MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

keroms77    1

Efekt będzie taki, że saletra teraz zacznie działać szybciej niż mocznik, a co za tym idzie zboże będzie miało dłuższy dostęp do nawozu. To w teorii, bo w praktyce wszystko zależy od pogody. Wiadomo, że mocznik potrzebuje wyższej temperatury by przejść do form przysfajalnych dla rośliny, przy temp. 5 stopni może to być nawet 30 dni i trochę dłużej( zależy od wilgotności). Saletra działa szybciej. Ja podobną praktykę stosuję nawożąc buraki przedsiewnie. Połowa dawki azotu to saletrzak, a druga połowa to mocznik i wszystko wymieszane z ziemią, z efektów jestem zadowolony, bo przy nawożeniu przedsiewnym zapewniam dłuższy dostęp i bardziej równomierny dla roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

A ten sąsiad to cię za coś nie lubi?

 

O ile pamiętam z chemii to mieszanie mocznika z saletrą może spowodować niezłe pier**l....cie :P

Chodzi mi o eksplozję.

 

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Nawet o tym nie myśl.

NIE WOLNO mieszać mocznika z saletrą.

Jedynie z siarczanem amonowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris5    1

nie chodzi mi o to że mi tak polecił że bym tak zrobił tylko mówił że on tak robi i jakoś mu nic nie pier......olło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak zmieszasz te nawozy razem w jednym siewniku to na pole nie dojedziesz bo zrobi ci się woda,[nie wybuchną bo do tego jest potrzebny cukier].

Ja zawszę daję na pierwszy raz saletrę a na drugi mocznik i w pszenicy i rzepaku.

Mocznik się dłużej rozkłada,i roślina ma dłużej azot.Nieprawdą jest że rzepak nie dojrzewa ,normalnie dochodzi ale dłużej jest zielony.Kolega na rzepak daję tylko mocznik ale pierwszy raz i całą dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

siałem właśnie dziś taką mieszanke i nic sie nie dzieje, też slyszałem, że to daje odbre efekty


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
keroms77    1

czyli można mieszać bez obawy że podziała szkodliwie na rośliny???

powiem tak, roślin ani nie przypalisz, ani im nie zaszkodzisz. Osobiście nigdy nie mieszałem saletry z mocznikiem, nawożę dwa razy i drugi raz to mocznik. Opisałem Ci jaki jest tego sens jak mi się wydaje( za jednym przejazdem większa dawka azotu dla roślin, przez dłuższy okres do wykorzystania). Co do teori, że zrobi się woda zanim dojedziesz w pole to trochę sceptycznie do tego podchodzę, aby taka reakcja mogła zajść tak szybko. Może niech wypowie się ktoś kto stosował to w praktyce. Jest już jeden forumowicz, co twierdzi, że nic takiego jak woda w rozsiewaczu nie miało miejsca, może jeszcze ktoś inny ma jakieś doświadczenia w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tktomek74    2

Żaden bełt się nie zrobi i nic się nie dzieje ,ja tak mieszam w 2 dawce azotu od kilku lat. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja miałem tak parę lat temu jak wsypałem do 3 tonowego rozsiewacza na przód mocznik a na tył saletrę,po 500kg, to na środku jak się łączyły to się wytworzyła woda.Spróbuję dzisiaj jeszcze raz z ciekawości.Może miałem z jakiejś innej firmy nawóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris5    1

a co myślicie o mieszaniu saletrzaku z saletra jakie to daje efekty w nawożeniu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
keroms77    1

możesz mi powiedzieć cos Ty się tak tego mieszania uparł? Saletra jest do pogłównego nawożenia, a saletrzak do przedsiewnego. Nie za bardzo wiem po co mieszać i dlaczego pytasz o takie podstawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A po co chcesz mieszać nawóz azotowy z NPK? Do czego chcesz to zrobić?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek8111    0

Co myślicieo wysiewie nawozu po mrozie, czy jak leży przez pewien czas na polu to on traci na wartości co o tym myślicie z góry dzieki za wasze opinie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystalzts    14

Wysiewanie nawozu po mrozie jest trochę kłopotliwe bo trzeba wyczuć ten moment żeby nie dać za wcześnie , mam na myśli nawozy azotowe na oziminy.Nawożenie takie stosuje się tam gdzie wiosną jest utrudniony wjazd na pole i praktycznie to tego systemu nawożenia nadaje sie tylko mocznik w dawce 200 kg na ha na zboża i odpowiedni większej na rzepak. Wiadomo że będą jakieś straty nawozu , ale lepiej dać na mróz niż czekać do kwietnia aż da się wjechac na pole .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czemu mocznik? Jak dla mnie sypanie mocznika o tej porze to bezsens, przecież on potrzebuje do rozkładu ok 10stopni ciepła i zaczyna działać po ok 2-3 tyg(zależnie od warunków). A na słońcu szybko się ulatnia, więc po co go teraz siać?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystalzts    14

Saletra zastosowana w ten sposób przeleci przez ziemię jak gówno przez jelita gęsi i zanim ruszy wegetacja to nawóz będzie wypłukany , natomiast mocznik przeleż w ziemi dłużej i przy większej temperatórze rośliny go pobiorą . A co do ulatniania to owszem ale nie przy -5 tylko przy +20 w pełnym słońcu.

Edytowano przez crystalzts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

Mocznik na pierwszą dawkę to jest nieporozumienie! Tak jak kolega 2 posty wyżej napisał ,że mocznik rozkłada się dopiero w wyższej temp. a jak wiemy rzepak potrzebuje szybko N na start. Pzrytocze pzrykład: Ja wysiewam zawsze na rzepak saltere albo saletrosan jak w tym roku w ostatniej dekadzie lutego lub poczatek marca zależy od warunków ,bo bez mrozu w pole nie wjadę i efekty są przyzwoite. Natomaist mój dalszy krewny wysiał mocznik na 1 dawkę i w tym czasie gdy nasz już jest w pełni wegetacji, jego nawet się jeszcze nie bujnął dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tak dokładnie. Przecież mocznik jest w formie amidowej NH2 i potrzebuje temp ok 10stopni aby przejść w formę NH3. A na starcie wegetacji ciężko o taka temp.

@martini89 popieram z saletrosanem, rzepak lubi siarkę ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johndeere23    0

Na pierwszą dawkę przy ruszeniu wegetacji nic nie zastąpi saletry ale osoby ktore wysiały 12 dni temu saletre mają azot "wyrzucony w błoto". lepiej byloby wtedy zastosować faktycznie mocznik ktory zaczałby działać dopiero później...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Na zboza tylko i wylacznie saletra.Stosowanie mocznika nic nie da poniewaz potrzebuje wysokiej temp. do rozlozenia sie.Tylko ze, ze stosowaniem saletry tez trzeba uwazac zeby wycelowac odpowiedni termin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

a ja jutro sól potasowa bede wysiewał pod cebulke i wapniak kaszelowski pod buraki ;)


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj