sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

Ogon988    20

Ansu dzięki za odpowiedź. A nie lepsze będzie żyto bo słomę będę miał tylko na niektórych polach po żniwach a na niektórych będę musiał wyprodukować dopiero ten mulcz. W sumie teraz patrze to mulcz po gorczycy jednak konkretny więc chyba pójdzie gorczyca pod mulcz przed zimą , tylko czy ona się rozłoży do maja i utoworzy tzw. warstwe ochronną jak w uprawie pasowej

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Gatunek poplonu trzeba uwzględnić w płodozmianie Jak zboża to nie żyto, jak rzepak to nie gorczyca. Rozkłada się gdy jest ciepło, zobacz u mnie w galerii. Na jesieni słomy z 8t, poplon po pachy na wiosnę już skromnie, a w tej chwili praktycznie nie widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9886

Mialem na próbę zrobione 2.5 ha żyta bezorkowo klasa 6-6z najgorsze piachy jakie możliwe. Po zniwach poszla talerzowka na okolo 10 cm i drugi raz przed siewem 15 cm. W to siew agregatem biernym i siewnikiem na zwyklej stopce. Przedplon lubin, jeszcze takiego zboża na tym polu nie mialem. Na podobnej dzialce, gdzie bylo zaorane przy jednakowym nawożeniu plon niższy średnio 500kg/ha. Myślę zeby stopniowo zrezygnować z orki na rzecz agregatu bezorkowego, mam w większości piachy. Zeszłoroczna sucha jesień plus orka to bylo slabe polaczenie i myślę zeby cos zmienic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

chce po rzepaku zasiać pszenicę bezorkowo żeby ograniczyć samosiewy w buraku cukrowym. czy gruberem 5 lap 2.2m z podcinaczami dam radę to głębiej zruszyc czy muszę odkręcić
podcinacze? na jaką głębokość wjechać gruberem? będzie siane solo siewnikiem stopkowym. jeśli będzie potrzeba to przed siewnikiem agregat uprawowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nawet z podcinaczami bd dobrze tylko głęboko rób i nie żałuj paliwa tzn jak za 1 przejazdem nie bd ładnie zrobione to powtórz , ja siałem po talerzówce po łubinie pszenice i było ok to po rzepaku i gruberze tym bardziej , ja bym przeleciał po gruberze agregatem uprawowym , co do zwalczania później samosiewów w pszenicy to powinieneś sam wiedzieć skoro uprawiasz , ja nie sieje rzepaku to w tej kwestii nie pomoge 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

gleboko tzn ile? 15cm wystarczy pod pszenice? nie chce za gleboko nasion rzepaku zakopac, chce zeby jak najwiecej skielkowalo teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

15cm wystarczy najważniejsze aby wymieszać nawóz a na 15cm już bd w porządku , zresztą na gęsiostopie głębiej jak 20cm i tak raczej nie zrobisz także w tej granicy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W tym roku wszystko udało się zasiać bez orki nawet pszenica po pszenicy i udanym poplonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

czy mozliwe jest uprawiac kukurydze w monookulturze na ziarno bezorkowo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

W Polsce też. Mulczer, talerzowka albo gruber, głęboka uprawa i wszystko. Wiosna normalnie jak przy orce.
Nie praktykowałem ale tak to widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208
co stosujecie zamiast pługa? gruber głęboko czy może Talerzowka płytko? a może jakieś inne rozwiązania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1151

w tym roku kawałek po grochu leciałem ścierniskowym na gęsiej stopie

chyba najlepiej byłoby talerzówką pociąć i wymieszać słomę, jeśli nie została zebrana, a następnie uprawić głębiej agregatem


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Poleci ktoś jakiś agregat 3- belkowy o szerokości 2,5 metra? Mi nie udało się znaleźć nic poniżej 3 metrów. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Faktycznie, Patrzyłem w Mandamie tylko na model SPEC. 

Lepiej wziąć 9 czy 11 zębów?


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1151

do tego staltech czy euromasz, jak poszukasz to i kilka innych znajdziesz

jeśli masz pewność że ciągnik sobie poradzi z większą ilością i wagą to oczywiście więcej

 


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Jak na razie znalazłem tylko mandam i rolmako oraz węgierska firmę soroko, które produkują 2,5 metrowe 3 belkowe kultywatory. Maja 9 lub 11 zębów. To jest plan na modernizację dopiero więc jeszcze daleko do zakupów. Chciałbym do tego dołożyć jeszcze siewnik poplonow. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1151
sumek666    5084

@izydor6280 dzięki! Niestety na stronach internetowych producentów nie ma dlatego nawet na olx ani allegro nie wchodziłem. Widzę, że maja tak aktualne strony jak ursus.

T5.100 a po gwarancji T5.120. 

 

Edytowano przez sumek666

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

11 zębów to już sporo potów musi ciągnik wylać, w Terrano 4m jest 13 i 190KM na głęboko ma co robić. A podorywka na tych dokręcanych ścinaczach też potrzebuje trochę mocy do uzyskania dobrej prędkości. Lepiej mieć te 9 zębów i jechać niż 11 i grzebać w miejscu. Ja planuje do 110KM 9 zębów i nie wiem czy nie będzie mieć ciężko zrobić dobrą robotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Dlatego wolę tu zapytać niż beczeć na polu. Na pewno będzie trzeba wziąć na testy przed zakupem. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj