adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

mathewc385    21

Witam jaka odzywka bedzie lepsza na truskawki czy taka z duza iloscia fosforu czy z duza iloscia potasu a moze zrownowarzona?? Ktory skladnik jest wazniejszy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Witam jaka odzywka bedzie lepsza na truskawki czy taka z duza iloscia fosforu czy z duza iloscia potasu a moze zrownowarzona?? Ktory skladnik jest wazniejszy??

sporo zalezy od zasobnosci gleby. jesli to uprawa tradycyjna a nie przyspieszona to chyba do tej pory trzeba bylo wiecej fosforu ale teraz juz bedzie trzeba coraz wiecej potasu, ja bym dal teraz zrownowazona ale zeby miala malo azotu. albo poczekal z tydzien i dal juz o sporej zawartosci potasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Myslalem o kristalonie zielonym npk 18 18 18 jakies 4 kg\ha + do tego jakies microelementy np plonowit z. Jak myslisz bedzie dobrze??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

zielony ma troche duzo azotu, lepiej daj pomaranczowy w takiej samej dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61

Z tym się zgodzę ;) Zielony można było dawać zaraz po rozpoczęciu wegetacji truskawek, ponieważ ma on większą dawkę azotu :D W tej chwili polecam, tak jak kolega wyżej Kristalon Pomarańczowy. Moim zdaniem jeden z najlepszych nawozów dolistnych do truskawek ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Ok to tak jak radzicie dam cos z wieksza zawartoscia potasu a mniejsza azotu. A jeszcze poradzcie cos na temat microelementow w truskawkach stosujecie jakies czy jest to raczej zbedny zabieg??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

zastosuj Kristalon Pomaranczowy, on ma mikroelementy.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Ok to dam 4 kg\ha kristalonu pomaranczowego i odpuszcze sobie dodatkowe micro. Dzieki koledzy za rady duzo sie od was dowiedzialem.

 

Ok to dam 4 kg\ha kristalonu pomaranczowego i odpuszcze sobie dodatkowe micro. Dzieki koledzy za rady duzo sie od was dowiedzialem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

to ciekawe z tym nadmiarem azotu bo podczas kwitnienia wskazana jest saletra wapniowa z borem. Zwłaszcza w programie yary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jareq    0

wskazana jest ale głównie chodzi o łatwo i szybko przyswajalny wapń a nie azot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

dokladnie, jareq ma racje, tego azotu w tej saletrze mogloby byc zdecydowanie mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

do początków kwitnienia stosuje się kristaleaf fruit controller, a od początku zawiązywania owoców kristalon pomarańczowy na zmianę z calcinitem co tydzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

załozona była około 2 tygodni temu. mam jeszcze 2 letnia mala ''plantacje'' nie pieliłem jej na jesieni wiec teraz sie w niej dzieje ,chce przejechac kultywatorem wybrac wiekrze i opryskac agilem i nie wiem czy nie zmieszac go z czyms? powiadasz ze devrinol zalatwi sprawe? :)

 

opryskałem dzis stompem bo dostałem wiec jak za darmo:) ziemia lekka dałem 4l na 300l wody.

bedzie cos z tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

dziś zauważyłem na plantacji gruntowej pąki na wierzchu a truskawka jeszcze taka nie wyrośnieta też tak macie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

cinek tez tak mamy

 

zdj z poniedzialku truskawki z agrowłokniny

 

na tym 3 zdj to co to może być ? to jest na dolnych lisciach starszych.

 

Można mieszac np 2-3 odrzywki razem ?

 

a czy wolno odżywkę z fastac( owadobójczy ) zmieszac ?

post-81730-0-67666500-1397070080_thumb.jpg

post-81730-0-10560000-1397070120_thumb.jpg

post-81730-0-81439300-1397070151_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

wydaję mi się że brak potasu na 3 zdjęciu raczej nie można mieszać kilku odzywek jednocześnie

a jak myślicie na grunt opryskać teraz terra sorb a później jakąs odzywką czy dac sobie spokój z terra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Topsin 500 jest wycofany z uprawy w truskawkach gdyż jego pozostałości zawierały się w owocach truskawek przez bardzo długi okres.

 

Jednak na mateczniku pryskałem topsin + kristalon wraz z odżywka nic się nie działo złego, wręcz odwrotnie:)

U mnie oprysk signum'em zastosowałem.

 

Co do różnego rodzaju stymulatorów/odżywek, to ich nadmiar również może przyhamować rozwój rośliny.

 

Ps odnośnie Fastacu zawszę dodawałem nawóz dolistny, nic nie szkodzi.

Edytowano przez senator11111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samson1    1

Mieszałem kiedyś Fastac Pomarsol na szara pleśń i odżywke i nic złego sie nie działo.

Edytowano przez Samson1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mancia78    0

Witam:)

Dostałam po babci ok 1 h ziemi i wpadłam na pomysł żeby założyć plantację truskawek, choć jak na razie mało na ten temat wiem...

Pewnie pomyslicie, po co brać się za coś na czym się kompletnie nie znam, ale uważm że nie ma sensu aby leżało to ugorem jeśli mogę to jakoś zagospodarować:)

 

Więc zaczęliśmy od tego że na jesieni pole zostało odpowiednio uprawione, wraz z nawożeniem gnojówką i opryskane roundapem...

Kilka dni temu wsadziliśmy już kilkanaście rządków truskawek (sadzonki frigo ze szkółki-odmiana HONEOYE) i posialiśmy na nie nawóz- traf chciał że zaraz po wsadzeniu przez 3 dni padał deszcz, więc ominęło nas podlewanie:)

 

I tu moje pytanie: kiedy i czym mogę je opryskać żeby nie doprowadzić do ich zachwaszczenia?

Czy trzeba je wczesniej lub później przeredlić między rządkami-czy jak wy to tam nazywacie?;p

Po jakim czasie od opryskania na chwast zacząć przepielanie ręczne?

 

Kilka osób proponowało mi juz Buracyl i Goltix, ale wiem że aby nimi opryskać muszę odczekać ok 2-3 tyg od posadzenia, ale w tym czasie pewnie jakiś chwast się pojawi...a ponoć stosuje się je przed wschodami :/

 

Proszę o pomoc!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61

Witam koleżankę :D Spróbuje odpowiedzieć na kilka twoich pytań :P

 

Więc tak:

Z twojego postu wywnioskowałem, że nie pryskałaś niczym przed wsadzeniem truskawek :/ Moim zdaniem powinnaś popryskać pole przed wsadzeniem truskawek, jakimś środkiem doglebowym np: Devrinol. I dopiero wtedy sadzić truskawki ;)

Ale jeśli nie pryskałaś niczym przed po sadzeniem, a truskawki były posadzone kilka dni temu, to radziłbym lepiej z opryskami wstrzymać się te 2 tyg, bo możliwe, że możesz sobie spalić część młodych truskawek ;)

 

Do zruszenia międzyrzędzi polecam jakiś pielnik lub glebogryzarkę międzyrzędową :D

 

Oprysk Goltixem możesz wykonać na wschodzące chwasty (w czasie ich kiełkowania) najwcześniej 2 tyg po posadzeniu truskawek.

Oprysk Buracylem możesz wykonać na zruszoną glebę (po zruszeniu między truskawkami, czyli po pielaniu lub przejechaniu pielnikiem), także najwcześniej 2 tyg po posadzeniu ;)

Co do oprysków doglebowych, polecam także Azotop 80 New.

A jeśli chodzi o opryski na chwasty wschodzące, to poczytaj kilka stron wstecz w tym temacie :P

Pielenie ręczne możesz zacząć ok. 1-2 tyg po oprysku (wszystko zależy od rodzaju oprysku).

 

Mam nadzieję, że pomogłem. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj