pawelu

Nawozy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
badyl321    0

@badyl u Ojca (warzywka) dajemy EM doglebowo na resztki w ilości 8 l/ha, po kapuście 10 l/ha

większa dawka to tylko strata kasy bo trzeba mieć glebę naprawdę zdegradowaną aby dawać więcej.

Ooo dzięki chociaż czegoś się dowiedziałem a co myślisz o stosowaniu dolistynym wychodzi troche taniej teraz już pod pług nie dam a na wiosne można by coś psiknąć.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lewy12    0

Witam nie chce zakładać nowego tematu wienc tak

Tak czytam wasze posty chciałbym wypróbować jakaś odżywkę pod zboża zimowe typu żytko a jare to jęczmień i jaką mam kupić odżywkę i ile litrów na hektar lać odżywki?? a i widać coś po plonie że więcej ziarna jest ??? czy nie??

Edytowano przez milanreal1
orty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kolego jest temat o odżywkach, nawożeniu dolistnym. Chyba wczoraj coś mówiłem o stosowaniu odżywek, ale nie pamiętam w jakim temacie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetortoja    1

Jak myślicie ile i jakiego nawozu kupić pod 45 ha użytków zielonych ??? jaka norma itp ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

z fosforowo potasowych polifoska lub sół porasowa + fosforan amonu a z azotowych saletra amonowa, dawkowanie zależne od zasobności gleb w przyswajalne składniki, ja daje 200 kg polifoski 6 do tego saletra w zależności od ilości pokosów zaczynam od 200kg na ha na pierwszy pokos, na kolejne 100-150kg w październiku/grudniu daje 8-15 m3 gnojówki w zależności ile mam


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Panowie a kiedy najlepiej na wiosenne uprawy rozsiać sól potasową? Wiem że powinno się rozsiać jesienią ale sprawy finansowe nie pozwalały. Nie ma strat w potasie gdybym rozsiał teraz po polach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jak nie masz śniegu i zamarznięte. Lub śniegu mało. To teraz jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Tak sam myślałem żeby rozsiać teraz, tylko jakaś w moich okolicach pogoda zmienna jak na razie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelo166    0

Witam szanownych kolegów. Mam pytanie i prośbę. Gleba II klasa. Areał 1 ha. Przedplon jęczmień (słaba wydajność). Zasiana pszenica ozima ,nazwy nie pamietam, zaprawiana Sarfunem. Pod korzeń dane 250kg Yara Mila 8-15-30. Mam 100 kg saletry kędzierzyńskiej (32%) co i kiedy oprócz tego muszę dać pod pszeniczkę. Obecnie śniegu brak. Chodzi mi o nawozy. Z góry dzięuję za odpowiedzi. Pozdrawiam (Sorki za wcześniejsze zamieszanie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koniecznie teraz azot, czyli może być saletra. Ale więcej jej, ze 100kg saletry cudów na tym polu nie będzie. W zależności od stanu plantacji bym dał 150-250kg saletry.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

@minreal zależy skąd też jest bo pewnie w kujawsko pomorskim to u Ws ruszyła wegetacja i zielono bo u nas mróz w nocy i jeszcze trzeba poczekać, przynajmniej na saletre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Ja jstem z podkarpacia i tak jak mówisz lekki mróz w nocy ale w sobotę rozsiałem na rzepak saletrę (175kg/ha) siarczan amonu(180kg/ha) a na przeniczkę dodatkowo mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie boisz sie strat azotu? Przecierz teraz rośliny praktycznie nie pobierają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelo166    0

Jestem z lubelskiego. w nocy są jeszcze przymrozki i czekamy zeby azotu na darmo nie wywalić w powietrze. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Może i za wczesnie ale wegetacja już powoli rusza a i jeszcze z piątku na sobotę był lekki przymrozek w nocy to można było wjechać. Wczoraj popadało, dzisiaj na plusie i cały tydzień też już ma być ciepło to jak wszystko puści i trochę popada to przez 2 tygodnie nie wjedzie w polę. Z tego co tu piszą to koledzy z zachodniej polski już dawno posiali i myślą o drugiej dawce. Pozatym to jak czytam wszystkie artykuły w prasie branżowej to tak zalecają i raczej byłem pierwszy w moich okolicach. A jak wyjdzie czas pokarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@minreal zależy skąd też jest bo pewnie w kujawsko pomorskim to u Ws ruszyła wegetacja i zielono bo u nas mróz w nocy i jeszcze trzeba poczekać, przynajmniej na saletre.

Tak dokładnie, pisze o swoim regionie. Rok temu siałem 12 marca i byłem 1 w okolicy, w tym roku inni chcieli byc szybsi juz niektórzy ponad tyg temu posieli. Ja cześć posiałem wczoraj, niestety w niedziele ze wzgledu na warunki pogodowe. Ale ciągnik potrafil sie nawet na VI klasie zapadać. Dawka to 170-220kg/ha saletrzaku zależnie od stanu na polu.

Ale cud sie stał bo po miesiącu woda odmarzła w oborze :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
email9    1

Potrzebuję waszej pomocy, 2 m-c temu zmarł mój tato i zostawił gospodarstwo teraz ja z bratem się tym zajęliśmy. Przydało by się jakieś nawozy posiać tylko nie za bardzo wiem jakie bo zawsze to tato się tym zajmował, myślę że poradzicie mi coś:) Mam posiane pszenżyto ozime czy jak posieję na nie saletrę amonowa to będzie dobrze tak 150kg/ha? To wystarczy czy później coś jeszcze się sieje? Będę też siał owies jary czy na to też daje się jakiś nawóz, jeżeli tak to jaki, kiedy i w jakiej dawce? Na łąki to jaki nawóz wypadało by dać, kiedy i w jakiej dawce?

Może głupie pytania zadaję, ale wolę się poradzić licze na wyrozumiałość:)

 

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Na pierwszą dawkę w pszenżycie starczy. Potem jeszcze raz tyle saletry. Pod owies ( przed siewem ) dasz 200kg polifoski np.6 lub 8 może być 5 zależnie od stanu portfela i ze 150 kg saletrzaku bądź mocznika na hektar i w fazie strzelania w źdźbło ze 100kg saletry i powinno być dobrze. Na łąki u mnie zawsze na początku kwietnia dawało się 250 kg saletry i 100kg soli potasowej. Chociaż ja zrezygnowałem z saletry na rzecz jesiennego nawożenia obornikiem i wiosną gnojówką i do tego właśnie sól potasowa. Wszystkie dawki na hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

I do czego jeszcze sól? Obornik i gnojówka maja od groma potasu, mniej azotu. Wiec na Twoim miejscu prędzej bym dał saletry zamiast soli.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
email9    1

podsumowując jak zrobię takie nawożenie to będzie dobrze:

 

 

pszenżyto

1 dawka 150kg/ha saletry - teraz

2 dawka 150kg/ha saletry - kiedy dać drugą dawkę?

 

owies

200kg/ha polifoski 5 i 150kg/ha mocznika - przed siewem(można zasiać nawóz i odrazu siać owies czy trzeba ileś dni odczekać?)

100kg/ha saletry - w fazie strzelania w źdźbło

 

na łąki(ja u siebie nie daje ani obornika ani gnojówki na łąki)

200kg/ha saletry - na początku kwietnia

100kg/ha soli potasowej

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

2 dawkę w pszenżycie w fazie strzelania w źdźbło. Nastąpi to za ok 3-4tyg.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

I do czego jeszcze sól? Obornik i gnojówka maja od groma potasu, mniej azotu. Wiec na Twoim miejscu prędzej bym dał saletry zamiast soli.

 

Nawet nie wiesz jak wtedy gna trawa. Gnoju i gnojówki mam coraz więcej więc wypiera się sól ale dawniej obornika starczało nam ledwie na połowe ornych na rok więc dużo się sypało. Teraz ograniczam. Dawniej dawałem 150 kg/ha i więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj