oFsik

Słoma nawóz czy szkodnik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Przemek2203    11

Zwykły kultywator jest za niski i za gęsto ma łapy przez co się zapycha słomą. Można odjąć parę łap ale prześwitu między ramą a ziemią nie zmienisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Z przyczyn od nas nie zależnych wystąpiły trudności z dostępem do treści artykułu dotyczącego badań dr hab. inż. Karola Kotwicy prof. nadzw. UTP w Bydgoszczy dotyczących zagospodarowania słomy.

 

Bardzo przepraszamy uczestników Forum za zaistniałą sytuację.

 

Wszystkich zainteresowanych tematem ponownie zapraszamy do zapoznaawania się tym ciekawym materiałem.

 

Firma „ Bogdan”

 

http://www.ugmax.pl/284,291,Sloma_–_problemy_czy_korzysci.html

 

Takie tabelki to mogę w paincie zrobić. Przyjedz do mnie popryskamy na kompost pod kukurydzę i zobaczymy jak wyjdzie doświadczenie. Jest na całym polu taka sama więc można działać.


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Dziś w w końcu polało, próbowałem zrobić pole kultywatorem i d*pa, słoma ciąga się za zębami i zapycha na ramie zamiast mieszać się z glebą, nieważne czy ustawie płytko czy głęboko... Czy ja coś robie źle, czy do tego potrzeba lepszego sprzętu? A może to słoma kiepsko pociapana po bizonie z sieczka

sieczka po bizonie kiepska a jak miałeś tęgie zboże to całkiem

spróbuj wyciągnąć środkowy rząd łapek i powinno pójść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ja dokładam czwartą belkę zamiast wałka ,łapy przekręcam 19 sztuk i jadę .Mało kiedy się zapycha .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Wspoczuje tym, ktorzy postanowili zostawic slome na polu i ja przeorac. Bardzo dobra decyzja! :D

Sloma wyciagnie reszte wilgoci jaka jest w ziemii, ja tak mialem w zeszlym roku. Mialem kawalek okolo 2.5ha owsu, calosc lezala i postanowilismy zostawic slome, no i w tym roku to sie odbilo... zasialismy pszenzyto i bylo tylko nieco ponad 10 ton (Czyli starsznie malo), slomy z tego pszenzyta tez nie wiele bylo, ale okolo 550-600 malyh kostek (waga 1 okolo 8-9kg/2.30zł kostka).

Radze nie przeorywac slomy, bo w tym roku jeszcze gorzej niz w zeszlym bedzie i dlatego pozbieralem ze wszystkiego, czego sie dalo (zostala tylko rzepakowa, bo musi :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jak pisałem w temacie o rzepaku, słoma z pszenżyta przyorana pod rzepak i po 4 dniach część rzepaku już na wierzchu. Ale o azocie pewnie zapomniałeś aby ta słoma się "przerobiła".


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak dla mnie to ci co sprzedaja słomę  to robią  największy błąd  w polu.  Tyle sprzedają makro że  musieli by słomę sprzedać minimum po 400 zl  za tonę żeby się to miej więcej wyrównało, i  to jeszcze  zubożamy  ziemię w coś co jest dla niej najważniejsze, w próchnicę i życie organiczne i dżownice.

RSM wapno lub EM i  na drugi rok nie  wiemy co to słoma a pruchnica do gory co roku, a to jest najważniejsza rzecz.

 

Więc Masseyxxxx  bez urazy ale trochę się poducz, poczytaj  jak należy dobrze gospodarować słomą w polu i co wywozisz z pola.

Dowiedz się o PRP na czym te nawóz polega jakie ma  właściwości i za  zadanie w  połączeniu z słomą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ale duża część myśli o dziś (kasa za słomę) a nie o tym co sprzedali z swojego gospodarstwa za marne pieniądze.

 

 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Nie wiem czy coś da odkręcenie środkowych łap, skoro słoma ciągnie się już za pierwszym rzędem, w ogóle się nie miesza tylko się gromadzi pod ramą... Zęby normalnie ryją ziemię, ale słoma zamiast pod ziemię to zbiera ją kultywator... dodam, że po sieczkarni z NH TC5060 również jest identyczny problem, a ten kombajn pociął bardzo drobno i równomiernie.

 

W takim wypadku powiedzcie, czy warto w takiej sytuacji po prostu zaorać słomę czy wtedy jeszcze gorzej zrobię? Dałem już około 100kg mocznika i teraz trzeba jakoś ten bałagan uprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak bez urazy dla innych ale skoro on słomę w małe kostki robi to ja sobie wyobrażam co to za gospodarz, taki co zatrzymał się w latach 80'' boi się słomy przyorać. Tylko ciekawe czy stosuje tyle samo obornika co w latach 80''

Ale nie ma co się martwić, czym więcej takich to za 5 lat ziemia sporo tańsza będzie, gdy już dojdą do wniosku że na polu marnie się rodzi a kasa ze sprzedaży ziarna i słomy nie starcza na pokrycie kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Kolego ja robię w małe kostki, i niejeden tu pewnie chciałby mieć takie wyniki jakie mamy, a słomę przyorujemy systematycznie już od "91 roku  gdy kupiliśmy kombajn i sieczkarnię a wcześniej ta pracę wykonywał Orkan 2 (z małą przerwą na 2-3 lata i zobaczyliśmy że to był zły krok) .


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Ubawilem sie czytajac wasze komentarze na moj temat :)

Na slome dalem RSM 28%. Jezeli ktos nie wie, to prosze sie nie wypowiadac na ten temat... Za slome biore 1/3 wiecej co wydaje na nawozy, ktore znajduja sie w tej slomie. Raczej z 8ha, 3000 malych kostek to chyba nie tak zle? wychodzi mi to prawie 7000zł, a gdzie jeszcze reszta :) Wiec za to moge kupic nawoz i krede granulowana pod rzepak...

A co do malych kostek, to u nas od razu biora, powiem ze od reki, nawet swoj transport podstawiaja, aby tylko mniec male kostki (na kurniki) , bo mowia ze im lepiej sie scieli kostkami niz tymi waszymi balotami...

Obornika nie daje praktycznie wcale, co pare lat tylko, bo kurniki sa oddalone od nas jakies 10km i naszym zdaniem jest to nieoplacalne zaplacic za ten kurzy obornik, do tego przywiezc, zwalic, zaladowac z powrotem na rozrzutnik i rozwiezc. Szkoda czasu, paliwa, opon (jazda po asfalcie) i pieniedzy wydanych na ten obornik... Wolimy juz kupic tak jak pisalem, nawoz za to i jeszcze nawet troche doplacic :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Na moje to każdy robi ,jak jemu pasuje .Ja słomę zbieram i w zamian stosuję obornik .Czasami słomę tnę i zaraz zasiałem łubin na poplon .Susza niestety ogranicza wzrost łubinu ,ale do zimy ma czas :) .Będzie piękny przedplon pod kuku ;)


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To ubawjaj się dalej. Raz piszesz że słomę pozbierałeś gdzie się dało, teraz piszesz że na słomę jednak dałeś RSM 28.

 

Raz że za słomę bierzesz 1/3 kasy więcej niż na nawozy wydajesz, później piszesz że wolisz sprzedać słomę i kupić nawóz mimo że będziesz musiał dołożyć trochę kasy do pieniędzy ze słomy.

 

Twoja wypowiedź nie trzyma się kupy i to my mamy z ciebie ubaw. Na szczęście wakacje się już kończą i nie będziesz miał tyle energii to pisania bzdur w normalnym temacie.

 

Tak na marginesie nawozem mineralnym nie zrobisz próchnicy, ale co ja ci tu będę tłumaczył jak widać że jeszcze masz mleko pod nosem. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Najpierw przeczytaj wczesniejsze posty jakie pisalem, a potem oceniaj...

 

Czytanie ze zrozumieniem tez na prawde nie boli. Pisalem, ze wolimy kupic wiecej nawozu, niz kupic, przywiezc i rozwiezc obornik...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nawozem to ty sobie możesz, jak nie bedziesz miał pruchnicy to  i po ziemi. Poczytaj jaka prychnica była na początku lat 90 w ziemi a  jaka jest teraz, spadła o 70 %, wszystko przez brak obornika i sprzedaż słomy,  więc piszesz głupoty nie znając sie na  nawożeniu, twierdząc że nie będziesz stosował obornika bo ci się nie chcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ostatnim czasy widzę taki trend że gospodarstwa mające tylko produkcję roślinną zaczynają stosować obornik.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ciekaw jestem co to za kurniki które ścielą kostkami do tego płacą tyle za słomę. W przeliczeniu na belę to musieli by mi dać z 45zł + prasowanie żebym tyle kasy dostał za słomę. Widziałem fermy drobiu i tam akurat ścielili mechanicznie słomą z belek, kostkami nikt sobie gitary nie zawracał.

A skoro piszesz że słoma wysuszyła Ci glebę to świadczy tylko o tym że źle z nią postępowałeś, albo po prostu masz mało próchnicy w glebie dlatego miałeś takie pszenżyto. Bo przecież próchnica w glebie ma zdolność magazynowania wody. 

Ale nie mój cyrk nie moje małpy robisz jak chcesz tylko nie wprowadzaj innych w błąd pisząc takie bajki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

co innego stosowac tylko nawozy sztuczne na 2 klasie ziemii a co innego na 5,

na 5 klasie za daleko nie zajedziesz bez obornika i próchnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

No wlasnie poplon na 5 i 6 klasie to tragedia.Na jednym kawałku slonecznik ma 8 cm a siany na początku lipca.Nawet na 3 klasie wysechł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj