adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

MichałLas    0

Dzień Dobry,
Mam na imie Michał i mam 28 lat :)

Mam pytanie odnośnie wykładnia truskawek słomą i agrotkaniną.

Wady/zalety.
 

Posiadam obecnie 1h truskawek (hanoya). W tym roku będzie to ostanie plonowanie, bo już swoje wydały:)
Będę sadził nowe sadzonki, zapewne też Hanoya,

Do tej pory stosowałem herbicydy na chwasty, ale powiedziałem sobie, że przy następnym nasadzeniu zrezygnuje z tego. I zastanawiam się nad ścieleniem pod truskawkami, ale nie wiem co będzie lepsze. Może zastanowię się nad 100% ekologicznym truskawkami.

Mam dostęp do własnej słomy (duże bele), mógłbym nabyć maszynę do ścielenia.
Ale mogę też kupić maszynę do rozkładania agrotkaniny.

Ew. mogę pomyśleć na pielnikiem hydraulicznym i zrezygnować ze słomy czy agrotkaniny.

Pole ma nawodnienie kropelkowe. Klasa ziemi III-IV - część (20%) o zwiększonej wilgotności - oczywiście mówie o nowym polu, a nie tym na którym są obecnie truskawki. Trzeba zmienić :)
 

Zależy mi na tym, by pozbyć się chwastów w sposób niewymagający ręcznego pielenia :)
 

Agrotkanina, bo ma lepszą przepustowość wilgoci i tlenu niż np. folia.

Słoma, bo mam do niej dostęp i w zasadzie to też dobrze przepuszcza tlen i wilgoć.
Pielnik hydrauliczny, bo mam ciągnik :) i w fajny sposób pozbywamy się chwastów, tylko trzeba całkiem inne nasadzenie zastosować niż w wyżej wymienionych. Mniej sadzonek na 1h. Możliwe, że w łatwy sposób można uszkodzić sadzonkę - nie miałem styczności z tym ustrojstwem :)

Co szanowni Państwo doradzicie?
Może odpowiedzieć na jakieś pytania, by wywiązała się jakaś merytoryczna dyskusja?

Ogólnie to mam małe gospodarstwo w którym głównie zajmuje się zbożami, a truskawki, to takie marzenie, które zapoczątkował w moim dzieciństwie dziadek, który się tym zajmował. Chciałbym właśnie powrócić to tego czym on się zajmował. Oczywiście nie robił tego na taką skalę jak dzisiejsze plantacje, ale miał do tego zamiłowanie. Niestety mój ojciec nie poszedł w jego ślady, zajął się zbożami i hodowlą.


Pozdrawiam serdecznie.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sposób zeby pozbyć się chwastów ? odkażanie ziemi. resztę zrobi folia bądź agrotkanina .ale weź pod uwagę czy warto honeykę sadzić na takim stanowisku są lepsze odmiany 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

kolego nie istnieje sposób na pozbycie się chwastów a z włókniną jest multum roboty przy kasacj plantacji i wielki raj do mysz taka włóknina.przewody będą gryść.kolego poczytaj sobie w necie albo wejdź na stronę jagodnika to może znajdziesz ile kosztuje ha na włókninie ale nie jest tani i włóknina też nie jest tania a po za tym ci co stosują włókninę to też słomy używają.a co do odkażania chemicznego to nic nieda bo i tak chwasty będą rosły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichałLas    0

@stempos1980

 

Mam na myśli afrotkaninę, a nie agrowłókninę. Wiadomo, że 100% chwastów się nie pozbędę. Chodzi tylko o to, żeby nie rosły przy krzakach.. W zamierzę tkaniny jest to, by zablokować proces fotosyntezy u chwastów i w tym sprawuje się świetnie, bo odcina światło słoneczne od chwastów. Agrotkanina jest najdroższym rozwiązaniem, bo jest najwytrzymalsza. Bo na 1h z tego co tak po łebkach policzyłem, to 7tyś. Dobrej jakości agrotkanina podobno wytrzyma 2 nasadzenia, czyli 6 lat.

Do czego stosuje się słomę w uprawie na agrotkaninie?
Może tylko do miejsc w których nie ma tej tkaniny, czyli między rzędami?
 

I tu chciałem zapytać. Co trzeba wykonać w ziemi po kasacji plantacji po tych 3 latach? Samo usunięcie tkaniny to żaden kłopot.

Myszy? Mamy 21 wiek. Ludzie już dawno pozbyli się tych szkodników z pól ;)
 

@senator11111

Z foli zrezygnowałem ,bo widziałem pole po takim zastosowaniu - ziemia wyjałowiona do cna. Nie miałem styczności z agrotkaniną i trochę się boję, że może być podobnie. Nie wiem czy stosowano tam fertygacje.

Hanoyka to tylko dlatego, że byłem z niej zadowolony przy uprawie zwykłej. To stosunkowo wczesna odmiana i dobrze znosząca gnicie.

Z tego co czytam po różnych stronach, to ta odmiana się nie specjalnie nadaje na agrotkaninę,

Nad odmianą jeszcze pomyślę. Może coś polecicie?
 

Z uprawą truskawek ma do czynienia dopiero 3 rok. Teraz będzie 3 zbiór i pierwsza kasacja. Nie ma doświadczenia i dlatego pytam.

 

Może zrobię tak, że pół pola na agrotkaninie, a pół na słomie? Wtedy miałbym rozeznanie co u mnie się sprawdzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

Kolego czy stosując folie czy agro tkaniny to i tak musi być słoma bo w czasie zbiorów słońce pali owoce a na słomie leży truskawka i nic jej nie jest.mój sąsiad uprawia truskawki koło 35 lat teraz ma 5 ha i raz zrobił prubę właśnie na agro tkaninie i powiedział że więcej tego niezrobi bo jest uporczywe usuwanie i bardzo pracochłonne.a co do mysz to mimo sypania trutki na gryzonie to i tak były szkody a korytarze ogromne.a jakim ty systemem sadzisz truskawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichałLas    0

Właśnie dlatego pytam ,by wyciągnąć jakieś konkretne wnioski. Dzięki ;)
A jakby zastosować jasną tkaninę? Nie nagrzeje się tak jak czarna.
Możesz sąsiad podpytać co konkretnie miał na myśli mówiąc uporczywe?
Włączasz maszyne i sama zwija paski foli/agro- tak jak wcześniej ją rozłożyła. Chyba, że robił to ręcznie.
Na 1h, to około 70 pasków. (100x100m)

Obecne truskawki mam posadzone "po normalnemu". Czyli 1 rządek, odstęp 40cm, następny itd.
W tym nowym nasadzeniu myślałem o 2 rządki 30-40cm i kolejne 2.

Nie, nie tak walczy się z myszami :)
Są specjalne opryski, które wchłania gleba. Nie szkodzą biosferze gleby i rośliną, a odstraszają gryzoniowate.
Jest też niestosowana w Polsce metoda ultradźwięków. (Pomysł przywieziony z USA przez moją ciocię ) Testowałem u sąsiada w innej wiosce (w mojej nie ma gryzoni) i nawet spełniło swoje zadanie.
Metoda polega na tym, że rozkłada się na polu co 10m specjalne urządzenie, które emituje ultradźwięki niewygodne dla mysz.
Urządzenia zasilane są bateriami słonecznymi. Gryzonia doprowadza to do szału, bo go boli i ucieka :)\

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

Kolego on to wtedy robił ręcznie a co do jasnej agro tkaniny to może najpierw wyprubój na kawałku i będziesz miał przekonanie czy na czarnej i jasnej takie same warunki są ale myślę że na jasnej też będą piekły się owoce.sąsiad sadzi systemem na pojedynczy rządek  to znaczy rządek 30 cm lub 35 rządek i 90 cm i znowu rządek.ciągniki jakie używa to c 330 mf 235 i sadowniczy mc kornik.opryskiwacz ma ciągany z nadmuchem powietrza i powiem ci jak jest mokry rok to i tym opryskiwaczem jest ciężko uchronić od szarej pleśni.pamiętaj jedno że teoria a doświadczenie to niemają nic wspólnego ze sobą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qak    0

A stosował ktoś Basamid 97 + Nemasol 510 - daje radę chwastom ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

Kolego najpierw policz sobie ile musisz zapłacić za basamid a po zatym u nas stosują basamid w odkażaniu tuneli foliowych i powiem ci że w pierwszym roku są jakieś efekty a później już coraz słabiej.basamid stosują co 4 lata.na ha trzeba dać 500 kg.u nas woreczrk 20 kg kosztuje prawie 800 zł więc wychodzi bardzo drogo a po za tym już nie jest ten sam basamid co był 10 lat temu.bez przyczyny producent czyli firma BASF zerwała umowę z głównym dystrybutorem w Polsce bo było bardzo dużo skarg do BASF BPLSKA a nawet dużi producęci wysłali pisma bezpośrednio do producenta że sirodek jest podrabiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rubusik    2

No to może Nemasol. Byliśmy z kuzynem po sadzonkę pod skierniewicami i tam akurat trały prace nad odkazaniem plantacji. Przyjexdza firma, wjezdzaja swoim ciagnikiem. Nic Cie nie istnereuje, choc szczerze mówiac to ten sprzęt to tez mają średni. No ale ich wlasny. Z tego co mówil p. Jerzy to koszt niby jest, ale i spokój zwłaszcza w pierwszym sezonie, jak było zauważone. Potem cos tam sie podsieje. Zaopatrywaliśmy sie w tej szkółce: http://jagodnik.pl/wybrane-odmiany-truskawek-ocenie-szkolkarza/ 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radosz    0

Witam,
Ja troche z innej beczki pytanie zadam...jakie są wasze zdania na temat gumowych gwiazd pielących? Stosowane w ekopielnikach. Dokladniej chodzi mi o to jak one sprawują aie w truskawce dwu, trzy letniej. Praktycznie kazdy kto reklamuje pokazuje jakie sa efekty w mlodej truskawce a ziemia jest czysta i nie ubita.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ja z raz do roku stosuje te gwiazdy, w sumie to kupiłem je do kapusty ale w truskawce też się sprawdza 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

Rubusik a jakie odmiany brałeś od DOMINIKOWSKIEJ?DOBRE SADZONKI MAJĄ.A sadzonki jakie zielone czy frigo?nemesolem taniej hektar wychodzi ale szczeże to niema sirodka który zniszczy chwasty a szkółki odkazaja bo muszą na choroby a szczególnie na wertycylioze i fusarium.

Edytowano przez stempos1980

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Macie jakis cennik na roxane? Frigo b przy 8tys sadzonek. Boryna chce 0,54zl netto. Transport Polska gratis. Polandplants sprzedaje od 10tys. Ktos inny sprzedaje te sadzonki?

Edytowano przez jaro86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od szkółek niestety drogo.  Zielone to byś dostał od rolnika  po 30 gr klasa jak leci. Tyle ze w świetle prawa polskiego to trochu nielegalne :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

według prawa to nawet jak kupisz ze szkółki to nawet samemu nie możesz sadzić ze swojego ale to głównie polityka szkółek jest.frigo drogo wychodzi a szczególnie a++ ale powiem ci jak byś wsadzi wiosną to jak zadbasz to ci się zwróci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
telo9034    0

Nie wiem co napisałeś.

Ludzie !!!

Nauczcie się ortografii i znaków przestankowych !

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
telo9034    0

"Według prawa to nawet jak kupisz ze szkółki, to nawet samemu nie możesz sadzić ze swojego. Ale to głównie polityka szkółek jest . Frigo drogo wychodzi a szczególnie a++, ale powiem ci jak byś wsadził wiosną to jak zadbasz to ci się zwróci."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ja w tym roku dam bardzo szybko, pewnie komplexa, coś mi się wydaje że on ma za dużo azotu, a tak to może trochę go wypłucze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ewka9010    0

No wiadomo że jeszcze nie teraz . W tamtym roku byla inna pogoda to jakoś na poczatku lutego sypalam hydrocomplex. Zstanawialam sie tylko wtedy czy to nie za wczesnie ale włóknina byla wtedy rozkladana i dlatego sypalismy nawóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj