sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

FranasNH    78

Ja powiem tak, raz musieliśmy siać pszenicę z powodu braku czasu metodą uproszczoną i ziemia była tak zbita po żniwach, że zaistniał problem podczas orki. Jedyną korzyścią osobiście uważam że jest większa ilość czasu i być może ilość wody ktora nie wyparuje i zostanie w glebie. Co do spalania to ciezko jednoznacznie stwierdzić czy jest faktycznie oszczędność czy nie. Słyszałem wielokrotnie wypowiedzi wielu osób na temat tego, że jednak zużycie paliwa nie jest zaobserwowane, jedyne co to zmniejszenie ilości czasu potrzebnego na orkę. Podejrzewam, że mówiąc o Maszynie Czajkowskiego miał Pan na myśli technologie uprawy pasowej. Co do tej metody uprawy sam jestem bardzo ciekawy jakie daje rezultaty; słyszałem opinie pozytywne oraz negatywne. Czesto plusem jest zmniejszenie ilości prac i zamkniecie całego przygotowania gleby w jednym przejeździe. Ciezko mi powiedzieć, czy to naprawdę jest dobre dla gleby? Kilka lat bez orki ani podorywki? Mam nadzieje że ktoś sie jeszcze wypowie. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ajgor94    9

chcesz to napisz do mnie na priv, opowiem ci jak to jest nie orać 18 lat i mieć normalne plony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekM90    1

U mnie sąsiad stosował uprawę bezorkową i nadal stosuje - z rozmów wynikało, że jest zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ajgor94 podziel się z wszystkimi, 

osobiście nie wyobrażam sobie uprawy warzyw bez orania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gani43    0

A więc rozwiejmy wszystkie za i przeciw. Poruszając temat od zmianowania roślin po nawożenie, odmiany rzepaków ,zbóż i ochronę roślin w uprawach bez orkowych.

Gdyż wiemy ze np dla rzepaku wskazana jest orka.A jak to sie ma do monokultury np. rzepak siany po rzepaku

Jakie są spostrzeżenia użytkowników którzy sieja tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ajgor94    9

nie wiem jak to jest z warzywami bo nie uprawiamy. Co do rzepaku to jeśli pług zastąpisz gruberem i będziesz robił głęboko to wcale nie będzie gorzej a roboty mniej. Od zeszłego roku wszystko obsiewamy Foccusem który jest jedyną maszyną pracującą na głębszych warstwach u nas bo przed siewem idzie talerzowka i koniec. Wiadomo że pole na początku nie wygląda jak po orce, ale potem nadgania. Chcecie coś wiedzieć to piszcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ajgor94    9

my już grubera nie używamy, ale wcześniej robiło się zwykle dwa razy to na jakieś 20 cm pod rzepak palił jakieś 10-12 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emlo    0

ajgor94 podziel się z wszystkimi, 

osobiście nie wyobrażam sobie uprawy warzyw bez orania

 

ajgor94 proszę bardzo, da się...

 

 

 

 

Edytowano przez Emlo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

my już grubera nie używamy, ale wcześniej robiło się zwykle dwa razy to na jakieś 20 cm pod rzepak palił jakieś 10-12 l/ha

 

Więc co teraz używasz, czy całkowicie zaprzestałeś spulchniania gleby?

Na jakich glebach gospodarujesz?

 

 

Tu jest kawałek dyskusji z moim udziałem na temat zaprzestania orki, gdyby kogoś interesowało. Dalszy ciąg rozmowy można przenieść do tematu. Ale obawiam się że takowy już może być na forum:

[galleryimg=670324]

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Siewnik Czajkowskiego jest strasznie ciężki ,długi i trzeba mu ciągnik 400 KM ,szukaj czegoś lekkiego i zawieszanego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ajgor94    9

u nas role spulchniania gleby przyjął Focus więc wykonujemy dwa przejazdy tylko teraz bo przed siewem leci Rubin . Gleby mamy w większości ciężkie i teren dość górzysty a klasy gleby od 2 do 6. Możecie wierzyć czy nie ale z 6 klasy gleby da się wyciągnąć 3.5 tony rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

!8 lat nie orane ,próchnica nie ulegała niszczeniu  ,dżdżownice ciągle się mnożyły  gleba mogła utrzymać wodę więc wszystko możliwe                                                                

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ajgor94    9

gleba gliniasta, inaczej trzyma wode. Pola wapnowane co 3 lata . Wiadomo.że na piachu cudów nie będzie bo to inny rodzaj ziemi niż u nas. Ziemia fajnie się obsypuje i jest bogate życie w glebie co skutkuje fajnymi plonami. Największym błędem jest przejść na system bezorkowy a za 3 lata orać... całe życie w glebie bierze w łeb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ajgor94 proszę bardzo, da się...

 

 

 

 

ciekawe jak oni w brokułach walczą z chwastami bez pielników i tez herbicydów :) 

albo robią coś nielegalnie :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emlo    0

Wydaje mi się że w takim wypadku problem z chwastami jest mniejszy niż przy tradycyjnej metodzie uprawy, gdzie na początku jest orka a później uprawa poprzez agregatowanie itp. ponieważ większość chwastów, które miały rozpocząć wzrost już wzrosły. Tam widać na filmie, to jak by sadzili te sadzonki w ściernisko  :rolleyes: i możliwe że wzrost nowych chwastów jest bardzo dla nich trudny z powodu zagłuszania ich pozostałościami pożniwnymi. Tak to kombinuje i ciągle kombinuje, dlatego założyłem ten temat z nadzieją że ktoś jest w stanie rozwiać mi jak również innym kolegom wszystkie nasze wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Sam mam zamiar przechodzić już częściowo na bezorkę. 

 

Zerwanie ścierniska smaragdem 

uprawa pod ozime 20-25cm gaspardo pinocchio, jare do 30cm

siew wirnikiem + siewnik na redlicach talerzowych z rolkami

 

Mam działki że po orce trzeba chodzić i młotkiem rozbijać skały to mam nadzieje że przy wyeleminowaniu pług będzie lepiej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zieleniak    5

u nas role spulchniania gleby przyjął Focus więc wykonujemy dwa przejazdy tylko teraz bo przed siewem leci Rubin . Gleby mamy w większości ciężkie i teren dość górzysty a klasy gleby od 2 do 6. Możecie wierzyć czy nie ale z 6 klasy gleby da się wyciągnąć 3.5 tony rzepaku

Z kim Wy polemizujecie jak kolega ajgor94 nie wie chyba jakiej klasy ma ziemie i wciska kity o takim tonazu rzepaku z VI klasy. Zyto wyrosnie jako takie raz na kilka lat przy dobrych warunkach.

 

A co do uprawy bezorkowej to chyba nikt nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi. Ale jakby to bylo takie super to juz dawno nikt by nie oral bo po co. Wiec cos musi byc na rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Bo nie wszystko da się orać, tak samo jak i nie orać chyba jasne nie?? 

Co do VI hmm chyba bardziej liczy się jaki tam jest kompleks? 

Rzepak ma to do siebie że z tym swoim korzeniem dalej sięgnie i szybciej Tobie żyto padnie. Co nie zmienia faktu że plonów rewelacyjnych nie ma co się spodziewać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmtrix    0

Na uprawę bezorkową (czyt. strip till bo z tym mam doświadczenie) trzeba patrzeć z szerszej perspektywy. Każdy rok przynosi ze sobą inne wymagania i w jednym roku Twój rzepak zasiany w technologii strip till będzie taki sam jak sąsiada po orce, ale za rok albo kilka przyjdzie susza i tylko Twój rzepak powschodzi i będzie to jedyna plantacja w okolicy. W takich latach można zarobić bo i cena jest zwykle dobra. Innego roku widzisz jak sąsiada próchnica płynie do Bałtyku tworząc koleiny na polu po orce a u Ciebie wszystko wsiąka. Jeszcze innego roku po trzech tygodniach suszy pszenica w okolicy placami już bieleje a Twoja jednolita i zielona. 

 

Z badań wynika, że z biegiem lat maksymalne okresy bezdeszczowe będą się wydłużały, opady deszczu będą coraz bardziej gwałtowne. Strip till to moja rozwiązanie na te zjawiska, jeżeli ktoś ma lepsze to chętnie wypróbuję. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

dokładnie, też sieje strip til :)
poogladaj filmiki na yt, duzo jest tego z firmy afro land Mzuri, bądź Clayton, wszystko tam ładnie tłumaczą i obedzie sie bez zbednych kometarzy tutaj ludzi którzy nie maja pojecia o uprawie bezorkowej, siewie bezposrednim i wgl..
"moj dziadek oral ojciec oral to i ja orac będę..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj