adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Gość   
Gość

Jak to przeczytają te dresy z Wołynia to zamiast do @Loverboy pojadą do holandii i nikt nie będzie im psioczył i darł mordy że za mało zbierają 😂

takie zwisające i odsłoniete  to pewnie że się szybko zbiera.

Ale sadzonki ze szkółek holenderskich i tak pochodzą z uprawy na płasko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Takie holenderskie truskawki i te włoskie sadzonki są produkowane w Polsce 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dymek333    9

@racyl wcale nie jestem zwolennikiem tego kartofla ale ze smakiem to jest różnie. Np. u znajomych na ciężkiej klasie jest kwaśna i nikt tego faktycznie nie chce, u mnie akurat wychodzi fajna i mam odbiorców którzy chcą tylko ta odmianę dlatego też mam zostawiony hektar tylko dla nich. Jest to odmiana wymagająca i dlatego też panuje opinia, że kwaśna etc. bo nie każdy potrafi ją wyprowadzić. 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

Szkoda  tylko że koszty założenia takiej plantacji na rynnach wysokie. Jak rozmawiałem z właścicielem to cena prawie tyle co tunele (niskie). Zrywanie na stojaka to "Bajka".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@dymek333 to może u Ciebie roksana akurat nie chcę rosnąć bo praktycznie dla każdego to jest odmiana najplenniejsza.

ja dokładnie mam cieżką ziemie, gliniastą i roxana dobrze rośnie, już w pierwszym roku owocu dużo a alba to kompletnie nie chciała. owoc byl ładny i duży ale nie wiele. sporo mi wtedy wypadło jak ją sadziłem w dodatku jeszcze to cholerstwo wrażliwe na herbicydy i dąłem sobie z nią spokój. wtedy też sprowadziłem roxanę to nie było porównania

miałem wtedy i eleganca. ładny owoc ale się potwierdziło to co mówią że mało go jest i dąłem sobie spokój

Azja też nie chcę u mnie na cieżkiej ziemi rosnąć, też wrażliwa na herbicydy a zwłaszcza na beetop

 

Z tych włoskich odmian to jest tam sporo wyboru: alba, asia, frugol aura, tea, syria, olimpia, cristina, romina

tylko pytanie co warte i jak z plennościa. ciekawe wydaje mi się cristina

17 minut temu, zimnepiwo napisał:

Szkoda  tylko że koszty założenia takiej plantacji na rynnach wysokie. Jak rozmawiałem z właścicielem to cena prawie tyle co tunele (niskie). Zrywanie na stojaka to "Bajka".

no to jak wpakujesz kasy w rynny to tym bardziej musi być dach nad tym. roboty od groma.

posadzić to tylko w rynnach i zbierać owoce w normalnym czasie co wszyscy to mija się z celem i kosztami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dymek333    9

Roksana u mnie kuleje i widać ewidentnie że coś jej nie gra. Próbowałem wszystkiego aż w końcu dałem sobie z nią spokój. 

O Cristinie słyszałem kilka pozytywnych opinii ale na własnej skórze nie próbowałem jeszcze bo miałbym za bardzo "nasrane" na polach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Dajecie już stomp i dewrinol czy za wcześnie trochę? Byle się truskawki za szybko nie obudziły. A jak to jest z mieszaniem ziemi po oprysku, mogę prysnąć a powiedzmy jak ruszą jakieś ewentualne chwasty to przedziabać albo przejechać glebogryzarką czy wtedy pryskanie przestanie działać? Mam kawałek takich troszkę zaniedbanych w jesieni i nie wiem co robić z nimi. Czy prysnać teraz i potem dziabać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

To jak to rozwiązujecie u siebie? Najpierw wszystkie uprawki glebogryzarka itp przed ruszeniem wegetacji a potem dopiero stomp i do zbiorów bez ruszania ziemi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Między rzedami i tak czymś się robi, pryska się po to żeby pod folia nie zrobiła się dżungla zanim odkryje sie truskawki. A potem i tak robi się pielnikiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, racyl napisał:

powiedz z którego roku masz te dane  odnośnie odmian ?

w Polsce tych odmian (Senga Sengana, Dukat, Polka, Kent)  mało gdzie   znajdziesz. dukat to nie jest truskawka przemysłowa a deserowa 

 

uprawa w kuwetach jest tylko  dla łatwiejszego zbioru i zagęszczenia w tunelu. to jak podajesz 40łubianek to śmiesznie przy tym wygląda.

 

U nas powoli zaczyna się uprawiać w tunelach i to jest jakiś postęp. wiadomo duże nakłady to ta truskawka nie jest tania a zwłaszcza gdy pojawia się w okresie mało podażowym

Archaiczne a niby skąd sadzonki pochodzą jak nie z tradycyjnej uprawy

ta truskawka co widziałaś w tych kuwetach to ci nie trafia potem na dżemy

Norma, albo wypad. 

Mieszkałam 4 -ce w Horst, a koleżanka pracowała tu https://pl-pl.facebook.com/Cox-Aardbeien-BV-365558090883756/ 

To moje prywatne materiały z wymiany, bo ja akurat zbierała materiał sprawozdawczy w hydroponice (program unijny)

Raz mieliśmy przewodnika-kierownika po tej truskawkolandii, potem  czasami w weekand na rowerku wpadałyśmy tam, do przyszklarniowej restauracyjki z ich truskawkowymi przetworami, bo blisko.

Oczywiście mateczniki przez 1 rok tradycyjnie w gruncie, ale to osoby ze wschodu tym się zajmowały.

"Sadzonki w trzecim tygodniu VIII, po 8 miesiącach w lodówce zostawały obsadzone w szklarni. Tworzyły rozłogi od połowy X . Sadzone następnie na początku XII w pojemnikach wypełnionych substratem.  Poddane sztucznemu światłu w końcu XII przez 3 tygodnie oraz dodatkowemu promieniowaniu pod koniec I (około 11000 luksów). Wiosną zacznały się pierwsze zbiory (Elsanta:10 kwietnia - do końca maja), (Sonata:w marcu 15-maj 15). Zależnie od terminów sadzenia, owoce dojrzewają co 8 tygodni. Taka uprawa sztucznie sterowana może owocować do XI. - W marcu zakłada się matecznik na polu. Kwiaty są usuwane. - W połowie lipca, uzyskuje i sortuje się sadzonki (1mln) oraz kończy uprawę matecznika. - Jesienią (listopad / grudzień) dojrzałe rośliny są zapakowane w plastikowe opakowania i sprzedawane, ewentualnie przechowywane w chłodni (-1 do-2oC)."

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
37 minut temu, mirro napisał:

Frigo robi się i u nas..

niemożliwe 😁

miruś przecież ty tylko pietłachę, merchewkę i fasolte uprawiasz . mas chociaż 5 krzaków w ogródku 🤣

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7
8 godzin temu, Karollorak93 napisał:

Dajecie już stomp i dewrinol czy za wcześnie trochę? Byle się truskawki za szybko nie obudziły. A jak to jest z mieszaniem ziemi po oprysku, mogę prysnąć a powiedzmy jak ruszą jakieś ewentualne chwasty to przedziabać albo przejechać glebogryzarką czy wtedy pryskanie przestanie działać? Mam kawałek takich troszkę zaniedbanych w jesieni i nie wiem co robić z nimi. Czy prysnać teraz i potem dziabać?

Jak opryskasz teraz tymi środkami i przyjdą mrozy to środki stracą skuteczność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

Ja jak nie jestem pewien terminu to pryskam z osłoną herbicydowa, przynajmniej głowa spokojna że truskawki szlak nie trafi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, Karollorak93 napisał:

No ale jak zaraz ruszy wegetacja to nie opryskam wcale...

A kto ci takich głupot nagadał że to musi być dokładnie przed wegetacją ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117
6 godzin temu, racyl napisał:

A kto ci takich głupot nagadał że to musi być dokładnie przed wegetacją ?

Czyli co jak truskawka ruszy to możną tym jechać? Nigdy tak nie robiłem zawsze przed ruszeniem szły te dwa razem stopm i dewrinol 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

Znajomy opryskal stompem w czasie wegetacji ( nie wiem w jakim stopniu była) i wszystko poszło. Więc coś jest na rzeczy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
13 godzin temu, mirro napisał:

Frigo robi się i u nas..

Wiem, kupowałam sobie do ogródka kilka lat temu.

Mnie bardziej interesuje czy w Polsce jest również  uprawa szklarniowa?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
22 minuty temu, Karollorak93 napisał:

Czyli co jak truskawka ruszy to możną tym jechać? Nigdy tak nie robiłem zawsze przed ruszeniem szły te dwa razem stopm i dewrinol 

o tej porze jak pryśniesz to nie ma szans żeby truskawka była czysta do zbiorów

przynajmniej w połowie marca jak to jest truskawka nie przykrywana

 

A po zbiorach to jak się pryska to co niby nie ma wegetacji ? jesienią pod koniec pażdziernika/listopad czy nawet grudzień to tez nie ma wegetacji ?

ludzie normalnie pryskają w tych terminach i nic się nie dzieje. w tym roku to nawet tej wegetacji nie ma zatrzymanej ze względu na ciepłą zimę

skup się na tym aby po oprysku była możliwość zmycia środka z liści czy to oprysk w czasie deszczu czy deszczownią. ważne żeby kilka dni po oprysku nie było mrozu w nocy

Nie trzeba szaleć z dawkami i nic truskawkom nie będzie

19 minut temu, zimnepiwo napisał:

Znajomy opryskal stompem w czasie wegetacji ( nie wiem w jakim stopniu była) i wszystko poszło. Więc coś jest na rzeczy? 

 

zawsze diabeł tkwi w szczegółach. mogła to być truskawka nie dawno sadzona (wiosną) , mógł zrobić oprysk w czasie dnia z dużą temperaturą, mógł dopier**lić dużą dawkę, odmiana mogła być szczególnie wrażliwa jak alba, elsanta, flair czy co tam jeszcze

pryskam po zbiorach właśnie stompem +devrinol i nic nie idzie. wiosną też pryskałem kiedyś i nic nie szło

23 minuty temu, Ywa napisał:

Wiem, kupowałam sobie do ogródka kilka lat temu.

Mnie bardziej interesuje czy w Polsce jest również  uprawa szklarniowa?

 

sa uprawy ale nikt się nie bawi w produkcję sadzonek, kupują gotowe frigo i kiedy chcą to sobie sadzą

z resztą w polsce sadzą odmiany topowe z ochroną licencyjną jeszcze to tym bardziej kupują gotowe sadzonki do takich upraw

 

Jak ktoś sadzi w tunelu to nie będzie tam sadził sengi, honoye, elsanty czy coś podobnego tylko np flair co jest plenne, smaczne  i wczesne

flair jest pod ochroną licencyjną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

@Racyl odmianę honeya miał 3 letnia,do zbiornika mu nie zaglądałem jakie stężenie ani o jakiej porze pryskał. Efekt oprysku jedynie ( + totalnie 0 chwastów 😏) ratował to jakimś opryskami (chyba fungicydami) ale "musztarda po obiedzie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a no właśnie nie wiadomo ile wlał i czy umył ten opryskiwacz.

nie ma tak że totalnie czysto bez chwastów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo6234    80

U mnie raz ojciec nie wypłukał zbiornika z oprysku na miotle w zbożach i opryskal truskawki nowo posadzone stompem i szlak trafił 90 procent ale to na szczęście tylko 15 arów bylo i dawno temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

@pablo6234 opryski na miotłę są na jednoliścienne o ile się nie mylę. Czasem stosuje na trawnik (np. puma) na chwastnice jednostronną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj