sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

marek1977    1275

Zeby dobrze wypadały takie uprawy to najlepiej jest stosować odmiany przystosowane do siewu bez orki!,Ja ma w tym roku pierwszy raz taką uprawę ,pod grubera siałem rzepak ozimy ,odmiana Catalina,co do zachwaszczenia i kiełkowania jesiennego to było idealnie(po Butisanie),przedplonem był jęczmień ozimy na którego resztki rozlałem RSM,słoma ładnie się pokruszyła i kultywator zrobił swoje.Jak na razie zapowiada się OK ,ale co do plonu to będzie wiadomo jak kombajn wjedzie na pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Ja jednak uprawiam starymi metodami pole. Ja ściernisko podoruję, gdyż na moje oko warto. Następnie robię w poprzek ciężką włóką i pole mi wygląda elegancko. Później na jesieni robię orkę i pole spokojnie stoi sobie do zimy. Inaczej jest tylko, jeśli jest to ziemia po roślinach okopowych, które zbiera się jesienią, ale to też albo najpierw jadę kultywatorem, a następnie orka, lub jeżeli widzę, że pole się nadaje do orki to sama orka. Talerzówki używam jedynie do ogórków lub czasem też do ścierniska. Zależy od ziemi.


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD5720    1

Panowie chciałbym się dowiedzieć (z czystej ciekawości) jak w waszym regionie wykonywana jest uprawa bezorkowa. W pobliżu mojej miejscowości tj na Mazurach uprawa opdbywa się tak: agregat podorywkowy, potem gdy przeschnie znowu agregat podorywkowy, a zaraz za nim talerzówka i na koniec siewnik :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Ścierniskowy, potem przed siewem jakiś tydzień znowu ścierniskowy. Przed samym siewem herbicydy i potem siew najlepiej agregatem talerzowym.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

U mnie to Cerplon Cerekwica robi bezorkowo to tak lemken rubin potem obornik albo nie i 2 raz rubin a potem horsch pronto i finał :D


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinXD    1

znajomy robi tak: po żniwach płytko talerzówką, ma wiosne znowu talerzówka ale jeździ po 2 razy i siew agregatem upr. siewnym biernym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

a ja chce poplon posiać tylko po talerzówce po oborniku na ściernie, ale z tym talerzowaniem po kilka razy to 2 krotne talerzowanie z mojego doświadczenia to potrzebuje nie mniej paliwa paliwa niż orka, a efekt słabszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomi1910    6

U mnie w okolicy nikt nie stosuje uprawy bezorkowej. No chyba, ze sieje poplon to juz nie chce mu się bawić w orkę bo przeważnie się śpieszy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemrolnik    14

jeden duzy gospodarz blisko mnie, robi tak ze jak skosi to rozwiezie obornik z kurnika i wiezdza agregatem Vaderstad na te rżysko i ma zasiane, nie powiem ma bardzo ładny plon :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

U mnie to Cerplon Cerekwica robi bezorkowo to tak lemken rubin potem obornik albo nie i 2 raz rubin a potem horsch pronto i finał :D

wiem cos o nich ... nie chce się miec kolo nich pola

kukurydza po niej bez orki pszenica albo pszenzyto w ktorym widac resztki kuku, a potem poplon i znowu kuku a choroby przechodza na moje pole tez ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojoch7340    6

u mnie robią tak agregat ścierniskowy po ściernisku potem przed siewem a potem agregat uprwowosiewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4
wiem cos o nich ... nie chce się miec kolo nich pola

kukurydza po niej bez orki pszenica albo pszenzyto w ktorym widac resztki kuku, a potem poplon i znowu kuku a choroby przechodza na moje pole tez ;/

Widziałem ich rzepak to był stojący nigdzie się nie położył i miał bardzo cienkie badyle.Jeden znajomy mówił że w ich qq to qq nie ma prawie wcale a sam modrak i rumian

@grzegorz132 a skąd jesteś?


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GardenFlora    0

U mnie robią tak,że nawożą obornikiem,a potem wjeżdżają z agregatem-podobno poplon jest z tego bardzo dobry. A ile w tym prawdy? Nie wiem,bo nigdy nie widziałem na żywo.


www.GardenFlora.pl - Hurtownia Ogrodnicza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rmaslysz    0

Zdania są bardzo podzielone co do uprawy uproszczonej. My testujemy ten system ale jedynie na polach gdzie przedplonem jest rzepak. Sąsiedzi wchodzą w ten system z większym rozmachem, my natomiast jeszcze się wahamy. Prawda jest taka, że ma to swoje plusy i minusy, a żeby przestawić się z systemu płóżnego, trzeba się zaopatrzyć w inne narzędzie które będzie mogło pracować na głębokości 10-30 cm w zależności od gleby. Jednak gleba musi być lekko splulchniona i napowietrzona oraz resztki muszą być dobrze wymieszane z glebą. Daje to korzyści czasowe, zmniejsza zmęczenie gleby i jej erozję, ale powoduje wzrost porażeń fingicydowych i szkodników. Suma sumaru, jest szybciej, ale koszty są zbliżone, bo to paliwo co się zaoszczędzi na orce, to trzeba wykorzystać na zabiegi ochrony roślin. Jeżeli chodzi o plony, tutaj nie ma reguły, wszystko zależy od kondycji gleby i w jaki plon celujemy. Idea jest bardzo fajna, ale to wymaga jeszcze testów jak dla mnie. Pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

praktycznie ta sama ochrone trzeba dla pluga zrobic, zmniejsza sie ugniatanie gleby, na lekkiej ziemi zaoszczedzic mozna wode, na ciezkiej wiecej paliwa, ktore nie bedzie tanialo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Obniżka plonu może nastąpić w pierwszym roku stosowania tej metody.

W latach kolejnych wydajność niczym nie ustępująca metodzie tradycyjnej (orka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Obniżka plonu może nastąpić w pierwszym roku stosowania tej metody.

W latach kolejnych wydajność niczym nie ustępująca metodzie tradycyjnej (orka).

Jak to wytłumaczyć?

W pierwszym roku następuje spadek plonu a później wzrasta do poprzedniej wielkości? Chyba utrzymuje się na tym samym, niższym poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

w kazdym przypadku jest inaczej, niektorzy mowia o znizce, niektorzy o zwyzce, ale na pewno nie ma takiej reguly jak kolega wyzej podsunal :mellow:

 

jesli na glebie lekkiej z niewielkim dostepem do wody, zostanie poprzez uprawe bezorkowa powiekszona pojemnosc wodna to ciezko oczekiwac znizki plonow, a przypomne ze w europie od tego sie zaczelo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skrzypek    3

Uprawa uproszczona to temat rzeka.Nie jestem agronomem ale jestem stanowczo takiej uprawie przeciwny.Kilka lat temu w ramach reklamy siewnika do siewu bezorkowego JD 750A siałem rolnikom i na wystawach różne zboża w ściernisko i na łąkach.To był totalny niewypał,co z tego że zaoszczędzisz na orce jak po takim siewie trzeba stosować duża ilość oprysków.Rolnicy po takim siewie zastanawiali się czy opłaca się wjechać kombajnem.Czytam Wasze komentarze i dziwie się troche,bo nie zastosuj orki 2-3 lata to ten areał co orałeś przykładowo pługiem czteroskibowym,będziesz miał ciężko orać trzema korpusami.Taką uprawą uproszczoną zajmują się rolnicy wielohektarowi,którzy maja kłopot z terminami zbioru,siewu i ta metoda przyszła z Niemiec.Ja jestem za tradycyją orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

A co w przypadku gdy w gospodarstwie jest monokultura, lub gdy chcę zasiać pszenżyto po pszenicy bezorkowo?? Wyjściem jest Roundup??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Uprawa uproszczona to temat rzeka.Nie jestem agronomem ale jestem stanowczo takiej uprawie przeciwny.Kilka lat temu w ramach reklamy siewnika do siewu bezorkowego JD 750A siałem rolnikom i na wystawach różne zboża w ściernisko i na łąkach.To był totalny niewypał,co z tego że zaoszczędzisz na orce jak po takim siewie trzeba stosować duża ilość oprysków.Rolnicy po takim siewie zastanawiali się czy opłaca się wjechać kombajnem.Czytam Wasze komentarze i dziwie się troche,bo nie zastosuj orki 2-3 lata to ten areał co orałeś przykładowo pługiem czteroskibowym,będziesz miał ciężko orać trzema korpusami.Taką uprawą uproszczoną zajmują się rolnicy wielohektarowi,którzy maja kłopot z terminami zbioru,siewu i ta metoda przyszła z Niemiec.Ja jestem za tradycyją orka.

 

Siewnik to nie wszystko, do uprawy uproszczonej przede wszystkim jest potrzebny odpowiedni agregat, który z powodzeniem zastępuje pług, uprawia nawet do 45cm. Są to agregaty co najmniej 3 belkowe plus ewentualnie sekcja talerzowa i wał, można także stosować specjalne głębosze zastępujące pług. Co do oprysków to czy po pługu czy nie to na chwasty zawsze trzeba pryskać. Plony w bezorkowej są na podobnym poziomie jak wcześniej, oszczędność jest głównie na czasie oraz paliwie. Jak ktoś ma 10 ha to może sobie orać pługiem ale jak ktoś ma więcej ziemi to terminy gonią, zwłaszcza w takim roku jak ten. Osobiście do orki nie mam zamiaru wracać, wolę raz na 5 lat pojechać głęboszem.

Ci co nie mieli poco wjeżdżać kombajnem to pewnie opryskiwacza i rozsiewacz nawozu nie widzieli, o stosowaniu nie wspomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@Skrzypek niczyja wina, ze posiali bez jakiejkolwiek wiedzy na ten temat i wlasnych doswiadczen.

 

to tak jak bys ty teraz chcial ulepic garnek, wystawic go na aukcje i dziwic sie, ze w ogole nikt nie chce wadium nawet wplacic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Jak to wytłumaczyć?

W pierwszym roku następuje spadek plonu a później wzrasta do poprzedniej wielkości? Chyba utrzymuje się na tym samym, niższym poziomie.

Nierównomierne rozmieszczenie składników pokarmowych oraz pogorszenie właściwości fizycznych gleby.

Nie zapominając o silniejszym zachwaszczeniu. Niekiedy trudnym do zwalczenia.

 

Negatywną reakcję na uproszczenia wykazują kukurydza oraz buraki. Obniżka w granicach do 20%. Następnie zboża i motylkowe. Około 10-15%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj