adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

To jest jakby chłodnia w chłodnii. Falownik to dobry pomysł. Wszytko się schładza bardzo szybko. My tak schładzamy sadzonki do -2 których temp. i masa są dużo większe niż owoców. Zauważ że po środku tunelu jest odstęp między paletami około 50cm - tak jak szerokość wetylatorów w ścianie pionowej tunelu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Mam do was takie pytanie czy zdarzyło się wam skrzyżowanie dwóch odmian? Niema to mowy o zaplątaniu innej sadzonki czy coś w ten deseń, krzyżówka powstała sama nie wiem jak.

Edytowano przez maniek183

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tommaso    0

To jest jakby chłodnia w chłodnii. Falownik to dobry pomysł. Wszytko się schładza bardzo szybko. My tak schładzamy sadzonki do -2 których temp. i masa są dużo większe niż owoców. Zauważ że po środku tunelu jest odstęp między paletami około 50cm - tak jak szerokość wetylatorów w ścianie pionowej tunelu.

 

Dowiedziałem się trochę o tej metodzie i to jest śmieszne, że nie da się nic znaleźć w polskich internetach, a w amerykańskiej literaturze na metoda widnieje od lat 80-tych. Jedynie ciężko mi będzie dobrać wentylator bo nie mam pojęcia skąd wziąć spadek ciśnienia na paletach (towarze). Mogę w pracy napisać, że założony jest pomiar spadku ciśnienia manometrem i obroty będą regulowane tak aby uzyskać oczekiwany przepływ powietrza, np. 2m/s. Ale fajnie byłoby tak mniej więcej rzucić liczbą Pa tego spadku i dobrać jakiś promieniowy.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

czy ktoś z forumowiczów testował nowe odmiany truskawek ze Skierniewic marduk, markat i hokent,

ja od kilku lat uprawiam elkata i jestem bardzo zadowolony z tej odmiany,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

3 z belek ale tez mniejsze odleglosci miedzy belkami a koncu mozna dolozyc wałki albo elemnety od aktywatora mozna tez zastosowac multiplikator

Myślałeś może o tych niemieckich gwiazdkach (nie umiem wklejać linka) ale chodzi mi o tewww.pwagat.com.pl/zwalczanie-chwastow.html‎ (gwiazdki kress & co)

A może ktos z czytających forum stosuje te rzeczy, chciałem poznać opinie praktyków?

 

Kolego malkolm@ kiedyś obiecałeś podzielić się opinią na temat odmiany clery.Możesz teraz coś o niej napisać?

Edytowano przez marian7k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Oczywiście.Jak wpiszesz w google to znajdzesz przedstawiciela na Polskę , Litwę i inne p.Piotr Jasiński Tarczyn tel 691512867.Tyle znalazłem w Google.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

cena jest okrutna, bodajże coś około 400 zł za sztukę, ale robotę to robi piaruńską, ja stosuję w brokule

clery miałem dopiero pierwszy rok, zapowiada się dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

takie beczki na nawóz by mi się przydały :) ciekawe jak jest rozwiązane dozowanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

może jakieś namiary na te z solanu ?

 

I jak wygląda praca z tym pielnikiem ? Co uprawia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

ależ was już lenistwo całkowicie opanowało , wystarczy w googla wpisać .

kolega uprawia tytoń a ja pożyczam od niego do brokułów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

a może ktoś ma taki pielnik i stosuje w truskawkach i mógłby podzielić się rezultatami pracy zarówno na jednorocznych jak i starszych ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

myślę że od pojawienia się pąków kwiatowych do końca zbioru gwiazdy te mogły by uszkadzać pąki, poza tym nie widzę przeszkód.

twardość tych gwiazd dobiera się specjalnie do danej uprawy, tak aby zahaczając nawet o roślinę uprawną nie robiła jej krzywdy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegow.prosze pomozcie mi bo mam dylemat w jakich odstepach sadzic truskawke .mam c-360 i wew rozstaw ma 105 cm plus po ok 40cm kazda opona wiec robi sie ok 185, Kolega mi radzi bo sam tak ma 100 cm ale widze ze ok 110 musialbym miec ale z z drugiej strony szkoda pola na tak rzadkie sadzenie i odrazu drugie pytanko co ile cm w rzedzie odstepu 20 czy raczej blizej 30? moze ktos z Was tez uprawia c-360 i jest juz doswiadczony? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

zeszłoroczne plony ciekawe jak będzie w tym roku :)

post-48904-0-44500400-1389366197_thumb.jpg

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Tomn95 żeś mi smaku narobił!! Ładne ale nie rwij zielonych niech rosną...

 

Mam pytanie czy ktoś z was ma problem z sarnami? Zrobiły sie tak wredne, że mi nawet tabliczki z oznaczeniami odmian obiadają ;[ Spore straty w nasadzeniu no i włókninę uszkadzają strasznie. Pies już ni daje rady... Od wczoraj zacząłem montować "pastucha" czy to coś da? Ogrodzenie było by lepsze al wiadomo koszt spory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Witam Kolegow.prosze pomozcie mi bo mam dylemat w jakich odstepach sadzic truskawke .mam c-360 i wew rozstaw ma 105 cm plus po ok 40cm kazda opona wiec robi sie ok 185, Kolega mi radzi bo sam tak ma 100 cm ale widze ze ok 110 musialbym miec ale z z drugiej strony szkoda pola na tak rzadkie sadzenie i odrazu drugie pytanko co ile cm w rzedzie odstepu 20 czy raczej blizej 30? moze ktos z Was tez uprawia c-360 i jest juz doswiadczony? pozdrawiam

zrób uprawę dywanową czyli rząd co 150 cm a sadzonka od sadzonki 40-50cm. Sama się rozrośnie a zostawiasz tylko wąskie ścieżki i ciągnik ci w nie wjedzie. Roboty mniej, nakład mniejszy a plon dużo większy. Minus że uprawa góra 3 lata i w pierwszym roku nic nie zbierasz. Ewentualnie można zostawić kwiat i w pierwszym roku już zbierać ale to nie opłacalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cjotek1992    0

Tomn95 żeś mi smaku narobił!! Ładne ale nie rwij zielonych niech rosną...

 

Mam pytanie czy ktoś z was ma problem z sarnami? Zrobiły sie tak wredne, że mi nawet tabliczki z oznaczeniami odmian obiadają ;[ Spore straty w nasadzeniu no i włókninę uszkadzają strasznie. Pies już ni daje rady... Od wczoraj zacząłem montować "pastucha" czy to coś da? Ogrodzenie było by lepsze al wiadomo koszt spory.

 

Witaj kolego,

W zeszłm roku orientowałem się co zrobić z sarnami. Pytałem kilka satrszych osób, którzy mają za sobą lata doświadczeń z sarnami gdyż na moich okolicach dość sporo ich zamieszkuje.

Przechodząc do rzeczy, pastuch nie pomoże i prawdopodobnie nic nie da bo sarny go zniszczą lub przejdą pod albo nad drutem... To jednak głodne zwierzęta a Ty im uprawiasz przysmak (środki truskawek, u mnie w zeszłym roku wyjadały do korzenia). Najlepszym zabezpieczeniem przed sarnami będzie płot zrobiony z siatki leśnej i palików powbijanych do ziemi.

Ja mam siatkę z dołu zagęszczoną żeby truskawki nie kusiły dodatkowo zająca.

Paliki rozstawiłem co 2-2,5 metra a siatkę przybiłem do nich prostym takerem i dzięki takiemu prostemu i stosunkowo niedrogiemu zabiegowi nic mi już nie wyjada truskawek.

Piszę nie drogiemu bo koszt kupna takiej siatki jest dużo niższy niż całego zestawu pastucha, z tym że musisz mieć coś na paliki ;).

Pozdrawiam Sławek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Sławek dzięki za odpowiedź.

Pastuch już stoi jedynie w razie problemów będę musiał użyć siatki. Koszt pastucha wyniósł 520zł ogrodziłem więcej niż same truskawki do tej pory sarny podchodzą ale nie próbują przechodzić. Nie miał bym z czego zrobić słupków pod siatkę no i samego ogrodzenia na truskawki musiał bym mieć ok 700m liczyłem i pastuch wyszedł najkorzystniej. Chyba że masz tania siatkę?

Jeśli zając się trafi to mu marchewkę zaniosę przez cały miniony sezon widziałem jednego.

Coś słabo widzę moje truskawki na czwartek -17 i silny wiatr a okryta tylko mała część śniegu tyle co nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cjotek1992    0

Sławek dzięki za odpowiedź.

Pastuch już stoi jedynie w razie problemów będę musiał użyć siatki. Koszt pastucha wyniósł 520zł ogrodziłem więcej niż same truskawki do tej pory sarny podchodzą ale nie próbują przechodzić. Nie miał bym z czego zrobić słupków pod siatkę no i samego ogrodzenia na truskawki musiał bym mieć ok 700m liczyłem i pastuch wyszedł najkorzystniej. Chyba że masz tania siatkę?

Jeśli zając się trafi to mu marchewkę zaniosę przez cały miniony sezon widziałem jednego.

Coś słabo widzę moje truskawki na czwartek -17 i silny wiatr a okryta tylko mała część śniegu tyle co nic.

To samo co u mnie.

Widziałem ostatnio ogłoszenie i niedaleko mnie małżeństwo sprzedaje taką siatkę dość tanio 100zł/50mb czyli wychodzi 2zł/m, dość tanio.

Życzę powodzenia z pastuchem ;)

podejrzewam, że jak się przyzwyczają to i tak będziesz musiał zainwestować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj