MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

kissmy...    67

rozchodzi się bardziej o chemiczny rozkład obu form azotu (pomijając już wymywanie), bowiem cały czas rośliny mają dostęp do powietrza (przez miękką warstwę śniegu), wierzchnia warstwa gleby (średniej delikatnie pofalowanej) była już przesuszona (w takim stopniu, iż możliwy był wjazd ciągnikiem), jaki wpływ mają obecne warunki na rozkład i przyswajalność nawozu, czy ma tutaj znaczenie temperatura i czy któraś forma może się ulotnić do atmosfery?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Częsć saletrzana , jest łatwo rozpuszczalna w wodzie i podlega jedynie sorpcji biologicznej , a więc zapobiec wymyciu moze jedynie system korzeniowy, badz drobnoustroje i organizmy wszelkiej maści. Dlatego też uważa się że nawozy zawierające taką formę azotu powinny być stosowane w chwili ruszenia wegetacji , bądz jej pełni. Nieco inaczej ma się cześć amonowa, gdyz gleba sorbuje kationy amonowe i dzięki temu azot z tej części jest zatrzymany w glebie co nazywa sie fachowo sorpcją wymienną.Oczywiście sorpcja biologiczna dotyczy również nawozów amonowych. To tak w skrócie.

Krótki opis http://slownik.ekologia.pl/116_Encyklopedia_lesna/5367_3_S_0_sorpcja_gleby.html

Edytowano przez xemit
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kolega @xemit wszystko opisał dokładnie, nie mam nic do dodatnia.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki za odpowiedzi, wskażcie mi jeszcze proszę jakie jest znaczenie mocznika i przemiany formy amidowej azotu dla wschodów roślin, w temacie o burakach cukrowych użytkownicy zwracają na to uwagę odradzając stosowania przedsiewnego mocznika, czy ma to aż tak istotne znaczenie dla kukurydzy i ziemniaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kukurydza i ziemniak nie. One są znacznie mniej wrażliwe niż burak. Burak jest wrażliwy na zasolenie gleby ale przede wszystkim amoniak który się uwalnia podczas przemian formy amidowej. Kukurydza by to odczuwała jeżeli byś zastosował mocznik w podsiewacz bo by było wysokie nagromadzenie amoniaku w strefie korzeni roślin. A jak dasz pod agregat to równomiernie to wymieszasz a przecież wiadomo ze pod kukurydze należy uprawiać ok 12cm, ziemniak ok 14cm, a burak płytko na 4 cm. Wiec też łatwo się domyślić w którym przypadku amoniak działa bardziej toksycznie a kiedy mniej.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

A jak jest w przypadku stosowania mocznika pod korzeń w zbożach jarych ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Też nie szkodzi, zboża są mało wrażliwe na amoniak. A końskich dawek mocznika w I rzucie powyżej 400kg mocznika chyba nikt nie sypie :P


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DF1    1

Witam wszystkich . Mam dylemat . Stosuję nawożenie azotem w dwóch dawkach ( saletrą i saletrzakiem ). Który z tych nawozów powinienem zastosować jako pierwszy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1212    14

Hmm, mi się wydaje że w chwili obecnej to raczej saletra, bo się szybciej rozkłada a rośliny teraz będą się szybko bujały jak się ociepli. Szybka dawka będzie im potrzebna. Saletrzak potem, dłużej zostanie i roślina go zdąży pobrać wtedy gdy potrzebuje na ziarno.

Edytowano przez Kuba1212

Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DF1    1

No właśnie . Z reguły dawałem na pierwszą saletrzak tuż przed ruszeniem wegetacji, najlepiej na zmarzniętą ale bez pokrywy śnieżnej ziemię. Często bywało jeszcze zimno i wegetacja się opóżniała. Ale w tym roku robi się powoli póżno i jak rośliny ruszą to chyba to chyba trzeba dać im "szybszy " azot w formie saletry

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

W normalnych latach zawsze dawałem saletrzak (can) na pierwszą dawkę a później saletrę i efekt był bardzo dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

kurcze...

Zawsze myślałem że saletra i saletrzak mają takie same formy działania ( saletrzana-szybka i amonowa-wolniejsza ) różnica polega na tym że w saletrzaku jest wypełniacz (zazwyczaj dolomitowy) Działanie ich jest bardzo podobne, z czego z saletrzaku możliwe są większe straty gazowe. Ale teraz ile ludzi, tyle opinii i nie wiem w sumie jak to jest faktycznie :D

U nas saletra idzie i na pierwszą dawkę i na drugą

Edytowano przez kryssr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takie same formy i proporcje , jedynie w saletrze masz 34N i szybciej działa bo jest innaczej zrobiona a saletrze 28N i troche wolniej działa

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

kurcze...

Zawsze myślałem że saletra i saletrzak mają takie same formy działania ( saletrzana-szybka i amonowa-wolniejsza ) różnica polega na tym że w saletrzaku jest wypełniacz (zazwyczaj dolomitowy) Działanie ich jest bardzo podobne, z czego z saletrzaku możliwe są większe straty gazowe. Ale teraz ile ludzi, tyle opinii i nie wiem w sumie jak to jest faktycznie :D

U nas saletra idzie i na pierwszą dawkę i na drugą

i jak niby ten wypelniacz spowalnia dzialanie saletrzaku? odpowie ktos tak fachowo dlaczego saletra dziala szybciej skoro ma ten sam sklad co saletrzak tyle ze bez wypelniacza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

chodzi o to że granula się wolniej rozpuszcza, jak jest wilgotno to kilka godzin i granuli saletry nie widać a saletrzak jednak musi poleżeć nawet kilka dni, i cały wykład można na ten temat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Saletrzaku sie wolniej rozpuszcza poniewaz azot wypełniony jest dolomitem ( maczka) A granula saletry nie zawiera wapna - dolomitu i po zetknieciu z gleba w kilka godzin znika i jest wchłonieta, a garnulka saletrzaku bedzie na powerzchni leżałą kilka dni ( szczególnie saletrzak grubo grnulowany) i powolli oddawał azot do gleby. Tak to jak to sie mówi na chłopski rozum można opisac :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

ok dzieki, o to mi chodzilo. czyli tak naprawde nie ma to zadnego znaczenia (nawet saletrzak jest lepszy) poza przypadkami gdzie sa wysokie temperatury i czesc azotu moglaby wyparowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ale jaki jest powod tego ze granula saletry sie wolniej rozpuszcza?

Nawozy azotowe są higroskopijne, a saletra najbardziej bo ma 7, mocznik 6, a saletrzak 4.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Można tylko nie rozumiem czemu mają służyć takie kombinacje, w działaniu to identyczne nawozy więc już lepiej sama saletrę wysiewać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nigdy w życiu tak nie jest. Mity, mity i jeszcze raz mity powielane przez pokolenie.... To są takie same formy azotu (czyżby nie chciało się wam nawet czytać informacji zawartych na workach od nawozów?)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj