sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

AlaCapone    5015

Grunt to "ułańska fantazja". :D
Trzeba znać swoje pola, ziemie i gleby, żeby dopasować zestaw ciągnik-maszyna uprawowa. Każda uprawa potrzebuje odpowiedniej prędkości roboczej. Jeśli ktoś będzie grzebał się 4-5 km/h z agregatem to niech sobie daruje.

  • Thanks 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Ile lat uprawiasz swoje pola? Jakie masz gleby? Czy na wszystkich działkach jednakowe?

  • Like 1
  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

mam pytanie może nie do końca w temacie. w tym roku przy opadach jakie mamy zacząłem dochodzić dlaczego stoi mi woda na polu. po wykopaniu kilku dołkach zobaczyłem że na głębokości 30-40cm od poziomu pola mam dość twardo nawet po odczekaniu doby nie za bardzo można się przebić szpadlem. nie dałem rady zasiać na jesień więc siew jesienny zostawiam do następnego roku i idę w siew jarej pszenicy. Biorąc pod uwagę ze pewnie na wiosnę będzie też mokro zastanawiam się nad zakupem głębosza i głęboszowaniem pól zimą to znaczy w mróz żeby na wiosnę dało radę może wjechać.  dodam że te pola co mam zaorane to bym chciał tylko głębosz puścić potem agregat siewny, te co nie dałem rady zaorać to najpierw głębosz potem talerzówka z kultywatorem i siew agregatem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

słyszałeś o czymś takim jak podeszwa płużna ?


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Ydzidzia202 również myślałem nad głęboszowaniem w zimę jak będzie mróz ale nie jestem pewien czy przyniesie taka praca wymierny efekt. Chodzi o to, że jednak wszyscy zalecają głęboszować po żniwach bo jednak latem gleba inaczej się zachowuje jak zimą. Nie wiem czy w moim przypadku 110km (Ares 620) poradził by sobie z głęboszem 3-łapowym. Kolego izydor6820 nie bardzo rozumiem Twojej wypowiedzi. Jeśli na polu występuje podeszwa płużna to jedynym rozwiązaniem jest głęboszowaniem, przecież nie będzie orał na 40cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotorek    3

Witam, na zdjęciu uprawa na 30 cm ziemia III kl średnio zwięzła, pottinger synkro 3m +forterra hsx 140 balast na przednim tuz 600 kg był za mały i zamieniłem go na wał 1100 kg, bardzo sucha jesień 2015. Powiem że do 3m to minimum 160 KM. Zetor miał ciężko rozpędzał się max do 7 km/h miejscami do 4 km/h. Miałem taki zestaw na testach. Po żniwach uprawiłem gruberem unia kos później przed siewem tym zestawem, zasiałem samym siewnikiem amazone d8 na redlicy stopkowej (do takiego siewu powinna być redlica talerzowa bo stopkowa wyciąga słomę). Pszenica siana bezorkowo była lepsza niż ta po orce. Miałem podzielone pole na dwie części. 

2015-09-29_11-57-47_204.jpg

Edytowano przez Piotorek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Nie należy gleboszowac mokrych pól. głębosz tylko i wyłącznie latem kiedy jest sucho.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

sumek666 dzięki za radę. Sam w tym roku nie posiałem 10ha pszenżyta bo nie dało się wjechać w pole ze względu na zastoiska wodne. Liczę na to, że wiosna będzie w miarę ciepła i uda się zasiać nawet w opóźnionym terminie, a po żniwach obowiązków głębosz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

mokrych pól nie będę głęboszować tylko zmrożone.

tak słyszałem o podeszwie płużnej izydor6280

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

dzidzia202 trochę szkoda paliwa na podwójne głęboszowanie, ale zrób jak uważasz. Jeśli już będziesz głęboszował zimą daj znać jak Ci szła robota. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z racji że niestety plany troche mi nie wypaliły głównie za sprawą lichych funduszy na zakup i zamiast ciągnika 4x4 120km mam 2wd 60km licze na pomoc z waszej strony , mianowicie mam do dyspozycji aktualnie tylko zwykła talerzówkę i kultywator, chciałbym przejść chociaż częściowo na uprawe bezpłużną obowiązkowo na lekkiej ziemi ale i na cięższej testować mniejsze kawałki jak to bd rosło aby po paru latach wyciągnąć wnioski i sie naczyć na własnych błedach , klasy ziemi 4a-4b na lżejszym piaskowatym kawałku była po żniwach podorywka (nie miałem jeszcze talerzówki)  bronowanie i poplon, na jesień talerzowanie i czeka sb do wiosny na wiosne talerzowanie (słabo rozdrobniło poplon i wymieszało więc chce poprawić) kultywator z wałem na głęboko aby głębiej ruszyć ziemie i siew łubinu , i tu pytanie w co sie doposażyć aby mieć czym głebiej zrobić pod zboża jesienią? po głowie chodzi mi jedynie albo głębosz zwykły prosty bez udziwnien bo i nie ma czym tego bardzo ciągnąć albo agregat podorywkowy na podcinaczach 1.8 na 4 łapy , sam jestem za agregatem pod zboża po zlikwidowaniu ścierniska i wzroście samosiewów zrobiłbym na głeboko ile da rade z podcinaczami , ładnie by to wszystko wymieszało razem z nawozem czy wapnem albo ewentualnym obornikiem jeśli bym gdzieś dostał , a na zime  odkręcić podcinacze i na głeboko zryć , wiadomo po takiej maszynie cudów sie nie spodziewam i wiem że trzeba bd z 2 razy przejechać aby ładnie zrobić ale mam do dyspozycji sprzęt jaki mam, ewentualnie głębosz i po żniwach talerzówka a potem pod siew lub na zime głębosz i znowu talerzówka albo kultywator i tu pytanie co zakupić?

dodatkowo chce spróbować takiej uprawy na małym kawałku na ciężkiej ziemi glina/iły (tam akurat jest podeszwa płużna ale to nie problem) , no i mam obawy co z perzem i innymi chwastami (nie chce co rok walić glifosatu) jeśli przestane orać a bd tylko płytko mieszał talerzówką i spulchniał głeboszem w wypadku gdyby padło na głebosz? co będzie lepszym rozwiązaniem? ewentualnie jakieś pomysły? bo na zakup obu maszyn nie mam na tyle w portfelu a i z miejscem mam już sporawy problem gdzie to trzymać,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

do takiego ciągnika tylko agregat podorywkowy, myślę że po prostym na te 15cm wybierzesz bez problemu przed siewem


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak celowałem że mimo wszystko lepiej bd podorywkowy , górek u mnie nie ma prawie wszędzie płasko , na 15cm myślę że bez problemu , ja myślę robić na 20-25cm myślę że uciągnie wkońcu to tylko 4 łapy a pierwsze 2 lata najgorsze potem już bd coraz lżej szło  a i ziemia zmieni strukturę to będą mniejsze opory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

Kup gruber ale na 5 łap, ja pracowałem Ursusem 4512 z Frostem 7 łap i na 15-20 cm dawał radę ale lekko nie było (gleby mam lekkie), także 5 łap powinno byc ok. U siebie widzę właśnie taki gruber a przyszłości też głębosz, tam gdzie nie będzie trzeba wymieszać obornika czy poplonu to tylko po żniwach 2x talerzówka, głębosz, agregat uprawowy i siew.bezorkowo.thumb.JPG.972f262fad05be4d792d6600905fbf7a.JPGDSC_0377.thumb.JPG.b6dc3663e9254fd65e2d65361b599b10.JPG

W tym roku posiałem żyto bezorkowo w ten sposob - przed plon połowa pola łubin ( słoma została), druga połowa owies (słoma zebrana). Po żniwach talerzówka płytko by przerwać parowanie po dwóch tygodniach kolejny przejazd by zniszczyć chwasty i samosiewy, następnie początkiem września gruber na głęboko bez wału bo było mokro, rozsiałem nawóż i wapno na to agregat uprawowy i siew poznaniakiem. Gdyby gruber był z wałem a siewnik miał możliwość wysiewu nawozu to zrezygnował bym  z agregatu uprawowego. 

Powodzenia w wyborze sprzetu i uprawie.


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154

dobre sobie 5 łap z podcinaczem do 60km

ja czasem 6 łap mam ciężko pociągnąć 100 kucykami

 

na te 20cm to już samą sercówką, nie wiem czy będzie dobrze mieszać, bo jednak odstępy dość spore


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

Zalezy jakie masz gleby i ukształtowanie terenu, na zdjęciach masz pokazane jaki zastaw i jaka głębokość


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a tego frosta ciągałeś z podcinaczami czy bez bo to ma duże znaczenie , bo na samej sercówce to fakt że mogło by iść dość dobrze , ale ja bardziej myślę o typowym podorywkowym a jak zajdzie potrzeba to odkręcam podcinacze i na samych sercówka ryje głeboko prawie jak głęboszem

mi taki dokładnie chodzi po głowie , według producenta 40-60km potrzebne , szerokość 1,8 a ciągnik z oponami ma akurat u mnie równiutki 1,8 więc by grało , idealnie śladu opony nie bd brała łapa ale te pare cm sie będzie zajeżdzać na już robione a wał itp myślę że ślady wyrówna i weźmie w razie W ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

Były podcinacie na wszystkich łapach ale już przydarte mimo to całość była podcięta. Na wiosnę chcę kupić swój taki i podcinacze będą tylko na jednym dzędzie łap by mniej ingerować w glębę. Kup używkę za 4-6k PLN masz mocny sprzęt. Jaki masz traktor ?


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Jeden z drugim zostawcie ten temat bo jeszcze ktoś zacznie się od was uczyć.  5 łap na podcinaczu to się zrywa płytko max 10cm ściernisko z problemami jak górka.

pronar 82a + lemken smaragd z życia wzięte. 

 

Mając ciągnik 60km dodatkowo bez przedniego napędu nie spulchnisz głęboko gleby, możesz bawić się broną talerzową po strączkach bo tam gałęzią można uprawić. 

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Normalna praca przy uprawie bezorkowej ma większy sens w dużych gospodarstwach zaś moc konia pociągowego zaczyna się od 200 KM, reszta to porażka.

  • Like 1
  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z wami w 100% że im większy ciągnik i powierzchnia gospodarstwa tym taka uprawa bezorkowa ma większy sens , ale co w wypadku gdy jest tak sucho że nie da sie zaorać a nawet jak zaorze to bd takie bryły że tylko mróz pomorze i nie bd możliwości tego uprawić jesienią aby jakoś sensownie posiać? już nie jeden raz tak było choć tegoroczna jesień o dziwo była dość wilgotna , testowałem siew po samej talerzówce ale na ciężkiej ziemi słabo to wyszło było widać że zboże było jakoś bardziej przytrzymane jak to po orce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj