MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
leonardo111    116

Dać możesz tylko dla czego saletrzak a nie saletra ? 1kg azotu droższy, potrzebuje więcej wody aby się rozpuścić ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Ja na drugą dawke na zyto hybrydowe i pszenzyto daje mocznik. Wysieje go szybciej troche, i mysle ze bedzie dłuzej dostepny dla roslin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Do @leonardo111

Masz porównie czy tylko teoria z lat ubiegłych.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Chcę wysiać saletrzak ponieważ on działa dłużej i jest dłużej dostępny dal roślin. Mam jeszcze jedno pytanie na owies i jęczmień też mogę dać saletrzak na drugą dawkę?. A co do mocznika to jest on droższy od reszty także wole dać saletrę lub saletrzak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj azot w moczniku wychodził najtaniej, w saletrzaku najdrożej. Przelicz ile kosztuje Cie kilogram azotu w czystym składniku.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Właśnie ja kupiłem mocznik po 170zł/100kg, i 1kg N wychodzi 3,70zł, a saletre po 1480/100kg i tu N wychodzi 4,35zł/kg, więc troche różnica jest, w saletrzaku to troszkę jeszcze bedzie droższy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianus2222    119

są różne opinie na temat saletra i saletrzak w hybrydzie, powiem tak. Wiosną dajemy na polu saletre, oraz juz nie ma worków z nią to sypiemy saletrzak. Po kilku dniach wpadamy na pole a tu gdzie saletra wiadomo ani śladu, a saletrzak jak leżał tak leży, potem przychodzi 2 tyg bez deszczu i saletrzak nadal leży.

Znajomy co ma ponad 200 ha, mówi że saletra to c**j nie nawóz, i nic nie daje... więc opinie są różne..


sprzedam rozsiewacz amazone 800l 1600zł. Talerzówke famarol 1,8m siewnik poznaniak 2,7m tanio! pisać na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lubie takie opinie: "wielki bamber", w głowie pusto i gadką nadrabia, nowe teorie uskutecznia, niestety bez żadnych argumentów

  • Like 1

sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Zgadzam sie z przedmówcą,często niektórzy nadrabiają gadką brak wiedzy.W drugiej dawce polecam mocznik [w życie] w odpowiedniej dawce i oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem,eliminując dawke trzecią[nie produktywną].Co do wyliczenia kosztu czystego skladnika dostepnego dla rosliny należy uwzglednić straty wynikajace z przejścia z formy amidowej w przysfajalne okolo 20%,choć i tak przemawia to na korzyść mocznika.Co do saletrzaku zawsze będe twierdził iż jest to dobry nawóz,ale przedsiewny.W celu dostępności biorąc pod uwage wypełniacz potrzebuje duzej ilości wody,której często brakuje przy stosowaniu pogluwnym jeszcze w drugiej dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

saletrzak się dłużej rozkłada, zazwyczaj wysiewa się go z saletrą na 1 zabieg, a w drugim już mocznikiem bo dłużej trzyma i jest niezły gluten w rezultacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

salerzak tak bo

- nie powoduje szybkiego przyrostu co czesciowo zapobiega wyleganiu

- dłurzej sie rozklada co przy suchej okresie jest epsze bo nie wiadomo czy 3 dawke warto wysiewac

- no i nie ziębi ta jak mocznik .

 

Mocznik jest najtanszy ale powinno sie go wysiewac jak jest ciepło temp powyzej 10 stopni w nocy i za duzo azotu na raz roslina dostaje

Pozatym kłos zawiazuje sie juz w fazie krzewienia czyli dla zyta czesciowo jesienią i dlatego na pierwsza dawke wiosna potrzeba szybkoprzyswajalnego azotu na drugą juz jest potrzebny przez dłuższy czas w mniejszych dawkach dlatego saletrzak i moze tym sposobem oszczedzisz jeden zabieg antywylegaczem


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ja polecam zastosowanie saletrzaku w drugiej dawce, nawet niedawno pisaliśmy o tym w temacie o pszenicy. Z jednej strony azot w saletrzaku jest najdroższy a z drugiej najlepszy efekt (przynajmiej u mnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Chcę wysiać saletrzak ponieważ on działa dłużej i jest dłużej dostępny dal roślin. Mam jeszcze jedno pytanie na owies i jęczmień też mogę dać saletrzak na drugą dawkę?. A co do mocznika to jest on droższy od reszty także wole dać saletrę lub saletrzak

Wcale nie działa dłużnej, działa tyle samo co saletra tylko rozkłada się znacznie dłużnej od saletry.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Jak w każdym temacie ile piszących tyle zdań na ten sam temat :)

 

W naszej fabryce pod chmurką znalezienie złotego środka jest chyba nie możliwe bo zawsze znajdzie się jakieś ale.

 

Azot dlatego jest produkowany w kilku produktach aby każdy mógł sobie sam ustalić jak forma jest mu potrzebna na polu a nie w teorii.

Ale są podstawowe zasady które są niezmienne i którymi należy się kierować.

 

Ja osobiście sypię tylko i wyłącznie saletrzak, jedynie dopasowuje termin do aktualnych warunków pogodowych.

Jak ktoś chce to przecież może sypać i mocznik na pierwszą dawkę i nikt mu tego nie zabroni, a jak zrobi to dobrze to i na moczniku można osiągnąć zadowalający plon.

 

Na drugą dawkę sypiąc saletrzak trzeba go wysypać kilka dni wcześniej niż saletrę aby zdążył się rozpuścić, jako że nie mamy wpływu na pogodę to należy ją obserwować i wysiać w prawidłowym terminie.

Z tego co mi wiadomo to mocznik uwalnia do atmosfery ok. 20% azotu podczas rozkłada, saletra ok. 14% a saletrzak tylko ok. 8% więc to również należy brać pod uwagę przy wyliczaniu ceny azotu.

Oraz wpływ saletry i mocznika jest ujemny na ph gleby. Ponadto oprócz wapnia który chociaż częściowo neutralizuje negatywny wpływ zakwaszania gleby jest przeważnie magnez który również ma wpływ na plonowanie i koszt ogólny składników.

 

Co do tematu to na drugą dawkę można ewentualnie mocznik ale tylko wtedy jak zanosi się na suszę.

 

Ale jak tak napisałem to jest moje i tylko moje zdanie, nikogo nie namawiam ani nie ganię za takie czy inne stosowanie nawozów azotowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

RSM na pierwszą dawke jak najdardziej tak bo szybko działa .


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Jak ktoś chce to przecież może sypać i mocznik na pierwszą dawkę i nikt mu tego nie zabroni, a jak zrobi to dobrze to i na moczniku można osiągnąć zadowalający plon.

 

 

Oraz wpływ saletry i mocznika jest ujemny na ph gleby. Ponadto oprócz wapnia który chociaż częściowo neutralizuje negatywny wpływ zakwaszania gleby jest przeważnie magnez który również ma wpływ na plonowanie i koszt ogólny składników.

 

 

 

Mocznik nadaje się na 1 dawkę w przypadku bardzo dobrze rozkrzewionej plantacji.

Saletrzak ma dokładnie takie same formy azotu jak saletra więc działanie jakby takie same.

Te kilka kg wapnia na ha to kropla w morzu potrzeb wapnowania, pomoże tyle co umarłemu kadzidło. Pozdrawiam


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

minimalnie ale zawsze ten magnez jest potrzebny . są tacy co dają mocznik i zachwalają go ... mocznik nadaje sie pod kukurydze bo ją sie sieje jak jest juz ciepło


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

mozna dac azot tylko w jednej dawce? np poglownie z 70 N na ha

 

ponawiam pytanie

witam, planuje siac jeczmien jary, pisalem jakis czas temu, zrobilem badanie gleby.

Ph 5-8do 6,3 na 4 cwiartkach ( lekko kwasne wszedzie)

Fosfor 12-32 ( czyli na jednej cwiartce srednia, na 2 bardzo wysoka)

POtas 17-28-2 cwiartki sednia 2 wysoka)

Magnez 10,2-12,4 - 3 cwiarki bardzo wysoka, jedna wysoka

Planuje dac przedsiewnie polifoske 6 100 kg na ha i saletra 100 kg na ha

potem poglownie saletra 100 kg na ha, lacznie 70 kg azotu na ha?

Moze tak byc?>? i takie formy czy dac gdzies saletrzak /mocznik?

jak adje polifoske to moge w ten sam dzien dac tez saletre?

 

 

Nie piszemy posta pod postem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

milanreal1 z Twojej wypowiedzi wnioskuje ze doglebowo rownież proponujesz saletrosan saletre i saletrzak. A mocznik według Cb nie nadaje sie przedsiewnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

A ja rok temu właśnie tylko mocznik pod jare 100kg przedsiewnie a później 1 lub 2 razy dolistnie. Owies pięknie wyrósł od 4-4.5 ton z ha było omłócone w zależności od kawałka przy takim nawożeniu. Wiadomo plon był lepszy na kawałkach potraktowanych obornikiem jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

milanreal1 z Twojej wypowiedzi wnioskuje ze doglebowo rownież proponujesz saletrosan saletre i saletrzak. A mocznik według Cb nie nadaje sie przedsiewnie ?

Mówiłem o nawożeniu na start ozimin. W takim wypadku mocznik absolutnie odpada. Co do jarych przedsiewnie można wszystkie stosować. Ja przekonania do mocznika w zbożach nie mam, no może poza kukurydzą.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Jak myślicie co lepiej ciepnąć na żyto na start saletrę czy saletrosan?

o saletrosanie piszą że siarka w nim zawarta zwiększa wchłanianie N czy to oznacza że o jakiś% mozna zmniejszyć dawkę N z saletrosanu względem dawki ze zwykłej saletry? szybsze wchłanianie mniejsze wypłukiwanie.

Np dam 50kgN z saletry to czy 40kg z saletrosanu da podobny efekt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj