pawelu

Nawozy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wojtek1312    10

Witam jaki nawóz proponujecie zasiać pogłównie na pszenicę ozimą jakiś nawóz wieloskładnikowy który ma mniej więcej po równo składników czy może raczej z duża przewagą azotu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Z tego co widze ten Salmag to nic innego jak Saletrzak pod inna nazwą. Skład ma podobny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
golab    1

Posiałem saletre 12 marca na rzepak i zboża, wegetacja ruszyła w tamtym tygodniu lecz jest dość zimno i marnie to wszystko rośnie. A pytanie mam takie jak duże są straty azotu azotanowego, bo cały czas mnie gryzie że mogłem ten nawoz wysaic pozniej. Mieszkam na warmi

Edytowano przez golab

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cypiz5    7

Ja dzisiaj pod pszenice jarą i miesznke(owies, pszenica, jęczmień) dąłem 300kg/ha Salmagu z saletrą amonową to chyba wystarczająco ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tylko mi wyszedł w 50kg znacznie taniej. Za worek 25 chcieli brutto 28 a za worek 50 znalazłem po 48,25 z dostawą do domu oczywiscie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja wczoraj wysiałem na 1.20ha pszenicy 250 kg mocznika a na drugi hektar pszenicy 350 kg saletry .Powinna się ładnie zebrać , bo gdzie nie gdzie ją lekko przypaliło.Ale ogólnie jest piękna , szkoda że nie można fotek tu wrzucać bo bym się pochwalił :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

zonk28 można wrzucać fotki przecież jest od tego galeria :blink:

Edytowano przez turtojs

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Dziś na zajęciach "Metody Badań Naukowych" dowiedziałem się rzeczy wg mnie dziwnej. Prowadząca powiedziała że jeśli nie zbieramy słomy to musimy dać mocznik w ilości ok. 100kg na ha przy plonie słomy 5t. Wtedy słoma zamieni się na próchnice oraz ileśtam będzie można wpisać przychodu makroelementów. Zaś jednak jeśli tego nie zrobimy (nie damy tego azotu) będziemy musieli wprowadzić o 20% więcej składników mineralnych (NPK) pod roślinę którą zasiejemy niż jakbyśmy tą słome zabrali.

Co o tym myślicie? I wszystko było na slajdach tak opisane.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kyristo    0

Pewnie chodzi o to że jak nie damy mocznika, (ogólnie azotu), którego mikroorganizmy potrzebują do rozkładu słomy, to jej nie rozłożą w odpowiednim czasie i nie będzie z niej zbyt dużo przychodu makroelementów, więc będziemy musieli zastosowac większe nawożenie NPK pod roślinę następczą, niż w przypadku gdyby się rożłożyła i uwolniła swoje makroelementy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Właśnie też tak myślałem ale chodzi że gdy zbierzemy słome to damy 20% mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

A nie mówili może które narzędzie jest lepsze aby słoma się rozkładała lepiej? Podorywka pługiem czy może gruber?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

silva ty jesteś naprawdę taki głupi czy tylko takiego udajesz?

 

Trzeba ci jak małemu dziecku tłumaczyć że w resztach pożniwnych zostają fosfor, potas itd?

 

Nieważne czy to słoma kukurydziana, rzepaczana czy ze zbóż, w słomie, korzeniach, osadkach, kłosach, strąkach zostaja mikro i makro elementy.

Jak słoma zostaje to część nawozu wraca z powrotem do pola jak ją zabierasz to musisz dać więcej nawozu.

Żeby słoma się szybko rozłożyła potrzebne są między innymi bakterie które przebuja azotu do procesów życiowych.

Jak nie dasz azotu to go zabierają z ziemi, jak dasz to nie ruszają azotu z ziemi tylko z nawozu, roślina następcza ma dostęp do azotu z gleby i szybciej jest rozłożona słoma a tym samym szybciej wracają nawozy do gleby. - TEGO DOWIEDZIAŁEM SIĘ OD DZIADKA JAK MIAŁEM 8LAT.

 

Z twoją dedukcją i brakiem zwykłego chłopskiego rozumu wróżę ci ciężkie studia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Czytaj ze zrozumieniem "...". Napisałem to co słyszałem na uczelni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

To na pewno źle usłyszałeś.

Już raz dałeś przykład że byłeś na jakimś szkoleniu i zapamiętałeś tylko jedno zdanie.

Sądzę że byłeś zajęty dłubaniem w nosie niż słuchaniem. Było się dopytać wykładowcy, a nie teraz jakieś głupoty wypisywać.

 

Jak nie da się azotu na słomę to trzeba dać o 20%więcej NPK niż by się słomę zabrało --> przecież to głupota w czystej formie.

 

Wykładowca na pewno mówił o samym azocie i to jest prawdą bo bakterie rozkładające słomę pobiorą azot z gleby.

Jeśli nie dasz azotu na rozłożenie słomy to zgoda trzeba potem dać z te 20% więcej azotu niż by się słomę zabrało z pola, bo jak ją zabierzesz to bakterie nie zabiorą azotu, a jak zostawisz słomę i niedasz azotu to zabiorą go z gleby i stad późniejsze większe nawożenie azotowe.

 

Radzę dopytywać się wykładowców jak czegoś nie rozumiesz lub źle usłyszysz, to nie będzie potem takich cyrków. A nie coś usłyszysz i potem na forum piszesz głupoty ale absolutnie nie masz pojęcia dlaczego jak ktoś to tak argumentował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Musiało być pomylone na slajdzie. Czy jesteś naprawdę taki głupi że czytać nie umiesz ze zrozumieniem? ;/

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Silva skończ temat bo się pogłebiasz w nim...

Słowo pogrążasz byłoby zbyt mocne..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj