sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

przemek28_28    2095
3 godziny temu, Siedzacybyk napisał:

Planuję po soi i po rzepaku zasiać pszenicę, oczywiście bezorkowo. Mam siewnik nawieszany na agregat z redlicą stopkową, niestety potrafi się zapychać. Z tego względu nabyłem siewnik talerzowy, ale taki standardowy na gumowych kołach. Zapewne talerzówka bezpośrednio z siewnikiem byłaby spełnieniem marzeń, ale jak wspominałem mam za słaby traktor. Obawiam się tylko jakie będą wschody za kołami traktora? Z agregatem tego problemu nie ma, a w tej technologii :) jeszcze nie siałem.

Wzejdzie. Sąsiad sieje dwuetapowo siewnikiem Kongskilde na talerzach i nie widać różnic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Ja po kukurydzy na kiszonkę daję obornik, następnie mieszam zależnie 1/2 razy gruberem i na to wjeżdża najzwyklejszy Polski mazur na stopce. Sieję w taki sposób od trzech lat. 

IMG_20210408_203258.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pedro    16
5 godzin temu, Skoczek1994 napisał:

@ansu Ja miałem po adengo, pole jesienią wymieszane gruberem i niestety katastrofa totalna. Powschodziły nawet ładnie, i zaczęły znikać ale jak się czegoś nie wie to trzeba uczyć się na własnych błędach. Od tamtej pory pilnuję następstwa roślin po danych substancjach. 

Na jesień nie było warunków na odchwaszczenie ozimin więc trzeba teraz, w planie jest Lancet ale po przeczytaniu etykiety groch i gryka odpada a mają być na następny sezon siane, co polecacie na zabieg wiosenny? bezpieczny dla roślin następczych i skuteczny w oziminach może Axial pak a może jakaś inna kombinacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Mustang 306 SE na dwuliscienne jest bezpieczny dla strączkow itd nawet w bezorce. Na jednoliscienne Nomad. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pedro    16

Dzięki za info, prawdopodobnie zastosuje Nomad 120g/ha + Pixxaro 0,4 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5008

Jak myślicie, czy samosiewy pszenżyta, będą problemem w uprawie pasowej kukurydzy? Trzeba dać po siewie roundup, czy może dobrać coś konkretnego do odchwaszczania kukurydzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

@Leszy Ja miałem w ubiegłym roku kukurydzę po życie na kiszonkę w st, i po prostu przespałem moment kiedy można było wykonać zabieg glifosatem. Co prawda wtedy żyto jeszcze słabo odbiło i wydawało się że nie będzie problemem, ale gdy kukurydza była w fazie odpowiedniej do oprysku zrobiła się niezła łąka. Rimel, Nixon, Zeagran w maksymalnych dawkach wyczyściły wszystko łącznie z żytem, ale na drugi raz dla świętego spokoju chyba jednak opryskał bym to glifosatem.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k3b    0

W uprawie bezorkowej po rzepaku najlepiej jest zminimalizować uprawy do minimum. Po skoszeniu rzepaku czekam 2-3 tyg aż odbija samosiewy i to nie ważne czy jest sucho czy mokro 2-3l glifosatu załatwia sprawę siewek i odrostów z łodyg. Po  dwóch tygodniach  gruber na 15-20cm najlepiej w pełnym słońcu,następnie siew uprawowo siewnym.Przy jednym zabiegu uprawy ścierniska rzepakowego 8g glenu 0,2l DFF i pełnej dawce experta już 3 lat obyło się bez poprawki wiosennej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Po zbiorze rzepaku wał by połamać i wymłócić co zostało, potem jak się zazieleni płytka uprawa np brona mulczowa lub.. talerzowa . Uprawiana gruberem, siew.  Glean odpada bo buraki -coś raczej typu Granstar 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Trochę skomplikowana ta uprawa bezorkowa, aczkolwiek wykonalna. Jestem zwolennikiem uprawy całopowierzchniowej. Problem mam narazie ze spolchnianiem. Posiadam agregat z 13 łapami na 3 m. Mogą zagłębić się na max 25 do 30 cm, na dole mają prosty ząb. Przeglądam te nowe agregaty do uprawy bezorkowej, np tolmet delta lub kret, jakiś mandam lub landstal . One mają te systemy horsch lub kongskilde. Z przodu grzadzieli jest wyprofilowana blacha służąca do wywracania ziemi. Czy według Was wystarczy spolchnic bez wyciągania ziemi z pod spodu, czy jednak korzystniejsze jest wyciąganie głębszych warstw gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Zasada jest taka ze gleboko spulchniamy a plytko mieszamy. Ja mam plug dlutowy i niezaleznie na jaka glebokosc jade dlutem to boczne skrzydelka staram sie ustawiac tak aby robily max w przedziale do 15 cm. Fakt ze w tedy na polu jest sporo balaganu ale o to wlasnie chodzi by nie zostawiac golej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Pług dlutowy nie wyciąga ziemi, jak w przypadku np horsch Terrano? Właśnie o taką różnice w uprawie gleby mi chodzi. Zastanawiam się czy inwestować w taką maszynę, tzn. odpowiednik Terrano. To moje cudo bardziej przypomina pług dlutowy, ale zamiast skrzydełek ma na dole grzadzieli płozę ok. 1o cm szerokości. Rozstawione są co 25 cm. Spolchnia cała powierzchnię, ale nie wyciąga ziemi, przez co jest dużo resztek na wierzchu. Być może po Terrano lub podobnym zamienniku jest czyściej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casefarmer    40

A jak to jest według was w kwesti nawożenia NPK, a konkretnie fosforu? Bo przecież pierwiastek ten wysiewa się i robi tylko płytką uprawę a jak wiadomo fosfor nie przemieszcza się za dobrze w głąb. Następstwem może być to że system korzeniowy będzie trzymał się bardziej powierzchni a przez to jest bardziej narażony na suszę. Jak to widzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

A tak z ciekawości; są jakieś badania czy to tylko domysł, że korzenie nie rosną w głąb jeśli nawóz aplikowany jest na powierzchni i płytko mieszany. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casefarmer    40

Wystarczy mi obserwacja, czyli porównałem wysiew nawozów przed i po orce. Rok był suchy i rôżnica była na korzyść wysiewu przed orką. Wiadomo , że w obu przypadkach korzenie poszły w głąb gleby,  jednak korzenie mają to do siebie że "szukają" tego nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

A mi się wydaje, że szukają wody i jeśli jest tam jeszcze nawóz to jest dobrze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Orientuje sie może ktoś, jak to jest z tym przemieszczaniem się minerałów w profilu glebowym? Fosfor prawdopodobnie nie przenika, natomiast potas, magnez i azot - jakoś nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
Siedzacybyk napisał:

Orientuje sie może ktoś, jak to jest z tym przemieszczaniem się minerałów w profilu glebowym? Fosfor prawdopodobnie nie przenika, natomiast potas, magnez i azot - jakoś nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

z tego co zauważyłem potas szybko jest wymywany na słabych glebach także dzielone dawki zalecane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Potas to jeden z dylematów. Rozsiewac jesienią czy wiosna. Jakiś artykol z USA też ta kwestie poruszał. Rolnicy amerykańscy coraz częściej rozsiewają go jesienią. Sam mam lekkie ziemię 4a i 3b na podłożu gliniastym i zastanawiam się kiedy sypac sól?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56
Dnia 4.09.2021 o 00:21, Siedzacybyk napisał:

Potas to jeden z dylematów. Rozsiewac jesienią czy wiosna. Jakiś artykol z USA też ta kwestie poruszał. Rolnicy amerykańscy coraz częściej rozsiewają go jesienią. Sam mam lekkie ziemię 4a i 3b na podłożu gliniastym i zastanawiam się kiedy sypac sól?

chciałbym mieć takie lekkie ziemie u nas w okolicy klasa 3, 4 to rarytas , przy takiej glebie to potas jesienią bym dawał , chyba ze duże braki i jak dajemy większą ilość to można by podzielić i z 30% dać na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Czy ten potas az tak mocno jest wymywany? Rosliny w bezorce pompuja wszystko do gory wiec raczej to nie jest problemem. Juz nie pamiętam dokladnie ale potas przemieszcza sie rocznie kilka, kilkanascie cm w dol w profilu glebowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Od lat sypię PK po wierzchu bez orania i z badania wyszło, że mam poniżej 30cm wysoką zawartość fosforu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Nie lubię orki, serce mi się kroi, gdy widze kurz z moich pol przy silnych wiatrach. Obecnie pod rzepak orałem, ale pod pszenice uprawiam talerzowka i takim agregatem o szerokich redlicach. Nawóz wysiałem zaraz na ściernisko, przed wszystkimi ulrawkami. Jednak za niedlugo przejdę na uprawę kukurydzy i prawdopodobnie soi. Kukurydzę sieje z podsiewaczem, dlatego fosfor miałbym załatwiony. Potas poszedłby rzutowo, za Wasza radą, zapewne jesienią. Polifoska pod soje, również rzutowo jesienią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberszol    26

4 rok uprawiam bezorkowo. mam 25 ha ziemia ok 4 klasy trochę 3klasy. robię tak. -po żniwach talerzowka na 6-7 cm -po 3 tygodniach 1,5l agrosaru i 5 kg siarczanu amonu na hektar -po 2 tygodniach głębokie talerzowanie na ok 10 cm albo głębiej jak wejdą talerze. -poczatek października siew agregatem stopkowym poznaniak Jestem zadowolony oszczędność czasu paliwa. bardzo dużo dżdżownic w glebie. wydajność rok temu 6t/ha w tym roku 5t/ha pszenżyto w tym roku 7 ton. poprawiła się struktura gleby nie miałem ani jednego zastoiska wodnego. przy talerzowanie nic się nie kurzyło jak u sąsiadów. pole może ładnie nie wygląda po zasianiu ale efekt jest. narazie nie myślę aby przejść na orkę z powrotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj