igorass

Stary pług a nowy ciągnik - nie można ustawić.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
igorass    33

Jak już pewnie sporo osób zauważyło, kupiłem ostatnio nowy ciągnik - NH T6030, jako że sam zakup ciągnika był już sporym wydatkiem, postanowiłem na razie nie zmieniać pługa na nowy. Do tej pory pracowałem Zetorem 7745 z pługiem zagonowym 4 x35, zestaw ten spisywał się bardzo dobrze i nie narzekałem nigdy na jakość orki. Po początkowym docieraniu NH postanowiłem sprawdzić go jak pracuje z pługiem i . . . kicha ;) po prostu nie da się ustawić pługa w żaden sposób - ciągnik ściąga w stronę zaoranego, a bruzda wygląga jakbym jechał po% próbowałem wszelkich możliwych kombinacji i ustawień ale to nie przynosi żadnego efektu ;) Dodam tylko że ten sam pług w połączeniu z Zetorem 7745 orze jak od linijki i nie ma z nim żadnego problemu. NH ma z tyłu opony 520 x 38 jakby co. Proszę o radę bo już zaczynam się martwić że czeka mnie wymiana pługa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bamboocha    7

U mnie ściąga ciągnik gdy mam np skręcone cięgła na sztywno, bądź za nisko opuszczoną prawą stronę(regulacja kolbą) jak ty to ustawiasz?? bo moim zdaniem cudów nie ma jedno albo drugie... orałem c360 i też ściągało np na początku orania, orze zetorem i też takie coś występuje dopóki nie ustawie dobrze pługa... próbuj go bardziej z *czuba* postawić.


http://www.youtube.com/user/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

ciągam r3 stare pługi 3x30 stare tzn rocznikiem ale są jeszcze sztywne i żadnych luzów nie mają, więc za mf 255 różnie sięciągały bo ramiona tuz mam już okrutnie wyruchane i luzy mają, więc po zaczepieniu do lambo gdzie pług nawet nie dygnie jak ustawie na stabilizatorach też miałem troche zabawy, u mnie problem był z wchodzeniem pługów w ziemie, więc z mojego doświadczenia pług musi być przede wszystkim na stabilizatorach ramion tuz dokłądnie usawiony żeby szedł jak strzała prosto za ciągnikiem i opuscić bardziej lewe ramie tuz a mniej rozkręcac łącznik górny, jak zaczołem kombinować żeby szerzej brał orka nie szła więc kombinu z ustawieniem najlepiej na równej powierzchni ustaw ciągnik i podnieś pług a stabilizatory pozapina tak jak się pług ułozy ca ciągnikiem dodam ze mam opony 480 przy skibie 30 więc szerokośc to nie problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszZduny    1

mi sie wydaje ze na osi wykorbionej musisz przestawic aby plozy pluga opieraly sie o bruzde. zauwaz jeszcze ze nie musisz przednim kolem trzec o calizne gdyz masz szerszy rozstaw kol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igorass    33

Ha! wszystkiego co pisaliście już próbowałem, zaorałem po próżnicy z hektar pola i nadal jestem jak dziecko we mgle ;) Nie sądzę aby NH był po prostu za lekki - jak wsiadł mój ojciec a ja obserwowałem jak ciągnik idzie, to zauważyłem że stawia go bokiem tak jak czasami przy talerzówce. Nikt u mnie w okolicy nie ma dużych pługów nie mówiąc już o obrotówce więc nie mam jak porównać czy z innymi pługami jest ten sam problem. Jeżeli chodzi o przednie koło to zostawiam odstęp od calizny na tylne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--Przemek--    3

Ściągać może także jak pierwszy korpus bierze za dużo, jeżeli koła mają szerszy rozstaw to zapewne nie możesz więcej już przysunąć. Łańcuchy w czasie orki powinny być luźne dobrze ustawiony pług powinien iść prosto za ciągnikiem, no chyba że masz wytarte płozy. Spróbuj poluzować prawy łańcuch pług będzie dużo więcej brał ale ciągnika na pewno nie będzie ściągać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bamboocha    7

Coś robisz na pewno źle skoro go tak ściąga i na pewno jest to wina ustawiania no chyba ze coś z pługiem nie tak ale skoro wcześniej przy zetorze orał dobrze to raczej jest dobry. Jak go przechylisz żeby szedł z " czuba" to nie ma bata ściągnać jeszcze tak dużego ciągnika. a poprzednik też ma racje z tą pierwszą skibą i nie tylko.


http://www.youtube.com/user/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

chłopak zmierz sobie szerokość opony albo spójrz na symbole na oponie.

Jak masz szer. taką jak szerokość lemiesza to będzie już MAX orka nie może być przygniatana (są wyjątki w ludziach którzy orzą gniątąc bo mają szerszą oponę)

 

jeśli masz oponę OK to czytaj dalej:

 

sprawdź szerokość ciągnika tego NH i starego zetora

Jeśli są takie same to wina leży po twojej stronie.!!!!

Jeśli NH jest szerszy to musisz kombinować...

a jak czytaj dalej:

 

musisz go (pług) zmniejszyć na regulacji szerokości żeby nie brał ci jak najszerzej tylko max polowa jego tej regulacji do szerokości.

Potem, potem musisz to zależy jakie masz ściągacze przy lancach traktora :

ja mam 3 rodzaje

1- to po prostu łańcuch takie coś podobnego przy 60tce z regulacją napinania

2- sprężynę z tuleją z wywierconymi otworami do regulacji cięgen.

3- rura którą kręcąc wysówa się gwint (w ten sposób przesówam na cięgnach narzędzie

 

/ najlepsza jest 2 rodzaj

op nim orka wygląda jak strzałą prosta (bo sprężyna reguluje moją nie równą jazdę w bruździe)

Musisz ściągnąć pług po prawej strony ciągnika tak żeby 1skiba brała tyle ile ma szerokość lemiesz.

Śrubę sobie ustaw na otworze luźnym (jeśli masz EHR ) ssuer sprawa

bo tylko ustawiasz głębokość a pług ci pływa co do nierówność w polu.

z tą śrubą to tylko taki mały BONUS

 

a jeśli nadal nie potrafisz ustawić pługa to OPISZ jak to robisz bo samo słowo NIE Potrafię to za MAŁO.

bo nikt ci nie pomoże nie wiedząc jak ustawiasz ten pług

 

Pozdro

---sorry za dużo lektury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

czy z tym pługiem napewno wszystko jest ok, może suwaki masz już wytarte miałem tak kiedyś przy starych 2x30 ciagnik stawiało bokiem, bo dobry pług powinien orać sam bez cięgła górnego, więc musi coś być nie tak z tymi pługami a może poprostu za głęboko orasz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A czy przypadkiem nie masz źle ustawionego rozstawu przedniej osi? Coś mi się kojarzy że wewnętrzny rozstaw przednich kół musi być szerszy niż tylnych. Może w tym leży problem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igorass    33

Więc tak, powoli wszystkie sugestie: NH jest sporo szerszy od Zetora, z kołami jest tak że po zewnętrznej przód i tył idą w jednej linii. Pług na pewno nie jest zużyty a tym bardziej uszkodzony ponieważ ma 7 lat co na pług nie jest chyba wiekiem zaawansowanym. Dzisiaj spróbuję wziąc pod uwagę Wasze sugestie i jeszcze raz zmierzę się orką tym zestawem - doświadczenie w orce mam zarówno w ustawianiu pługa jaki i w jeździe tak więc swój brak kwalifikacji odrzucam, poza tym nawet mój ojciec, który nadal jest dla mnie niedoścignionym wzorem jeśli chodzi o wygląd orki(co najmniej 40 lat praktyki) też nie mógł sobie z tym poradzić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

no to coś z regulacjągłębokosci chyba, bo po przesiadce z mf 255 na lambo r3 z tym samym pługiem, opony 420 i 480 przy rozstawie kół 1,73m nie mam żadnych problemów z orką na wprost a na poczatku nawet nie miałem żdnych obciążników, a jeszcze jedno może za duże ciśnienie w oponach masz zwłaszcza na przedniej osi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

może jest po prostu za wąski ,jeszcze raz wziołeś go od zetora bez żadnych zmian ustawienia pługa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igorass    33

Słuchajcie sprawa się rozwiązała, ponieważ wk....... się i kupiłem pług UNIA Tur 4+1 ;) Pozostawiam w gestii Moderatora czy zamknie ten temat czy nie, wydaje mi się że w dzisiejszych czasach sporo osób może dotknąć ten sam problem a sugestie kolegów naprawdę dużo mi pomogły i na upartego mógłbym orać swoją starą czwórką. Tak przy okazji - na ile ją wyceniacie? http://www.agrofoto.pl/forum/Zetor-3011-z-...image45568.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machalp    0

post trochę stary ale może akurat ktoś doradzi.

mam taki sam problem jak opisuje igorass tylko przy tylnych cięgnach mam rozwiązanie 3- rura którą kręcąc wysówa się gwint (w ten sposób przesówam na cięgnach narzędzie. dlatego proszę o pomoc, pomimo tych rozwiązań co piszecie nic nie pomaga, wiadomo przy podorywce tego nie odczuwam a przy orce nie da się prosto jechać... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Odpowiedz na następujące pytania:

Jaki ciągnik (model i rocznik oraz rozstaw wewnątrz opon tylnej i przedniej osi), jaki pług (model i rocznik, najlepiej zdjęcie lub odnośnik do strony).

Opisz w czym tkwi problem? Co dzieje sie z pługiem i ciągnikiem i co robiłeś do tej pory?

Jakie masz gleby oraz ukształtowanie terenu?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jeśli rzuca ci ciągnikiem i bruzda wychodzi koślawa to na 90% opór jaki przesuwa pług w lewo opiera się na cięgnach cięgnika a nie na bocznych płozach każdego lemiesza.  Przekręć tył pługa w lewo tak by w bruździe było widać widoczny ślad opierania się na boczną ściankę płozy tylnego korpusu.

A jaki masz pług? Ciągnik tu raczej nie ma znaczenia.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzechu13    36

Miałem ten sam problem. Ursus 1014 z pługiem akpil 4 skibowym szedł jak po sznurku, jak się wjechało w bruzdę można było zapomnieć o kierownicy. Kupiłem Claas Arion 420 CIS to zapomnij o prostej orce. Od początku tego roku mam używaną obrotówkę Rabewerk czwórkę ażurową, i problem zniknął. Moim zdaniem to te ciągniki mają inne kategorie zaczepów, ale to tylko moje przemyślenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machalp    0

zrobię zdjęcia w sobotę to podeśle, rozmawiałem z kolegą i on podpowiada że może mieć znaczenie źle ustawione kółko podporowe (za bardzo w tyle) i gdy zadziała regulacja siłowa to wtedy za bardzo ściąga pług w jedną stronę i krzywi bruzdę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
usieq96    10

Cześć kółko nie ma znaczenia przy ściąganiu masz po prostu źle ustawiony pług Nie wiem jaki masz model ale wytłumaczę na podstawie zagonowej uni Po pierwsze musisz zwolnic pług na cięgnach bocznych tak by bujał się na boki Teraz wjeżdżasz w pole i patrzysz co się dzieje Jeśli pług (patrząc od tylu) ucieka w lewą stronę musisz regulować pług na belce zaczepowej jest tam taka regulacja potrzebny klucz chyba 19 i regulujesz tak by ze skosić pług bardziej tyłem na lewo Prościej rozkręć w jedna stronę te śrubę jeśli będzie ściągać jeszcze mocniej w tę sama stronę pług wyreguluj na tej śrubie w drugą stronę i zrób próbę aż zacznie iść prosto bądź ściągać w przeciwną stronę Gdy zacznie ściągać w przeciwna stronę delikatnie regulujesz na śrubie znowu w przeciwna stronę aż pług nie będzie ściągał Kolejno patrzysz czy 1 skiba dobrze dosypuje jeśli nie dosypuje dobrze to ustawiasz ją i kolejno potem gdy zacznie ściągać pług regulujesz tak jak wcześniej Wykonujesz te czynności aż pług ładnie dosypuje i nie ściąga Gdy go dobrze ustawisz ciągnik powinien sam orać bez trzymania kierownicy a pług powinien ładnie pracować (nie zapomnij tez by pług był w poziomie ale o tym chyba nie muszę mówić Jak będzie jakiś problem pytaj Życzę powodzenia i miłej pracy ;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koks85
      Panowie który z tych? 4 zagonowa. 
      Unia tur 
      Agromasz pj4
      Akpil mix 40
      Którys można powiedzieć, że bardziej się wyróżnia na plus? 
       
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj