MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

milanreal1    319

a co z saletrzakiem jak z tym sprawa wygląda

 

Saletra ciut szybciej działa i ma trochę więcej N. Za to zaleta saletrzaku jest że ma trochę dolomitu w składzie. Ale też łatwiej się ulatnia. Saletra bardzo łatwo się rozpuszcza, saletrzak trudniej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek8111    0

Tylko, że saletra ma krótkie działanie ja i tak zawsze daje na dwie dawki planuje w końcówce osttniego mrozu wysiać startową dawke saletrezaku, a później reszte w drugiej dawce, saletry nie bede stosował bo zboża wyglądają ok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stajniaomega    11

Ja siałem 300 kg saletry na hektar pszenicy. Siałem 23 i 24 lutego przy -7 stopniach a śniegu było 3 cm. Dziś byłem na polu i pszenica wygląda jak poparzona. Co wy na to??? Załamany jestem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Niestety pospieszyłeś się zbytnio. Zobacz jak wyglądając korzenie i oceń czy coś z tego będzie. Człowiek całe życie uczy się na błędach, teraz już wiesz żeby tak nie robić.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy odświeżam temat

chodzi mi o to czy...

czym zasilić pszenżyto, żeby mu nie zaszkodziło tzn nie przewaliło

 

pszenżyto jest bardzo ładne ale chce dać na kłosek.

 

więc co dać

mocznik raczej nie bo za długo się rozkłada

więc zostaje mi saletra amonowa i saletrzak które będzie lepsze

a może całkowicie inne rozwiązanie

 

dać antywylegacz i do tego zastosować nawóz dolistny nie chodzi mi o RSM tylko o np. ekolist wysokoazotowy

 

proszę o pilna odpowiedź w pon muszę coś zrobić z tym polem co termin goni

dodam iż pszenżyto jest w fazie liścia flagowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

no faza liscia flagowego to juz póno jak na antywylegacz za wiele juz mu w ten sposób nie pomozesz. jak jest ładne to zostaw i nie dawaj juz azotu bo fiknie. napisz ile dałes N i jaki przedplon i nawozenie jesienne. Jaka odmiana pszenzyta.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pszenżyto grenado

jesienią wieloskładnikowe poszły sól i fosfor

wiosną

saletrzak pierwsza dawka 150kg

druga dawka 120kg

i teraz myślałem o 3 dawce dać

międzyplonów nie było żadnych na tych polach

to sądzisz ze na kłosek już za późno??

to kiedy trzeba w jakiej fazie

a może saletra??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

nawóz mozesz ale na antywylegacz to juz troche pózno bo mozesz jedynie usztywnic a nie skrucic. ile wysiałes tego frenado na hektar ? bo to jest specyficzna ładniekrzewiaca sie odmiana i jesli posiałes za gesto to juz lepiej nic nie siej bo i tak moze fiknac.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gęsto nie siałem ok 170kg na ha

więc według normy wysiewu.

u mnie pola są ubogie w azot ponieważ nie mam już obornika ani gnojówki

więc zapotrzebowanie jest duże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

No to zasiałes jak trzeba. Ale wydaje mi sie ze 3 dawka nie ma sensu. Z tego co wiem 3 dawka słuzy do podniesienia parametrów ziarna bo plonu juz nie podniesiesz. i 3 dawke stosuje sie głownie w pszenicy konsumpcyjnej zeby poprawic jej parametry.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

aha. dzisiaj jeszcze pójdę obejrzę wszystkie pola to zobaczę tam gdzie będzie lichsze to rzucę nawóz ręka. nie mam tego dużo.

 

jeszcze zostają jare do pielęgnacji. może właśnie w pszenicy jarej poprawie formę :D

 

obejrzałem dziś dokładnie i moje pszenżyto już się kłosi więc nawet nie ma o czym myśleć żeby wjeżdżać i siać tam nawóz

Edytowano przez szymonek5320

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co na druga dawke w pszenicy ,Lepsza saletra czy saletrzak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

nie za póżno na druga dawke ??? teraz to juzse sieje 3 jak ktos dzieli na 3 :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

2 dawka juz poszla ohohohoh ,pytam ogolnie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość WiesioW   
Gość WiesioW

W takim razie dziadek miał rekordy :P :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja jeszcze rok temu tez malo znalem sie na rolnictwie to plony 2-3t z ha a w tym roku popytalem kolegow z af i dzieki nim 6.5t prawie srednia pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizmesmen    1

Proszę o pomoc.Jak rozsieje saletre amonową na pszenicę podczas przymrozku rano w marcu to gdy w południe będzie ziemia rozmarzała to czy ten nawóz co leży na liściach pszenicy nie poparzy jej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli liście będą mokre to saletra się przylepi i może poparzyć. Ale bardzo rzadko się to zdarza. Dużo gorsze jest poczekanie z nawozem i głodowanie pszenicy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

nic jej nie będzie spokojnie możesz siać po mrozie, później jeśli poczekasz aż mrozy przejdą i zanim ziemia wyschnie żeby wjechać to już pszenica będzie na głodzie azotu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Najważniejsze abyś przejechał po polu. Na zboże nie patrz tylko jedź i siej następnego dnia jak słońce mocno poświeci nawozu już nie będzie bo się rozpuści.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj