MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

jerzy    3

Jeżeli ci pomogłem tylko się cieszę, forum jest po to by sobie pomagać, jak masz pytania to zapraszam na gg. pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

A jeśli po rozsianiu saletry temperatura powietrza spadła i przez kilka dni był zastój w wegetacji?

Czy jeśli przyjdą cieplejsze dni wegetacja ruszy i zboże w pełni wykorzysta wcześniej posiany nawóz?


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciula    0

No przecież ten nawóz nie wyparował tylko dostał sie do gleby a roslina co bedzie mogła to przyswoji


Wszystko dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Pewnie dużo z nas rozsiało już nawozy azotowe na oziminy i rzepak. Teraz dość często pada i pewnie duża część nawozów pójdzie wgłąb ziemi czyli po prostu deszcz je wymyje. Niby deszcz potrzebny, bo go ciągle mało. Jak sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

napewno nie jest to dobre bo wymywa te nawozy... ja miałem siać ale jakoś się wstrzymałem i się ciesze bo już drugi dzień pada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Też mam pytanko odnośnie nawożenia- co jest lepsze i jak będzie potem:

1. Wczesny wysiew nawozu-> wzrost rośliny-> załamanie pogody i kilkudniowe przymroski poniżej 0-> jaki efekt potem???

2. Późniejsze rozsianie nawozu i przeczekanie niekorzystnych warunków pogodowych (mam na myśli przymrozków)-> jaki efekt potem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Piszę rano bo teraz mam czasu chwilę. Ujme to tak to zależy jaki kto ma areał do zasilenia nawozem jeżeli ma kilkadziesiąt hektarów do zasilenia do się nie cyka tylko rozsiewa, żeby zdążyć z innymi uprawami. Co do załamania pogody i rozsianych nawozów, przyroda jest mądrzejsza niż myślimy, rośliny przyhamowują rozwój i czekają na ciepło, ale jak wraca pogoda muszą mieć pokarm w postaci azotu, pszenica po jesieni ma rozwinięty system korzeniowy i wytworzone małe pędy boczne z liściami i bardzo szybko rośnie dlatego trzeba szybko po zimie jak tylko da się wjechać na pole trzeba zasilić azotem, opóźnianie zasilania i czekanie na lepszą pogodę odbija się niekorzystnie na roslinach, wyhamowują wzrost, redukują liczbę bocznych pędów, które tworzą właściwą gęstość łanu co rzutuje na plon a skupjają się na przeżyciu wzmacniając tylko jeden pęd. Pszenica znosi przymrozki do -10 i ma na to systemy obronne bez szkody dla siebie, pszenica od początku wegetacji do końca krzewienia potrzebuje najwięcej azotu bo wtedy kształtuje się plon i wtedy właśnie należy ją intensywnie odżywiać azotem magnezem i odżywkami, potem to już tylko już się sypie na jakość ziarna, ponieważ plon w fazie strzelania w źdbło do kłoszenia plon jest praktycznie ustalony. Także koledzy siać azot i nie zastanawiać się łączna dawka od ruszenia wegetacji do końca krzewienia musi wynieść w okolicach 120 kg azotu na ha aby myśleć o przyzwoitych plonach, najlepiej w formie amonowej. pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1036

a u mnie sie nie da siać :) mam tylko rzepak i 7 ha. pszenicy zasilone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Ja chcem w przyszłym sezonie zmienić całkowicie mój system nawożenia. Chcem dać na Pszenicę i Pszenżyto:

1. Przed siewem 50kg mocznika

2. Przed ruszeniem wegetacji wiosennej 125kg mocznika

2. Na początku szczelania w żdżbło, lub na samym końcu krzewienia 75kg saletry

4. W połowie strzelania 5l nawóz nitromag

Czy może byc taki system???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Odpowiem Ci tak z grubsza może być ale rekordów plonowania bić nie będziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Ursus najpierw daj saletrę, mocznik musi mieć ciepło, a o to ciężko wczesną wiosną.

Pszenica zje około 30kg N na tonę plonu ze słomą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

zależy od pszenicy i od jej stanu na wiosne gdy pszenica gęsta i pełnia krzewienia wystarczy dać ok 50-60 kg N na ha, jeśli mizerna i poźno siana dwka ok 70 kg N na ha , dodatkowo mozna podać conieco przez liście wiadomo im mniejsza tym stęzenie cieczy moze być wyższe, w obecnej chwili nie przesadzał bym z N relacja ceny do uzyskanej zwyżki plonu, ogolnie w prowadzeniu łanu pod jakość 3 dawki N ( zalezy od pogody długo by o tym pisać) jeśli na pasze to można dać 2 dawki, co do nawozu strategie są różne,

o ile rzepak chwyci N nawet wczesnie wysiany to zoboża już nie koniecznie, ale nie mozna też czekać w nieskończoność, chwilowe spadki temp, nie są tragedią. to tak w bardzo ale to bardzo durzym skrócie.


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

W wątku już kilka razy przewineło sie stwierdzenie, że saletrzak działa dłużej niż saletra amonowa (jak sądzę) i tak sie zastanawiam z czego to stwierdzenie wynika. Z mojej, byc może zbyt małej, wiedzy wynika że saletrzak to to samo co saletra amonowa tylko posiada dodatki MG i CO. Azot w tych nawozach jest w formie NO3 czyli szybko dostępnej i łątwo wypłukiwanej i NH4 czyli w formie trudno wypłukiwanej i dłużej dostępnej ponieważ najpierw musi przejść do formy NO3. Natomiast najdłużej dostępny, ale później działający będzie azot w formie mocznika czyli NH4. Z tego względu pogłównie na wiosne i na rośliny osłabione najlepiej chyba dać szybki zastrzyk azotu w formie saletry amonowej lub jej modyfikacjiczyli saletra ........ lub saletrzak. Oczywiście biorąc pod uwage wypłukiwalnośc formy NO3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Mam taki pomysł aby na pszenżyto zimowe dać jako dawkę startowa 60kg saletry na ha , potem z opryskiem ok 20 kg mocznika na ha a następnie 40 kg saletry na ha

I tu pytanie czy zborze nie wylegnie i czy to ma sens??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

vvojtas1 to mowisz, że obecnośc wypełniacza dolomitowego wpływa na fizyczne spowolnienie rozpuszczania granul a co za tym idzie uwalniania azotu do gleby? Nie to , że ja sie sprzeczam czy coś, poprostu jestem ciekaw w którym kościele dzwonią. Myślałem, że związki wapńa mają zniwelować zakwaszanie gleby przez nawóz. Musze z ciekawości zrobić test czasu rozpuszczania saletry i saletrzaku w wodzie.Wyniki będa na tyle różne żeby mowić o dłuższym uwalnianiu azotu w saletrzaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitekk    58

W jakim okresie najlepiej wysiewać mocznik tzn. wiem, że musi być ciepło ale chciałbym sie dokladniej czegos dowiedziec...słyszałem że istnieje ryzyko przypalenia roslin w przydapku tego nawozy czy to prawda?


"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Kolego Gigix mowiąc w skrócie nie wyważaj drzwi już otwartych, Vwojtas 1 w swoim poście opisał mechanizmy uwalniania azotu z poszczególnych rodzajów nawozów azotowych, opisał to klarownie i przystępnie i powinieneś przyswoić tą wiedzę a nie wypisywać koszłaki na forum, wiedza Vwojtasa jest tym kościołem w ktorym dzownią.

Związki wapnia zaware w saletrzaku mają za zadanie stopniowe uwalnianie azotu do gleby a nie jej odkwaszanie ponieważ wapń zawarty w saletrzaku jest w zbyt małej ilości aby odkwaszać glebe. Roztwór glebowy zawiera wsobie różne związki i pierwiastki i jego reakcji z saletrzakiem nie można porównać do jego reakcji z wodą, zostało to dawno przebadane i tak jak opisał Vojtas tak saletrzak działa w glebie. Ameryka została dawno odkryta

 

Do Micasa

Ma to sens rekordu plonowania w pszenżycie nie pobijesz, żeby pszenżyto plonowało powinno dostać 100-120 kg N w czystym składniku od ruszenia wegetacji do końca krzewienia, wtedy mozna mysleć o przyzwoitym plonie to co proponujesz jest wersja bardzo oszędnościowa i na pewno nie wylegnie bo nie będzie poczym. pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Pragnę Cie uspokoić rozsiany nawóz nie zostanie wypłukany, deszcz przyśpieszy działanie nawozu co korzystnie wpłynie na rozwój roślin. pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Nie neguję wolniejszego działania saletrzaka tylko po prostu jestem ciekaw bo w wiekszości opisów jakie znalazłem w internecie jest mowa, że związki wapńa mają za zadanie niwelować zakwaszające działanie azotu a nigdzie nie ma słowa o wolniejszym działaniu. Wolniej działa mocznik i o tym wszedzie trąbią. I nie wyważam drzwi tylko jestem ciekaw w jaki sposób z naukowego punktu widzenia związki wapńa mają spowolnić działanie azotu z saletrzaka. Jedyne co mi przychodzi do głowy to mechaniczne spowolnienie uwalniania azotu do gleby z granul czyli wolniejsze rozpuszczanie nawozu. Ja broń Boże sie nie sprzeczam tylko pytam o proste wyjaśnienie dlaczego a nie odpowiedzi tak bo tak. A to, że roztwor glebowy ma inne właściwości jako rozpuszczalnik niż woda to ja w sumie sie domyślam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

związki Ca w saletrzaku jest to efekt uboczny sposobu produkcji dzięki któremu saletrzak jest po prostu tańszy

odkwaszające działanie jest chwytem marketingowym bo tego Ca jest niewiele a w dodatku w kiepskiej formulacji, a jak się ładnie opisze to i rolnicy chętniej kupią

związki Ca nie maja spowalniać działania N z saletrzaka tylko to jest efekt uboczny i znowu chwytem marketingowym o gorszych właściwościach się nie pisze.

Tak jak pisałem granulka saletrzaka ze względu na swój skład jest słabiej rozpuszczalna dlatego też N z niej wolniej dostaje się do gleby i tym samym później zaczyna działać. Moim zdaniem na większości gleb w Polsce N z saletrzaka wysiany wiosną nie jest w stanie zadziałać tak samo skutecznie jak N z saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@vvojtas1 od czego jest saletrzak tańszy ?


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Jest dobrze, w sumie deszczu jak u mnie nic za dużo. Co byłoby Pietras892 gdy teraz nadejdzie sucha pogoda wraz z dużym ociepleniem a Twój nawóz leży na suchym polu ? Więcej taka aura trwa przez 2-3 tygodnie, i już następuje redukcja pędów bocznych. Szansa na lepsze plony została zaprzepaszczona.

Więc dobrze że pada i nawozy są w glebie.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rataj    3

prawda. jesli liscie rosliny sa mokre to nawoz moze sie przykleic do nich i porazic. inaczej mowiac wypala dziury w lisciach. dlatego mocznik sieje sie na suche rosliny i jak jest cieplo. bo dziala w temperaturze ok 9-10 stopni;) pozdrawiam.


Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330


AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj