adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

tomn95    51

czym najskuteczniej zwalczać mączniaka na plantacji jednorocznej? choroba już dosyć długo występuje.

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

kiedy posiewać truskawke nawozem? mam plantacje zalozona na wiosne i stara ktora dopiero mam zamiar kosic jaki nawoz i kiedy stosowac jakies odzywki od grzyba tez cos? dzieki za porade....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

w jakiej ilosci na ha?

 

normlanym rozsiewaczem po calej plantacji czy kolo krzakow tylko??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61

200 KG Hydro i 100 kg Saletrzaku na ha

 

W tym roku rozsiewałem ręcznie, ponieważ skasowałem starą plantacje i nie opłacało się podpinać rozsiewacza, a młodą troche posadziłem na wiosnę, ale większą ilość będę sadził na jesieni. Sypałem aby po krzakach, ale można też jechać po całości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

u mnie na plantacji jest robak i mi truskawki usychaja bo podgryza korzenie co z tym zrobic? pryskac dursbanem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jareq    0

pryskać ale na wilgotną glebe i najlepiej było to zrobić zaraz po skoszeniu liści bo teraz liście zasłonią glebe tam gdzie oprysk jest najbardziej potrzebny. można by spróbować puścić w kropelki jeśli jest nawadnianie. a napewno to robak a nie antraknoza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

hej. Planuje zasadzic na poczatku pazdziernika truskawke i juz od poczatku chce ograniczyc chwasty opryskiem doglebowym. Tyle ze lepiej dac go po posadzeniu na jesien czy lepiej wczesna wiosna? Jak radzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Jak będziesz miał czas to walcz mechanicznie jak nie to opryskaj tylko poczekaj co najmniej 2 tygodnie niech się przyjmą i nie szalej z dawkami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Gdzie kupujecie sadzonki? Chciałem w tym roku kupić nowej odmiany ale jak zaglądam na stronę Niewczasa to widzę że zaczął sie dośc wysoko cenić. Jak pamiętam płaciłem u niego dwa lata temu po 25 czy 30gr za sadzonke a teraz ma po 60. Troche dużo. Niby tą odmianę mogę dostać taniej ale juz nie ze szkółki wiec nie wiadomo co to tak na prawdę jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Tak z ciekawości chciałem zapytać ile w szczycie sezonu przeciętny zbieracz może zerwać owoców dziennie? I z jakiej powierzchni? Oczywiście tak uśredniając bo pewnie jest wiele czynników decydujących...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

znam goscia zebral 200 kg hanoye. Ale truskawka tydzien nie zrywana i gruba.

Maniek ale jak mam walczyc mechanicznie skoro po posadzeniu nie ma chwastow? Z czym? Chce zapobiec tym chwastom zeby nie wyrosly a nie walczyc z nimi jak juz beda mialy 1 cm albo wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Oczywistym jest, że miałem na myśli to co będzie wychodziło, u siebie w tym roku po sadzeniu tylko mechanicznie żadnej chemii. Pozostaje ci oprysk. Czemu dopiero w październiku?

 

Kolego nie polecam Niewczasa brałem 2x i zawsze nie dość że zamieszane odmiany to chore! Mam cennik Markiewiczów ale też ceny lekko z kosmosu. Warto jest przepłacić za 100% pewne sadzonki za inne nie. Jest masa sprzedających, którzy nie mają pojęcia o truskawce dla nich liczy się tylko ilość sadzonek i kasa z tego.

 

Problemem robi się to, że sprzedaje się w ilościach minimalnych 3tys sztuk co jest absurdem nie zapłacę 2tys zł za truskawkę, której nie wypróbowałem w swoich warunkach. Każdą nową odmianę testuje dwa sezony i albo jest dobra, kupuje więcej albo pług.

 

200kg jest niezłym wynikiem, mimo to każdy przyzna mi rację, że lepszymi zbieraczkami są panie. Panowie po prostu jesteśmy za wolni! Ja potrafię narwać od 15 do 20 koszyczków (2kg) w godzinę w czasie wysypu podczas gdy moje siostry czy mama 40-50% więcej jak to robią nie wiem :huh: Jest masa czynników mająca na to wpływ temperatura powietrza, jakość i wielkość owocu, to czy owoc jest "ukryty" w krzaczkach czy nie i masa innych.

Jakie osiągacie wydajność z honey? Ten rok miałem rekordowy nie mam hektara tej odmiany lecz przeliczając dały 18t/ha z czego pozostało nie zebrane 30% owocu zniszczyły go ulewy. <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

200kg??? 15-20 koszyczków po 2kg w godzinę to wychodzi przez 8godz 240-320kg :blink: nie wyobrażałem sobie że tyle można zebrać.

Jaki obszar plantacji można "opanować" przy zbiorze w 4osoby? Tak żeby nie zatrudniać zbieraczy. Jak płaci się zbieraczom? Jakiś %od uzyskanej ceny z kg? Ile to było np w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

maniek, dopiero wtedy bo teraz mam maline i nie mam czasu. Chyba posadze i juz nie bede pryskal. Na wiosne wczesnie dam doglebowy tylko jaki polecasz?

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Jest to ilość jak najbardziej realna i nie raz sprawdzona wiadomo że z każdą godziną tempo spada dlatego te 15-20 rwąc jeden rządek masz koszyczek co 50-60cm mowa o konkretnej grubej truskawce nie jakichś niedobitkach.

 

Pole masz uszykowane pod nie ważne jest wyrównanie powierzchni. Nim posadzisz a jeśli jest możliwość męcz mechanicznie co skiełkuje zawsze mniej będzie później. Stosuje mieszankę buracyl+ pendigan (ten pierwszy to stare zapasy) wyczyść pole z chwastów wieloletnich ziemia przed doglebowym doprawiona na pyłek i powinno ładnie zielsko opanować. Dobrym rozwiązaniem później jest lontrel w dawkach dzielonych 50-50 w odstępie 3-4 dni na jednoliścienne stosuje od lat fusilade oprysk wykonany perfekcyjnie musi przynieść efekty.

 

Co do płacenia za zbiór w 5 osób dawaliśmy radę z 0,8ha ale to katorga murowane 12h na polu i wszyscy dobrze rwali zatrudnialiśmy jedną panią 10 za godzinę idziemy na jakość i cena od koszyka była złym pomysłem każdy, rwał byle szybko i dużo nie ważne jak od czego pyły poniszczone i pogniecione owoce. Za porządny zbiór zawsze jakiś dodatek za pracę po 17 również ciężko to jednoznacznie wyliczyć. W każdym razie nie sprawdziła się płaca od narwanego koszyczka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Dzięki za odpowiedzi. Kilka lat temu znajomy po powrocie z Anglii powiedział że to przej..... robota, że nic gorszego w życiu nie robił

 

 

chodziło o zbieranie truskawek :unsure:

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61

ja tam zbierałem ok. 200-300 kg :) w 2 osoby,

odmiana Honeoye zbieraliśmy dziennie po kawałkach,

które miały po ok. 20 arów, ponieważ inaczej to nie robota w pełnym słońcu :(

 

Czyli prawie 300kg z 20 arów w jeden dzień mi się wydaje, że nieźle :D

Rwaliśmy po ok. 9-10 godz razem z szypułkowaniem B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

doradzi ktoś jaki preparat zastosować od robaka przed sadzeniem truskawek? 0.3ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Kiedyś na pędraki i drutowce zarejestrowany był dursban jeżeli dobrze pamiętam w dawce 5l/ha. Teraz już stracił tą rejestracje ale nadal używam przed sadzeniem ziemniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Podpowie ktoś jaki nawóz dobry będzie pod truskawkę przed sadzeniem? Dany również bedzie obornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalipso156    2

napewno musisz zastosować pod pług fosforowy i jakiś potas się przyda bo bez tego ani rusz. one nie są wykorzystywane w ciągu jednego sezonu więc warto dać go głębiej aby uniknąć strat. przed założeniem plantacji warto jest pokusić się o analizę glebową wtedy wiemy dokładnie ile czego sypnąć.przykładowo nasypiemy fosforu potasu azotu nie dostarczymy boru efekt duże nie kształtne owoce nadające się jedynie na przetwórstwo a nie deserówkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj