sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

ansu    392

U mnie za kombajnem NPK i płytko gruber następnie gruber i siew rzepaku. Opryski po wschodach. Jedyny problem to samosiewy pszenicy i tam gdzie za dużo słomy to myszy.

 

 

 

 

 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39

Dużo zwiększasz obsadę w porównaniu jakbyś miał siać po orce ? 

Jak z plonem ?

Rozumiem, że powschodowo Metazanex + Nawigator ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Dlaczego miałby zwiększać obsadę? 🤔 

Z ciekawości pytam, nie złośliwie ;)


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
9 minut temu, sumek666 napisał:

Dlaczego miałby zwiększać obsadę? 🤔 

Z ciekawości pytam, nie złośliwie ;)

Spoko, wydaje mi się, że nasiona posiane w glebe wymieszaną ze słomą mogą mieć problem ze wschodami. Jeśli trafią w miejsca gdzie jest więcej słomy, przez co suszej to może być problem. 

Tak mi się tylko wydaje. Pierwszy raz to robię więc pytam o szczegóły :) Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Wątpię. Tak mi się wydaje. Bardziej uzalezniłbym to od wilgotności aniżeli ilości reszte pozniwnych. Pracując w płaszczyźnie pionowej raczej nie tworzą się "słomiaste poduszki"


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Trochę Sumek sie mylisz. Widziałem rzepak siany striptillem i w zeszłym roku jak sucho to najgorsze wschody były na poprzeczniaku, słoma ścięta a wiadomo na poprzeczniaku zostaje najwiecej słomy jak kombajn zawraca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Ok, pomyliłem osoby. Rozsiej wapno jak naszybciej, przemieszać i tak zostaw. Przed samym siewem jeszcze raz głębiej i w to siej. Ja po samej talerzówce mam pszenzyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
read    22

Ansu dzięki za zdjęcia. Wygląda to naprawdę zachęcająco. Ja nadal przyglądam się zagadnieniu i mam ogromna chęć iść w tym kierunku. 

Tymczasem artykuł z Farmera https://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/semina-diretta-w-gospodarstwie-malopowierzchniowym,86834.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39

Panowie, siejac pszenicę po rzepaku ile razy robicie uprawke  ?

1. Po kombajnie od razu płytka uprawka, później likwidacja samosiewow ( 1 raz albo 2 razy ) i siew ?

2. Po kombajnie czekacie na wschody samosiewow i po tym uprawka i siew ?

Najlepiej według mnie byloby rozwiazanie 1 z jednym wiazdem w celu likwidacji samosiewow. Tylko czy wszystkie wzejda za jednym ruszeniem ziemi i nie bedzie ich pozniej za duzo w pszenicy.

Jakie macie doświadczenia?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Po kombajnie przytłuc tak by rozciągnąć i wysypało się wszystko. Jak się zazieleni płytka uprawa w zależności od potrzeb raczej 2x, drugi raz głębiej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Ja robie odrazu po kombajnie bo zawsze po rzepaku idzie wapno, za jakiś czas druga uprawa trochę glebasza i na koniec przed siewem idzie talerzówka na maxymalnie głębokość. Po wapnie nie orze żeby wapno przesiąkalo przez glebę a nie poszło w głąb.

Edytowano przez przemek28_28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Dlatego ze po rzepaku nie wykonuje orki a chce maksymalnie spulchnic glebę do siewu, a poza tym wapno sie super 3x miesza.

I po maksymalnym spulchnianiu odrazu siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Czekam na wschody samosiewów i płytka uprawa, jeśli potrzeba to znowu płytka uprawa. Przed siewem na głęboko i siew.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

będzie. Ja takimi łapami uprawiam, bo UNIA KOS ma identyczne widzę że. tez mam 3 m 7 łap. 10 lat bezorka.

Tylko jak masz kamienie to urwicy dostaniesz od zmiany zabezpieczeń.. Ja mam na sprężynie i tak co jakiś czas strzela, a tu to już całkiem lipa. Ja swojego będę sprzedawał. O tego z filmu, ile za to wołać bez siewnika poplonów bo on oddzielnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pedro    16

Kamienie to nie problem nie ma tego dużo, taki gruber to rozwiązanie tymczasowe- zobaczymy jak bezorka się będzie sprawdzać. Jak będzie ok to kupię agregat do bezorkowej uprawy Batyra Kult, Euro-masz też ma w ofercie, zresztą teraz wielu producentów ma takie więc będzie w czym wybierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem, u mnie tez niby nie ma za wiele kamieni ale jednak są skoro zabezpieczenia strzelają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj