi, i nie piszcie ze nieumiem ustawic bo umiem , a to powstalo przez dzielnie kawalka na czesci kawalek ziemniakow i dalej zboze i czasem przesuwa mi sie bruzda i to mnie wkurza mam kilka paskow na polu tzn garbow niewlkich ale sa.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

jeżeli masz bruzdy po orce to musi być źle pług ustawiony.ja tam zawsze tak ustawiony ze pole jest równe jak stół.czasami mam problem z koleinami po bronowaniu przed siewem jesiennym i zazwyczaj bronuje 2 razy przed siewem ciężką brona.ale po orce zawsze pole jest równe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

może z większą szybkością (w miarę możliwości) wykonuj orkę to wtedy bardziej skiba skibę dokryje. Bronowanie, czy włókowanie pod kątem a nie w poprzek pola. Ja tak robię ciężkimi bronami, następnie agregatem już normalnie w długość i nie ma żadnych kolein.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Endrjiu przeczytałem twojego posta i przychylam się do opinii kolegów że masz żle ustawiony pług, po drugie bronowanie z podwójnymi wałkami nadmierni rozpyla glebę, wrazie ulewnego deszczu po siewie zamulone zostaną nasiona, tak jak mówi jacenty ja też na zimę wykonuję orka, na wiosnę bronowanie a przed siewem agregat uprawowy i tyle. Endrjiu poproś starszego rolnika zaprzyjaźnionego i wspólnie ustawcie pług, pod siew pole zaorane powinno być równo jak stół, na zimę orka i bronowanie, najczęściej popełnanym błedem jest zagłeboka pierwsza skiba, ale nie martw się nie popełnia błedów ten kto nic nic nie robi, sztuką przyznać się do błędu a jeszcze większą naprawić go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3039

a nie wiecie ze orke trzeba wykonac od 2 do 3 tygodni przed siewem,wtedy ziemia osiadzie i nie beda sie robic koleiny


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

Koledzy , mój tata ma 39 lat , i naprawde zna się na orce , tak dla pewności , to mój tata ustwaia oby dwa pługi , choć ostatnio tylko troche poprawia , i reguluje głembokość jaką tam chce . Jerzy naprawde rozbawił mnie twój post ;) , może rozwiaje wasze wątpliwości , ponieważ w zeszłum roku nie mogliśmy wyryć się z robotą , i po świerzej orce gnaliśmy na raz wzdłóż agregatem i siewnik , naprawde brakowało nam czasu , i goniły terminy . A ostatnio mieliśmy agencje na karku , bo mieliśmy problemy z jednympolem po kukurydzy , podejrzewam , że jak bym nie posiał tego w sobote , to w poniedziałek mogło by popadać , i wogółe nie zasiał bym tego poplonu , a szkoda aby mi dopłate cofneli , więc zasiałem w orke , nie wyszlo to rewelacyjnie , ale ważne że jest . A co do równości , to raz że pojeździmy włukom , to zamierzamy wyposarzyć pługi w wały campbela , aby zagęścić ziemie , a słyszałem , że rewelacja po takim wale . Jest on troche drogi , ale sprubujemy zrobić coś podobnego , tylko made in garage :D Pozdrawiam , ale człowiek uczy się na błędach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

zrób fotki z orki to zobaczymy czy tak dobrze ten pług jest ustawiony.ktoś tu pisał że po 2-3 ty ziemia osiądzie że kolein nie będzie.to chyba na glinie.bo u mnie na piachu to kolein nie będzie na orce zimowej kiedy robię agregatem na wiosnę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

orka zalerzy nie tylko od ustawienia pługa (chodź to też ważne) ale i od prędkości ,warunków polowych typu uwilgotnienie ,rodzaj gleby (ja to mam prawie wszystkie chyba :angry: ;) ) no i stanu a raczej wyposażenia pługa ,przeważnie są zwykłe odkładnie (nieznam nazwy) i one bez ścinaczy listwowych nie radzą sobie z odkładaniem można jeszcze przedpłużki mieć ale to raczej przy dużej ilości poplonu,trawy ,albo też lepsze odkładnie śrubowe czy cus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Endju nie chciałem cię rozśmieszać ani obrazić poprostu niewiem w jakich warunkach gospodarujecie i terminach które was piliły, odniosłem się do konkretnego postu, zapytałeś się o powstające nierurówności na polu i podzieliłem sie swoimi spostrzeżeniami, ja mam pewne doświaczenie ponieważ gospdaruję samodzielnie ładnych parę lat, a na przyszłość precyzuj tematykę naświetl problem w jakimś kontekście moje odpowiedzi będą precyzyjne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

A węc jak byś zauważył ten temat jest stary , i problem znikł , więc nie ma sensu roztrząsywać tego tematu . Po drugie , mój problem nie polega na tym , że po orce jest nie równo , tylko po szeregu zabiegów agritechnicznych , i podczas zbioru czuć koleiny , które powstały przy uprawie , i siewie . Ziemie mam bardzo grzęskie , i łatwo o koleiny , więc zastanawiamy się nad kołami bliźniaczymi do MF 255 , bo to on wykonuje siew , i po nim zostają koleiny , ale nie tylko , bo C-360 z agragatem terz zostawia nie małe koleiny . Podejrzewam , że koła bliźniacze , i wał do pługa rozwiąże problem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

Radjalki mam , i na okres orki , i siewu spuszczamy powietrze , aby była lepsza przyczepność , moge śmiało powiedzieć , że różnica jest , ale po orce siałem , to i tak roztały koleiny , ale nie aż takie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dam4
      Witam,
      mam pytanie czy ktoś używał brony wirnikowej aktywnej LXG170 TRX i może wypowiedzieć się na jej temat? Brona ma noże 20cm czy nie będzie to za płytko? Ewentualnie czy ktoś poleci bronę aktywną w przedziale 10-15tyś?
    • Przez Lukas85
      Może ktoś wie ile oleju należy wlać do wanny brony wirowej Amazone ke303? potrzebuje tez informacji z jakim momentem należy dokręcać nakrętki wirników. może ktoś wymieniał w takiej bronie łożyska? nie mam pomysłu jak wydostać bieżnie zewnętrzne z tulei w ramie. po wybiciu wirnika łożyska i uszczelniacz wychodzą ale zostają po obu stronach pierscienie
    • Przez armin089
      Witam poszukuje naklejek takich jak na zdjęciu. 

    • Przez cris10
      Tak jak w tytule. Posiada ktoś brony 6metrowe Batyra z Lublina i może coś o nich powiedziec? Patrząc na wykonanie innych maszyn całkiem schludnie to wygląda. Ewentualnie jakie polecacie 6 metrowe na zębie 20.
    • Przez Jędrek1111
      Szukam opinii na temat agregatu apsp od agrotom . Szczególnie interesuje mnie wytrzymałość ramy i belek łączących wał z ramą główną 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj