pawel321654

Ile zasiać kukurydzy na 11 krów

Polecane posty

jd6230    0

Doradzicie mi ile mam zasiać kukurydzy na 32 sztuki bydła mlecznego i ile ha łąk? A ziemie mam 2-3 no niekiedy się trafi 4 klasa ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24
Napisano (edytowany)

Mam w sumie ok. 90 sztuk bydła. Cały rok w oborze. Sieję ok. 20ha kukurydzy, ok. 10ha lucerny z trawami i samych traw na sianokiszonkę.

Trzeba też uwzględnić strategiczny zapas na wypadek suszy czy innego kataklizmu, aby można było spać spokojnie.

Sądzę że dla 11 krów przebywających cały rok w oborze musisz zasiać 5ha kukurydzy z zapasem bezpieczeństwa.

No i jeszcze coś z traw, albo lucerny. W ogóle polecam lucernę, wytrzymuje suszę i zawsze jest co kosić.

Po kropce, przecinku stawiamy spacje i nie cytuj posta wyżej

Edytowano przez andrzej2110

kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

Koledzy mam pytanko. Ile da radę wyżywić opasów z jednego ha ziemi ornej? Mam na myśli taki układ sieje żyto na kiszonkę po życie jakąś mieszankę jarą typu owies jęczmień pelucha lub kukurydza, do tego z następnego hektara poplon na kiszonkę i 75 arów lucerny na zielono. Jestem ciekaw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki93    1

Ja radził bym tobie zasiać 2 hektary kukurydzy i zrobić z 40 balotów sianokiszonki


Zetor 7011 + tur
Ursus C-360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Nie musisz od razu robić bali. Możesz kupić przyczepę samozbierającą (znajdziesz już taką za 5tys). Jak planujesz robić kiszonkę z żyta? Ile masz ha? Najlepiej zrobić tak, że połowę pola przeznaczysz na użytki zielone (siano, sianokiszonka, lub do skarmiania na co dzień), a resztę orne (zasiejesz zboże, żyto na kiszonkę, kukurydzę). Według mnie, na kukurydzę nie trzeba znów aż tak dobrej ziemi, wystarczy odpowiednia ilość opadów, no i oczywiście wspomóc to nawozami naturalnymi i sztucznymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
Baloty nie wchodzą w grę nie mam sprzętu. A na kuku trochę słaba ziemia

 

Ja kuku sieje na najsłabszej ziemi. Kiedyś siałem żyto ale nie opłacało się bo mało zawsze uleciało. Jednego roku umłóciłem tyle co posiałem :angry: i przestałem siać. Wole kuku posiać. Zawsze coś ukosze.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

Mam mało hektarów i dlatego tak wypytuję bo chce jak najlepiej zagospodarować żeby jak najwięcej paszy objętościowej narobić z ha. Paszę treściwą bym kupował sanbull i słomę tez kupna teraz tak robię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja tez dużo ha nie mam (przydało by się z 5 ha ). Dzięki kuku zwiększyłem obsadę bydła i jeśli będę miał miejsce w oborze to jeszcze zwiększę.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

A czy aby wykarmić 10 opasów wystarczy: 2 ha kuku 2 ha pszenżyta i do tego jeszcze siano (pszenżyta ok 8t a siana z jednego ha) doradźcie mi ;):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jak będzie to 10 dużych to nie.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68
A czy aby wykarmić 10 opasów wystarczy: 2 ha kuku 2 ha pszenżyta i do tego jeszcze siano (pszenżyta ok 8t a siana z jednego ha) doradźcie mi ;):D

 

Kukurydzy może być 2 ha, ale użytków zielonych przydałoby się tak 4 ha :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891
przyjęło sie liczyć 0.5ha na krowę, czyli tu wyszłoby 5.5ha (jeszcze zależy jaka kuku wyrośnie te pół hektara na krowę to takiej średniej kuku) . ma to też starczyć oczywiście na jałowiznę, no i na 12 miesięcy

 

Czyli na 30 sztuk 15 hektarów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gryfel    5

@danielhaker Nie przesadzasz z tymi 15ha kuku na 30sztuk :P Ja sieje 12ha kuku i wystarcza mi to na cały rok dla 80 sztuk. Przy podejmowaniu decyzji o wielkości zasiewu kuku należy również brać pod uwagę klasę ziemi, warunki atmosferyczne, wielkość przewidywanego plonu kuku i inne czynniki.


moje filmy na YouTube http://www.youtube.com/user/gryfel15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juzio    0

gryfel 12 h starcza ci na cały rok dla 80 szt ja w tamtym roku niełem 10 i prawie już nie mam i karmiłem 60 szt w tym roku zasiałem 13 i dodam ze plon był dobry w tamtym roku.

 

Ale te 15h dla 30szt to przesada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Wszystko zależy od tego ile kto daje kukurydzy na sztukę, ja na 50sztuk w zeszłym roku miałem zasiane ok 9ha i nie starczy mi do nowej. Ale nie miałem rewelacyjnej kuku a nawet słabą niestety :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOOMER    0

0,5 ha na sztukę to spora przesada. Dla krów ustawiam średnio 20 kg x 425 dni ( nie 365 ponieważ czekam aż kukurydza dobrze się ukisi) = 8,5 tony x 20 krów = 170 ton / 60 t z ha = 2,8 ha na kiszonkę z kukurydzy dla 20 krów. Wyniki zależą oczywiście od danego roku, od ilości i rozłożenia w czasie opadów deszczu. Ale nigdy nie miałem mniej niż sobie zaplanowałem.

Dam taką poradę dla tych, którzy chcą pierwszy raz zasiać kukurydzę - jeżeli obliczycie, że na 20 krów wystarcza 2,8 ha na rok to zasiejcie 5,6 ha i zróbcie zapas na drugi rok. Potem dosiewajcie po 2 ha.

Ja tak zrobiłem dla 60 sztuk bydła. Obecnie mam 50 bo sprzedałem 10 byków. Posiadam 30 opasów i 20 krów mlecznych. Areał 24 hektary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1581

Jak czytam te wasze posty to mi się nie dobrze robi. Ale że nie piszecie więcej bo zaraz by wyszło 2 ha na sztukę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Ja mam 35 sztuk i sieje 10ha qq i 5ha sorga a na 11 sztuk to tak wystarczy około 2,5-3ha qq lepiej mieć trochę zapasu...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Ja bydła mam 45sztuk to sieje 2,5ha kukurydzy i mi starcza.

 

0,5 ha na sztukę to spora przesada. Dla krów ustawiam średnio 20 kg x 425 dni ( nie 365 ponieważ czekam aż kukurydza dobrze się ukisi) = 8,5 tony x 20 krów = 170 ton / 60 t z ha = 2,8 ha na kiszonkę z kukurydzy dla 20 krów.

 

Skąd ty wytrzasł te 425 dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folenka    29

U mnie jest prawie 40 sztuk i było zasiane 4.5h kukurydzy. Wystarczy do następnej spokojnie, bo wyszły dwie pryzmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Ile ton kiszonki z kukurydzy świeżo ściętej wejdzie na przyczepę? Przyczepa 4x2x1,5m wysokości. Ze 2tony zmieści się. Jak by tak to ze 20przyczep z hektara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj