adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Ja tez kosiłam   po zbiorach. ale     w tamtym roku bujnie porosły  liscie po ścinaniu i tej wiosny było dużo  suchych liści, nie kosilismy na wiosne bo  myślelismy ze  nie powinno sie tego robic ale     w 2018 roku chyba sie odważymy:) bo ciężko jest   walczyc z grzybem  w tych  lisciach zaschłych. tylko  nwm bardzo  jaki  termin  odpowiedni  mysle ze  moze jakos  w  marcu  tylko   ciekawe  jak  to  z  przymrozkami, Dlatego ppytam  jakie  macie  doświadczenia w tym zakresie:)

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Można kosić, nic się nie stanie tylko trzeba to zrobić z głową. Co prawda nie tnę orkanem o kosiarką bijakową zasady i efekt właściwie ten sam. Zniszczone rośliny nie wiem może ze 100 szt/ha i tak zawsze coś odbije, kwestia ustawienia.  Termin cięcia co roku jest inny trzeba obserwować rośliny, u mnie jest to najczęściej początek marca.  

Co do uszkodzenia młodych liści, po to obserwuje się rośliny, by w odpowiednim momencie wjechać. Niewielkie uszkodzenia są normą bez większego znaczenia.

 

Ogólnie chodzi o to że i tak usuwasz martwe liście więc nie szkodzisz roślinie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radosz    0

Witam,

Podpowie może ktoś jaką pompę  wody muszę kupić aby nawodnić  2 ha truskawek.

Woda będzie pobierana ze stawu. Oddalony on jest 300-400  metrów od pola. Dodam że woda będzie pchana pod górkę. Nie  jest to duży  skos ale jednak  na całej długości. Rura główna to 63 mm jest, nawadnianie kropelkowe. Pole  podzielone  będzie na  5 sekcji , wiec jednorazowo  0,4 h będzie  kapało.  No chyba że  pompa będzie mocna  to więcej można  podlewać jednorazowo. Będę  wdzięczny za pomoc. ......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertus1    0
Musisz sobie najpierw obliczyć jaką masz wydajność L/H z kroplownika. Co ile masz kroplowniki i ile potrzeba ci będzie wody na podlanie jeden sekcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego pompa na WON czy spalinowa ? Jeżeli na WON to w granicach 5 tyś zł kupisz pompę ciśnieniową do deszczowni szpulowej. U nas do nawodnienia truskawek mamy deszczownie szpulowe, ale ogórki podlewamy kropelkowo i też używany pompy do deszczówni i jest ok. Tak że wszytko zależy od możliwości finansowych. Nie zapomnij dokupić filtra dyskowego, jeśli ciagniesz wodę że stawu. Chyba że masz ochotę kupować co roku nowe tasiemki. Koszt filtra na przyłącze strażackie fi75 to około 800 zł brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Kwas azotowy przeczyści taśmy.

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ewentualnie podchloryn. Tyle że rośliny chloru nie lubią. Ale zimą wegetacji nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym terminem był by okres po zbiorach. Jeśli jednak pH jest bardzo niskie to syp teraz,  im szybciej tym lepiej. Według mnie tylko kreda jeśli chcesz szybko podnieść pH. 


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Jeżeli kreda to tylko po uprzedniej analizie gleby, wapno granulowane jest bezpieczniejsze jeżeli nie jesteś zaawansowanym producentem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertus1    0
Analizy gleby nie robiłem. Ph gleby w granicach 5.0 Jaka będzie bezpieczna dawka wapna granulowanego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Na opakowaniu od wapna bedzie napisane. Zależy jakie kupisz. Dawka zależy nie tylko od ph gleby, ale także od tego czy jest lekka czy ciężka.

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7

Na wiosnę będę sadził truskawki, czy optymalnie będzie tydzień przed posadzeniem rozsypać nawóz granulowana wieloskładnikowy Fructus bez mieszania z glebą ? Nie popali to korzeni sadzonek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7
2 godziny temu, daniel10 napisał:

A ile tego nawozu masz zamiar sypnąć ?

300 kg Fructus na 70 arów..

Edytowano przez blabla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel10    8

To nic im nie będzie,ale ja  bym przemieszał płytko przed posadzeniem jakimś kultywatorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7
Dnia 7.01.2018 o 11:53, daniel10 napisał:

To nic im nie będzie,ale ja  bym przemieszał płytko przed posadzeniem jakimś kultywatorem.

A jeśli chodzi o wapno mogę je rozrzucić 2 tygodnie przed posadzeniem truskawek ? 0,5 tony na 60 arów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905
Dnia ‎05‎.‎01‎.‎2018 o 11:32, tomn95 napisał:

Jeżeli kreda to tylko po uprzedniej analizie gleby, wapno granulowane jest bezpieczniejsze jeżeli nie jesteś zaawansowanym producentem.

A czemu tak twierdzisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel10    8

Zwykłe wapno nie ma sensu bo jak zacznie działać to już tam nie będzie truskawki.

Edytowano przez daniel10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj