kat

Sorgo na kiszonkę

Polecane posty

kat    113

Czy ktoś z was uprawiał lub uprawia sorgo z zastosowaniem na kiszonkę dla bydła? jak to się uprawia, nawozi, jakie są koszty nasion?

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

 

 

 

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

Hej Kat! Co do uprawy i nawożenia, czy stanowiska, to niestety nic nie wiem, podobno jako roślina pastewna, dobra na pasze dla bydła, bo ma dużo białka, w innych warunkach klimatycznych, niż u nas, jedna z ważniejszych roślin zbożowych. :huh: Pozdrawiam.


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

A mi właśnie chodzi o to żeby uprawiać ją u nas. Bo niby suszę znosi lepiej od kukurudzy i lepiej plonuje. A także dobże rośnie na słabych glebach. Ale to wszysto niby. Bo w moich okolicach nikt sorgo nie sieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27
A mi właśnie chodzi o to żeby uprawiać ją u nas. Bo niby suszę znosi lepiej od kukurudzy i lepiej plonuje. A także dobże rośnie na słabych glebach. Ale to wszysto niby. Bo w moich okolicach nikt sorgo nie sieje

"Wszystko tak jak pod kukurydzę tylko siew po przejściu lokalnych przymrozków wiosennych bo niestety sorgo nie wytrzyma(nawet mozna przeczekać dla swiętego spokoju), oprysk po siewie bo nic niema po wzejściu(atrazyna lub odpowiednik) no i siew siewnikiem od buraków."- to znalazłem o sorgo, znalazłem też że na słabych glebach dobrze rodzi i warto ją siać na słabych, a na dobrych często osiąga ponad 3m, kosi się jak kukurydzę i jest do niej bardzo podobne.Zawiera do 13% białka

 

Pod tym linkiem jest o kukurydzy głównie, ale trochę i o sorgo

http://209.85.129.104/search?q=cache:GHmbF...lient=firefox-a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Dięki Versus.

 

 

Z kąd wziąść siew? Bo wątpie aby w centrali mieli. Może mi się wydawało ale ktoś z AF siał już sorgo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27
Dięki Versus.

Z kąd wziąść siew? Bo wątpie aby w centrali mieli. Może mi się wydawało ale ktoś z AF siał już sorgo

 

Nie wiem, to co napisałem w googlach znalazłem, już nie pamiętam, ale chyba tam był link do jakiejś firmy i wymienione były gatunki sorga i inne zboża, tylko nie chciało mi tego załadować. Poszukaj trochę a coś na pewno znajdziesz:) na konkurencji też trochę o tym czytałem :(

 

 

I Kat:

wziąść to kraść, a wziąć to brać :huh:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Spoko. Dyslektykiem jestem :huh:

 

Znalazłem jakąś firmę sengenta. No to będę zmuszony poczytać u konkurencji. Mniemam że chodzi o PPR. Jak ja nie lubie tam wchodzić :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

w lutowym topagrar jest ulotka syngenty i tam jest opisane sucrosorgo 506. na fotkach wygląda nieżle.są też telefony do przedstawicieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4
"Wszystko tak jak pod kukurydzę tylko siew po przejściu lokalnych przymrozków wiosennych bo niestety sorgo nie wytrzyma(nawet mozna przeczekać dla swiętego spokoju), oprysk po siewie bo nic niema po wzejściu(atrazyna lub odpowiednik) no i siew siewnikiem od buraków."- to znalazłem o sorgo, znalazłem też że na słabych glebach dobrze rodzi i warto ją siać na słabych, a na dobrych często osiąga ponad 3m, kosi się jak kukurydzę i jest do niej bardzo podobne.Zawiera do 13% białka

 

Pod tym linkiem jest o kukurydzy głównie, ale trochę i o sorgo

http://209.85.129.104/search?q=cache:GHmbF...lient=firefox-a

To jest akurat mój post z PPR http://www.agrofoto.pl/forum/viewtopic.php?t=1884 nie chcę zabardzo reklamować ale tam jest sporo na ten temat. Nasiona mozna dostać u Ambrozego(ma chyba jakąś stronę). Syngenta chyba jak kupisz 3 jednostki kukurydzy dodaja jedną sorga. Generalnie muszisz uważać bo są odniamy cukrowe i one są niższe od tych na kiszonkę.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

@wojtas

właśnie listonosz przyniusł :huh:

 

@grześ

Dzięki. Możesz jeszcze tylko napisać w jakim stopniu jesteś zadowolony ze swojego sorgo? Jak się zakisiło i jak krowy to jedzą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Niestety nie wiej jak byczki na to zareagowały bo miałem wymieszane sorgo z kukurydzą. Kisi się dobrze bo ma też węglowodany. A plon w porównaniu z kukurydzą przy zeszłorocznej suszy rewelacja. Kukurydza padła o sorgo około 1,5m wysokości. W tym roku po górkach sieję sorgo a na lepszej ziemi kukurydze.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Pewnie siałeś siewnikiem od buraków? Co by się stało jak by zasiał sorgo co 12cm a rzędy co 44cm? Bo tak mam siewnik od buraków ustawiony(czytałem że odstępy co 6cm a rzędy co 75-100cm. Ale to by wyszło prawie na to samo). Grześ a ty jak siałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tasiorek766    3

siemka:) mam do was prośbe potrzebuje nasion sorgo na hekter a jest pakowane w opakowania na 3 hektary. czy ktos z Was mógłby mi odstąpić nasion sorgo506 na taką powierzchnie?? jesli tak to prosze o kontakt mailowy lub gg nr.8872303 z góry dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

wiecie, po tej ulotce to się tak zastanowiłem, że to moze być dobra alternatywa dla kukurydzy jeśli lata będą takie suche jak ubiegły... ja to sobie tak myślę że mogłbym robić i sprzedawać gotową zakiszoną paszę tylko jak potem - trzeba byłoby ważyć ?


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Można sprzedawać na m3 . nie potrzeba wagi tylko metrówka :).


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

tzn jak zmierzyć pryzme i sprzedać ją całą jednemu klientowi ? u mnie raczej nie ma szans na taki sposób, bo hodowców wielu, ale drobnych i każdy np podjechałby wózkiem...


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

zalerzy jaki kupiec. Jak byś miał kupca na cało to mierzysz długość, szerokość i wysokość (oczywiście przyjmujesz średnie wymiary chybaze masz w silosie i pryzma jest bardzo regolarna). Jak masz wymiary to to obliczasz obiętość i gotowe. Jak masz kupców na mniejsze ilości to odmierzasz każdemu tyle ile chce. Znając wysokość pryzmy można łatwo to zrobić. Naj łatwiej bybyło by gdyby pryzma miała 1m wysokości, wtedy wystarczy wymieżyć kwadrat 1m x 1m i już mamy 1m3. Przy wybieranu nalerzy pamiętać aby ściany wybierania były jak najbardziej w pionie.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

jak chcesz sprzedawać na "wózki" to nie ma problemu .bierzesz za wózek np. 50 zł, drugi klient ma większy wózek to 60zł, ktoś chce to odmierzasz metrówką ile trzeba i po kłopocie . to twoja pryzma i sprzedajesz według swojego uznania, a jak będą chętni to i tak kupią. nie ma co się bawić w obliczanie metrów kwadratowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tasiorek766    3

siemka chłopaki: :) nie zbywa komuś nasion sorgo506???? chętnie odkupie lub na spółke z kimś moge kupić całą porcje :) dajcie znać jakby co:)narka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Ja siałem sorgo siewnikiem od buraków w rozstawie 45cm a wysiew miałem na 21 cm. Byłem niedawno na seminarium prowadzonym przez przedstawiciela Syngenty dotyczyło sorga. Oczywiscie wciskał Sucrosorgo 506 oczywiście z ich kukurydzą inaczej nie było mowy. Ale co pozatym gadał:

Warto je siać tam gdzie kukurydza nigdy nie urośnie na super piachach, osiaga wtedy jakieś 1,5m do 2m a kukurydzy obok poprostu niema. Kiszonka z sorga ma mniej energi i suchej masy od kukurydzy. Niby super nadaje się dla opasów, dla krów musi być uzupełniana.

Zalecany wysiew 20 roślin na 1m2. Jak chcecie siać z kukurydzą nie mieszajcie rzędów poprostu wybierać dobre kawałki pod kukurydzę a słabsze pod sorgo. Kukurydzę jak w jeden silos z sorgiem wybierać późną FAO +- 250 albo wcześniejsze posiać po 15 maja. NAJWAŻNIEJSZE SORGO SIEJEMY PO PRZYMROSKACH NAWET DO 5 CZERWCA. PADNIE JAK NIC JAK JE PRZYMROZI. Problem z tym że sorgo najlepiej kosić nawet przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami poczatek października. Ma wtedy więcej suchej masy i cukru. Najlepiej kukurydzę w jeden silos a sorgo w drugi i później je pokosić. Jak wcześnie się je pokosi to ma dużo wody która wycieknie przy zakiszaniu.

Razstaw nie ma znaczenia tylko przy zbiorze może być problem jak niema bezrzedowego adaptera. No i może być problem ze zbiorem jak wyrośnie na 4 m to nie jest żart. Kosić na wysokości ok 30 cm jak idzie na spasanie bo ma kwas pruski przy korzeniu. Jednak w kiszonce nie ma problemu można kosić przy ziemi.

Co do preparatów chemicznych jakimi można pryskać sorgo po wschodach - brak. Testowałem Tytusa i powalił je w dawce 40g+Trend. Jak posieje w tym roku potestuje Mustanga i Chwastox zobaczymy. Można jechać atrazyną przed wschodami. A że niby od czerwca nie bedzie można sprzedawać jej więc lepiej zaopatrzcie się na zapas.

A jak już je zasiejecie i opryskacie to nie jechać na pole aż tak do sierpnia bo do wtedy normalnie nie rośnie. Sam osobiscie znam przypadek gdzie gościu myślał że je przypalił i posiał kukurydzę. Potem jak kilka roślinek sorga się gdzieś uchowało to sobie w brodę pluł bo stracił 3x.

To chyba wszystko co zapamietałem.

Ja w zeszłym roku posiałem Topsilo i było ok tylko zauważyłem że było osobniki o wzroście 3 m i obok niego rósł osobnik 1,5m. Podejrzewam że ktoś musiał coś pokombinować z nasionami przy zaprawianiu.

Wiem że Agrolok ściągnoł coś z Kanady co jest hybrydą sorga jakiegoś tam i trawy saudyjskiej. Nie znam jeszcze nazwy handlowej tego cuda. Nie chcę zabardzo rezykować i tego posiać jak nie będzie to 506. Można dostać Sucrosorgo 506 na Słowacji bo niby Syngenta z tamtąd ściąga i wystawiaja Słowackie faktury bo nie mają tego u nas zarejestrowanego więc nie mogą oficjalnie sprzedawać. Zobaczę co to będzie za hybryda! Może załatwi mi to jeden znajomy z PPR albo taki znajomy co ma gdzieśtam w jakimś składzie materiału siewnego chody. A jak nie to jeszcze sam nie wiem. Może ktoś z was ma jakieś dojscia.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

strasznie mnie kusi to sorgo :) jeśli mówicie że opasom wystarczy bez kukurydzy hmm to jeszcze bardziej bo mam zamiar wprowadzić kilka męskich przeżuwaczy.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

tylko że jak trzeba siać późno to może byc różnie z wilgocią na słabszych glebach...przynajmniej u mnie tak jest :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

To nic nie szkodzi że jest such to sobie bez problemu poradzi. Jak posiejesz tak jak buraki czyli do 2 cm w ziemi naperno wyrośnie. Jak się cykacie to posiejcie tylko jeden siewnik z boku plantacji. Ja tak zrobiłem za pierwszym razem.

 

Tasiorek 766: a nie wciskał Ci do tego kukurydzy. Jak dogadasz się z nim na samo sorgo to bież ja od Ciebie odkupię.

Ja osobiście rozmawiałem z przedstawicielem 2 regionu i niechciał samego sprzedać.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Ja zamówi?em to SUCROSORGO 506 w agricoli i nic nie mówili ?e musz? kukurydze kupi? ale ja u nich sporo biore , siatke , folie , opryski

 

Chyba nie posieje wszystkiego tylko górki bo wczesniej jak na tym polu co mam sia? kukurydze to by?a gorsza na nich a na 2 klasie to boj? si? ?eby go nie wywali?o bo kukurydza uros?a tam równa z forszajsem sieczkarni? :)

wtedy by? SAN teraz b?dzie BLASK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj