MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kamis2010    5

Śniegu nie ma ale jak spadnie ??albo jak jeszcze mróz będzie ??? nie ulotni się ten nawóz ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak spadnie i się rozpuści to ok. Jak spadnie i będzie zalegać gorzej. Tak samo z mrozem. Długotrwale mrozy kilku stopniowe nie są wskazane.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Czyli co nie siać teraz saletry? Ten tydzień przymrozki to jest szansa na rozsianie ale będą wieksze mrozy to mówisz że poszkodzić może. To już sam nie wiem teraz mnie zmyliłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Jak myślicie siać teraz(jutro rano) jak ziemia zamarznięta saletrę na pszenicę. Czy jeszcze się wstrzymać bo mają być mrozy chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli pszenica zacznie pobierać N to wtedy bardzo szybko się rozhartuje i tak duży przymrozek może ja uszkodzić. Tyle teoretycznie. Praktycznie ja nie posiałem nawozów, jeszcze wstrzymam się ok tyg. U mnie problemow z wjazdem żadnych nie będzie, poza tym w tym tyg ma być chłodno więc wegetacja nadal nie ruszy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a sianie teraz saletrzaku na pszenice ma jakis wiekszy sens?? bo za tydziej jesli zrobi sie cieplej moge miec problemy z wiazdem. Jak yslicie czy wstrzymac sie z tydzien?? centrum polski

Edytowano przez qba333

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

ja tez wlsnie zastanawiam sie czy poczekac czy siac na ten przymrozek rano??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristaps    9

Teraz są przymrozki także lepiej nie siać, zależy jeszcze od regionu Polski u mnie na wschodnim Mazowszu to dopiero w trzeciej dekadzie marca mam zamiar siać.


,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tych przymrozków jeszcze kilka dni będzie więc jest czas. Za początek wegetacji przyjmuje się 5 kolejnych dni z śśrednia dobową temp 5 stopni, czyli jeszcze początek nie nastąpił. Poza tym trzeba pola obserwować bo żyto juz sie obudziło.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Więc można siać na żyto ?? jest sens siać Polifoske na żyto teraz ?? V klasa ziemi i żyto gęste ale miejscami przebarwia się na zółte czyli czegoś mu brakuje :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Polifoske to powinieneś posiać na wczoraj, z P to żyto nie skorzysta, ale z N i K już tak. A te przebarwienie niekoniecznie muszą być od niedoboru skł pokarmowych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zgadzam się z @milanreal1.. Przebarwienia mogą wynikać np. z tego że roślina nie może pobrać skł. pokarmowych ze względu na niskie temperatury.

a z tą saletrą na pszenice to można jeszcze poczekać.. no chyba że macie takie pola że jak puści to będzie trzeba czekać miesiąc żeby wjechać, w takiej sytuacji warto się zastanowić czy nie lipeij by było rozsiać teraz ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marciniak    8

Zmieżam posiać saletre ale w nocy są przymrozki do -5 .Czy nie zaszkodzi to zbozom .Przez dzień słonecznie lecz niezbyt ciepłp około 3 stopni .Co panowie radzicie wstrzymać się czy posiać .


...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Od weekendu mówią spore ocieplenie na dobre więc wegetacja ruszy pełna para wiec siać można jak najbardziej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marciniak    8

No i poszła saletra na pszenice i pszenżyto dawka 150 kg na hektar .nie zamało jak myślicie


...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mój prof mówi że przyzwoitość nakazuje dać te 60kg N/ha czyli dawka 200kg saletry jest ok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Wieczorem rozsypałem na żyto 150kg saletrosanu wymieszanego z 50kg saletrzaku duslo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Jutro rano jak będzie mróz to ruszam z pierwszą dawką saletry na pszenice i jęczmień po 200kg/ha, nigdy tak nie sialiśmy ale w tym roku przekonałem szefa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

Ja dzis rano rozsiałem po łakach NPK ( troche mie porzucało w kabinie przez kretowiska mijscami :) no i póznij troszke po najgorszych działkach pszenicy i pszenzyta gdzie jak puści to nie wjade conajmnij 2 -3 tygodnie. Zobaczymy co z tego bedzie. Rzepak dostał wczoraj azot. Troche boje sie ze bedzie zimno i nawóz poleci w powietrze :( Choc nadaja od przyszłego tygodnia mocne ocieplenie do 15 st w dzien i koło3-4 w nocy wiec zboza tez powinny ruszac.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

miejmy nadzieje, że przyjdzie ocieplenie..... ja miałem siać ale wstrzymam się jeszcze z tydzień, ale znowu jak nie będzie rano małego mrozu to się odciągnie na 2-3 tygodnie. Trudno trafić...... :)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buba    0

A nie lepiej poczekać aż średnia temperatura dobowa będzie powyżej 0*C. Saletra rozkłada się bardzo szybko i tak samo szybko przyswaja. Rozsiewając ją na zmarźlinę tylko ją marnotrawimy, to nie czasy PGR-ów że nawozów było w pytę za śmieszne pieniądze... A niestety azot nie wykorzystany szybko się ulatnia, więc lepiej poczekać aż wegetacja wystartuje i wtedy rąbnąć, roślinki wykorzystają azot i elegancko się bujną, anie pluć sobie później w brodę że pieniądze się wywaliło a efektu nie widać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Czyli jak widzę ile piszących tyle opinii. Następny post będzie że rozsiał i że to juz czas a następny że nie i że szkoda nawozów i wogóle. A tak naprawdę to jak jest z tym wczesnym rozsiewaniem saletry? Marnotrastwo czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Czy dobrze zrobiłem rozsiewając teraz to się zobaczy, ziemia jest już rozmarznięta około godziny 9, powód tak wczesnego siewu to m.in to że w tamtym roku zboże po zimie było ładne ale nawozu nie dostało i troszkę za rzadkie się zrobiło B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czyli jak widzę ile piszących tyle opinii. Następny post będzie że rozsiał i że to juz czas a następny że nie i że szkoda nawozów i wogóle. A tak naprawdę to jak jest z tym wczesnym rozsiewaniem saletry? Marnotrastwo czy nie?

Jeżeli rozsiejemy na zmarznięta glebę i gleba będzie zamarznięta przez kilka następnych dni to marnotrawstwo. Jeżeli rozsiejemy na zmarznięta glebę, potem jest powyżej 0, gleba rozmarza saletra się rozpuszcza i jest oki. Saletra jest bardziej higroskopijna niż sól kuchenna, rozpuszcza się błyskawicznie. Jakby nie mówić gospodarstwa które osiągają bardzo dobre plony już posiały nawóz, lub są w trakcie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Wszystko się zgadza tylko nie wiesz kiedy skończą się przymrozki. Miałem wczoraj rano siać na pszenżyto bo miał być mróz ostatnia noc i wałek rano +4 stopnie a potem już zachmurzone i deszczyk pokropił także teraz to już zapić wodą. Nie zawsze się da przewidzieć jeśli by tak było nie sieli by pszenicy bo wymarzła. A straty zawsze są jakieś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj