sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

RolnikMati    46

Nie wiem jakie macie ziemie i jak wy to uciągacie. Ja na 14 łap w pottingerze lub na 11 w strip tillu czasami nie mam czym ciągnąć a jest 230KM, ziemie średnie. Iung podaje że gruber nie wymiesza nawozów głębiej jak 15 cm niezaleznie jak gleboko ustawiony

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Panowie piszecie o głęboszach, o warstwie ornej itd. To pytanie za 100 punktów. Jak użyć głębosza żeby zlikwidować warstwę płużną na glebach gdzie dreny są na głębokości troszkę większej od głębokości roboczej szpadla? Drenarka poniemiecka funkcjonuje do dziś. Więc pasowało by chyba znaleźć kierunek w jakim idzie i łączy się z główną dreną ale na działce 36 ha to trochę nie bardzo. Chyba że są jakieś sposoby lub czujniki do znajdowania drenarki. Bo też myślałem o uproszczeniu uprawy przynajmniej po rzepakach, ale jak by to wyszło to nie wiem. Gleby na tym kawałku to IV-V klasa z Ph w normie i wysokim poziomem NPK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ja bym odpuścił głęboszowanie, 

można stwierdzić jak leci melioracja, u mnie tam gdzie jest kamionkowa przepięknie skrzyp rośnie na drenach :) 

poza tym najlepiej wiosną jak ruszysz agregatem powinieneś widzieć w którym miejscu ziemia szybciej bieleje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

...Ja ciągam ten gruber 13 łap 3,25m z poprzedniej strony samcem 130KM prawie po ramę, nieco głębiej jak orka.

 

To orzesz na 10cm?

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

...........orka była kiedyś około 20cm+ i sam jestem zdziwiony, że dało radę. Wyjeżdżając z domu zabrałem klucze by odkręcić skrajne łapy. Prędkość była znikoma i gruber bez wału dociążał, że kapcie z tyłu.  Bez odwracania, tylko unosi glebę bez mieszania. Mam normalny głębosz na 3 łapy jak wsadzę po ramę to potrafi ten ciągnik zatrzymać

Ten rok 2016 mnie zadziwił

 

W ubiegłym roku jesienią zwałowałem poplon co prawda pod buraki gdybym zasiał pszenicę?? Na wiosną zobaczę jak przemarznie jak to wygląda. Może w tym roku w takie coś zasieję pszenicę na próbę jak będę miał czym

 

 

 

[galleryimg=665986]

 

 

[galleryimg=663435]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

...Czyli co uważasz że powinno się nawozy aplikować poniżej warstwy ornej?

 

Nie wiem??? Z mojej wiedzy wynika, że w okresie przejściowym nawozy głęboko i płytko bebłając na te 30cm. Następnie spłycać uprawę i nawożenie i niby jak wszystko jest w równowadze można dojść do zerowej. Mam plan nawożenie za strip-tillem głęboko, a pod np pszenice nawożenie płytko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

RolnikMati masz racje. moje 210KM ciagnie glebosza kvernelanda CLD 3 zeby z walm- uczciwie ustawionego i ma co robic na maxa, gruber 4m 9 cynkow na 20-25 cm po gleboszu i tez wiecej by nie utargal. no chyba ze bym jezdzil jakies 3-5km/h tomoze ale to bez sensu. liczy sie predkosc ktora daje efekt. kumpel na gleboko- 25-30cm Terrano 4m ciagal 250 knnym i twierdzi ze z szerszym by mial problem. a tu 130KM i 13lap na 3,25m lata sobie glebiej niz orka. no ale pewnie mamy slabe konie mechaniczne  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

To zależy od kształtu łapy andrzej3560 targa 2,7m osiemdziesiątką na wale i jeszcze z siewnikiem. Nieorane pole uprawia się o wiele lżej

 

Dlaczego 4km/h to bez sensu??????

 

Ten gruber przy nastu cm zatrzymuje ciągnik, ale ma za zadanie mieszać co widać dopiero przy prędkości powyżej 10km/h

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/lightbox/613605-nabudowany-siewnik-amazone-na-agregat-%C5%9Bcierniskowy/

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja myślałem to ciągać 120km , 10-11 łap na 2,5m szerokie ale widzę że chyba byłby spory problem, tym bardziej że mam przewagę gleb ciężkich-gliny i iłu też troche

Edytowano przez Sebastian123339

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

................... gruber nie wymiesza nawozów głębiej jak 15 cm niezaleznie jak gleboko ustawiony

 

.... na te 15cm może trafi ułamek procenta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam lekkie ziemie więc daje radę z 130KM. Co prawda mam place na jednym polu ciężkiej gliny to zdaję sobie sprawę że nieraz to i 200 KM na bliźniakach jak pod górkę to w mokrej glinie będzie miało problem wjechać bez unoszenia agregatu 3m. 

 

Ktoś coś o tej firmie rolmako? Jakies opinie? http://katalog.rolmako.pl/#p=322

 

ansu twoje poplony są kozackie. Sławatycze? Wrocław to ja rozumiem że takie urosną ale prawie na podlasiu takie rzeczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

..rejestracja LSW   U mnie poplony robią za głębosz i mniej palą w zasadzie są na baterie słoneczne.

@damianzbr jak nie orzesz to po co Ci głębosz ??? Potrzebny jest moim zdaniem tylko na początku przy przechodzeniu

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ansu czyli co ile by pasowało użyć głebosz w czasie przechodzenia? raz po odstawieniu pługa a reszte załatwią coroczne poplony?? bo moze sie okazać ze taniej bd usługe zamówić jak nakupić żelastwa :)

a co uważacie na temat wzrastania urodzajnej warstwy gleby przy bezorkowej? podobno przy dobrze prowadzonej uprawie urodzajna warstwa gleby moze wzrastac 1 do 2cm rocznie gdzie przy pługu warstwa ta sie zmniejsza, ma ktoś jakieś doświadczenia na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

od 3 lat kupuję gazetę ,,bez pługa". Warto poczytać na temat uprawy uproszczonej. Poz tym czytając niektóre artykuły, wracając też do niektórych sprzed dwóch lat widać że mądrze piszą. Porównuję też to co robią rolnicy u nas w okolicy z tym co piszą w gazecie i jakich błędów unikać więc śmiem twierdzić że warto kupić tą gazetę i postudiować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

..rejestracja LSW   U mnie poplony robią za głębosz i mniej palą w zasadzie są na baterie słoneczne.

@damianzbr jak nie orzesz to po co Ci głębosz ??? Potrzebny jest moim zdaniem tylko na początku przy przechodzeniu

Co mniej palą? :P bo nie rozumiem, ucięło tekst?

 

Mam niemeliorowane pola i lekkie gleby ułożne na glinach zwałowych. Czyli 30 cm to czarna lekka gleba z wyczuwalnymi ziarnkami, a poniżej 30 cm bardzo często czerwona glina. Ciężko u mnie pracować w odpowiednich warunkach uwilgocenia gleby.

 

W sumie wygląda to tak kukurydza ziarno - wrzesień/październik cięcie - październik listopad siew ozimych. I jak to wszystko zjeździ pole podczas żniw kukurydzianych (bardzo często mokre pole) chcę spulchnić takim głęboszem/półpługiem aby w to wsiać ozime.

 

Po ozimych sierpień idzie poplon i czeka do wiosny na kukurydzę. A ona docelowo ma być siana strip till. JAk to się mówi nie ma złotej recepty, trzeba dostosowywać wszystko indywidualnie.

 

Teraz rozumiesz czemu uważam że potrzebuję spulchniacza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Właśnie każdy ma inne warunki. U mnie jest problem ze wschodami na wiosnę po szybkim deszczu, nawet rzepak potrafi latem po siewie zamulić Intensywna uprawa płużna nie bardzo się sprawdza. Z zaoranego na zimę pola wiatr i woda zabiera najbardziej wartościowe cząstki ilaste Buraki kopię czasem w drugiej połowie listopada to jest zła pora na głębosz Jak mokro zamazuje, dużo energii mały efekt.
Poplony zimą chronią glebę i zbierają śnieg, wiosną zapobiegają zapływaniu. Dodatkowo tworzą strukturę i bufet dla dżdżownic .


Jest małe oszustwo wśród zwolenników technologii uproszczonych np Orze sieje i osiąga mizerne plony - przestaje orać oszczędza na uprawie i po kilku latach osiąga wyższy zysk nawet plony.......................
.......... ale wcześniej była prawie monokultura zbożowa kiepska zasobność i pH podeszwa płużna....... przechodząc na uproszczenia głęboszuje, reguluje zasobność, pH, wprowadza płodozmian, sieje poplon....... i co wcześniej było słabo jak przestał orać jest super, ale czy dlatego, że przestał orać.??

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na pewno nie. Jak ktoś myśli że wystarczy przestać orać aby mieć większy zysk to jest w głębokim błędzie.

Na lekkich glebach ciężko o zamazywanie, ale na glinie której mam bardzo mało i tylko w poszczególnych częściach jednego pola to faktycznie jak mokro to niczym tego dobrze nie zrobi.

 

Heh, teraz drugi raz na spokojnie przeczytałem  i już wiem co mniej palą i są na baterie słoneczne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Najlepiej byłoby  spotkać się i wymienić doświadczenia. Może ktoś kiedyś coś zorganizuje, najlepiej tam gdzie taka technologia jest stosowana od lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

u Pana Wiesława Gryna -ma on własną salę konferencyjną w której robi 3 -godzinne wykłady na temat uprawy bez orkowej ,ODER -y organizują wyjazdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Do Rogowa mam 70km miałem okazję spotkać Pana Wiesława Gryna zazdroszczę wiedzy i doświadczenia. Moje warunki i możliwości są znacznie odmienne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba5r    18

Zaciekawiła mnie ostatnio uprawa pasowa i czytam sobie ten temat. Może ktoś z was wie albo próbował jak wypada taka uprawa na lżejszych glebach? IV-V klasa, gdzie przy orce powyżej 25 cm wychodzi żółty piasek na wierzch? :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2258

Na pewno nie. Jak ktoś myśli że wystarczy przestać orać aby mieć większy zysk to jest w głębokim błędzie.

Na lekkich glebach ciężko o zamazywanie, ale na glinie której mam bardzo mało i tylko w poszczególnych częściach jednego pola to faktycznie jak mokro to niczym tego dobrze nie zrobi.

 

Heh, teraz drugi raz na spokojnie przeczytałem  i już wiem co mniej palą i są na baterie słoneczne .

 

 

Samo zaprzestanie orki pewnie nie, ale spulchnienie gleby na odpowiednią głębokość już tak. Przynajmniej tak to wygląda w mojej okolicy, bo w sumie ci co lecą z bezorką już parę ładnych lat nie mają poplonów praktycznie bo góruje pszenica i raps. Po rapsie wogóle trzeba ryć głeboko, czy wystarczyłoby jedynie talerzówka? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. czy uprawa bezorkowa w porównaniu z tradycyjną przynosi większe plony? A pod jęczmień po kartoflach jak głęboko spulchniac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli pół pola zaorzesz, a drugie pół zrobisz bezorkowo nie uzyskasz większych plonów, a jeśli gleba w słabej kondycji i pod pług dasz nawóz a bezorkowo pogłównie to przy suchym roku, czy nawet normalnym roku zbierzesz mniej niż na zaoranym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Stosował ktoś z was siew rzutowy ?Poczytałem troche o tym i zastanawiam się czy by nie spróbowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj