Dominator80

Uprawa ziemniaka kurczy się, dlaczego?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dominator80    0

Mało kto sadzi ziemniaki, nie wiem dlaczego, spadła cena, ale to chyba nie jest powód, żeby ziemniaka się pozbywać, jak ktoś hoduje to tylko do obiadku w niedziele, trudny problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak patrze i nie wiem co ten temat tutaj robi... przeciez to nie jest temat o ciągnikach!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseon    1

Oj kolega @Dominator80 jest tu nowy i mogl sie pomylic napewno mod to przeniesie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamyk514    2

Nasza wieś w latach 90-tych słynęła w okolicy z upraw ziemniaka ludzie sadzili nawet do 10ha w każdym gospodarstwie był kombajn a teraz wszystko rdzewieje w krzakach a ziemniak sadzą max 2ha tylko na własne potrzeby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

powód jest prosty i analogiczny do tego co sie kilka lat temu działo z krowami

 

ilość krów spadała bo zapotrzebowanie na mleko jest takie same cały czas (no w ilosciach globalnych oczywisci) a wydajność od krówki stale rosnie nam z roku na rok więc mniej krów produkuje tę samą ilośc mleka

 

podobnie jest z ziemniakami - stałę sporzycie a wydajność z ha rosnie - inną stroną jest to ze małe plantacje ziemniaka to gra niewarta świeczki i łatwiej jest kupic ziemniaki niz babrać sie z nimi


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Oj kolega @Dominator80 jest tu nowy i mogl sie pomylic napewno mod to przeniesie ;)

Rozumiem, ja się nie denerwuje, tylko zwracam uwagę na przyszłość ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi    0
powód jest prosty i analogiczny do tego co sie kilka lat temu działo z krowami

 

ilość krów spadała bo zapotrzebowanie na mleko jest takie same cały czas (no w ilosciach globalnych oczywisci) a wydajność od krówki stale rosnie nam z roku na rok więc mniej krów produkuje tę samą ilośc mleka

 

podobnie jest z ziemniakami - stałę sporzycie a wydajność z ha rosnie - inną stroną jest to ze małe plantacje ziemniaka to gra niewarta świeczki i łatwiej jest kupic ziemniaki niz babrać sie z nimi

 

chwila, jak zapotrzebowanie na mleko/ziemniaki cokolwiek może być na takim samym poziomie, skoro ludzi na świecie z każdym rokiem przybywa??


można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dominator80    0

agro to znaczy chyba wszystko co jest związane z rolnictwem ale nie można pisać tylko o ciągnikach i maszynach ja nie mówie że dobrze napisałem ale to nie jest zły temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
chwila, jak zapotrzebowanie na mleko/ziemniaki cokolwiek może być na takim samym poziomie, skoro ludzi na świecie z każdym rokiem przybywa??

 

w temacie chodzi o nasze polskie podwórko a poza tym napisałem "w ilosciachglobalnych" czyli w odniesieniu do całego kraju - poprostu pomimo nawet przyrostu spozycie jest stałe - przyrost naturalny nie jest az tak szybk zeby mieć jakis znaczacy wpływ na spozycie czego kolwiek - co prawda w dłuzszym okresie spozycie rosnie ale nie jest to az tak zauważalne


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi    0

mechanizator

 

mogłeś zwrot 'w ilosciach globalnych' zastąpić jakims innym, bo jednak kojarzy się bardziej z całym światem ;)


można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no fakt mogłem ale jakos nic ciekawego mi teraz do głowy nie przychodzi - ale i tak juz chyba sie sprawa wyjasniła


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

1 duża pracochłonność uprawy, zwłaszcza na małych plantacjach, koszty zabiegów, itp

2 zmiana upodobań żywnościowych, jemy coraz mniej ziemniaków

3 podupadł przemysł, który te ziemniaki odbierał,

4 ziemniak jest trudny do przechowywania, jeśli chcemy spełnić wymagania jakościowe, choćby na chipsy, frytki, itd, bo od fachowej strony te tradycyjne sposoby przechowywania, to cóż, nie na te czasy i nie na każdy cel się ziemniaki nadają póżniej, a kogo stać na przechowalnie z regulowaną atmosferą??

 

spożycie to rośnie tylko globalnie, bo na nieprzetwożone ziemniaki do spożycia raczej już nie

 

"Obniżyła się bardzo wyraźnie konsumpcja węglowodanów, głównie z powodu zmniejszającego się popytu na ziemniaki, mąkę i pieczywo, natomiast wzrasta systematycznie spożycie wyrobów cukierniczych i galanterii piekarniczej. Najbardziej obniżyła się konsumpcja ziemniaków z około 144 kg na osobę w 1990 roku do około 130 kg na osobę w 1999 roku. Coraz częściej obserwuje się ich substytucję przetworami zbożowymi i mącznymi. Zużycie cukru obniżyło się w tym okresie o około 5 kg na osobę, natomiast wyraźnie wzrasta konsumpcja wyrobów cukierniczych i czekoladowych. Samych wyrobów czekoladowych statystyczny polski konsument w 1999 roku zjadał o połowę więcej niż w roku poprzednim."

 

http://www.agrofoto.pl/artykul.php?id=2920

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

No u mnie od wielu lat ,żeby nie powiedzieć że od zawsze sadzi się tle samo ziemniaków. Co prawda raz więcej raz mniej ale tylko na własne potrzeby. Jeszce jak było bydło to ziemniaków było trochę więcej ,ale teraz to już większość albo ma same świnie albo w ogóle brak inwentarza.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamyk514    2

Jeszcze kilka lat temu miałem zbyt nawet po miastach jeździliśmy i sprzedawaliśmy a teraz jeśli cena za 1kg wynosi 1,50zł to jest tragedia a teraz sadzimy tylko dla siebie bo jeśli byśmy nie karmili trzody chlewnej to ziemniaków wystarczyło by nam 30ar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3019

jesli klimat bedzie sie dalej tak zmienial to za ok.5 lat areal upraw zmniejszy sie o polowe.a za 20 to tylko w gorach beda rosly,bez nawodnienia to ziemniak nie ma szans,tylko skad brac wode jesli jest tak sucho.mimo suszy u nas ziemniaki ladnie obrodzily.ale wiosna byla mokra a gleby dobre.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
talek48    1

ja sadzilem po hektar..dwa...a teraz 30arow...za rok zasadze z5srow,tyle co na gracke do obiadu, a reszte kupie od sasiada....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

w moich okolicach prawie kazdy ma po kilka hektarów ziemniaków, i jakoś nie widze zeby uprawa ziemniaka sie w jakiś sposób "kurczyła" ;)


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

Widze że kolega chyba z moich stron faktycznie u nas w okolicach sieradza to nie ujrzysz żadnego zboża rzepaku ani innych wynalazków gdzie okiem nie spojrzeć to tylko ziemniaki i kapusta. Ludzie zainwestowali w przechowalnie nawadnianie mają stałych odbiorców na swoje produkty i tylko tym się trudnią.


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj