MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bialy2005    582

Własnie na podstawie tego co przytoczył @milanreal1 pisałem swój post kiedys to gdzies znalazłem w jakimś artykule. Także nie masz racji ze mocznik to od razu zakwasza mocniej niz saletra.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Top agrar, styczeń 2013, str 88. NIe jest to fachowa literatura rolnicza, ale można częściowo na tych informacjach się opierać.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

panowie 8 marca posiałem salmag na pszenice ozimą bamberkę 250 kg/h za dwa tygodnie druga dawka pójdzie 200kg saletry póxniej juz tylko opryski ,ale mam pytanie odnośnie rozsianego tego salmagu przez ten tydzień nie padalo w ogóle czy on coś będzie działał nie ulotnił się w powietrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Chyba mozna smialo mieszac saletre z saletrzakiem?? Troche za duzo kupilem saletry i chce ja zuzyc, czy taka mieszanina nie zaszkodzi roslinom, chodzi tu glownie o maliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

saletra(forma amonowa i azotanowa) ma troche szybsze działanie na roślinę niż saletrzak(forma azotanowa) ale o tej porze juz nie powinno być jakichkolwiek problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Aby zneutralizować zakwaszające właściwości 100kg nawozu azotowego potrzeba [kg CaCO3]:

-56kg dla saletrzaku

-65kg dla saletry

-98kg dla mocznika

-125kg dla siarczanu amonu

Saletrosan sądzę że zakwasza na porównywalnym poziomie do mocznika.

Czyli mocznik jest średnio zakwaszającym nawozem. Ale dodać należy że mocznik ma najwięcej N. W 100 kg mocznika jest 46 kg N, trzeba dać 135 kg saletry lub 170kg saletrzaku aby uzyskać 46 kg N. Teraz w przeliczeniu na zakwaszenie wychodzi praktycznie na to samo. Jeżeli damy 100 kg mocznika trzeba 98kg CaCO3, 135 kg saletry 88kg CaCO3, 170 kg saletrzaku to 95 kg CaCO3. Czyli wychodzi na to że najmniej zakwaszającym azotem jest saletra ;)

I na co stosować saletrzak? ;)

Jesli chodzi o te 100 kg nawozu azotowego to jest według mnie 100 kg w czystym składniku. Wtedy to by miało rece i nogi. W tym temacie troche pisali tutaj o tym sam zreszta też pisałeś. Jeden z użytkowników pisał właśnie o czystym składniku a nie tak jak podałeś 100 kg nazowu azotowego. Ale nie wiem gdzie tutaj racja.

Podaje temat:

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/60299-czy-nawozy-zakwaszaja-glebe/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

przecież saltrzak i saltra to te same formy azotu z ta róznica że w saltrzaku wypełniaczem jest maczka dolomitowa a w saletrze jej nie ma.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Zastosowanie przedsiewnie saletry amonowej pod zboza jare to chyba zly pomysl?? Mysle, ze zanim zboze zacznie korzystac z tego azotu to juz go malo co zostanie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jesli chodzi o te 100 kg nawozu azotowego to jest według mnie 100 kg w czystym składniku. Wtedy to by miało rece i nogi. W tym temacie troche pisali tutaj o tym sam zreszta też pisałeś. Jeden z użytkowników pisał właśnie o czystym składniku a nie tak jak podałeś 100 kg nazowu azotowego. Ale nie wiem gdzie tutaj racja.

Podaje temat:

http://www.agrofoto....kwaszaja-glebe/

Z tego co pamiętam chodziło o 100kg nawozu. Musiałbym poszukać tej książki.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zastosowanie przedsiewnie saletry amonowej pod zboza jare to chyba zly pomysl?? Mysle, ze zanim zboze zacznie korzystac z tego azotu to juz go malo co zostanie??

Daj lepiej saletrzak a najlepiej mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

czy saletrzak z Ca i Mg można stosować dolistnie ,głównie chodzi mi o to czy nie przypala roślin .?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

a czy warto ryzykowac przy obecnych cenach dobrze zbilansowanych nawozow dolistnych? sam sobie odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3039

a czy gdziekolwiek czytales o stosowaniu saletrzaku dolistnie. nastepny.........

nawozenie dolistne jest sensowne tylko w wypadku naprawiania bledow nawozowych[czytaj brakow] albo po ustapieniu sytuacji stresowych[np. susza] nic nie zastapi dobrze zbilansowanego nawozenia klasycznego pod korzen-reszta to pr firm produkcyjnych.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od pobierania składników są korzenie a nie liście.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

owszem, korzenie, ale są sytuacje, kiedy uzasadnione jest stosowanie nawozów dolistnych. mam ziemie przepuszczalne i suche, oczywiście wiosną jest uzasadnione nawożenie pod korzeń i to jest oczywiste, to tyle pogłówne dokarmianie zbóż czy łąk często mija się z celem, bo jest za sucho.


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7957

a ja mam troche inne pytanko.

Mianowicie w piatek 14 marca rozsialem saletrzak na pszenzyto ozime , w sobote popadal deszcz, a z soboty na niedziele i z niedzieli na poniedzialek spadlo troche sniegu , w poniedzialek dosc mocno sie zabielilo, czy to bedzie mialo jakis wplyw na wczesniej wykonany zabieg nawozenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1370

Oczywiście że będzie miało, ale tylko pozytywny :D Saletrzak pewnie ładnie się rozpuścił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7957

wlasnie z tego co wiem to on sie dlugo rozklada i opady sniegu i deszczu powinny pomoc mu sie rozpuscic.

A jeszcze tak zapytam jaka dawke stosujecie nawozu pod pszenzyta ozime ? Klasa gleby od 3 do 5. W tamtym roku poszlo okolo 200 kg/ha saletrzaku i miejscami sporo zboza wyleglo ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

To zależy jak wygląda w tym roku 170kg/ha saletry rozsiałem bo dość gęste jest rośnie na 3 klasie. Może miałeś przy gęsto posiane to zborze dlatego wyległo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7957

Sieje dosyc gesto po przygodach z wymarznieta i wydziobana przez rozne ptaki (jak przyleci stado wron to pol ha pola czarne) pszenica , ktora potem byla okropnie przezedzona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ja na gęstą pszenicę (rządy starszego pokolenia wysiana ponad 300kg/ha) właśnie w tym roku co były takie wymarznięcia (chyba 2 lata temu) dałem 100kg mocznika i pszenica ustała a przedplonem był w tedy łubin. Teraz nie sieje tak gęsto w tym roku 180kg/ha wiosną 200kg saletry dostała i nie jest źle. Rzadsze zboże zawsze łatwiej do krzewić niż gęste przerzedzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj