adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

stempos1980    7905
5 godzin temu, Marcin8777 napisał:

Te pompy sa glebinowe chyba.Jakie polecacie dobre pompy?

To zależy do czego potrzebujesz i na jaką powierzchnię 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164
7 godzin temu, stempos1980 napisał:

Na 40 możesz zredukować i da radę bez problemu

63 to raczej na 2.5cala

2.5 to 75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 godzin temu, Marcin8777 napisał:

Te pompy sa glebinowe chyba.Jakie polecacie dobre pompy?

jak masz pobierać ze stawu to raczej pompa do brudnej wody

to tam jest tak głęboko że da się pompę zatopić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rublow    15

Poradzicie mi. Na jesień będę sądził truskawce na polu o długości 360 m wyjdzie mi jakieś 8 rzędów. Klasa ziemi druga i trzecia. Czarna ziemia. Pole graniczy z rzeką. Myślę zastosować pompę spalinową - jaką polecacie. Filtr piaskowy?. Podzielić to na pół ( np 200 mb a resztę z magistrali) dodam ,że działka rowna. Orientacyjnie ile to może kosztować. Pytanie z innej beczki jaka odmiana toleruję tereny podmokłe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Odniosę się do ostatniego pytania. Żadna truskawka co wytrzyma ci podmoklego terenu. W zbyt mokrej, zalanej głębie brakuje tlenu przez co korzeń nie ma jak '' oddychać''. Spsobem na to może być sadzenie na zagonach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to jeszcze tyle wody jest w rzece ? u nas to ledwo się sączy

wątpie żeby to  tylko dzieląc na pół i równomiernie podlewało. trzeba by było zastosować taśmy o mniejszym wydatku wody 3l/h/metr albo jeszcze mniejsze

tylko że wtedy podlewanie będzie dłuższe  i kosztowniejsze

ceny taśm, rur to możesz sobie sprawdzić w internecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jak ktoś się lubi bawić to daje z taką małą wydajnością i ryzykiem zapchania szybszym to niech stosuje te 2,5l/h

wydajność podlewania nie zależy tylko od zastosowanych kroplownikach w taśmach a także od wydajności pompy

ja stosuje 5l/h, i mi to w zupełności wystarcza

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

Co do pomp głębinowych to mogą być i w stawie tylko trzeba zrobić filtr i wstawić ją w rurę osłonową tak jak w studni by była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak tylko że pompy głębinowe są zatopione i  chłodzone wodą w studni a w stawie wątpię żeby było tak głęboko, po za tym woda jest cieplejsza

są takie nie wysokie głebinowe ale czy to będzie tyle samo działało co te normalne

nawet te do brudnej wody muszą być zatopione bo się grzeją

są takie co pracują na wierzchu a mają króciec ssący tylko zatopiony

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

tomn95 napisał: Do truskawek tylko taśmy 2.5 l/h. Rura 75 to 3" Rura 75 to 2.5'', bo rury stalowe się mierzy wewnątrz a rury plastikowe mierzy się na zewnątrz, rura 75mm ma ścianke grubości około 5mm, czyli po odjęciu grubości scianek wychodzi ci 65 mm średnicy wewnętrznej co jest bliskie 2.5''. Rura stalowa 2.5'' i 75mm plastikowa mają podobna średnicę wewnętrzna, 63mm jest odpowiednikiem 2'' rury stalowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5580

To widocznie jakis niedoświadczony pracownik, zwykły podawca towaru który się nie interesuje tym co sprzedaje pracuje w firmie nawodnieniowej w której robisz zakupy, w tej w której ja robię zakupy mają takie same zdanie jak ja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Tomasz0611 ma racje tak się podaje średnicę rur stalowych (taka jest przy pompie ) i rur PE czy PEX

wystarczy zmierzyć średnicę w środku stalówki i PE żeby się o tym przekonać

 

przy swojej obecnej jednej pompie mam zawór zwrotny grzybkowy on też ogranicza przepływ

tak samo są zawory kulowe pełnoprzelotowe i te z kryzą co też ma wpływ na przepływ

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

Mi w ostatnie mrozy przy domu rozwaliło kran 1 calowy i kupiłem nowy Diamonda a ten stary był ferro  to niby oba krany 1calowe ale ferro ma dużo większy przelot niż diamond

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dokładnie w kranach też można to spotkać  że w jednych jest pełny przelot a w innych średnica się zmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin8777    2
10 godzin temu, racyl napisał:

jak masz pobierać ze stawu to raczej pompa do brudnej wody

to tam jest tak głęboko że da się pompę zatopić ?

Jest ok 2 m wody.  Jaka pompę polecacie do takiej wody ze stawu? Musi też wodę pompowac na odległość  ok 400 m 

Pryskal ktoś już od jednolisciennych? Ja pryskalem superselect mam trochę trawy małej miejscami u mam nadzieję, że pomoże 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koroll    37

czy pompa jak w linku była by dobra do podlewania truskawek że stawu . płaski teren najpierw wąż strażacki około 100 m później 14 linii około 200m . proszę o pomoc. https://allegro.pl/oferta/motopompa-xgp30-20m-pompa-spalinowa-do-wody-3-7695865818

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Za duza. Prawie na minimum by chodziła. 2 cale wystarczy bo też na maxa nie pojdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rublow    15
4 godziny temu, saszeta napisał:

Za duza. Prawie na minimum by chodziła. 2 cale wystarczy bo też na maxa nie pojdzie

Czyli pompa o wyclocie 2 całe, przepływ max 500 l/m sanie 8 m, podnoszenie 30m, doprowadzenie wody ( np wąż strażacki) redukcję i taśmy . Dobrze myślę czy inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koroll    37

dziękuję kolego saszeta za odpowiedź . czy pompa o wydajności 600l była by lepsza ? https://allegro.pl/oferta/motopompa-xgp20-30m-pompa-spalinowa-do-wody-2-7695821657

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj