sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

brzozak2    241

a kto mowi, zeby spulchniac tylko plytko?

 

jest mnostwo osob w polsce, ktorym rodzi lepiej bez orki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Może nie jestem za bardzo w temacie ale chciałem zauważyć jedną jedyną rzecz. Mianowicie dużo mówi się o uprawie bezorkowej ale nikt nie mówi o sprzetach do tej uprawy! Agregaty do uprawy bezorkowej wyposażone są w elementy, które pracują na głębokościach 25-40cm. To głębiej niż część z nas wykonuje orkę. :) Jeden przejazd takiego agregatu i pole wygląda lepiej niż po orce. (piszę z obserwacji - sprzęt mojego sąsiada).

 

Większości wydaję się, że bezorkowo to znaczy polecieć c360 z kultywatorem po rżysku i poznaniakiem zasiać w to pszenice. To nie tak wygląda. Właśnie o to chodzi aby mieć tak wyspecjalizowane sprzęty aby pomijając długotrwałą orkę jednoczesnie uzyskiwać ten sam efekt na polu.

 

Rolnicy po prostu mylą pojęcie uprawy bezorkowej ze zwykłym "zapuszczaniem" gleby. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jaki agregat robi na 40cm :blink: chyba głębosz albo wszystko-uprawiający za jednym zamachem agregat z wysp

Właśnie o to chodzi aby mieć tak wyspecjalizowane sprzęty aby pomijając długotrwałą orkę jednoczesnie uzyskiwać ten sam efekt na polu.

Moje graty:

agregat talerzowy ze szrotu

gruber pospawany z dwóch żeby więcej rzędów miał

kret

siewnik do qq i buraka

poznaniak

uprawowy pożyczam

i jakoś 6 lat bez pługa :) więc po co specjalistyczne :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

takie jak pod zdjęciem w galerii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Kilka lat eksperymentuje z uprawa bez orki. Najważniejszy jest płodozmian. Głębokość uprawy zależy od ilości resztek. Buraki w ubiegłym roku plon lepszy jak u sąsiadów, korzenie proste i długie. Dłuższe niż głębokość uprawy.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losiek13    0

JanekJelonek@ moje plony to twoich się tak odnoszą

Kukurydza: 12 do nawet 15t przy wilgotności 30% a u mnie tak samo

Pszenica Ozima 9-12 ton moja średnia roczna to 9,2t/ha

Rzepak 4,3-4,8t u mnie tak samo

tylko ż ja nie mam czarnoziemów tylko pola 2-3 klasa i kawałem 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wiesz co to jest klasa ziemi? ;) bo u mnie czarnoziem jest też na II klasie a u znajomego brunatna jest na I także klasa ziemi mówi tyle co nic.

Skoro plonowanie jest na podobnym poziomie to dlaczego wypisujesz brednie, że przy bezorkowej plony są mizerne? :blink:

A tak z czystej ciekawości jak w zeszłym roku wydusiłeś średnio ponad 9t/ha :blink: pochwal się bo jestem mocno ciekawy mi średnia wyszła tonę mniej

Edit:

rzepak 4,3-4-8t ta ciekawe klasa II i III ciekawe

Mój odnośnik

tutaj rzepak 3,8t i klasa III i IV :lol:

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ale z kim Ty Jasiu się kłócisz ??

 

@Losie13 przedstaw agrotechnikę uprawy poszczególnych roślin wraz z uprawą pożniwną,przedsiewna, nawożeniem oraz ŚOR. Wtedy Twoje posty będą wiarygodniejsze (uwzględnij pełne nazwy ŚOR)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

U nas jest osoba która sieje bezorkowo, wszystko robi sześćdziesiątką na głębokość ok 7cm max do 10, i sieje tylko na zmianę Ostropesz i Pszenicę, ale plony na polu mieszanym(ok 10ha IV,V,VIklasa) osiąga 7t/ha, a na III klasie ciężkiej 8-8,5t/ha. Uprawia to zwykłą talerzówką z wałkiem, kultywatorem z podwójnym wałkiem no i jeszcze ta brona łopatkowa i to wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hubert ale ja się nie kłócę, cały czas mu udowadniam że jest przyczepiony na stałe do pługa i nie wie nic jak się bez niego obejść ;)

Co to jest Ostropesz? jakiś wielki perz? :D :huh: bo nie ma zielonego pojęcia, jak na taką płytką uprawę to musi mieć gorczycę na rozluźnienie, C-360 jest lekkie więc ziemi nie ugniecie więc jak długo tak uprawia to plon może mieć na wysokim poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Zadnej gorczycy nie sieje. Pomyliłem się chodzi mi o ostropest. On nawozi głównie pod ten ostropest a na pszenice to tylko średnie dawki saletry + jakieś odżywki, siew ok 130kg/ha i starym talerzowym mccormickiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sieje ktoś z was qq w mulcz? Jak to wygląda?

 

A glifosat lepiej dać na rżysko, czy podorać i pobudzić chwasty do rozwoju i jak wzejdą to dopiero opryskać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zacznijmy od tego, że to temat o uprawie uproszczonej czyli z orką a nie bezorkowej ;) ale olać to

Ja sieję qq bez orki ;)

U Mnie wygląda to w następujący sposób:

zbieram rzepak następnie uprawa na max 10cm ale najczęściej 6-9cm, w tym zabiegu od razu sieję poplon, na jesień kolejny raz talerzówka aby zniszczyć poplon (który stanowi masę organiczną) po czym gruber na 25-30cm oraz sianie poplonu rolno-środowiskowego na wiosnę talerz do niszczenia poplonu po czym siew w dogodnych warunkach glebowych i atmosferycznych. Wysiew nawozów oraz opryski z EM wykonywane między zabiegami uprawiającymi glebę. Obecnie dzięki nowemu koniu pociągowego na przód idzie talerz a z tyłu gruber B)

Jakby co to dawaj na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marrus    0

A mam pytanie co myślicie o tym żeby tak zrobić :

1) zebrać zboże

2) potem Roundup na ściernisko

3) potem bronami lekkimi przejechać po razie aby dało zasiać poplon (gorczyca , łubin i inne takie )

4) na wiosnę na to gnój

5) potem to glebogryzłk

6) później

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak jest po zbiorze qq na ziarno? Nie ma problemu z zasianiem rośliny następczej?

 

To prawda, że resztki roślin, które nie zostaną przyorane chronią małe rośliny przed wysmoleniem w zimę?

 

Sory, że tyle pytań, ale jestem laikiem w tym temacie, a interesuje mnie to. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Marrus jak dla Mnie źle bo po pierwsze za płytko po drugie jak ściernia poleży do wiosny to glebogryzarka będzie miała za***iście ciężko, mróz nie wymrozi ziemi i jej nie rozkruszy, a do tego ile wody ucieka

 

Paweł bo zakładam, że tak masz na imię

Ja po qq mam buraki cukrowe raz talerzem po czym gruber z siewem poplonów na głęboko, po talerzach EM na rozkład słomy czasami mocznik lub RSM jak mam na zbyciu

Co do resztek tak a przy okazji osłaniają glebę przed erozji, tyle że za dużo resztek=brak roślin ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to mam na imię Mateusz. :lol:

 

A często na jakiś filmach czy fotach widać jak sieje się qq po qq. Nie ma to zbytniego wpływu na plon? Bo w uprawie płużnej to mówi się, że można siać nawet do 10 lat bez spadku plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja siałem , tzn ojciec bo ja gówniarz jeszcze byłem, 12 albo 14 lat pod rzad kukurydzę na tym samym polu. I efekt był taki, że z roku na rok plon był coraz wiekszy a pole coraz lepsze, ładniejsze, o lepszej strukturze, próchnicy itd....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Aha sorki

Ma, przy uprawie w monokulturze jest spadek plonu zarówno przy pługu jak i bez ;) No chyba, że sypie się wszystkie składniki odżywcze które wchłania qq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Hubert a twój ojciec wtedy orał?

 

Gdzieś kiedyś przeczytałem, że w 1 roku uprawy bezorkowej jest zauważalny spadek plonu, a później on rośnie poprzez gromadzenie się resztek roślin w górnej warstwie gleby - prawda to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

 

Ja po qq mam buraki cukrowe raz talerzem po czym gruber z siewem poplonów na głęboko, po talerzach EM na rozkład słomy czasami mocznik lub RSM jak mam na zbyciu

Co do resztek tak a przy okazji osłaniają glebę przed erozji, tyle że za dużo resztek=brak roślin ;)

To kiedy zbierasz tą qq że jeszcze siejesz poplon? :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W terminie zbioru ;) on ma się tylko pojawić aby kontrola w razie co się nie czepiała, co niektórzy pszenice po qq sieją i jest dobrze

 

Mateusz w drugim roku w pierwszym u Mnie było na tym samym poziomie, największy kryzys plonowania to 3 nawet do 5 roku u mnie to 3 rok bo miałem poletka doświadczalne i na pozostałej części areału nie popełniałem sporej części błędów co spowodowało, że kryzys był mały i krótki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

Jasiu no wiesz można dokładniej bo jedni koszą qq końcem września drudzy w styczni a nawet marcu ;) , to że pszenica oz po qq to mnie raczej nie dziwi ;) jaka to roślina na poplon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Już pisałem, tyle razy... dobra ale piszę ostatni, gorczyca, wyka, łubin co popadnie

qq koszę w zależności kiedy dojrzewa, ale jeszcze się nie zdarzyło abym w drugim tygodniu listopada w polu robił, a tak jak nie ma atrakcji to październiku kończę ze wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj