Skocz do zawartości
sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Uprawa pełna czy uproszczona

galeria
Uprawa
Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Ansu dzięki za odpowiedź. A nie lepsze będzie żyto bo słomę będę miał tylko na niektórych polach po żniwach a na niektórych będę musiał wyprodukować dopiero ten mulcz. W sumie teraz patrze to mulcz po gorczycy jednak konkretny więc chyba pójdzie gorczyca pod mulcz przed zimą , tylko czy ona się rozłoży do maja i utoworzy tzw. warstwe ochronną jak w uprawie pasowej

Edytowano przez Ogon988

ansu    73

Gatunek poplonu trzeba uwzględnić w płodozmianie Jak zboża to nie żyto, jak rzepak to nie gorczyca. Rozkłada się gdy jest ciepło, zobacz u mnie w galerii. Na jesieni słomy z 8t, poplon po pachy na wiosnę już skromnie, a w tej chwili praktycznie nie widać.

Wiadomość z agroFakt.pl

szymon09875    95

Mialem na próbę zrobione 2.5 ha żyta bezorkowo klasa 6-6z najgorsze piachy jakie możliwe. Po zniwach poszla talerzowka na okolo 10 cm i drugi raz przed siewem 15 cm. W to siew agregatem biernym i siewnikiem na zwyklej stopce. Przedplon lubin, jeszcze takiego zboża na tym polu nie mialem. Na podobnej dzialce, gdzie bylo zaorane przy jednakowym nawożeniu plon niższy średnio 500kg/ha. Myślę zeby stopniowo zrezygnować z orki na rzecz agregatu bezorkowego, mam w większości piachy. Zeszłoroczna sucha jesień plus orka to bylo slabe polaczenie i myślę zeby cos zmienic

Bambi14    3

chce po rzepaku zasiać pszenicę bezorkowo żeby ograniczyć samosiewy w buraku cukrowym. czy gruberem 5 lap 2.2m z podcinaczami dam radę to głębiej zruszyc czy muszę odkręcić
podcinacze? na jaką głębokość wjechać gruberem? będzie siane solo siewnikiem stopkowym. jeśli będzie potrzeba to przed siewnikiem agregat uprawowy

nawet z podcinaczami bd dobrze tylko głęboko rób i nie żałuj paliwa tzn jak za 1 przejazdem nie bd ładnie zrobione to powtórz , ja siałem po talerzówce po łubinie pszenice i było ok to po rzepaku i gruberze tym bardziej , ja bym przeleciał po gruberze agregatem uprawowym , co do zwalczania później samosiewów w pszenicy to powinieneś sam wiedzieć skoro uprawiasz , ja nie sieje rzepaku to w tej kwestii nie pomoge 

Bambi14    3

gleboko tzn ile? 15cm wystarczy pod pszenice? nie chce za gleboko nasion rzepaku zakopac, chce zeby jak najwiecej skielkowalo teraz

15cm wystarczy najważniejsze aby wymieszać nawóz a na 15cm już bd w porządku , zresztą na gęsiostopie głębiej jak 20cm i tak raczej nie zrobisz także w tej granicy :)

ansu    73

W tym roku wszystko udało się zasiać bez orki nawet pszenica po pszenicy i udanym poplonie.

Tomek90    191

W Polsce też. Mulczer, talerzowka albo gruber, głęboka uprawa i wszystko. Wiosna normalnie jak przy orce.
Nie praktykowałem ale tak to widzę.

rudinho11    23
co stosujecie zamiast pługa? gruber głęboko czy może Talerzowka płytko? a może jakieś inne rozwiązania?

izydor6280    464

w tym roku kawałek po grochu leciałem ścierniskowym na gęsiej stopie

chyba najlepiej byłoby talerzówką pociąć i wymieszać słomę, jeśli nie została zebrana, a następnie uprawić głębiej agregatem

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się