kat

Sorgo na kiszonkę

Polecane posty

zetor10045    13

Bo sorgo jest wysokie ale jest jak cienki ,,patyk,, liście też znacznie słabsze niż u kukurydzy no i brak kolby,też mieliśmy jednego roku właśnie sorgo i kukurydze na jednym polu i niestety oprysk popalił a że to było w samych początkach siania nikt nawet nie wiedział że trzeba stosować osobny oprysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Czyli lepiej zasiać qq i mieć spokój


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Witam

Przeczytałem cały temat i mam pytanie, gdyż chcę spróbować w tym roku z tym sorgem, a mianowicie:

1) Czy same sorgo zakisi się w pryźmie, jeżeli to podsuszę? Czy też trzeba z czymś mieszać??

2) Czy może posiać z tą trawą sudańską? To nutri honey czy jak to się zwie. Ma być dla bydła...

3) Czy to sorgo poradzi sobie z chwastami? Bo zastanawiam się czy może wcale nie pryskać??

4) Optymalny termin siewu

5) Czy warto to posiać na poplon, tzn po GPS

6) No i ostatnie, czy nie rozsieje się to po całym polu, na następne lata? Chyba nie co :rolleyes: , bo jest jednoroczną rośliną...

 

Sorki że tyle pytań, ale jestem w tym temacie zielony...

I jeśli ktoś się na tym dobrze zna to zapraszam na GG lub PW

Z góry dzięki i Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

O rozsiewaniu po całym polu na następne lata to zapomnij bo to roślina jednoroczna, Jeśli chodzi o opryski to raczej było by dobrze zastosować, sorgo jak każda roślina nie lubi chwastów które czerpią nawóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Ok dzięki a jak z zakiszaniem? Może samozbierającą z jakimiś bakteriami czy czymś?

A i ta trawa sudańska to ma lepszą wartość od sorgo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Niewiem dlaczego tak stawiasz na sorgo ,zasiej mniej ale kuku.Miałem poł jednej dzialki sorgo i drugą polowę kuku . koszone bylo od środka na zewnątrz,po rozpoczeciu pryzmy nie widać bylo warstw ale jednak sorgo zostawiały krowy(wlókna)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Chcę tylko posiać na próbę... No i QQ niestety wszędzie u mnie nie urośnie :rolleyes:

A sorgo bardziej się nadaje na lekkie ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Też posiałem tylko na próbę i nigdy więcej tego nie zrobię,chyba żeby na 100% mialabyć susza stulecia.Są odmiany kuku. na słabe gleby-popytaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Z tym sorgo, to i tak spróbuje pare arów, co do QQ to nie wszędzie urośnie u mnie, a sieje Nimbe i chyba nadaje się na lekkie ziemie, ale nawozów to jej nieżałuje :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek7652    1

odświeżam

 

chcialbym kupic nasiona sucrosorgo 506 . orientujecie sie moze gdzie moge to zrobic . prosilbym o namiary . portrzebuje siew na 1,5 ha czyli polowe jednostki wiec chetnie odkupie od kogos

juz zalatwilem

 

Nie piszemy posta pod postem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

A właśnie jakie parametry wartości odzywczych ma te sorgo ze tak wszyscy lgną??? Masa to nie wszystko jakby nie było.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek7652    1

no nie wszystko . dlatego ja sieje w mieszance z kuku . obsadu kukurydzy normalna na ha plus wsiewka sorga . na niecale 3 ha palnuje zasiac 5 jednostek kukurydzy i pol jednostki sorgo . rok temu tak zrobilem w takich proporcjach i jestem zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ale właśnie podajcie jakies wartosci odżywcze dla krów???


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@przemek7652 a jak z herbicydami?

Z tego co wiem to sorgo ma sporo białka więc taka kiszonka z qq zapewni i dużo energii i białko.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14

Witam,

sieję sorgo od 3 lub 4 lat już. Powiem że dobrze się udaje na glebach lekkich i terenach suchych. Samo w sobie nie jest dobre do zakiszania, trzeba mieszać z kukurydzą dla krów mlecznych. Zawiera też dużo substancji anty żywieniowych(które w procesie kiszenia się rozkładają ale zawsze coś zostaje). Ma mniej wartości odżywczych niż kukurydza- ma dużo włókna surowego. Są herbicydy które można stosować w mieszankach lecz nie mają takiej skuteczności jak te które się stosuje osobno.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DeutzM610    0

A przy koszeniu sieczkarnia nie wiecie jak idzie ? Bo słyszałem ze się bardziej niż QQ klei i można łatwiej zabić sieczkarnie.


Robimy tym co mamy ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
House    0

Ile centymetrów musi mieć sorgo żeby można go pryskać chwastoxem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawiddd    0

Witam. Czy pryskał ktoś może sorgo opryskiem titus + trend? 3-4 dni po opryskaniu sporo sorga przypalilo i nie wiem czy jest tylko tymczasowe, na ulotce od oprysku przeczytalem ze efektem ubocznym moze byc fitotoksycznosc czyli wlasnie chwilowe przypalenie ale w internecie znalazlem kilka przypadkow opisanych gdzie titus spalil calosc upraw. Swoja droga to ciekawe poniewaz jest to oprysk typowy na kukurydze a kukurydza jak i sorgo to rosliny jednoliscienne....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

jak siałem sorgo to nigdy nie pryskałem po w schodowo tylko po siewie do 3 dni takie porównywanie że to są te same rośliny to nie był bym taki pewny bo perz też jest jedno liścienny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Witam.

Wszystko zaczęło się od eksperymentów, aż w końcu udało się (może jako pierwszemu? w Polsce), zasiać i zebrać ziarno sorgo. W 2011 r miałem 3 ha, a zbiory przeszły wszelkie oczekiwania. Może nie osiągnąłem zakładanych 8-9 ton z ha ale to co zebrałem to jak na pierwsze kroki w tym kierunku to był wielki sukces. Ciepły październik pozwolił na dobre dojrzanie i ziarno po koszeniu miało 18 proc. wilg., a po suszarni zeszło do 12.

2012 r plantacja 6 ha, małe błędy w odchwaszczaniu na początku wegetacji, ale to co już urosło to jest znów powód do zadowolenia, że mój pionierski krok w siew tego ziarna nie idze w złym kierunku.

Rozmawiałem z pewnym ekspertem, który stwierdził że jeszcze niedawno uprawa kukurydzy w Polsce była marginalna a co jest dzisiaj.

Dlatego uważam że przy dzisiejszej technice, dostępie do odpowiednich nasion, herbicydów można to w Polsce z powodzeniem uprawiać, bo ziarno sorgo ma o 10 proc. więcej białka niż kukurydza i ma zastosowanie w karmieniu bydła, trzody, drobiu.co z powodzeniem zastępuje inne zboża.

Ma bardzo małe wymagania glebowe i nawożenia, radzi sobie z suszą i co tu więcej wymagać jak po zbiorach tak piękne dojrzałe jak złoto nasiona wylatywały z wysypu kombajnu.

Będę chciał dalej kontynuować ten temat. Dla zainteresowanych fotki, oraz wkrótce film.

janko

jgsus@op.pl

Edytowano przez jano65

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
l00rd    0

hmm ciekawe bardzo ciekawe - pisz koniecznie więcej jaka odmiana kiedy siew jaki rejon - moje poletko jest jeszcze całe zielone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14

Witam, siałem kiedyś sorgo, ale czy zebrane nasiona są zdolne do kiełkowania? Przeznaczałeś na paszę je już? Ciekaw jestem czy nie ma w nasionach substancji antyżywieniowych, tak jak w całych roślinach które trzeba zakisić i dopiero te substancje się rozkładają wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

chcialbym odswiezyc temat. U mnie susza juz od tyogdnia ponad nie pada mysle nad tym sorgo zeby posiac po zycie. Robi ktos z was jeszcze kiszonki z tego???

 

Jakie nasiona kupic? jaki plon? Bydlo opasowe zjada chetnie??

 

chcialem kuku posiac ale jak narazie sucho i nie mozna nawet poorac :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj