adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

malkolm    25

ktoś wcześniej pytał o szczaw, jest jeden sposób ale dość pracochłonny, randap w opryskiwacz plecakowy, albo pędzlem po liściach, inaczej się nie da , chyba że lontrel na niego działa , ale pewnie nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iskra    0

mam opryskiwacz plecakowy ale musiał bym skombinować jakąś osłonę chociaż wydaje mi się to dosyć ryzykowne.... hymm sam nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witold    1

ktoś wcześniej pytał o szczaw, jest jeden sposób ale dość pracochłonny, randap w opryskiwacz plecakowy, albo pędzlem po liściach, inaczej się nie da , chyba że lontrel na niego działa , ale pewnie nie

punktowo to nie ma co randapem ryzykować - bo prawdopodobnie na pewno popryskacie truskawkę - a później oprysk idzie do całej truskawki - a ta zamiera - i po plonach

 

sam pryskam randapem w młodych truskawkach - wychodzi najlepiej i najtaniej -tyle że z osłoną i tylko międzyrzędzia - a między krzakami jak coś jest to ludzie robią i wywalają chwast na środek międzrzędzia

 

u naszych zachodnich sąsiadów robi to się tak:

http://www.agrartechnik-im-einsatz.de/resources/pictures/565176.jpg

http://www.agrartechnik-im-einsatz.de/resources/pictures/758651.jpg

http://www.agrartechnik-im-einsatz.de/resources/pictures/758652.jpg

 

żadnej zaawansowanej technologi tu nie ma - noże odkrajają opryskane pędy i oprysk nie przenosi się na truskawki - tak można sobie zachować czystość w truskawce na czas zbiorów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351
Napisano (edytowany)

Można pryskać pyretroidami w czasie kwitnienia truskawek? Pojawiają się pierwsze kwiatki na truskawce a chciałem profilaktycznie żeby nie było przypadkiem żadnego robactwa. Kwiatki są pojedyncze w najwcześniejszych odmianach, ale większość i tak dopiero wychodzi. Zastanawiam się czy pryskać teraz czy poczekać i zmieszać jak będę podczas kwitnienia właściwego robić na szarą.

 

Oczywiście mowa tutaj o zabiegu przed lub po oblocie pszczół. Chodzi mi o kwestię zasadności tego zabiegu oraz wpływu na owocowanie (zawiązywanie się owoców).

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

jesli chcesz pryskać od robala profilaktycznie to raczej mosilanem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61

u mnie też kwitną :D Panowie w sprawie chwastów to po zmieszaniu Saherbu i Lontrelu truskawki ładnie zakwitły a badyle uschło najlepiej wzieło badyle rumianowate B) , ale i inne też już podsycha i to aby po 1 dawce, a wczoraj dałem drugą :lol: Jeśli chodzi o robale to ja będę pryskał albo Decisem albo Karate

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Uprawiam truskawki deserowe odm Honeoye Camarosa Darselect Florence. Chętnie wymienię się doświadczeniami z innymi plantatorami. Ja uprawiam "niewiele" ? B) w sumie ok 1 ha.

 

Co do herbicydów to w truskawce owocującej 2+ roku tylko doglebowo venzar jak najwcześniej da się wjechać w pole.A i tak zauważam zmiany szczególnie na Camarosie...przebarwione na jasno blaszki liściowe, głównie po silniejszych opadach, gdy rośliny "zassą" wiecej herbicydu.... Powschodowo robiłem kiedyś Lontrelem po całości plantacji i wydaje mi się , że zahamowałem rozwój roślin. owoce były szorstkie, matowe...mało smaczne. Tak ,że raczej odradzam herbicydy nalistne wiosną a już w okresie kwitnienia to nigdy bym się nie odważył. Co innego w jednorocznych...w zeszłym roku fajnie wyczyściłem sobie chwasty Goltixem. w dawkach dzielonych ( chyba 2) pobierany zarówno przez korzenie jak i liście chwastów ( do pewnego stadium).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Witam wszystkich. Uprawiam truskawki deserowe odm Honeoye Camarosa Darselect Florence. Chętnie wymienię się doświadczeniami z innymi plantatorami. Ja uprawiam "niewiele" ? B) w sumie ok 1 ha.

 

Co do herbicydów to w truskawce owocującej 2+ roku tylko doglebowo venzar jak najwcześniej da się wjechać w pole.A i tak zauważam zmiany szczególnie na Camarosie...przebarwione na jasno blaszki liściowe, głównie po silniejszych opadach, gdy rośliny "zassą" wiecej herbicydu.... Powschodowo robiłem kiedyś Lontrelem po całości plantacji i wydaje mi się , że zahamowałem rozwój roślin. owoce były szorstkie, matowe...mało smaczne. Tak ,że raczej odradzam herbicydy nalistne wiosną a już w okresie kwitnienia to nigdy bym się nie odważył. Co innego w jednorocznych...w zeszłym roku fajnie wyczyściłem sobie chwasty Goltixem. w dawkach dzielonych ( chyba 2) pobierany zarówno przez korzenie jak i liście chwastów ( do pewnego stadium).

jakie dawki Goltixu stosowales i w jaka pore dokladnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakie dawki Goltixu stosowales i w jaka pore dokladnie?

 

 

dawki nie pamiętam , na pewno dokładnie z zaleceniami na opakowaniu. dawałem dawkę dzieloną 2X w odstępie 7-10 dni.

 

termin był już dość późny bo to był czerwiec na pewno. truskawki były dwa razy ręcznie pielone ( w tym raz chwast prawie do kolan) co mnie mocno podk.rwiło i zakupiłem Goltix. ziemia była świeżo wzruszona i wolna od chwastów (wyrwane chwasty wyschły na popiół) , choć pewnie coś znowu kiełkowało. po dwóch dawkach spokój miałem do jesieni. całość była zostawiona na sadzonki ( Florence) i w związku z tym nie było żadnej mechanicznej walki z chwastami. w tym roku wiosną rzuciłem tam venzar i jedno pielenie motykami i są względnie czyste.

 

Kto uprawia Darselect? jak radzicie sobie z chorobami liści? często w okresie takim jak teraz ( koniec kwitnienia) wyskakują brązowe plamy na liściach tej odmiany i zwija liście , które w końcu zasychają. Nie wiem co to za choroba...na pewno nie biała plamistośc i nie wydaje mi się ,żeby była to czerwona. Jestem na pocxzątku przygody z tą odmianą i póki co jest to najpoważniejszy problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

a nie lepiej np na czysta glebe wczesna wiosna dac Devrinol pozniej tuz przed kwitnieniem Venzar a po zbiorach np Lontrel? co sadzicie o takiej mieszance?

 

u mnie też kwitną :D Panowie w sprawie chwastów to po zmieszaniu Saherbu i Lontrelu truskawki ładnie zakwitły a badyle uschło najlepiej wzieło badyle rumianowate B) , ale i inne też już podsycha i to aby po 1 dawce, a wczoraj dałem drugą :lol: Jeśli chodzi o robale to ja będę pryskał albo Decisem albo Karate

w kwitnienie pryskasz Lontrelem? nie sparzy truskawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Lontrel u nas po zbiorach sie stosuje...

 

 

jakie będą ceny w tym roku>?

Wlasnie, slyszal ktos jakies prognozy cen? Cos wyjatkowo cisza jest jak na te pore juz... ;)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@marcin974, a przed zbiorami co stosujesz? mysle o owocujacych truskawkach, nie mlodej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61
Napisano (edytowany)

a nie lepiej np na czysta glebe wczesna wiosna dac Devrinol pozniej tuz przed kwitnieniem Venzar a po zbiorach np Lontrel? co sadzicie o takiej mieszance?

 

 

w kwitnienie pryskasz Lontrelem? nie sparzy truskawki?

 

 

 

 

wtedu jeszcze nie kwitły próbowałem w czasie kwitnienia w tamtym roku i owoce były ładne, krzaków tez nie spaliło

Edytowano przez sebas99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61
Napisano (edytowany)

to zależy co mam pod ręką :D Ale też lontrelem albo saherbem w każdym roku zmieniam prawie oprysk aby chwasty się nie przyzwyczaiły W tym może zastosuje Venzar albo Lenazar jeszcze nie miałem przypadku aby jakaś truskawka mi uschła przez oprysk( nie licząc tej jednej wpadki i pierwszego rządka od drogi którą pryskałem huragan zrobił swoje :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Ja na honeoye nigdy nie pryskam goltixem bo mój sąsiad tak zrobił i mu całą plantacje wysuszyło podobno jest na niego bardzo wrażliwa wole sprawdzone środki

 

Ja jak coś to w międzyrzędziach pryskałem Bastą z osłoną B) Wszystko wysuszyło(oczywiście aby chwasty) później aby pielnikiem przejechałem i po sprawie :P

Edytowano przez sebas99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61

basta to nie jak randap itd. ona pali tylko tam gdzie poleci nie rozchodzi się dalej po truskawce w każdym razie u mnie tak było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Może pytanie nie dotyczy konkretnie uprawy a bardziej dystrybucji ;) Znacie jakieś firmy produkujące drewniane łubianki (2kg) gdzie można zamówić z dowozem? Jest wielu producentów ale wszystko odbiór osobisty z fabryki a mi sie nie opłaca gonić po 300 czy 500 opakowań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Ale jak to kwitnące lontrelem? A pszczoły i inne owady pożyteczne co na to? Drewniane to nie wiem dziś byłem po plastikowe w Sochaczewie 5,27zł/szt te z Boryszewa

Truskaweczki kończą kwitnąć poza pandorą ta dopiero zaczyna, jak radzicie sobie z szarą pleśnią? jak zapobieganie wam wychodzi? w tydzień pryskałem 3x co drugi dzień leje. Ostatnio spadło 52mm najpierw susza teraz topi. Zostalo mi jeszcze 20arów do ściółkowania a stale pada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

Na broniszach zawsze są ze dwa samochody sprzedające łubianki w sezonie truskawkowym. Poszukaj kolego moze na jakiejść pobliskiej giełdzie warzywno-owocowej, na targowiskach też można je spotkać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba13044    0
Napisano (edytowany)

Jak sądzicie ile jeszcze do zbiorów.

Edytowano przez seba13044

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj