oFsik

Słoma nawóz czy szkodnik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
adamos012    16

mam do koleżanek i kolegów pytanie. Praktycznie od kilku lat nie zbieram słomy po zbozach typu jęczmień pszenica pszenżyto tylko ją przyoruję. Możecie mi doradzić jakie dawać optymalne nawozy pod kolejne zboża bo słyszałem że słoma zawiera jakieś pierwiastki. Z góry dziękuję za porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Poszukaj w necie pod hasłem wartość nawozowa słomy


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mmmarzenia    0

mam do koleżanek i kolegów pytanie. Praktycznie od kilku lat nie zbieram słomy po zbozach typu jęczmień pszenica pszenżyto tylko ją przyoruję. Możecie mi doradzić jakie dawać optymalne nawozy pod kolejne zboża bo słyszałem że słoma zawiera jakieś pierwiastki. Z góry dziękuję za porady

 

Kolego zobacz sobie filmik - powinien pomóc

 

efekty produkcyjne nawożenia gleby słomą

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mmmarzenia i niby w czym ma koledze pomóc to wideo na którym pracownik jednej z katedr na bydgoskiej uczelni, daje jakiś tam wykład na temat rozkładu słomy w glebie, przy czym kilkukrotnie zaznacza że wpływ na rozkład owej słomy ma azot oraz użyźniacz glebowy, a jak już przechodzi do sedna sprawy, podaje tylko ile i kiedy zużyto użyźniacza konkretnej firmy, a o azocie nic nie wspomina?

 

Przecież z daleka to śmierdzi ustawką, więc o obiektywizmie możemy zapomnieć.

Tobie tego nie muszę tłumaczyć, bo widać po profilu że jesteś mało aktywnym użytkownikiem, czyli najprawdopodobniej konto utworzone kiedyś tam w celach komercyjnych i mamy do czynienia np. z Panią sekretarką z firmy BOGDAN. 

 

ale inni którzy to obejrzą niech dobrze analizują wszystkie słowa Pana Karola, gdyż moim zdaniem wykład jest zupełnie nie spójny. Najpierw jest podkreślana rola azotu przy rozkładzie słomy, a w tabelkach które ponoć przedstawiają wyniki doświadczeń azotu w niektórych z nich nie uwzględniono, przy czym bardzo wyraźnie akcentuje się nazwę użyźniacza jednej z firm.

 

Marzenko po za tym pytanie w poście który cytowałaś brzmiało: ,,Możecie mi doradzić jakie dawać optymalne nawozy pod kolejne zboża bo słyszałem że słoma zawiera jakieś pierwiastki.,,

czyli kolega chce konkretnie jakie nawozy ma stosować, a to przecież oprócz kolegi adamos i jak widać marzeni, wszyscy do okola wiedzą że nigdzie indziej nie znajdzie odpowiedzi jak w stacji chemizacji rolnictwa która mu zbada próbki gleby i poda jej zasobność na podstawie której ustala się dawki nawozowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Poradźcie mi w temacie ścierniska, jest trochę chwastu i nie wiem co robić. Słoma siekana i teraz nie wiem pryskać Roundapem i czekać na orke zimową czy opryskać mocznikiem wymieszać z ziemią posiać poplon czy opryskać mocznikiem wymieszać z ziemią odczekać aż chwast powschodzi i opryskać go Roundapem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Wg ,mnie jeśli ma tam być orka zimowa wówczas teraz psiknąłbym mocznikiem lekka uprawa i później dopiero glifosat.Dlaczego?Ponieważ po cięciu słomy perz nierówno wschodzi i może być problem z jego odpowiednim zwalczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak nie ma perzu to po co Randapem chcesz pryskać zrób normalną uprawę i koniec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

przeleć agregatem, kultywatorem gruberem czy czymkolwiek do uprawy pożniwnej, poczekaj aż wzejdą wszelkie samosiewy i dopiero daj ten oprysk. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

A u mnie na nowej dzierżawie pole wygląda jak łąka, z kombajnu z tyłu praktycznie trawa wylatywała a nie słoma. Takie coś też najpierw uprawić czy jednak od razu dać oprysk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

przy tej wilgotności poczekaj 3-5 dni, oprysk glifosatem, potem po 10 dniach uprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Tak właśnie zrobię, w środę opryskałem, poczekam może nawet do końca sierpnia i zrobię orkę na razówę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Witam Mam pytanie, po jakim czasie mogę zrobić orkę siewną gdy 7 wrzesnia wysialem 100kg mocznika na scierniska po jeczmnieniu i pszenicy i wymieszalem od razu talerzówką. Gdy robiłem było troche wilgoci po deszczach a pozniej upał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja w taką suszę orzę przed samym siewem. Tak mi się najlepiej sprawdza. Zaś jeśli pytasz w kontekście tego mocznika, to nie ma znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Dziękuję za szybką sensowną  odpowiedź. Co do orki to napisane jest w instrukcji integrowanej uprawy zbóż żeby po orce ziemia osiadła zanim będzie siew, niby 2 tygodnie. Chyba że się ją ugniecie czymś, ale nie mam walców. Znajomy co ma wielkie sprzęty to jednym ciągnikiem orze a drugi za nim sieje agregatem upr-siewnym ale to są ciągniki prawie 200KM i sprzęty po kilka ton :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

I co, lepiej mu się rodzi niż Tobie? Jak się robi niedokładnie i nie da nawozów to można uprawiać nawet rakietą i nie będzie plonu. Ja zawsze orzę i sieję tego samego dnia lub następnego. Robię 2 razy bronami, raz na długość i raz na ukos. Jest równo, w miarę zagęszczone i wschody równe. Chyba, że siejesz żyto. Wtedy trzeba faktycznie trochę wcześniej orać. Przy pozostałych zbożach nie widzę takiej potrzeby. A jak jest susza to też za wiele ziemia sama nie siądzie bez wody. 


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dokładnie, dwa tygodnie bez deszczu i ziemie nie osiądzie, a jedynie się wysuszy. Jak były lata mokre, to rzeczywiście można odczekać, ale nie w takich warunkach jakie się trafiają w ostatnie latach. Gdy się orze przed siewem to dobrze przed siewnikiem mieć wał cambella, a po siewniku przejechać jeszcze wałem uprawowym. Oczywiście wszystko zależy od sprzętu jaki do dyspozycji mamy, i pewnie też od gleb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podobno podnosi ph, oraz zawiera wiele składników odżywczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie co stosujecie na pocieta slome rozsiewacie mocznik czy co robicie ? i czy po moczniku po np 2 tygodniach sloma szybciej krakcieje? i lepiej sie przyoruje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Mocznik stosuje się na ściernisko a potem od razu się uprawia np talerzówką, ewentualnie podorywka. Azot wspomaga rozkład słomy w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj