Skocz do zawartości
JCBFastrac

Od którego miesiąca życia zacielacie poraz pierwszy Jałówkę

Polecane posty

JCBFastrac    0

Od ile miesięcy przeprowadzacie inseminacje po raz pierwszy jałówki i wzywacie weterynarza czy pokrywacie bykiem.

Ja większość razy zacielam jałówkę po 18 miesiącu życia i robi to weterynarz;)

pasio    1

ja inseminuje po raz pierwszy jałowice tak jak napisał kolega Balzak w wieku 18 miesięcy, ale jałowica musi być wyrośnięta oraz mieć odpowiednią wagę i kondycję..

Wiadomość z agroFakt.pl

KAROL4    3

coś długo czekacie z tą inseminacją. 14 mies.i waga min.350kg.takie są zalecenia.

Najlepiej to jak jałówka ma 2/3 wagi swojej matki to jest najodpowiedniejszy moment, u wujka nie ma określonego wieku, to zależy od wagi ;)

Bartek1961    2

Podstawowym parametrem jest waga jałówki minimum 350 kg a najlepiej 60% masy dorosłej sztuki w zależności od rasy czy dolewu HF. Wiek jest czynnikiem drugorzędnym.

A co do młodych byczków to nie można ich trzymać razem z jałówkami, bo to ewidentna strata jak taki gówniarz pokryje młoda jałówkę. Jałówka nie zdąży urosnąć jest za mała będzie kiepska krowa. Jedna laktacja i kasacja a to dość kosztowne zaniedbanie.

arszczecin    0

a czy to nie zalezy od rasy?? przypadkiem

zgadzam sie z kamieniak89- byki robią niekiedy wileki problem, HFik pokryty w 12miesiącu-> wycieliła sie i strzyków brak dojarki nie ma jak zawiesić, laktacja słaba ciele zdrowe.

gdzieś słyszałem ze w USA Vielkie Fermy kryją w wieku 12mies, okres życia 2-3laktacje

kobra89    66

A ja stosuje do tego co mi weterynarz mówił, czyli minimum 14 miesięcy i 450 kg i jest OK

adamo91    7

U mnie na lekcji pro. zwierzęcej gościówa mówiła ze jałówka do 20 m-ca życia musi być już pokryta bo jak nie jest to jako krowa mniej mleka daje

SZYMON178    0

U mnie trafiła się taka sztuka ze dopiero załapała gdy miał ponad dwa lata i mleko normie trzyma 8-9tys

więc to nie jest reguła

SAMIK    3

Witam panowie mam jałówke mieszańca HFxSM ma 9 miesęcy waga 360 kg, czy to możliwe ze w takim wieku bedzie u niej występować ruja, w zeszłą sobote zaczeła strasznie ryczeć biegać po zagrodzie z pochwy leciała jej jakaś wydzielina. Mam zamiar zostawić ja dla siebie, nie mam doświadczenia z krówkami, więc prosze o rade czy pokrywać ją w takim wieku, jeśli bedzie ruja. Pozdrawiam

Edytowano przez SAMIK

Duzy1    8

To normalnie że w takim wieku występuję ruja ale z kryciem to radzę poczekać jak będzie miała 14-15 miesięcy

NHCS    6

HF dojrzewa rozplodowo nieco wczesniej niz rownie popularna bialo czarna, bo az 2 miechy. Ksiazkowo Hf 400kg i 15msc, Czarno biala 360kg i 16msc... Co do wypowidzi samika to nalezy poczekac. Dojrzalosc plciowa(czyli zdolnosc do wytwarzania kom rozrodczych) zwierzeta zawsze osiagaja wczesniej od dojrzalosci rozrodczej(zdolnosc do rozrodu, bez ubytkow na zdrowiu itp.) ;)

Challenger    3

Ja jak sie kiedys bawilem w sprzedaz jalowek zacielonych, to zacielalem zazwyczaj po 15-16 miesiacu zycia.Ale zwracalem tez duza uwage na wage jalowki.

piotrus19    6

ja kryje jałówki powyżej 18 miesięcy, waga 450kg

najczęściej NRF, RW, ze względu na łatwość wycieleń

najlepsze cielaki są od jałówek :rolleyes:

DARKPANTER    5

Ja swoje jałówki kryję już w wieku nawet 12-miesięcy najpózniej w 14- miesiącu. Wszystko zależy od wielkości i masy jałówki. Ze swoich obserwacji doszedłem do wniosku że jak jałówka zaczyna mieć ruje bardzo wcześnie (8-9 mieśiąć) to nie ma co długo czekać bo później są problemy z zacieleniem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się