sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Tym bardziej na rzepaczaną. Nie dużo max 30kg/N/ha.

I mieszać w glebie jeszcze raz mieszać.

Co do azotu to nie wiem, ale u nas nikt na rzepaczankę nie daje N. Ja w celu rozkładu resztek daje 8l EM lub "Ekosłomy" i pochodnych

Co do mieszania to kompletnie się nie zgadzam ja zaraz po zejściu kombajnu (czyli najczęściej następnego dnia rano) uprawiam talerzówką i sieję poplon, wschodzą samosiewy rzepaku i poplon który jest kasowany jesienią i siany jest ponownie polon rolnośrodowiskowy, na wiosnę kasowanie poplony i w qq nie ma samosiewów rzepaku. Kiedyś robiłem doświadczenie i przejechałem talerzem po kombajnie jak miał ok 10cm to kolejny raz i tak do jesieni, z tego co zauważyłem to tylko podniosłem koszt uprawy bo więcej jak trzy razy nie ma sensu go niszczyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

janek jelonek a ty wierzysz w ogole w te EM??? i ich działanie??? przecież to jest jedna wielka bujda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

chomik111 jak czytam Twoje niektóre, nie wszystkie, ale niektóre wypowiedzi to odnoszę wrażenie, że właśnie one są bujdą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
janek jelonek a ty wierzysz w ogole w te EM??? i ich działanie??? przecież to jest jedna wielka bujda...

zależy w co, ale patrząc na twoja wypowiedź to kompletnie nic na ich temat nie wiesz. Są 3 tematy na forum tam poczytaj. Poza reklama jest i trochę wiedzy.

Jeśli chodzi o szybszy rozkład MO w glebie, lepszą przyswajalność składników przez rośliny to tak w to wierzę bo to potwierdziliśmy badaniami.

Jeśli chodzi o to, że zastępują fungicydy, nawozy to nie w to nie wierzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas15    0

mam do zasiania 4 ha pszenicy, stanowisko po rzepaku 2x talerzowane nie ma samosiewów, jest sucho. Waszym zdaniem lepiej to orać czy siać w mulcz?


Moja brygada: Ursus C-360-3P, John Deere 5090R, Bizon ZO56 Super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

orać, jakbyś miał pewność że bez orki dasz radę to byś ludzi na forum nie pytał ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
field    2

wiem cos o nich ... nie chce się miec kolo nich pola

kukurydza po niej bez orki pszenica albo pszenzyto w ktorym widac resztki kuku, a potem poplon i znowu kuku a choroby przechodza na moje pole tez ;/

ja granicze z nimi i nic takiego nie zauważyłem a poza

tym mają bardzo dobre plony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michufarmer    21

Wg mnie w uprawie bezorkowej kilkukrotne przejazdy gruberami czy też bronami talerzowymi mijają się trochę z celem. Oprócz wymieszania resztek pożniwnych z ziemią nic nie osiągniemy a i tak zużyjemy sporo paliwa. Musimy spulchnić glebę na przynajmniej 20 cm. Inaczej plon będzie niski.


Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

musimy, albo nie musimy. zainteresuj sie troche gleboznawstwem to bedziesz wiedzial co musisz spulchniac, na jaka glebokosc i dlaczego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

brzozak2 - dobrze powiedział,

 

a odpowiednio mieszając i ugniatając glebę można mieć efekt rundupu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ostatnio byłem u profesorka od technologii zrównoważonej po wpis i powiedział tak. Uproszczenia uprawowe takie jak uprawa bezorkowa są korzystne ale głównie gdy pole jest w kulturze i dobrze odchwaszczone. Bo inaczej nie ma sensu. Więc jeśli kupuje byle jakie pole to najpierw i tak trzeba je doprowadzić do ładu przez dokładne uprawki. Co Wy na to? Ja sie zgadzam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapi123    14

Oglądałem raz reportaż o dzierżawiących ziemie w Rosji i tam na ugorze prze bodajże trzy lata była orka żeby te pole doprowadzać do ładu. Więc chyba profesor ma rację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

chyba profesor nie ma wiekszego pojecia o technologiach bezorkowych. na pewno nie stopien zachwaszczenia jest czynnikiem decydujacym o przydatnosci ziemi do wyrzucenia pluga.

 

owszem przy pozbyciu sie pluga nie mozna uprawiac chwastow, ale spokojnie w jeden sezon mozna przywrocic ziemi do porzadku (oczywiscie od strony chwastow, bo reszta juz nie jest taka latwa, ale tez nie ma znaczenie czy pole jest orane czy nie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tzn on jest od technologii zrównoważonej więc niezbyt uznaje oprysków. A przynajmniej stara się jak najbardziej je ograniczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Oglądałem raz reportaż o dzierżawiących ziemie w Rosji i tam na ugorze prze bodajże trzy lata była orka żeby te pole doprowadzać do ładu. Więc chyba profesor ma rację

popieram doktorka całą swoją widzą, już znajomy na Ukrainie po roku uprawy ugoru przeszedł na bezorkową i masz ci los musiał kupić ponownie pług bo go za szybko sprzedał :lol:

chyba profesor nie ma wiekszego pojecia o technologiach bezorkowych. na pewno nie stopien zachwaszczenia jest czynnikiem decydujacym o przydatnosci ziemi do wyrzucenia pluga.

nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz ;)

A jak wygląda to kiedy chcemy przykryć obornik czy brona talerzowa pokryje go jak puk?

jak puk to niewiem ale jak pług to nawet lepiej :) obornika nie należy przykrywać całkowicie, niech się napowietrzxa, niech powstaje kompost to szybciej się rozłoży, to szybciej dostarczy składników, to zwiększy ilość oddanego azotu.

Ważne żeby go dokładnie wymieszała to wtedy dobrze się rozłoży.

100% się nie zgadzam :o jak lubisz by ci gniło na poli to ok, Ja wolę by się rozkładało i służyło "słusznej sprawie"

 

Tzn on jest od technologii zrównoważonej więc niezbyt uznaje oprysków.

już go lubię, poproszę dzień, godzinę i nr sali to może sam się wybiorę na wykład jako wolny słuchacz. :) aha i czy na felinie czy nie, oraz ile masz panienek w grupie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

uprawę bezorkową wprowadzisz na każdym rodzaju gleby i na każdej klasie gleby oraz podglebia. kwestia technologii. w przypadku uprawy bez płużnej zachwaszczenie i zwięzłość gleby to jedne z najważniejszych czynników. Jeden wizjoner od siedmiu boleści na tym forum który sprzedawał cudowny eliksir za 7600 zł na kociołek do produkcji szczycił się, że na polu gdzie perz praktycznie uniemożliwia siew pietruszki zastosuję uprawę bezorkową ;) nic bardziej mylnego. przy braku orki nasiona nagromadzone w górnej warstwie gleby kiełkują w znaczącej ilości, także zaoranie ugoru i posianie np żyta po czym przejście na bez płużną generują horrendalne koszty:

-ziemia przystosowana do swobodnego, nie zakłóconego obcą siłą przetwarzania własnej materii oraz wykorzystywania własnego potencjału jest iście gwałcona przez człowieka co powoduje przerwanie dziesiątek jak nie setek procesów glebowych.

- w przypadku uprawy ugoru zabijamy setki istnień umożliwiających napowietrzenie i uprawę gleby

- wprowadzamy patogeny grzybowe do gleby

- uniemożliwiamy swobodny rozwój gleby

-prowadzimy politykę kolonizacyjną ( wyrywamy co się da, wnosząc bardzo mało)

-wschody nasion chwastów o czym już mówiłem

- w górnej warstwie gleby nagromadzenie składników odżywczych, p[rzy zbyt głębokiej orce, a niestety w RP im głębiej tym lepiej, powoduje że obrócona gleba jest w większej części jałowa

- o czym większość nie myśli wybicie całych rodzin bakterii tlenowych i beztlenowych

więcej wkrótce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

nie wiem czy tak super wprowadza sie technologie bezorkowe na glebach polifrakcyjnych.

 

to, ze ty czy ja mamy szczescie, ze gospodarujemy na takich glebach, a nie innych to nie znaczy, ze wszystkim jest tak latwo.

wyobraz sobie glebe, ktora zageszcza sie sama, gdzie pyly i ily wchodza pomiedzy wolne przestwory miedzy piaskiem a zwirem, ktorej oprocz pluga niczym w sumie nie jestes w stanie spulchnic, gdzie wszystkie pory kapilarne i niekapilarne potrafia sie pozamykac od samego dzeszczu czy drgan.

czarnoziemy maja naturalna porowatosc w zakresie 39-42% i chocbys syto zakrapiana impereze zrobil na polu to nie ma opcji, zeby ja zagescic, sam przeciez o tym wiesz najlepiej.

nie musisz w ogole spulchniac i nigdy nie bedzie ci woda stala na polu, ani rosliny nie beda wysychac, bo zawsze bedzie idealny podsiak.

 

poza tym drogi janku ja pisalem tylko i wylacznie o zachwaszczeniu, wyraznie informujac, ze reszta czynnikow, ktorymi charakteryzuje sie gleba o wysokiej kulturze jest duzo trudniejsza do uzyskania, takze czytamy dokladnie ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

czasami wpadam na "genialne" pomysły i zastanawiam się czy np na takiej 5-6 klasie jaką wziąłem w dzierżawę, obecnie leży ugorem, już opryskana ze 2 miesiące temu Kosmikiem, po zaoraniu jej na zimę, zasianiu mieszanki na wiosnę i po zebraniu plonów, udała by się uprawa jej samym kultywatorem i talerzówką, gdy do dyspozycji jest 45 konny ciągnik? zaraz za budynkami mam kawałek II klasy, tak się złożyło, że kupiłem sobie kultywator na wąskich zębach i chciałem go przetestowac, ząb co 10,5 cm, to po jednokrotnym przejeździe, na znaczną głębokośc, czyli kółka na prawie max w górę, nie wiele było widac rżyska. zastanawiam się czy dało by się uprawiac tak 5-6 klasę. co Wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

@brzozak pytanie mam, co studiujesz lub studiowałeś, szkoła średnia to? Trochę nie na temat... ale myślę że % nie dostanę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

"to szybciej dostarczy składników, to zwiększy ilość oddanego azotu. "

 

No to pojechałeś, czysto zwykło i populistycznie. Ale never "Minge".

 

Są dwa procesy: tlen i beztlen. My się zalicamy do procesu tlen, ale używamy i tak

cos z "beztlenu".

 

A co do beztlen, to mogę powiedzieć, że ma efekt Roundupu.

 

A odnośnie tych bakteri. Czy one są naprawdę bezpłciowe?

Edytowano przez zmija2a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj