adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tomasz0611    5570

Dokładnie jak racyl pisze, jeżeli są jeszcze tego małe place to opryskiwacz plecakowy i lokalnie wypalać glifosatem. Może i truskawki też wypali, ale lepiej tak, niż jak ma się to dziadostwo po polu rozsiewać, ja jak tylko zauważam pierwsze place to od razu pryskam i da się to jakoś ograniczyć, szkoda od razu całe pole orać.

 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

też tak latałem między maliną a truskawką i to odbijało a jak poszedł axial w pszenicy to nagle gdzieś to zniknęło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5570

Ja mieszam taką "poważną" dawkę glifo i wtedy daje radę, w zbożach pryskanych Huzarem i jarych Mustangiem na polach gdzie ten chwast występował to go nie widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500

Na kawałku 1,2 ha po truskawce z tym chwastem było pszenżyto i pryskane huzarem właśnie na wiosnę, później ściernisko glifosatem Na wiosnę pójdzie gryka, ciekawe czy przepadnie, czy jednak nie. Dziękuję w kazdym razie za nazwę tego chwastu. 👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5570
2 minuty temu, thor1984 napisał:

a ja chciałem na wiosnę poszerzać 60 o kilka cm a tu chłopaki się nie pierdzielą 

 

Widzisz, takim to 4 redliny pod ciągnik weźmiesz xD

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grippen    18

Hehe nie ma co tu plakac tylko szybko dzwonic po Krysie i Jadzie i napierdzielac w ziemie wszystko co lezy, poki jeszcze zywe 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

O co chodzi z tą wzmianką ?

"Środków Scorpion 325 SC, Ortiva Top 325 SC i Tarantula 325 SC nie stosować na plantacjach matecznych truskawki "

który składnik jest taki niebezpieczny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5570

Ja wiem, że Kier-a lepiej nie stosować na uprawach matecznych, albo jeżeli już to raczej w późniejszym etapie(własne tegoroczne doświadczenia). Tebu działa jak regulator wzrostu, ogranicza ilość przyszłych sadzonek na rzecz ich rozrostu, i jak za wcześnie wejdzie ten Kier, to sadzonek jest zwyczajnie za mało, bo nowe odrosty nie idą, tylko rozwijają się te co już powstały ;) Za to na plantacjach starszych można dać wcześniej, przez co rośliny skupiają się na własnym wzroście a nie rozłogach, krzak rozrasta się bliżej ziemi a nie idzie do góry, co nie jest konieczne po zbiorach ;)

Ogólnie większość triazoli ma działanie regulujące wzrost, więc lepiej trochę patrzeć, jak ich się używa ;) Po tegorocznych doświadczeniach pozbiorczych na plantacji matecznej wiem, że triazole zostawiam na koniec sierpnia/wrzesień w przyszłym roku. 

A i dla Ciebie @racyl rada, nie dawaj w bobie triazoli za wcześnie, bo krzak folguje i nie idzie do góry po zabiegu triazolami ;) Na dole cytat, niektóre triazole działają mocniej, inne słabiej. 

Triazole to systemiczne fungicydy, silnie działające na wzrost i rozwój roślin. Wykazują działanie podobne do chlorku chloromekwatu, trineksapaku etylu. Poprzez hamowanie biosyntezy giberelin redukują wydłużanie się międzywęźli, a tym samym wykazują działanie retardacyjne. Ponadto, dodatkowo stymulują lub hamują wzrost korzeni, działają pozytywnie na syntezę chlorofilu i karotenoidów (rośliny poddane działaniu triazoli mają typowe ciemno zielone zabarwienie). 

 

Edytowano przez Tomasz0611
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tebukonazol przecież służy do skracania rzepaku  a w innych krajach europejskich tebu jest zarejestrowany w ochronie truskawki przeciw mączniakowi  😂

co prawda kier nie stosowałem ale dałem jakoś na początku sierpnia tebu i też te krzaki mam niskie mimo dużej ilości nawozu i odżywek.

trudno obejść się bez tebukonazoli takich jak: protiokonazol, tetrakonazol, difenokonazol, które są stosowane już od kwitnienia zwłaszcza w walce z mączniakiem

Ciekawe czy difenokonazol, protiokonazol też tak hamuje jagodowe

 

co do bobu to dzięki bo robiłem gorszy błąd bo zdarzało mi się dodać  do zaprawy yamato, czy tebu a później pryskać scorpionem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5570
1 minutę temu, racyl napisał:

trudno obejść się bez tebukonazoli takich jak: protiokonazol, tetrakonazol, difenokonazol, które są stosowane już od kwitnienia zwłaszcza w walce z mączniakiem

Ciekawe czy difenokonazol, protiokonazol też tak hamuje jagodowe

Niektóre triazole nie działają tak mocno regulacyjnie, lub ich działanie w tym względzie jest minimalne ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tebu w malinach to jest np skuteczny środek na rdzę maliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25486

O difo mówi się żeby nie stosować w okresie kwitnienia i początkowego wzrostu zawiązków z uwagi że hamuje podziały komórkowe a więc może wpływać na wielkość owocu.

 

Kiedyś bezpośrednio po kwitnieniu na Białego triumfa zastosowałem domark. No i powiem że wyhamował mi konkretnie. Potem dotarłem do jakiejś pracy że jest skuteczny na amerykańskiego mączniaka ale właśnie wyhamowuje wzrost.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak tak przeglądam to te triazole co były wcześniej stosowane w zbożach jak tebukonazol, tetrakonazol, difenokonazol to są regulatorami wzrostu a co powiecie o penkonazolu który jest typowo w warzywnictwie i sadownictwie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5570
1 minutę temu, galan99 napisał:

penkonazol czemu ma w truskawce 3 dni a w winorośli już 30 dni .

Większość w truskawce ma krótką karencję, a w innych uprawach już dłuższą ;) Dozwolone progi pozostałości ŚOR są inne dla tych upraw i pewnie z tego to wynika ;) 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7545

To w truskawce tak szybko znika bo zaraz po zerwaniu jest sprzedana i zjedzona rozumiem .

 

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5570
Przed chwilą, galan99 napisał:

To w truskawce tak szybko znika bo zaraz po zerwaniu jest sprzedana i zjedzona rozumiem .

 

Nie znika, raczej dozwolone progi pozostałości są wyższe niż w innych owocach ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj