adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

cinek1808    1746

Mój znajomy ma zezwolenia na połączenie do hydrantu i wtedy płaci jak za wodę przemysłowa. Wtedy większy wydatek wody i większy obszar można podlać . Z takim ciśnieniem jak jest w kranie to można na raz podlać dwa rzadki po 150 metrów. Dwie godziny starczy aby nogi wpadały. Jest też opcja kupić beczkę pod ciągnik. Wodę brać ze stawu i potem w kropelkę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 minut temu, cinek1808 napisał:

Jest też opcja kupić beczkę pod ciągnik. Wodę brać ze stawu i potem w kropelkę. 

To tak było w zeszłym sezonie , ale duża odległość i dość czasochłonne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Dużo czasu zajmuje podlać z beczki. Ciągnik też dostaje swoję. Najlepiej to studnie lub staw blisko pola. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

Kwestia tylko ceny za m3. Mi potrzeba ok. 3,5 km węża t-tape , kran mam 10m od pola i tak musiał bym dzielić na kilka sekcji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

ja kiedyś nawadniałem tak maliny i kawałek truskawek i jakichś ujemnych skutków nie zauważyłem ale te koszty to masakra. A zresztą teraz coraz więcej gmin w okresie suszy zakazuje nawet podlewać np. ogródki no i ciśnienie czasem w sieci tak niskie, że masakra. Miałem chyba jednorazowo podłączone z 800 m linii i ładnie nawadniało ale i tak wykopałem głębinówkę. Teraz aby muszę dać wodę do analizy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

Napewno koszty wyjdą ale ta wredna truskawka za cholerę nie chce owocować ładnie jak sucho a co rok to gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7
3 godziny temu, zimnepiwo napisał:

U mnie strasznie wyglądają truskawki, honey jeszcze jako taki reszta jak kupa zeschłych liści. Fakt jak trochę zimy nie przyjdzie to szkodniki napalmem trzeba będzie likwidować.

Na południu Europy gdzie nie ma praktycznie zimy poradzili sobie z tym problemem uprawiając truskawki jeden sezon i do kasacji. sadząc w innym miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

No to wtedy zaczną się schody bo trzeba będzie frigo sadzić no chyba że są takie odmiany co zimy nie potrzebują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radix071    28

Jak jeździłem za malolata do Anglii to w maju sadzilsmy frigo elsante żeby owocowala w lipcu a po zbiorze przenoslismy to z tunelu na powietrze i za rok owocowala normalnie w maju i to był ich ostatni sezon. Sadzone w worki z torfem. Te które były sadzone w polu owocowaly 3 sezony i dopiero likwidacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeszcze dopytam , może ktoś coś jeszcze podpowie .

Czyli w sumie wodą z sieci da się nawadniać truskawki i nie ma jakichś przeciwwskazań ?

Może ktoś wie jaką powierzchnię maksymalnie na raz da radę tak nawadniać i jak długie taśmy ?

I może ktoś podpowie . Jeżeli pole jest z lekkim spadkiem , to podłączyć od dołu , bo miał bym bliżej , czy ciągnąć zasilanie od góry ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5597

@zetorki12, do pytania 2, jakie ciśnienie w sieci, jaki wydatek l/min, m3/h możesz pobrać z sieci, tak żeby ciśnienie nie spadło poniżej 0,6atm(najlepiej zamontować zawór, przed nim zamontować manometr, otwierać zawór do chwili aż uzyskasz 0,6-0,8 bar na manometrze, następnie zmierzyć objętość wody wypływającej n.p. w 5 min) od tego trzeba by było zacząć. Albo kupić taśm bez pomiarów, zamontować układ a następnie bawić się w otwieranie/zamykanie taśm tak żeby uzyskać ciśnienie w układzie około 0,6-0,8 bar.

Do truskawki rozstaw kroplowników najlepiej co 20cm, większy rozstaw może skutkować nierównomiernym podlewaniem.

Przy takim rozstawie można kupić taśmy o zapotrzebowaniu od 125l/h/100m do 500l/h/100m, zależy jaki chcesz wydatek z jednego kroplownika, od 0.25l/h do 1l/h. Są i taśmy z większym wydatkiem, ale myślę, że te co podałem to raczej maks do zasilania z sieci wodociągowej.

I jeszcze jedno pytanie, czy nie ma u was zakazu stosowania wody z wodociągu do podlewania w okresach suszy, osobiście mam głębinówkę, ale jak w czerwcu kilka osób podpięło się pod wodociąg z podlewaniem to problem było wziąć prysznic bo woda ledwo leciała :)

A do pytania 3 jaki to jest spadek ?? Dla jednego niewielki to 0,5m spadku na 100m a dla innego 2m/100m

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7
7 godzin temu, senator11111 napisał:

Witajcie jak stawiacie pryskać już stompem i devrinolem ? bo przy tej pogodzie to truskawka bardzo wczesnie wstanie .

Podłączam się do pytania, ja bym teraz dał Stomp, a jak wegetacja ruszy to devrinol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

A jakiej wy odpowiedzi oczekujecie. Kto wie czy będzie zima czy jej nie będzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5597

Może jeszcze pod koniec lutego i -25 przyjść i wszystko wymrozić, może już nawóz sypać i aminokwasami prysnąć bo rusza wegetacja ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Ktoś ma tu odmianę flair? 

Chciałbym poznać opinię o tej odmianie kogoś kto ją ma u siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rublow    15

Takie pytanie techniczne.  Obecnie posiadam 30 ar. i chciałbym powoli dobić 1 ha ( docelowo 1,5-2,5). Moje pytanie brzmi: lepiej pójść geowłókninę ( zakup maszyny do rozkładania geowłókniny) , czy lepiej sadzarka+glebogryzarka. O nawadnianiu nie piszę bo to wiadomo, że podstawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Do takiej ilości to możesz wypożyczyć razem z operatorem maszynę do rozkładania geowłókniny. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5597
Najpierw to załatw sobie pracowników, bo sadzi się łatwo, gorzej ze zbieraniem.
Najpierw to załatw sobie pracowników, bo sadzi się łatwo, gorzej ze zbieraniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Pytanie nie jest takie proste. Oba sposoby sadzenia ma swoje plusy i minusy.

Na zagonach jest trochę łatwiejszy zbiór, z zachwaszczeniem tak w drugim roku też jest mniejszy problem.

Z minusów będzie wolniejsze sadzenie, pielenie w otworach zanim truskawka się rozrośnie (ale to i w tradycyjnym sadzeniu jest), nie wiem czy będą dostępne herbicydy do zwalczania chwastów między rzędami, nawadnianie i fertygacja to konieczność, nawozów  nie podamy juz pogłównie, naprawa pasków od wody pod folią, włókniną jest kłopotliwa, a uszkodzenia potrafią być nieraz spore.

Pewnie jeszcze kilka plusów i minusów by znalazł. Trzeba by się dłużej zastanowić:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polo11    0

Zdecydowanie na plus włóknina, z nawożeniem posypowym też nie ma większych problemów fertygacja to tylko dodatek nawożenia pogłównego. Najbardziej pracochłonne jest usuwanie rozłogów na zagonie z dwoma rzędami truskawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polo11    0

Jeśli folia to tak . Nie ma problemów na folii z oparzaniami słonecznymi owoców , jaki dozownik stosujesz  do podawania fertygacji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj