adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Lucash    6

Może fosfor, może korzenie są na podmokłym terenie, w końcu trochę deszczu było 

Galan nie pisz na forum o pomysłach PIS, wystarczy jak  o sukcesach opowiedzą w Tvp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5603
1 godzinę temu, Mc3 napisał:

 

Dzięki. Nie ma jak się poradzić... Większość myśli tylko o Sobie... Co za czasy... A wymienic się doświadczeniami nie potrafia. 

 

Za doświadczenie się płaci. Chcesz to w Grójcu jest laboratorium, zapłać i ci powiedzą.
Wszyscy by chcieli wszystko za darmo, PiS przyzwyczaił ludzi że wszystko na gotowo, robić nie trzeba a kasa na koncie.

A tak na poważnie to usiąść jeden z drugim zimą przed komputerem, poczytać różne opracowania, czy to naukowe (np. prace dyplomowe z uczelni rolniczych) czy czasopisma specjalistyczne, programy ochrony roślin( ale te dobre, gdzie są opisane objawy i zdjęcia przykładowe). Zrobić próbę OGRODNICZĄ gleby przed sezonem, żeby wiedzieć na niedobór których składników należy zwrócić szczególną uwagę, zbadać wodę wykorzystywaną do nawadniania, jeżeli jest wykorzystywane nawadnianie. Tu na forum nie ma wróżek, które wywróżą z 1 liścia co to za choroba czy z ogólnego zdjęcia plantacji powiedzą czy plantacja jest w dobrej kondycji czy nie. Na zdjęciach może być ładnie, a pod liściem przędzior jak się patrzy, kwieciak i do tego wysiewające się zarodniki szarej pleśni. Lupa w rękę, przejść się na pole, obejrzeć blaszkę liściową od spodu, kwiatostany, łodygi, rozchylić krzak i zobaczyć co się dzieje przy samej ziemi, wziąć szpadel, wykopać jeden czy 2 krzaczki, zobaczyć system korzeniowy, czy opuchlak sobie nie zrobił restauracji na naszej plantacji.

Uprawa truskawki to nie zbieranie owoców i jeżdżenie ciągnikiem, to regularne doglądanie i sprawdzanie co się dzieje. Nawożenia nie robi się "na oko", bo po co ładować np. fosfor jeżeli jego zapas jest w glebie i wystarczy go tylko trochę dołożyć a np. mamy niedobór wapnia i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na ten makroskładnik.

Edytowano przez Tomasz0611
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746
3 godziny temu, Mc3 napisał:

Dzięki. Nie ma jak się poradzić... Większość myśli tylko o Sobie... Co za czasy... A wymienic się doświadczeniami nie potrafia. 

Jak bys śledził forum i ten temat to byś wiedział że nie raz pomagałem. Parę osób piszę do mnie na priv. Zawsze im odpowiadam. Robisz zdjęcia z kilometra ani nie zadajesz pytanie ani nic. Truskawki jak truskawki z daleka wszystkie ładne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

Pękanie owoców przy szypułce to oznaka braku azotu czy wapnia? A może coś innego?

Edytowano przez zimnepiwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 godzin temu, Mc3 napisał:

Dzięki. Nie ma jak się poradzić... Większość myśli tylko o Sobie... Co za czasy... A wymienic się doświadczeniami nie potrafia. 

chłopie tu nic nie widać oprócz taśmy kroplujacej po środku

truskawka zapewne 2 letnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164
3 godziny temu, memphis1205 napisał:

Pierwszy zbior dopiero 4 czerwiec.

honey.20200604_112504_HDR.thumb.jpg.de965e6bc75fa3cd0c63fdfd474393df.jpg

U mnie honeoye to jeszcze pewnie że 2 zbiory i koniec. Na Florence już czerwone też się zdażają. Malwina frigo miesiąc temu sadzona ale o kwiatach jeszcze nie mysli

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7
18 godzin temu, zimnepiwo napisał:

Pękanie owoców przy szypułce to oznaka braku azotu czy wapnia? A może coś innego?

Zdecydowanie brak wapnia, może też truskawka mieć nadmiar wilgoci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maro12    10

W jakiej fazie są wasze truskawki? U mnie marmolada, grandarosa i roksana będą za jakieś dwa tygodnie, a Malwina dopiero wypuszcza pąki kwiatowe z ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5603

Rumba z pod folii 6 zbiór, Aprica z pod folii 4 zbiór, Roksana z gruntu pierwsze owoce się zapalają, na Arose jeszcze poczekam z tydzień. Do tej pory zimne noce i zamiast co 2-3 dni to zbiór wykonywałem co 3-4 dni. Teraz ma się ocieplić to się pewnie częściej będzie zbierać.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mc3    6

U mnie za tydzień, kończą właśnie kwitnienie, w roksanie pojedyncze czerwone już się trafiają, lubelskie. 

Edytowano przez Mc3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, zimnepiwo napisał:

@blabla ok. wapnovit zastosuje ( o ile coś jeszcze pomoże). 

teraz a niby na co 😂 po za kieszenią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685
40 minut temu, Tomasz0611 napisał:

Rumba z pod folii 6 zbiór, Aprica z pod folii 4 zbiór, Roksana z gruntu pierwsze owoce się zapalają, na Arose jeszcze poczekam z tydzień. Do tej pory zimne noce i zamiast co 2-3 dni to zbiór wykonywałem co 3-4 dni. Teraz ma się ocieplić to się pewnie częściej będzie zbierać.

tak z ciekawości zapytam, handlujesz gdzieś na giełdzie czy jakiś zieleniak, stoisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5603

Na giełdę, nwm gdzie na zieleniaku sprzedał bym 600 czy 700 łubianek :) Żeby to sprzedać to trzeba by z kilka stoisk, upilnuj rwaczy na polu, oprysków, nawożenia, nawadniania(fertygacji). A dzień tylko 24 godziny trwa :)

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Bronisze może? Znajomy tam jeździł ale jak zapytasz o cenę to on mówi 20 zł a jego żona 25 :D i może trzeba średnią z tego wyciągać aby poznać cenę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5603

Bronisze, ostatnie dni było od 15 do 20 w zależności od jakości towaru, mówię o cenach wywoławczych. Dzisiaj na wieczór podobno w góre, ale nwm dokładnie, bo ja w południe z towarem byłem.

Po 20-25 były ponad tydzień temu. Ogólnie spójrz sobie na stronę Targowiska w Nowym Przybojewie, po tyle ile tam podają można spokojnie sprzedać truskawkę na Broniszach.

Edytowano przez Tomasz0611
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diegole29    5

Byłeś kiedyś Tomek w Sannikach:)? tam jest chyba najtaniej:) następny tydzień jeszcze będzie dobry na truskawkę słaba pogoda i dość niska temperatura ma być jak na czerwiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5603

Na Sannikach byłem raz, na Przybojewie też raz. Boję się o klamkę w swoim busie i jeżdżę na Bronisze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diegole29    5

czyli  na Broniszach jest kultura  ?:) ja nigdy nie byłem wBroniszach ale pewnie w tym roku pojadę wczoraj sprzedawał znajomy w Sannikach za 14zł średni towar bez ściółkowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7578

Kultura jak wszyscy sprzedają w tej samej cenie ale jak by obniżyć cenę o kilka złotówek i mieć z 1 tonę truskawki to by było nie ciekawie zapewne .

U nas na rynku jeden tak zrobił bo stać mu się nie chciał zaniżył cenę od pozostałych to 1 tonę sprzedał szybko ale 4 opony w samochodzie do kupienia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj