Dominator80

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego?

Polecane posty

Ferdek07    75
Nasza wieś w latach 90-tych słynęła w okolicy z upraw ziemniaka ludzie sadzili nawet do 10ha w każdym gospodarstwie był kombajn a teraz wszystko rdzewieje w krzakach a ziemniak sadzą max 2ha tylko na własne potrzeby

no to niezłe własne potrzeby mają jak mają po 2 ha, powód zmniejszania upraw jest bardzo prosty, poprostu dobrobyt społeczeństwa i lenistwo!! oraz system karmienia przede wszystkim świn i bydła, u nas w okolicy kiedyś z kopaczką ojciec miał robotę codziennie od 5tej rano do 15stej każdy miał ziemniaki nawet działkowicze po 15-20 arów sadzili a rolnicy przynajmniej hektar bo dużo spkarmiali świń bydła troche sprzedawali a teraz nic nikomu się nie opłaca, bo po co robić bo trzeba obornik nawozy opryski itd itd, efekt taki że prawie wogóle nie ma ziemniaków albo nieliczni po 5 arów sadzą albo i mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

U mnie kilka lat temu było zawsze 3-4 ha a teraz jest 30 arów na pół z moim wójkiem i dużo ludzi sprzedało cały sprzęt do ziemiaków sadzarki kopaczki i obsypniki


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3160

Ja kiedyś zadziłem 1h a teraz mam 20 arów ale mam jeszcze u cioci kopać 30 arów wieć kopaczka sie nie narobi w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GSX    0

Dobra a teraz napiszcie ile tych ziemniaków zbieracie z ha. Ja co roku sadze 3 ha i zbieram około 150 - 160 ton z całości oczywiście z tym że mało nawozów dajemy tylko obornik gorczyca i regularny płodozmian( rzepak->ziemniaki->pszenica) U mnie w wiosce najwięcej ziemniaków sadze


"...W życiu piękne są tylko chwile..." Dżem
"...Nie ma miejsca jak Dom..." PiH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dominator80    0

no na pewno nawóz każdy daje ja pół hektara to daję obornik zaoruję to i wogle chemikali oprócz oprysków no ale stonki trzeba opryskać bo nawet kilograma kartofli nie będzie a poza tym kartofli rok w rok co raz więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Niby ziemniaków sadzą coraz mniej bo i tak pewnie jest w niektórych rejonach ale u nas po tegorocznych zbiorach, zarobkach i cenach zapowiadają że w przyszłym roku posadzą więcej. Najbardziej zwiększają ci co sadzili trochę tj.około hektara. Ja co roku sadzę tak 3ha około i zastanawiam się może by trochę zwiększyć z pół ha. Zresztą w moim rejonie przeważnie idzie Irga w tym roku tylko żółte wyjątkowo schodzą i oni takie zamierzają sadzić. A wy zwiększacie czy może zmniejszacie areał ziemniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

w przyszłym roku kupa ludzi pójdzie w warzywa i cena będzie... wróć ceny nie będzie wcale :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

ja zwiekszam uprawe ziemniaka :) mam nadzieje ze bedzie cena bo nie kazdego stac na zakup sadzeniaka w tym roku :) A jak gowno posadzi to gowno bedzie mial i cena musi byc! ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firek    2

Kurczy się dlczego? Ja bym powiedział że ludzie wolą zboże zasiac i miec spokój, a w uprawie ziemniaka trzeba sie napracowac i zainwestowac żeby osiągnąc sukces.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja zwiększam z 6 w tym roku na 13 w przyszłym.ryzyk-fizyk.sadzeniak drogi to cena powinna też być opłacalna.a wolę przy tym się narobić jak obsiać zboże i zarobić 500 zł na hektarze.zresztą na wiosnę rusza budowa przechowalni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Firek    2

Na ziemniakach można nieźle zarobic, tylko wg mnie warto nabywac odmiany z centrali, wtedy mamy pewny plon. Na wiosne sadzeniaki będą pewnie po 1500 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

ja w przyszłym roku sadze 2,5 ha i myśle, że na okolice będe miał najwięcej, mam ten komfort, że ldzie u mnie nie znają się zbytnio na uprawie ziemniaka, sadzą przez 10 lat to samo i mało co rośnie, dużo ludzi już zaprzestało, dzięki czemu mam zbyt po cenie w miare ok i jeszcze z domu wezmą. Ważne, aby był dobry smak, wtedy ludzie wiedzą co jedzą, no ale sadzeniak musi być odpowiedni. Ja osobiście chciałbym dobić do 10ha ziemniaków. Co do przedmówcy chciałbym kupić sadzeniaki w tej cenie jade w piątek i mam nagrane po 1900 i na dodatek nie ma wszystkich odmian. Biore: Miłka pod włóknine, Lorda, Owacje. A Vinety, Tajfuna i Bellarosy nie ma, no ta ostatnia może bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Firek 1500 to cena niska.. juz sa po 1800-2000+ zalezy jaka odmiana mi sie udało kupic lorda w CA ale bez papierka za 1300 na wiosne mysle ze jeszcze zdrozeja dlatego rozgladam sie za czyms jeszcze. Sadze Jelly głownie na przechowalnie, Troche lorda i chce dokupic czegos wczesnego mysle nad Vineta lub Srednio wczesnego Tajfun. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja miałem 1.5ha w tym roku i na wiosne jak byłem w Piorinie zapisać się do producentow to gościu mówił że ostatnio wszyscy się wypisują a nie zapisują więc może jest coś w tym racji, ale ja na drugi rok powiększam do 2ha produkcję. A w tym roku pomimo że zalało mi uprawę to i tak wyszedłem na plus


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Saszeta jaką dużą budujesz przechowalnie ? Ja tez na wiosne zaczynam budowac:)

taką na 250-300 ton.tzn nie typową przechowalnię.wiatę z dachem izolowanym z płyty obornickiej a na boki będzie szła duża kostka słomy na zimę.a odmiany vineta z 7 ha i po 3 lorda i denara.nie chcę innych odmian.te mam sprawdzone i ludzie wiedzą że innych nie mam.może jeszcze jakieś czerwone ale tego góra 1 ha.niestety 70 arów zostało w polu.woda pod kopce aż podchodzi.takiej jesieni mokrej nie pamiętam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy ziemniaków już prawie nikt nie uprawia. Ja w tym roku miałem dość ładne i raczej nie rezygnuje w najbliższym czasie z uprawy. Może będzie większy popyt, kto wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

najlepsze jest to że 1 km ode mnie jest przechowalnia na 5000 ton co pgr postawił w 1992 i zaraz upadł.nigdy nie użytkowana.wszystko na komputer do każdej skrzyniopalety czujnik.super sprawa.kupił to holender ze 3 lata temu bo miał świnie trzymać tam.ale ma za mało ziemi na zagospodarowanie odchodów a nie może dokupić.i budynki stoją.ochrona pilnuje a dogadać z nim się nie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Saszeta wiesz co trzeba zrobic i ogolnie jakie sa warunki otrzymanie doplat na sadzeniaki? lub ktos inny bral kiedys doplate na sadzeniaki lub orientuje sie w tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

fakturę za ziemniaki wysyłasz do arr.i oczywiście wniosek.obsada chyba 2,5 tony hektar(wcześniej było 1,8).dokładnie gdzie to sadzisz i powierzchnia.czy brałeś jakąś pomoc de minimis też musisz określić(np.dzierżawa ziemi z anr jak była susza to mi raty obniżyli a to była pomoc de minimis).trochę papierów ale nie takie skomplikowane.no i musisz mieć numer w arr.zadzwoń to ci wytłumaczą.zawsze to 500 zł do ha jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj