MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotrkrk25    79
Wczesną wiosną wjeżdża się z nawozem jak ktoś daje 2 dawki a jak chce dać jedna ale kiedy żeby był jak najlepszy efekt?Strzał w źdźbło czy kiedy?I czy dać Antywylegacz przy 150kg/ha saletry?

Jeżeli te 150kg to czysty składnik to jak najbardziej wypadałoby dać antywylegacz, ale to zależy nie tylko od dawki N ale też od skłonności danej odmiani na wyleganie. Jeżeli chodzi o termin w przypadku jednej dawki N to trzeba opóźnić nawożenie do drugiej dekady kwietnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riki    1
Jeżeli te 150kg to czysty składnik to jak najbardziej wypadałoby dać antywylegacz, ale to zależy nie tylko od dawki N ale też od skłonności danej odmiani na wyleganie. Jeżeli chodzi o termin w przypadku jednej dawki N to trzeba opóźnić nawożenie do drugiej dekady kwietnia.

a czemu trzeba opóżniać ja myśle że sypne całą dawke saletry już na początku marca żeby pszenica się dobrze zakrzewiła ,a potem dolistnie dokarmiać przy każdym oprysku mącznikiem +wuxal lub plonwit :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79
a czemu trzeba opóżniać ja myśle że sypne całą dawke saletry już na początku marca żeby pszenica się dobrze zakrzewiła ,a potem dolistnie dokarmiać przy każdym oprysku mącznikiem +wuxal lub plonwit :D

 

W takim przypadku pierwszą dawkę należy zastosować tuż po ruszeniu wegetacji, ale ty planujesz dokarmianie dolistne, jeżeli chodzi o pojedynczą dawkę azotu to trzeba ją opuźnić z tebo względu, że za wcześnie zastosowana spowoduje przyrost słomy, a zastosowana później wpłynie korzystnie na kłos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riki    1

w zeszłym roku sypnołem właśnie w płowie kwietnia i od tego czasu był brak opadów w moim regionie prawie do płowy maja no i efekt był mizerny nawóz praktycznie się ulotnił więc w tym roku planuje szybciej nawozić bo w marcu można jeszcze liczyć na jakieś opady co rozpuszczą nawóz i pójdzie w glebe a na ziarno dolistnie dokarmić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33
ja sieje zawsze w marcu jak tylko mozna wjechać na pole....jest to saletrzak jak juz wcześniej pisałem.

 

Dajesz tylko jedną dawkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel36    8

Ja na zimowe daje dwie dawki, pierwszą stosuje wmarcu zaraz jak idzie wjechać i jest to saletra, nadrugą daje saletrzak ,a nawozy są kupione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RSM32    0

Panowie jest jeszcze taki nawóz jak roztwór saletrzano-mocznikowy 32%N który działa i szybko jak saletra i długo jak mocznik bo posiada trzy formy azotu. Po wapń i magnez naprawdę warto sięgać w nawozach pochodzących z kopalin /najtaniej/. A ph gleby to co? blokada fosforu? itd. Myślę że najlepiej mieszać wiedzę z praktyką nie saletrę z saletrzakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riki    1

a co powiecie na pogodę w tym roku wegetacja chyba wcześniej ruszy i trzeba będzie sypnąć nawozami może pod koniec lutego :D :D :) jak jest u was z pogogą bo u mnie na śląsku przedwiośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riki    1
U mnie nawet nie przedwiośnie ale wiosna.

i co już sypiesz nawozy :D a z jakiego regionu jesteś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

Nie sypie bo mam tylko na jedna dawke więc tak jak mi radzą sypnę w końcówce kwietnia.Jam jest z woj Świętokrzyskiego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arkadius    0

MarcinC360 mówisz o dużych plonach a chcesz popełnić głupstwo, po pierwsze 1,5q saletry to zaledwie 51 kg azotu zastosowany tak późno da bardzo słaby efekt. Powinieneś wysiać jak najwcześniej w momencie ruszenia wegetacji. Ja podam przykład od siebie konkretnie pod pszenżyto stosuje dwie dawki pierwszą przed ruszeniem wegetacji lub tuz po zależnie od pogody staram się zawsze po zamarzniętym rozsiać (trzeba śledzić i zaufać prognozom) 2q saletrzaku, druga dawkę stosuję w okresie strzelania w źdźbło w postaci saletry w dawce 1,5q.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

Wiem,że te 150kg saletry to bardzo mało,ale na tyle tylko mam pieniądze,musze jakoś wystartowac ne?PO zniwach sprzedam ziarno i odłoże odpowiednie pieniądze na wszystko B) Jaki plon wyciągasz przy takim nawożeniu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riki    1

przy najmniej dasz te 150 kg u mnie we wsi sa tacy co wogule ni sypną a jak potem kombajn z kosi to wielkie zdziwienie że zebrał tyle co wysiał B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

U nas jak i u więkrzości stosujemy saletrę magnezową. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riki    1
U nas jak i u więkrzości stosujemy saletrę magnezową. B)

a w jakich dawkach po pszenicy ozimej i życie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

Panowie,wegetacja już ruszyła,bzy,kasztany i wierzby już puszczają pąki a wierzby nawet listki B) Jedźmy z nawozami B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riki    1

też tak myśle że może pod koniec lutego :) B) trzeba będzie sypnąć :) B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Kurde u mnie dziś już wiosna całą gębą :) Aż ciągnie na pole :) Jak się dziś obudziłem to myślałem że przespałem cały marzec i luty B) B)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

ja dzis przyniosłem do domu tzw."bazie" hehe sam sie zastanawiam i wychodzi mi na to, że pod koniec lutego z nawozami trzeba jechać B) u mnie dziś było 10 stopni ciepła, a do słońca nawet wiecej i musze powidziec, że jestem z małopolski gdzie teraz powinien byc snieg hmmm... ciekawe, czy to wyjdzie na dobre??

 

pozdrawiam ! ! !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
a w jakich dawkach po pszenicy ozimej i życie

ok. 3,5metra na 1h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riki    1

B) ale koło 15 ma wrócić zima może będzie to jej koniec B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj