pawelu

Nawozy

Polecane posty

Lukaszjarm    4

Niestety taka zawartość CaO w tym produkcie jest nierealna a to ze względu na proste dane.

1 kg CaCO3=0,56kgCaO jest to niezaprzeczalne przeliczenie węglanu wapna na tlenek.

W przypadku zawartości nawet 100% CaCO3(niemożliwe) to ten super wapniak ;) posiada tylko 56% CaO

.Zastosowanie go w ilości 400-500kg odpowiada więc ok 250 kg wapna tlenkowego palonego,które w najdroższej postaci czyli wapnie budowlanym kosztuje mniej jak 100 natomiast w rolniczym ok 50 zł.Reaktywność dotyczy form węglanowych a żadne z nich efektywnością i szybkością działania nie ma szans z forma tlenkową.

Czemu dajecie się Panowie ograbiać przez cwaniaków? B)

Przecież taki super-wapniak Koszelowski to jak czytam ok 45-50 zl/q.Czyż nie lepiej zastosować superfosfat pojedynczy granulowany za 66zł/q i mimo, zawartości tylko 30% CaO mieć jako domieszkę :) 20% fosforu?

 

gratuluje wlasnie humor mi zepsules ale dzieki za informacje

ja tylko to wziolem bo latwo sie sieje bo bylo granulowane i rauchem moglem siac a tak przewaznie sieje tlenkowe wapno RCW3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Rzepak 15

(kg)

Polifoska 8% 24% 24% 300

Yara mila 16% 16% 16% 150

Sól Potasowa 60% 150

Polifoska 21%(4% 35%) 200

Saletra amonowa 34% 250

N P K

Razem:175 96 186

 

 

Pszenica ozima 25

 

Polifoska(8+5) 6% 20% 27% 300

Yara milA 16% 16% 16% 150

Saletra amonowa 34% 200

Mocznik 46% 100

N P K

Razem: 156 84 105

 

 

Pszenica jara 13,50

 

Polidap 18% 46% 150

Sól Potasowa 60% 150

Mocznik 46% 150

Saletra amonowa 34% 150

N P K

Razem: 147 69 90

 

 

Buraki cukrowe 12

 

Polidap 18% 46% 200

Sól Potasowa 60% 300

Saletra amonowa 34% 200

Saletrzak 27% 200

N P K

Razem: 158 92 180

 

 

Jęczmień jary 7

 

Polidap 18% 46% 100

Sól Potasowa 60% 125

Mocznik 46% 50

Saletra amonowa 34% 100

N P K

Razem: 75 46 75

 

 

 

 

Myślę nad czymś takim. Proszę o poprawki. Do tego mam rozpisany plan dokarmiania dolistnego. Dodam że na jesień poszła tylko polifoska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ARQ    0

Niestety taka zawartość CaO w tym produkcie jest nierealna a to ze względu na proste dane.

1 kg CaCO3=0,56kgCaO jest to niezaprzeczalne przeliczenie węglanu wapna na tlenek.

W przypadku zawartości nawet 100% CaCO3(niemożliwe) to ten super wapniak ;) posiada tylko 56% CaO

.Zastosowanie go w ilości 400-500kg odpowiada więc ok 250 kg wapna tlenkowego palonego,które w najdroższej postaci czyli wapnie budowlanym kosztuje mniej jak 100 natomiast w rolniczym ok 50 zł.Reaktywność dotyczy form węglanowych a żadne z nich efektywnością i szybkością działania nie ma szans z forma tlenkową.

Czemu dajecie się Panowie ograbiać przez cwaniaków? ;)

Przecież taki super-wapniak Koszelowski to jak czytam ok 45-50 zl/q.Czyż nie lepiej zastosować superfosfat pojedynczy granulowany za 66zł/q i mimo, zawartości tylko 30% CaO mieć jako domieszkę :D 20% fosforu?

@Lukaszjarm się pomylił troszkę, w ofercie KZK jest napisane że ich wapniak ma te 95%, ale CaCO3 właśnie, a nie CaO tak jak napisał wcześniej. Tzn., że nie oszukują, ale z przeliczeń jakie pokazałeś wychodzi, że się nie opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Jestem dosłownie w przeddzień zakupu nawozów które przeznaczę na wiosnę. Chciałbym poradzić się was czy podane przeze mnie dawki będą w miarę skuteczne i rozsądne.

 

Zboża które mam/będę miał zasiane: pszenica ozima,pszenica jara,

Nawożenie:

Pszenica ozima. Klasa gleby IIIb/IVa

1 dawka(na start): 110kg/ha saletry

2 dawka: 110kg/ha

 

Pszenica jara:

IIIb/IVa

1.dawka(przedsiewnie)Polifoska 150kgha

2 dawka:Saletra 150kg/ha

 

Pszenica jara

IIIa(75%)IIIb(15%)IVa(10%)

1 dawka(przedsiewnie) Polifoska 200kg/ha

2 dawka:Saletra 150kg/ha

 

Pole ostatnie na którym będzie pszenica jara jest lekko mówiąc "wyposzczone", Duży kwas(choc w tym roku podreperowałem glebe wapnem magnezowym granulowanym w dawce 500kg/ha) dlatego uważam że dawka polifoski powinna być tam większa.

Pozostałe pola były wapnowane wapnem tlenkowym około 4-5 lat temu więc one są w miarę w normie.

Proszę o opinie i porady, co zmienić,czegoś zwiększyć a czego zmniejszyć?


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jaka ta polifoska jest? bo to ogromna różnica wg mnie. No i wg mnie saletry za mało. No i nie zaszkodziło by jakiegoś moczniku rzucić na koniec żeby kłosy i ziarno było ładniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

Nawożenie:

Pszenica ozima. Klasa gleby IIIb/IVa

1 dawka(na start): 110kg/ha saletry

2 dawka: 110kg/ha

 

 

Z takim nawożeniem kokosów nie zbierzesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vaflos    0

Na pszenicę ozimą to:

1 dawka to 250 kg saletry/ha

2 dawka 200 kg saletry/ ha

 

Ja tak sypię i mam na IV klasie 8 ton pszenicy. Bez nawożenia przed siewem na jesień i bez nawozów organicznych. Odmiana muszelka i batuta. Muszelka dała ok 9 a batuta 7. Obydwie na tym samym polu.

Odchwaszczane Maratonem na jesień, 1 fungicyd to Orius, 2 Artea. Antywylegacz Cerone.

 

A gdy sypnąłem rok wcześniej na jesień 200 kg soli potasowej, na wiosnę:

1 dawka 250 saletry

2 dawka 200 saletry

3 dawka 120 saletry miałem 9,5 t/ha Bogatka. Klasa IVa. To samo pole i Garantus 8 t/ ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Więc jeśli chodzi o ilości to: na sezon 2011 chciałbym się nastawić przede wszystkim na ilość ziarna bo jakość materiału siewnego nie jest idealna,poza tym mam małe doświadczenie jeśli chodzi o stosowanie dużych ilości nawozów jak i oprysków.

Jeśli chodzi o opryski to chciałbym pryskać przeciwko chwastom oraz na grzyba ponieważ wiem że porażenie tym w znaczny sposób obniża plon ziarna.

 

@silva: miałem na myśli polifoskę 4 choć może na ten ostatni kawałek pokusiłbym się o polifoskę 6. Czy duża jest między nimi różnica składnikowa i czy ją mogę w znaczny sposób odczuć. Nieco poczytałem na stronie Polic o nawozach ale nie jestem mocny w tych sprawach.

 

Nawożenie nie jest jakieś wybitnie dużo ponieważ nie chce żeby mi zbytnio wyległo(miałem z tym problem w tym roku ;/ ) Oczywiście chcę zastosować przy takim nawożeniu antywylegacz.


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

Jaka ta polifoska jest? bo to ogromna różnica wg mnie. No i wg mnie saletry za mało. No i nie zaszkodziło by jakiegoś moczniku rzucić na koniec żeby kłosy i ziarno było ładniejsze

 

 

Na koniec tzn jak bedzie juz dojrzewac? Mocznik? Wiesz czy sie rozni saletra od mocznika poza cena i zawartoscia N?

 

Ogolnie te nawozenie takie lichawe, pod ta pszenice jara, lepiej jakbys wszytko wysial przedsiewnie, niz potem sial taka dawke w T2 ( Kiedy chcesz dawac te II dawke?)


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tez jest według mnie bezsensem stosowanie mocznika na kłos ale jeśli ktoś tak stosuje to nic na to nie poradzimy, tylko jakie efekty z tego będą. Dolistnie to tak w fazie kłoszenia ale nie doglebowo(w tym terminie tylko saletra)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

W moczniku jest azot w zupełnie innej formie niż w saletrze jeśli nie wiecie. W saletrze jest w formie amonowej i azotanowej a w moczniku amidowej bo tego też może nie wiecie. Mocznik znacznie dłużej działa i w całkiem inny sposób jeśli też nie wiecie. Dlatego można dawać na początek w 2 dawkach saletre a później mocznik by dłużej działał i nie zabrakło azotu roślinkom. I może sie to okazać tańsze.

Czekam na odpowiedzi na mój wcześniejszy post na temat nawożenia.

 

Vaflos jak to możliwe że nie dajesz żadnych fosforowo potasowych i masz plon.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

Dzieki za objasnienie... naprawde tego nie wdzialem;/

Teraz juz wiem do kogo bede zglaszal sie o porade!

Wiesz, w ktorym momencie zboza pobieraja najwiecej N?

( zdaje pytania retoryczne...)

 

 

 

I tak bywa, ze czasem trzeb z siebie glupka zrobic B)


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

na kłos to powinno sę dawać saletrzak albo saletrę wapniową po to aby zwiększyć zawartośc białka. Ja z powodzeniem od kilku lat nie stosuję pod pszenicę PK. ale sieję ją tylko raz i idzie inna roślina pod którą już stosuję PK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie chodzi mi dokładnie na kłos. A jakie inne rośliny masz w płodozmianie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vaflos    0

Vaflos jak to możliwe że nie dajesz żadnych fosforowo potasowych i masz plon.?

 

Przez 8 lat rozdrabniałem słomę i ją przyorywałem. Fosforu mam 200% normy. Przedplonem czasami jest cebula, a ona dostaje dużo nawozu. Myślę że to powoduję, że pomimo braku nawożenia PK mogę miec plon pszenicy 9 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

u mnie też wszystka słoma od 12 lat zostaje na polu,przecież to nawóz. a inne rośliny to rzepak ,gryka i groch lub wyka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vaflos    0

Liście buraczane też przyoruję, chociaż dopiero pierwszy raz w tym roku kopałem Ropą. W Posejdonie zdemontowałem taśmę i liście luźno, równomiernie leciały na pole, później talerzowanie i nawożenie jesienne wykonane. 2 lata temu nawet kukurydzę cukrową ściął mi sieczkarnią na pole i to przyorałem. Teraz wymieniam na obornik bo sąsiad bardzo nalegał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wg mnie będzie za mało potasu bo jest łatwo wymywany.

Prosze o komentarze do tego bo ostatnio nikt nie odpisał:

 

Rzepak 15

N P K Mg S (kg)

Polifoska 8% 24% 24% 6% 3% 300

Yara mila 16% 16% 16% 150

Sól Potasowa 60% 150

Polifoska 21% 4% 35% 200

Saletra amonowa 34% 250

 

Razem: 175 96 186

 

Oczywiście do tego dojdą dolistne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vaflos    0

Chodziło mi o to że mogę zmniejszyć o przynajmniej 30% procent nawożenie potasem na wiosnę(niejako liście zastępują mi tu obornik) . Po burakach mam zawsze kukurydzę i Soli daję odpowiednio mniej. Odnośnie Twojego nawożenia to na rzepaku się nie znam, ale pod buraki daję niemal identycznie jak Ty i jestem w pełni usatysfakcjonowany. Plon 62-72t/ha buraka. Kopię najpóźniej do końca października.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No to reszta. Do tego pakiet dolistnych oprócz na jęczmień

 

 

 

 

Pszenica ozima 25

N P K Mg S (kg)

Polifoska 8+5 6% 20% 27% 4% 3% 300

Yara mila 16% 16% 16% 150

Saletra amonowa 34% 200

Mocznik 46% 100

 

Razem: 156 84 105 12 9

 

 

Pszenica jara 13,50

N P K Mg S

Polidap 18% 46% 5% 150

Sól Potasowa 60% 150

Mocznik 46% 150

Saletra amonowa 34% 150

 

Razem: 147 69 90 7,5

 

 

Buraki cukrowe 12

N P K Mg S

Polidap 18% 46% 5% 200

Sól Potasowa 60% 300

Saletra amonowa 34% 200

Saletrzak 27% 200

 

Razem: 158 92 180 10

 

 

Jęczmień jary 7

N P K Mg S

Polidap 18% 46% 5% 100

Sól Potasowa 60% 125

Mocznik 46% 50

Saletra amonowa 34% 100

 

Razem: 75 46 75 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

@silva

troche za mało magnezu w burakach i rzepaku, do rzepaku bym dodał jeszcze wiecej siarki, w burakach wiecej potasu. Ja po burakach, rzepaku i ziemniakach nie daje nawozenia PK jeżeli sieje pszenice ozimą. Najwyżej na słabszych glebach daje na wiosne sól potasową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i nie zaszkodziło by jakiegoś moczniku rzucić na koniec żeby kłosy i ziarno było ładniejsze

I tak to jest jak sie pisze bez faz rozwojowych. To mogłeś napisać fazę a nie na koniec bo wtedy każdy wie że na kłos. Potem niepotrzebnie rodzą się spory. A mocznik to wiekszość osób stosuje w 2 dawce BBCH30-32.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj