pawelu

Nawozy

Polecane posty

silva    19

Tzn magnez i siarke tak dokładnie nie liczyłem bo nie we wszystkich nawozach wpisałem zawartość. Raczej mi chodziło o reszte składników. Pod buraki idzie jeszcze ok 30-50 ton obornika.

To wypadałoby spróbować po rzepaku pod pszenice nie dawać PK. Bo to naprawdę może być spora oszczędność. Choć fosfor zostaje w glebie ale za to potas trzeba coś dać. A co wtedy dajecie? Ogólnie na całość? Dodam że od 2 lat zbieram słomę ze zbóż z całości areału. A wcześniej głównie z jęczmienia i p. jarej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A Ja się pytam jaki jest sens sypać sztywne dawki P, K, Mg, S, Ca i mokri oraz makro? ;[ Robić testy gleby i sypać ile trzeba! :huh: Oszczędności są ogromne.

 

Edit: co do moczniku to strasznie zakwasza glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

A co sądzicie o tym żeby posiać soli potasowej wiosną na pszenicę ozimą bo jesienią nie posiałem gdyż nie było kasy i zresztą to po ziemniakach czy byłoby dobrze. I druga rzecz to superfosfat pojedyńczy 19P na ziemniaki czy byłby dobry czy może lepszym rozwiązaniem jest Polidap(fosforan 18-46). Który nawóz szybciej się rozkłada i będzie lepiej wykorzystany przez ziemniaki. Oba stosowane wiosną tak około 2 do 3 tygodnie przed sadzeniem. Pszenica jedna co później posiana chciałem dodatkowo jeszcze wiosną pobronować gdyż jest trochę mała i długo nie schodziła bo było sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sól potasowa jak najbardziej- wielu rolników tak robi, a jeśli masz niską zasobność to tym bardziej. Po ziemniakach pewnie coś składników zostało, to nie powinno być źle. Co do fosforu to dla ziemniaków najlepiej fosforan bo ziemniak lepiej go wykorzysta. Ja pod ziemniaki fosforan daje od zawsze. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ziemniak jest mocno potaso lubny więc nraczej niewiele go zostało :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja z na jednym hektarze robię 20 próbek x ilość hektarów wychodzi kilkaset, a może kilka tyś próbek próbek i jakoś nie mam z tym problemu, badanie robię raz na dwa lata bo już wiem ile mniej więcej pochłania roślina na danym polu wartości odżywyczych. W ciągu 6 lat takiego gospodarzenia zasobami mineralnymi zaoszczędziłem na rozsiewacz :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziemniak jest mocno potaso lubny więc nraczej niewiele go zostało

Wiem, że jest potasolubny ale jak przyorasz łęciny to sytuacja sie zmienia. Po co je palić jak można skorzystać. Trzeba korzystać z różnych źródeł nawożenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja ostatnio a próbkę płaciłem po 8,5zł bo duzo robię, a normalnie to 9,5zł więc w moim przypadku to 170zł za ha co dwa lata czyli rocznie 85zł. Można mniej 4-5 próbek ale w tedy ma się słabą mapę pola i nie pasuje mi to do nawożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

I masz do tego rozsiewacz z komputerkiem i dajesz wg zasobności? A ile masz ha? i w ilu kawałkach. Zastanawiałem sie nad tym by na większych kawałkach porobić mapy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak, daję wg zasobności system pożyczam bo na Swój jeszcze nie zarobiłem.

Mam wiecej jak średnia krajowa :huh: ( nie odpowiadam na 3 podstawowe pytania AF)

Kawałków jest 8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mając koło 50 kawałków to nie jest takie łatwe zbadać każde

 

mając 580 ha przeprowadzam badania na połowie rocznie, sam probek nie zbierasz. Daja Ci ze stacji orła, który sam zbiera próbki.

 

@JanekJelonek

Strasznie skrupulatny jesteś. 1 proba sklada się z kilku mniejszych probek pobieranych w małym odstepie.

A może ja się mylę i te 20 małym probek liczysz jako hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Więc tak wytłumaczę o co mi chodz.

Próbki pobieram sam łacznie na hektarze jest ich 80, ale łacze je aby było 20 i takie przekazuję na badania. Czy jestem skrypulatny, niesądze po prostu zauważyłem, że im większa ilość próbek tym mniejsze nakłady na nawozy.

Próbki pobieramy quadem z wózkiem made in stodoła. Jeden jedzi quadem a drugi na wózku z "dzidą" pobiera próbki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A z jakiego województwa jesteś? Uważacie że na kawałku mającym 0,3ha warto robić próbki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z tego co ty.

Nie mam takich kawałków więc cięzko mi się wypowiedzieć, ale mamy nie ma sensu robić ale próbkę do badania dać można zawsze to jakieś informacje co się na polu dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A nie badasz może gleby usługowo? Zastanawiam sie ile za mapke musiałbym zapłacić na kawałku 3ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Badam, Ja u sasiada, a sąsiad u Mnie ;[ a tak na poważnie to nie. Bo co to za filozofia uciąc rukrę pod kątem 45 stopni i wbić ją w ziemie a następnie wsypać zawartość do wiadereczka lub worka :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie no bo niedaleko mnie mieszka gość który ma firme i sie tym zajmuje i myślałem że to Pan :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Gdy ruszy wegetacja saletrę.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U mnie normalnie na trawe pójdzie z wiosny NPK=95KG,69KG,90KG nie wiem czy dobrze tak będzie bo o trawe tak nie dbamy ale uważam że trawa też potrzebuje wieloskładnikowych. i po każdym pokosie pójdzie po 100kg saletry czyli 34kgN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Ja na trawe daje zawsze jakis wieloskladnikowy nawoz, ktory zawiera NPK i do tego drugim przejazdem za jakies 2-3 dni daje saletrzak zmieszany z saletra(pol na pol).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj