pawelu

Nawozy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
vvojtas1    26

Może by było

Warto zawsze próbować...

Ja sporo próbowałem - aktualnie mam swoje zdanie - sprawdzam produkt jeśli widzę że jest dobry.

Podstawa dla mnie to karta charakterystyki zawierająca wszystkie info i sprawdzenie ile jest składnika rozpuszczalnego w wodzie itd. ...

Jeśli jest coś fajnego to sprawdzam cenę i przeliczam koszt czystego składnika.

 

Np superfosfat wzbogacony: jak policzyć cenę czystego składnika fosforu - 40% fosforu przy czym 25 punktów % rozpuszczalnego w cytrynianiu amonu i wodzie a 23,5 punktów % (czyli trochę ponad 1/2 z całej puli) fosforu. Pytanie brzmi którą cyfre użyć?

 

Jest jeszcze coś takiego jak rozpuszczalność w wodzie i

fosforanjednowapniowy -superfosfat prosty - 18g/l

fosforan monoamonowy - MAP - 700g/l

to i to jest rozpuszczalne w wodzie - tylko w przypadku deficytów wody co lepiej zadziała?

 

Jeśli nawóz jest rozpuszczalny w wodzie to napewno producent taką informację umieści jeśli informacji brakuje sprawa jest podejrzana - jednak zawsze do wyjaśnienia.

 

Jeśli masz analize gleby zapraszam na prv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariel    0

Ja się niezbyt znam na nawozach, natomiast mój najlepszy przyjaciel mocno siedzi w tym temacie, trochę z racji potrzeby (ma pole i sad). Nawozy zawsze bierze ze sprawdzonej hurtowni, więc jako stały klient nie narzeka, tym bardziej że zawsze może też liczyć na fachową pomoc. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    461

Czytając charakterystykę nawozu SUPER FOSFAT 40%, a raczej SUPER FOS DAR napisali tam coś takiego, że po jego rozsianiu siewy można zacząć po 3-5 dniach, o co to chodzi?


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
read    22

czy superfosfat 40P nadaj sie pod kukurydze w podsiewacz? Ponadto dzis wspomniał mi jeden rolnik ze jest taka ciekawa pozyacja NP z siarka produkcji belgijskiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytając charakterystykę nawozu SUPER FOSFAT 40%, a raczej SUPER FOS DAR napisali tam coś takiego, że po jego rozsianiu siewy można zacząć po 3-5 dniach, o co to chodzi?

 

Właśnie o co chodzi? W dodatku rozpuszczalny w kwasach w większości i się sparzyłem. Stary superfosfat był rozpuszczalny całkowicie w wodzie. Ostatni rok brałem ten nawóz

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    461

Bo tam jest 25% fosforu rozpuszczalnego w wodzie aby. Polidap 18-46 teraz kosztuje 2300zł a za Super FOS DAR 40 płaciłem 1420zł więc w czymś musu być różnica. No i przynajmniej u mnie Polidap jest ciężko dostępny.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

W tym roku ze względu na susze wstrzymaliśmy się z wysiewem NPK pod rośliny ozime. Dzisiaj wyczytałem, że w takiej sytuacji szczególnie na lżejszych gruntach dobrze jest zastosować nawozy wieloskładnikowe z grupy nitrofosek, gdyż dużo szybciej się rozpuszczają i w z odczynem glebowym wędrują na pożądaną głębokość bez mechanicznego wymieszania z glebą. Zaznaczam, iż źródło z jakiego to wyczytałem nie jest mega wiarygodne dlatego pytam czy coś o tym słyszeliście? a Druga sprawa to jakie to są nawozy bo z tego co na razie znalazłem to Yara takie sprzedaje tylko w opisie produktu jest adnotacja o wymieszaniu w glebą co przeczy w/w teorii. Rozwiąże ktoś tą zagadkę?

 

EDIT: okej doczytałem i faktycznie nawozy YaraMila to nitrofoski. Stosował je ktoś? Jeśli tak to pytanie czy warto bo pewnie są droższe?

 

Edytowano przez MartineZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chemik112    1

witam, ja pod warzywa stosowałem yare mile corn i wydaje mi sie ze jest to dobry produkt np pod warzywa ponieważ szybciej sie rozpuszcza a to jest ważne przy krótkiej wegetacji warzyw.

 

Ja mam pytanie odośnie nawozu siokopolu pod nazwa bontar czy ktoś to stosował 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

prawdopodobnie również  jeden z skr

 

Edytowano przez ksys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz44    7

Jaki Pk o szybkim dzialaniu polecacie zalezy mi na dobrej przyswajalnosci poniewaz powinien zostac wysiany jesienia pod orke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chopinnn    0

Gdzie o okolicach Tarnowa lub Rzeszowa można dostać Lubofos pod ziemniaki. Potrzebuję aż dwa worki 50 kg :rolleyes:  Napiszę tylko że w Wialan Tarnów może sprowadzić cała paletę a to lekko za dużo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Niedobory wapnia są raczej rzadko spotykane. Priorytetową funkcją wapnia w glebie jest regulacja jej odczynu i właściwości fiz-chem. Najtańszym źródłem wapnia będą nawozy wapniowe o najniższej reaktywność, tj. kolejno: wapno dolomitowe(wapń i magnez) lub węglanowe, kreda, palone. 

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Jeśl chodzi o wapna węglanowe nawet kredę to ze względu na praktycznie bardzo słabą rozpuszczalność służą one tyko do regulacji odczynu. Praktycznie jedynym źródłem wapnia szybko dostępnego jest saltra wapniowa 15,5% N. Poza tym lepiej chyba zrobić analize gleby metodą ogrodniczą bo tam jest oprócz pH info o zawartości wapnia. Ci co myślą że jak pH jest ok lub wysokie to z zawartością wapnia też jest wporządku mogą się zdziwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katter    2

Przede wszystkim ten na bazie wapna, ot chociażby Calciogreen PS Plus. Zawiera w sobie wysoki poziom tlenku wapnia, około 40%. Poza tym jest wzbogacony o substancje organiczne  które polepszają rozprzestrzeniają się nawozu wewnątrz rośliny (wewnątrz liści i owocach). Tutaj masz trochę bardziej szczegółówy opis: http://greenecopoland.pl/porady/calciogreen-ps-plus-zapobiegamy-niedoborom-wapnia/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj