MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawel885    2279

Ja dziś posiałem pierwszy raz w życiu na oziminy saletrzak 200kg na ha zobaczymy co z tego wyjdzie.... W okolicy 80% rolników go sypie wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wolniejsze rozpuszczanie niż saletra, ale nie wolne, bez przesady. na oziminach siałam wczoraj saletrę, bo saletrzak teraz by tylko leżał i wietrzał, a została mi go cała paleta, więc musze wysiać na wilgotniejsze łąki. saletrzak poszedł pod jare zmieszany z ziemią i na oziminy w zeszłym tygodniu był sens jeszcze go siać. w saletrzaku kg N kosztował mnie 4 zł, a w saletrze 3,59 zł. w saletrzaku jest jeszcze niby wypełniacz 2 % CaO i 4% MgO, chociaż te skłądniki to chyba psu na budę. w następnym roku raczej zamówię więcej saletry, a mniej saletrzaku.

a może ktoś mi wyjasnić, bo u nas panuje powszechna opinia, że saletrzak dłużej działa niż saletra, saletra szybko pedzi, ale krótko, a saletrzak niby wolniej, czym jest to spowodowane, skoro oba nawozy zawierają równo po pół azotu w postaci amonowej i azotanowej?


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Skoro mają podobny skład to jak jedno może działać dłużej od drugiego :D Jak dziadek widzi że coś z saletrzaku po kilku dniach leży to jest święcie przekonany że będzie on dłużej działał ;) Ja nie stosuję saletrzaku od kilku lat ;) Szkoda że RSM-u u mnie nie można kupić bo bym pewnie głównie na nim bazował a nie mogę się dogadać z rolnikami żeby zam`owić cały zestaw bo po co kupować końcówki do opryskiwacza, od razu wydawać tyle pieniędzy itp :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zombi330    49

skoro się wolniej rozpuszcza to i dłużej działała to chyba logiczne- zresztą saletrzak to raczej do wymieszania z ziemią czyli co najmniej pod bronę na oziminy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wolniejsze rozpuszczanie niż saletra, ale nie wolne, bez przesady. na oziminach siałam wczoraj saletrę, bo saletrzak teraz by tylko leżał i wietrzał, a została mi go cała paleta, więc musze wysiać na wilgotniejsze łąki. saletrzak poszedł pod jare zmieszany z ziemią i na oziminy w zeszłym tygodniu był sens jeszcze go siać. w saletrzaku kg N kosztował mnie 4 zł, a w saletrze 3,59 zł. w saletrzaku jest jeszcze niby wypełniacz 2 % CaO i 4% MgO, chociaż te skłądniki to chyba psu na budę. w następnym roku raczej zamówię więcej saletry, a mniej saletrzaku.

a może ktoś mi wyjasnić, bo u nas panuje powszechna opinia, że saletrzak dłużej działa niż saletra, saletra szybko pedzi, ale krótko, a saletrzak niby wolniej, czym jest to spowodowane, skoro oba nawozy zawierają równo po pół azotu w postaci amonowej i azotanowej?

Już wyjaśniam: saletrzak podobnie jak saletrosan mają w swoim składzie mączkę dolomitową. Saletrzak ma ją w granuli a saletrosan jest tylko nią obsypany(zapobiega zbryleniu). Mączka dolomitowa jest drobnomieloną mieszaniną węglanów wapnia i magnezu, zawartość CaO nim 29%, MgO min 18,5%. Nie jest jej dużo ale taki nawóz potrzebuje większych ilości wody. Rozmiar granuli też ma znaczenie jeżeli chodzi o szybkość jej rozpuszczalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris7530    6

kolego vitfarm czyli twierdzisz że w saletrosanie jest magnez? no z tym to się chyba nie spotkałem :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Ja posiałem salerzak w sobote i w dzisiaj już go nie ma

Rozpuścił się pod wpływem rosy tak samo szybko jak saletra kędzierzyńska

Edytowano przez Raptus902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3039

wbijcie to sobie raz na zawsze do glowy -saletrzak to najgorszy z mozliwych nawozow azotowych i nikt kto umie liczyc i ma troche wiedzy na temat nawozenia nigdy go nie stosuje, zaleznie od temperatury mozna zastosowac saletre gdy jest zimno lub mocznik gdy jest juz cieplej.

kazde nawozenie azotowe warto rozbic na dwie a nawet trzy dawki.

a wy dalej swoje- saletrzak - czy to wynika z niewiedzy i myslenia na zdrowy chlopski"rozum"-najlepszy bo najtanszy ?? moze mi wyjasnicie dlaczego siejecie saletrzak a przy okazji czy czytacie fachowa literature rolnicza[nie darmowa kryptoreklame tylko taka gdzie za wiedze trzeba zaplacic] i macie jakies rolnicze wyksztalcenie.

  • Like 1

buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wisnia1892    1

kolego vitfarm czyli twierdzisz że w saletrosanie jest magnez? no z tym to się chyba nie spotkałem :huh:

skoro jest w otoczce dolomitowej to musi zawierać magnez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kolego vitfarm czyli twierdzisz że w saletrosanie jest magnez? no z tym to się chyba nie spotkałem :huh:

 

kolego są to śladowe ilości mączki dolomitowej(która zawiera magnez), kto pyta nie błądzi, proszę bardzo napisane w ogólnej charakterystyce

http://www.sklep.rud...ro-26N-13S/1903

 

Mogę wspomnieć iż po kilkuletnich doświadczeniach z tym nawozem stosuję go w 2 dawce a nie w pierwszej tak jak 90% forumowiczów.

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris7530    6

''śladowe ilości mączki dolomitowej która zawiera magnez'' tyle to znaczy nic,czym jest rozsianie śladowych ilości.Nie twierdzę że to jest zły nawóz ale on nie zawiera magnezu i jest trochę drogi są lepsze rozwiązania,dla mnie saletrosan to zwykły saletrzak z dodatkiem siarki,tylko ładniej nazwany.pozdrawiam.

Co do ogólnej charakterystyki to jest ona ''zbyt ogólna'' bardziej liczy się szczegółowy skład danego nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

''śladowe ilości mączki dolomitowej która zawiera magnez'' tyle to znaczy nic,czym jest rozsianie śladowych ilości.Nie twierdzę że to jest zły nawóz ale on nie zawiera magnezu i jest trochę drogi są lepsze rozwiązania,dla mnie saletrosan to zwykły saletrzak z dodatkiem siarki,tylko ładniej nazwany.pozdrawiam.

Co do ogólnej charakterystyki to jest ona ''zbyt ogólna'' bardziej liczy się szczegółowy skład danego nawozu.

 

kolego masz rację to prawie nic, ale trzeba pamiętać o silnych właściwościach higroskopijnych omawianej mączki dolomitowej.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a może ktoś mi wyjasnić, bo u nas panuje powszechna opinia, że saletrzak dłużej działa niż saletra, saletra szybko pedzi, ale krótko, a saletrzak niby wolniej, czym jest to spowodowane, skoro oba nawozy zawierają równo po pół azotu w postaci amonowej i azotanowej?

Okres działania jest ten sam, ale salerzak się wolniej rozpuszcza więc jest mylę twierdzenie że działą dłużej, oczywiście po zastosowaniu działą dłużej niż saletra.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ja już trzeci rok saletrzaku nie sieję. Na początku były problemy z przekonaniem taty bo przecież siało się go od zawsze i każdy go sieje. Teraz w oziminach sieję saletrę na pierwszą dawkę a w jarych przedsiewnie mocznik i widać różnicę (szczególnie po opadach deszczu) w późniejszych okresach wzrostu owsu gdy u ludzi saletrzak już nie działa a u mnie owies nabiera ciemnego koloru po moczniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja moczniku nie stosuję, bo zakwasza glebę. jedynie dolistnie z chwastoxem i owies zazwyczaj mam bardzo ładny


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

jak to czytam to smiech mnie łapie :) mocznik zakwasza a saletrzak i saletra to juz nie :) Ja od 4-5 lat tylko saletra saletrzak poszedł w zapomninie. mocznik pod kuku


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

@Huberto -robię tak jak ty , @Biały racja zakwasza azot bez względu na pochodzenie- a ludziska tylko azot i azot walą.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak to czytam to smiech mnie łapie :) mocznik zakwasza a saletrzak i saletra to juz nie :) Ja od 4-5 lat tylko saletra saletrzak poszedł w zapomninie. mocznik pod kuku

saletra i saletrzak PODOBNO mniej. tak mnie przynajmniej uczono .

cytuję: Mocznik jest nawozem organicznym, choć tradycyjnie umieszcza się go w grupie mineralnych. W glebie lub roztworze szybko przechodzi przemiany prowadzące do wytworzenia formy amonowej azotu. Bardzo silnie zakwasza glebę, a zatem nie powinien być polecany na gleby kwaśne, bo przyczynia się do jeszcze silniejszego ich zakwaszenia.


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

dajac 100kg saletry i dajac 100kg mocznika to tak, ale jak dasz 100kg N w postacie saletry lub mocznika to raczej jedna chwała.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

dajac 100kg saletry i dajac 100kg mocznika to tak, ale jak dasz 100kg N w postacie saletry lub mocznika to raczej jedna chwała.

 

Kolego chyba dla jaj to napisałeś albo po to żeby kogoś wprowadzić w błąd. Liźnij trochę chemii rolnej zanim będziesz pisał bzdury na forum. Nie napiszę odpowiedzi wprost podpowiem tylko że jon azotanowy jest ujemnie naładowany a jon amonowy naładowany jest dodatnio. wpływ na zakwaszenie ma to znaczny. Koleżanka która pisała o moczniku miała rację, a Ty wyśmiewałeś się z postów innych użytkowników forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

 

Kolego chyba dla jaj to napisałeś albo po to żeby kogoś wprowadzić w błąd. Liźnij trochę chemii rolnej zanim będziesz pisał bzdury na forum. Nie napiszę odpowiedzi wprost podpowiem tylko że jon azotanowy jest ujemnie naładowany a jon amonowy naładowany jest dodatnio. wpływ na zakwaszenie ma to znaczny. Koleżanka która pisała o moczniku miała rację, a Ty wyśmiewałeś się z postów innych użytkowników forum.

Również nie zgodze się z kolegą białym. Ale chciałbym żebyś troche bardziej to wytłumaczył jak możesz ja znalazłem coś takiego odnośnie zakwaszania gleby

" Wpływ nawożenia azotem na odczyn gleby można przedstawić w przeliczeniu na "straty" wapnia w kg/ha CaO. przykładowo zastosowanie 100 kg/ha N powoduje straty wapnia w wysokości:

  • 48 kg/ha CaO w przypadku zastosowania saletrzaku
  • 100 kg/ha CaO w przypadku zastosowania mocznika
  • 300 kg/ha CaO na skutek podania siarczanu amonu "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Również nie zgodze się z kolegą białym. Ale chciałbym żebyś troche bardziej to wytłumaczył jak możesz ja znalazłem coś takiego odnośnie zakwaszania gleby

" Wpływ nawożenia azotem na odczyn gleby można przedstawić w przeliczeniu na "straty" wapnia w kg/ha CaO. przykładowo zastosowanie 100 kg/ha N powoduje straty wapnia w wysokości:

  • 48 kg/ha CaO w przypadku zastosowania saletrzaku
  • 100 kg/ha CaO w przypadku zastosowania mocznika
  • 300 kg/ha CaO na skutek podania siarczanu amonu "

 

trzeba zacząć co to jest kwasowość gleby, nie będę sie rozpisywał podaje info tutaj:

http://www.geol.agh.edu.pl/~bajda/Gleboznawstwo%20i%20rekultywacja%20gleb/Wyklad_6.pdf

 

na naszych polach występuje dysocjacja elektrolityczna soli (naszych nawozów pod wpływem wody) powstają kationy i aniony, Tak jak pisałem wyżej jony ujemne NO3- łączą się z H+, Al3+ i innymi metalami o jonach dodatnich powodując zwiększenie pH. Natomiast jony dodatnie NH4+ oddają protony H+ zwiększając kwasowość. Ale to nie znaczy że nie można stosować mocznika. Ja stosuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

saletra i saletrzak PODOBNO mniej. tak mnie przynajmniej uczono .

cytuję: Mocznik jest nawozem organicznym, choć tradycyjnie umieszcza się go w grupie mineralnych. W glebie lub roztworze szybko przechodzi przemiany prowadzące do wytworzenia formy amonowej azotu. Bardzo silnie zakwasza glebę, a zatem nie powinien być polecany na gleby kwaśne, bo przyczynia się do jeszcze silniejszego ich zakwaszenia.

Aby zneutralizować zakwaszające właściwości 100kg nawozu azotowego potrzeba [kg CaCO3]:

-56kg dla saletrzaku

-65kg dla saletry

-98kg dla mocznika

-125kg dla siarczanu amonu

Saletrosan sądzę że zakwasza na porównywalnym poziomie do mocznika.

Czyli mocznik jest średnio zakwaszającym nawozem. Ale dodać należy że mocznik ma najwięcej N. W 100 kg mocznika jest 46 kg N, trzeba dać 135 kg saletry lub 170kg saletrzaku aby uzyskać 46 kg N. Teraz w przeliczeniu na zakwaszenie wychodzi praktycznie na to samo. Jeżeli damy 100 kg mocznika trzeba 98kg CaCO3, 135 kg saletry 88kg CaCO3, 170 kg saletrzaku to 95 kg CaCO3. Czyli wychodzi na to że najmniej zakwaszającym azotem jest saletra ;)

I na co stosować saletrzak? ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj